اردوغان: ترکیه سد میان تروریسم و جهان است

نگام ، بین الملل _ رئیس جمهور ترکیه طی سخنانی در جلسه پایانی ۶۲ مین نشست مجمع عمومی سازمان پیمان آتلانتیک شمالی در استانبول اظهار داشت:” ترکیه میان گروههای تروریستی و تمامی جهان و به خصوص اروپا به مانند یک سد انجام وظیفه می کند.

به گزارش ت ر ت فارسی رجب طیب اردوغان٬ رئیس جمهور ترکیه طی سخنانی در جلسه پایانی ۶۲ مین نشست مجمع عمومی سازمان پیمان آتلانتیک شمالی در استانبول اظهار داشت:” ترکیه میان گروههای تروریستی و تمامی جهان و به خصوص اروپا به مانند یک سد انجام وظیفه می کند. اگر ما در این مبارزه ناکام شویم و بعبارتی دیگر، این سد فرو بریزد، تروریستها همانند سیلابی از خون و اتش تمام جهان را فراخواهند گرفت. ما می گوییم که بیایید به جای تضعیف این سد انرا تقویت کنیم.”

وی افزود: “حمایت شما از ترکیه، مبارزه ما با گروه تروریستی فتو که امنیت مشترک مان را نشانه رفته است، تقویت خواهد کرد. در مبارزه با ساختارهای وابسته به این گروه به پشتیبانی شما اعتماد می کنیم و همچنین از شما در مبارزه خود با گروه های تروریستی از جمله داعش و پ.ک.ک که برای لطمه زدن به ارزش های انسانی در یک جهت حرکت می کنند، توقع حمایت داریم”.

اردوغان افزود: “باید یادآوری کرد که ناتو هیچگاه تنها به عنوان یک سازمان دفاعی علیه تهدیدات مشترک تشکیل نشده است. ناتو یک ساختار امنیتی است که دولت هایی متعهد و وابسته به توسعه ارزش های دموکراتیک را گردهم آورده است.”

رئیس جمهور ترکیه تصریح کرد: “ما خواستار ممانعت شما از حرکت آزادنه، تبلیغات منفی، جذب شبه نظامیان و انجام اخاذی به همراه تهدید توسط اعضای گروه های تروریستی در کشورهایتان هستیم. به عنوان کشوری که از تروریسم ضربه خورده است، نمی توانیم بپذیریم اعضای پ.ک.ک که از سوی اتحادیه اروپا گروه تروریستی اعلام شده، در کشورهای اروپایی به راحتی فعالیت داشته باشند و با در دست داشتن عکس سرکرده های گروه تروریستی خود، در راهروهای ساختمان پارلمان اروپا رفت و آمد کنند. بنابراین در این خصوص تمام دوستان ما باید تدابیر لازم را اتخاذ نمایند در غیر این صورت یک روز این موضوع مانند بومرانگ بازگشته و آنها را نیز هدف قرار خواهد داد، بهتر آن است که از هم اکنون از این خبر آگاه باشید”.

اردوغان خاطرنشان کرد: “باید دروازه های کشورمان را به روی همه کسانی که از بمباران فرار می کنند، باز نگهداریم. آن ها انسان هستند و ما نمی توانیم آن ها را در زیر بمب ها با سرنوشت خود تنها بگذاریم. برخی در آن زمان که عکس پیکر به ساحل افتاده «آیلان کوردی» و صورت خاک آلود «عمران» را بر صفحه مجلات جهانی دیدند، اشک تمساح ریختند. آن ها صادق نبودند، ولی ما هیچ گاه چنین ارزیابی در رویکردهایمان انجام ندادیم و همواره در کنار آن ها بودیم. تنها رها شدن ما در امر تقسیم بار بحران های بشری، وضعیتی تلخ و نمونه ای نادرست برای آینده است.”

وی تاکید کرد: “ترکیه در مبارزه علیه تروریسم به حمایت جدی‌تری نیاز دارد. کشورهایی که در برخورد با تروریسم رفتار دوگانه از خود نشان می‌دهند، روزی هزینه این گونه رفتار خود را پرداخت خواهند کرد. درخواست ما از این کشورها گوش فرا دادن به توصیه های ترکیه است. زیرا ترکیه در طول تاریخ با گروه های تروریستی که دارای ماهیت‌های گوناگونی بوده‌اند، برخورد کرده است”.

اردوغان گفت: “در مقوله مبارزه با گروه تروریستی داعش کشوری که به اندازه ترکیه تاوان پرداخت کرده باشد و نتایج ملموسی نیز کسب کرده باشد وجود ندارد. ما در مرز هایمان با تهدیدات جدی مواجه شدیم. ما تهدیداتی همانند داعش٬ پ.ی.د و ی.پ.گ را دیدیم. اگر ترکیه به همراه نیروهای ارتش آزاد سوریه وارد این کشور شده٬ برای رفع این تهدیدات است”.

رئیس جمهور ترکیه خاطرنشان کرد:” اکنون مجبورم یک حقیقت را افشا کنم، امیدوارم کشورهای مربوطه از این موضوع دلگیر نشوند، زیرا دوست واقعی حقیقت را می گوید و حقیقت تلخ است. خبر دارید که در دست گروه هایی در عراق و سوریه که ما آنها را به عنوان گروه تروریستی شناخته ایم، سلاح های ساخت کشورهای دوست وجود دارد. حتی شماره سریال این سلاح ها در دست ماست و ما آن را می دانیم. اما وقتی این موضوع را با آنها مطرح می کنیم اصلا توجه نمی کنند.

اردوغان تصریح کرد:”برخی می گویند این سلاح ها در گذشته به آنها داده شده است، دیگری می گوید ما پ.ی.د و ی.پ.گ را گروه تروریستی نمی دانیم، چرا؟ چون آنها علیه داعش مبارزه می کنند. پس النصره را هم به عنوان گروه تروریستی قبول نکنید. النصره هم با داعش می جنگد. می توانیم به دلیل اینکه یک تروریست با تروریست دیگر می جنگد آنها را خوب بدانیم؟ ما در حال حاضر شاهد این موضوع در عراق و سوریه هستیم.”

رییس جمهوری ترکیه در پایان اظهار داشت:” باردیگر با اصرار تاکید می کنم که شورای امنیت سازمان ملل متحد می بایست هماهنگ با ساختار و حقایق جهان امروز باشد و خود را با ان متناسب کند. تکرار می نمایم که جهان از ۵ کشور (صاحب حق وتو در شورای امنیت) بزرگتر است. ما به این تکرار خود پیوسته ادامه خواهیم داد. با اقداماتی که پس از جنگ جهانی دوم انجام شده است، نمی توان دنیای امروز را اداره کرد. ما نمی توانیم سرنوشت جهان را در گرو تصمیمات یک کشور نگه داریم”.

با دیگران به اشتراک بگذارید: