تلاش جان کری برای حل بحران حلب

نگام ، بین الملل _ وزیر خارجه آمریکا همچنان تلاش می‌کند تا قبل از اینکه دوره دولت کنونی به پایان برسد، به توافق با روسیه برای حل بحران حلب دست یابد.

به گزارش ایسنا، روزنامه واشنگتن پست به نقل از مسئولان آمریکایی نوشت: جان کری، وزیر خارجه آمریکا در حال تلاش برای رسیدن به توافقی با روسیه برای حل بحران حلب است چرا که نگران است که دولت جدید آمریکا به توافق کاملا متفاوتی با مسکو دست یابد و مخالفان سوریه را کنار بگذارد.

این روزنامه نوشت: وزارت خارجه آمریکا علنا از مأموریت کری به ویژه پس از فروپاشی توافق آتش‌بس در سپتامبر گذشته صحبت نمی‌کند. استراتژی کری بر حلب متمرکز است و وی خواهان گسترش دامنه مذاکرات است که شامل عربستان، قطر، ترکیه و گاهی ایران باشد. کری می‌خواهد معامله با روسیه برای حل بحران حلب شامل موافقت مخالفان سوریه با دست کشیدن از جبهه النصره و خروج این گروه از شرق حلب در قبال پایان محاصره محله‌های شرقی حلب از سوی نظام سوریه باشد.

واشنگتن پست نوشت: دیپلمات‌های آمریکایی و روسی چندین دیدار را در ژنو برای بررسی این معامله برگزار کرده‌اند. کری دو بار در هفته تماس‌های تلفنی با سرگئی لاوروف، وزیر خارجه روسیه دارد و دو طرف پیشتر در پرو دیدار کردند. همچنین کری با هم‌پیمانانش در ابوظبی برای بررسی این طرح دیدار کرد.

اما موانع زیادی پیش روی این طرح وجود دارد چرا که آمریکا و روسیه نمی‌توانند درباره تعداد اعضای فتح الشام در حلب و راه‌های اداره محله‌های شرقی در صورت اجرای آتش‌بس توافق کنند. یکی از مسئولان ارشد آمریکایی معتقد است که روسیه دنبال وقت تلف کردن است تا اهداف خود را با روش‌های نظامی محقق کند و شاید منتظر این است تا دونالد ترامپ، رئیس‌جمهور منتخب آمریکا رسما قدرت را در دست بگیرد و شروط بهتری را مطرح کند.

در همین راستا، یوری اوشاکوف، معاون رئیس‌جمهور روسیه گفت: تماس‌های میان جان کری، وزیر خارجه آمریکا و سرگئی لاوروف، وزیر خارجه روسیه درباره سوریه قبلا تا این اندازه نبود اما می‌توان تلاش‌های کری را “خیالی” توصیف کرد.

با دیگران به اشتراک بگذارید: