جایگاه ترکیه در جهان اسلام بی‌نظیر است

نگام ، بین الملل_رئیس بانک توسعه اسلامی با اشاره به جایگاه بی نظیر ترکیه در میان کشورهای اسلامی، بر ادامه حمایت نهاد متبوع خود از آنکارا تاکید کرد.

بندر حجار، رئیس بانک توسعه اسلامی در گفتگو با خبرنگار آناتولی، با بیان اینکه ترکیه میان کشورهای اسلامی جایگاه بی‌نظیری دارد، افزود: “حمایت ما از ترکیه که خود عضو بنیانگذار و شریک استراتژیک این بانک است، به صورت روزافزون ادامه دارد”.

حجار تصریح کرد: بانک توسعه اسلامی در بسیاری از زمینه‌ها از جمله اقتصاد، آموزش، حمل و نقل، انرژی و بهداشت فعالیت‌های مشترکی با ترکیه دارد.فرصت‌هایی که میان ترکیه و سایر کشورهای عضو این بانک فراهم شده است٬ نیز حمایت می کنیم.

وی با یادآوری اهداف ۲۰۲۳ ترکیه مبنی بر تامین ۳۰ درصد برق از منابع تجدید پذیر، اظهار داشت: ترکیه برای بازار انرژی به مبلغ ۵۴۰ میلیون دلار کمک مالی فراهم کرده است.

او با تاکید بر اهمیت امضای تفاهمنامه میان بورس استانبول و بانک توسعه اسلامی، گفت: برای تاسیس بورس وابسته به ”انجمن بورس کشورهای عضو سازمان همکاری اسلامی” تلاش خواهیم کرد.

بانک توسعه اسلامی٬ یکی از موسسات بزرگ مالی توسعه‌ای بین‌المللی و نهادهای تخصصی سازمان کنفرانس اسلامی با هدف پیشبرد توسعه اقتصادی و پیشرفت اجتماعی کشورهای عضو و جوامع مسلمان کشورهای غیر عضو، در سراسر جهان براساس اصول شریعت اسلامی در ۷ دسامبر ۱۹۷۳ تاسیس و در ۲۰ اکتبر ۱۹۷۵ نیز آغاز به فعالیت کرد.

این مؤسسه از زمان تاسیس تا کنون ۱۲۲ میلیارد دلار تامین مالی داشته است.

با دیگران به اشتراک بگذارید: