پیروزی ترامپ جامعه آمریکا را دو دسته کرده است

نگام، بین الملل _ پیروزی عجیب دونالد ترامپ در انتخابات ریاست جمهوری آمریکا، جامعه آمریکا را دو دسته کرده است؛ تازه ترین نظرسنجی نشان می‌دهد گرچه حامیان او به انتخابشان مفتخر و امیدوارند اما هراس و اضطراب مخالفانش را فرا گرفته است.

پیروزی عجیب دونالد ترامپ در انتخابات ریاست جمهوری آمریکا، جامعه آمریکا را دو دسته کرده است؛ تازه ترین نظرسنجی نشان می‌دهد گرچه حامیان او به انتخابشان مفتخر و امیدوارند اما هراس و اضطراب مخالفانش را فرا گرفته است.به گزارش ایسنا، به نقل از خبرگزاری راشا تودی، ‌در میان رای‌دهندگان جمهوری‌خواه، ۹۶ درصد امیدوار و ۷۴ درصد به پیروزی دونالد ترامپ در انتخابات مفتخر هستند و ۱۰ هم اذعان کردند که از پیروزی نامزد جمهوری خواهان شگفت‌زده شدند. در مقابل، ۹۰ درصد از دموکرات‌ها از پیروزی ترامپ ابراز ناامنی می‌کنند و ۷۷ درصد ناراحت هستند و ۷۶ درصد ترسیده‌اند. تقریبا ۸۷ درصد از آنها هم از پیروزی ترامپ متعجب شدند.

این نتایج مربوط به نظرسنجی موسسه تحقیقاتی پیو بود که دوشنبه منتشر شد و در میان ۱۲۵۴ رای‌دهنده از دهم تا چهاردهم نوامبر صورت گرفته است.

نتایج نشان می‌دهد، حامیان ترامپ انتظار بسیار بالایی از او دارند؛ ۹۰ درصد تقریبا با اطمینان گفتند که او می‌تواند اقتصاد، مهاجرات و بیمه درمانی را مدیریت کند. در مقابل پاسخ دموکرات‌ها متفاوت بود. ۳۹ درصد می‌گویند که به دلیل شخصیتی که ترامپ از خودش نشان داده، نمی‌توانند به او فرصت دهند. ۵۸ درصد هم مایل هستند که به ترامپ فرصت دهند تا ببیند چگونه کشور را اداره می‌کند.

در همین حال، ۶۵ درصد از دموکرات‌ها معتقد بودند که رهبران دموکرات باید در مسائلی که برای حامیان این حزب بسیار مهم است، مقابل ترامپ بایستند. اکثر حامیان هیلاری کلینتون (۸۴ درصد) معتقدند که اوضاع روابط نژادی در دوران ترامپ وخیم‌تر می‌شود. در میان حامیان او، نیمی انتظار بهبود دارند و ۳۸ درصد می‌گویند که اوضاع همانطور می‌ماند.

در مجموع، ۵۶ درصد از رای‌دهندگان انتظار دارند که ترامپ دوره اول ریاست جمهوری موفقی داشته باشد. با این حال سال ۲۰۰۸، ۶۷ درصد امیدوار بودند که دوره ریاست جمهوری اوباما موفقیت‌آمیز باشد. در همین حال، هواداران دو حزب روی این مساله توافق داشتند که رسانه‌ها نفوذ زیادی در انتخابات داشتند.

با دیگران به اشتراک بگذارید: