ترامپ: حمله به سوریه به معنی حمله به ایران و روسیه است

نگام ، بین الملل _ رئیس‌جمهور منتخب آمریکا با شرم‌آور خواندن وضعیت سوریه، گفت باید به وضعیت کنونی در این کشور پایان داد.

به گزارش خبرگزاری خبرآنلاین، دونالد ترامپ، رئیس جمهور منتخب آمریکا، پس از هفته‌ها و ماه‌ها درگیری با روزنامه نیویورک تایمز، روز سه‌شنبه، دوم آذرماه، با روسا و خبرنگاران و نویسندگان این روزنامه پرمخاطب آمریکایی بر سر میز ناهار نشست و درباره مسائل مختلف گفت‌وگو کرد.

دیدار ترامپ با گروهی از کارکنان نیویورک تایمز، یک روز پس از دیداری مشابه با گروهی از مهم‌ترین چهره‌های دنیای خبر ِ آمریکا از شبکه‌های مختلف تلویزیونی و نشریات برگزار شد. دیدار با کارکنان نیویورک تایمز، بر طبق توافق، ضبط شده و متن آن توسط این روزنامه در دسترس عموم قرار گرفت.

این دیدارها پس از آن انجام شد که رئیس جمهوری منتخب و رابطه اش با رسانه ها در آمریکا، مورد انتقاد گروهی از ناظران قرار گرفته بود. ترامپ که پیشتر نیویورک تایمزِ حامی هیلاری کلینتون را رسانه ای شکست خورده خوانده بود،‌ در جلسه روز سه‌شنبه، از این روزنامه با عنوان جواهری یاد کرد که البته به مزاح هم گفت اگر آن را نخواند، بیست سال به عمرش اضافه خواهد شد.

در جلسه روز سه شنبه، دونالد ترامپ درباره مسائل مختلف پیرامون انتخابات اخیر و همچنین سیاست های آینده اش در قبال وضعیت داخلی آمریکا مورد سوال قرار گرفت.

موضوع دیگری که ترامپ در دیدارش با کارکنان نیویورک تایمز مطرح کرد بهبود رابطه آمریکا با روسیه بود. وی گفت که بهبود رابطه به نفع هر دو طرف است.

ترامپ در این باره گفت: خوب است که بتوانم با روسیه کنار بیایم و فکر می‌کنم آن‌ها هم از اینکه بتوانند با ما کنار بیایند، راضی هستند. این در راستای منافع دوجانبه ما خواهد بود. من قویا معتقدم که اگر بتوانیم با روسیه کنار بیائیم، چیز خوبی خواهد بود. اینکه بتوانیم نه فقط با روسیه، بلکه با دیگر کشورها هم کنار بیائیم، فوق‌العاده خواهد بود.

یکی دیگر از مسائلی که در گفت‌وگوی دونالد ترامپ با نویسندگان و سردبیران نیویورک تایمز مطرح شده، موضوع بحران سوریه است. بحرانی که ترامپ درباره آن در روز سه‌شنبه گفت که ایده هایی جدی و قوی برای حل آن دارد، اما وقتی درباره این ایده ها از او سوال شده، درخواست کرده است آن بخش از صحبت هایش ضبط نشود، و در متن منتشر شده به آنچه ترامپ در این زمینه گفته اشاره نشده است.

ترامپ دربارۀ بحران سوریه گفت:

تصور می‌کنم که ورود ما یک اشتباه بسیار بسیار وحشتناک بود. سوریه مسئله‌ای است که ما باید آن را حل کنیم، چرا که در غیر اینصورت باید مدام و برای همیشه بجنگیم. دیدگاه من در سوریه با همه متفاوت است. البته نه با همه، ولی با اغلب افراد. من باید به حرف‌های (سناتور) «لیندسی گراهام» هم که گوش بدهم که خوب در مورد حمله به سوریه صحبت می‌کرد. می‌دانید حمله به سوریه به این معنی است که انگار دارید الان به روسیه حمله می‌کنید، انگار دارید به ایران حمله می‌کنید.

و خوب چه به دست می‌آوریم؟ چه چیزی عایدمان می‌شود؟ من نظرات بسیار روشن و بسیار قدرتمندی در مورد سوریه دارم. تصور می‌کنم آنچه که رخ داده، چیز بسیار بسیار وحشتناکی است. به کشته‌ها نگاه کنید، فقط هم نه کشته‌های طرف ما، بلکه کل کشته‌ها. به این شهرها نگاه کنید، کاملا با خاک یکسان شده‌اند، مناطق گسترده‌ای ویران شده‌اند، آنوقت می‌گویند فقط دو نفر زخمی شده‌اند.

ترامپ افزود: هزاران نفر کشته‌اند و من فکر می‌کنم این مایه شرم‌ساری است. و به طور ایده‌آل ما می‌توانیم کاری برای سوریه انجام دهیم. من با (ولادیمیر) پوتین (رئیس‌جمهور روسیه) صحبت کردم و همانطور که می‌دانید او با من تماس گرفت و ما دربارۀ مسائل مختلف گفتگو کردیم.

اما در همین حال، او در گفته های ضبط شده اش باز هم بر این رویکرد تاکید کرده، که اگرچه باید بحران پایان یابد، اما او نمی خواهد آمریکا نقشی ملت ساز داشته باشد.

وی در این باره گفت: من تصور نمی‌کنم که ما باید ملت‌ساز باشیم. فکر می‌کنم قبلا این کار را امتحان کرده‌ایم و تصور می‌کنم که نتیجه‌اش شد عراق… منظورم این است که ممکن است که شما بگوئید که ما می‌توانستیم به جنگ داخلی پایان دهیم، خوب؟ من فکر می‌کنم که رفتن‌مان به عراق یکی از بزرگترین اشتباهات تاریخ کشور ما بود. تصور می‌کنم که خروج ما هم، یعنی خروج ما هم به اشتباه صورت گرفت و آن وقت کلی اتفاقات بد رخ داد، از جمله شکل‌گیری داعش. می‌توانستیم طور دیگری از آنجا خارج شویم.

با دیگران به اشتراک بگذارید: