معرفی بانوی شطرنج‌باز ایرانی به آی او سی

نگام ، ورزشی _ در پیام فدراسیون کشتی برای خادم آمده است: سارا خادم الشریعه در یک حرکت جوانمردانه و تختی وار در مقابل حریف اوکراینی به مساوی رضایت داد. فدراسیون کشتی ضمن قدردانی از این بانوی جوانمرد ایرانی که یاد و نام جهان پهلوان غلامرضا تختی را بار دیگر زنده کرد از این الگوی شایسته ایران دعوت خواهد کرد تا در مراسم افتتاحیه جام بین‌المللی جام تختی حضور یابد تا مراتب تقدیر جامعه بزرگ کشتی ایران از ایشان بعمل آید .

سایت کمیته ملی المپیک نوشت: کیومرث هاشمی در پیامی از سارا خادم‌الشریعه تقدیر کرد و از فرستادن نام او برای آی او سی خبر داد.

کیومرث هاشمی رئیس کمیته ملی المپیک با تقدیر از حرکت جوانمردانه ساراسادات خادم‌الشریعه در دور هشتم از مرحله پایانی مسابقات شطرنج گرندپری بانوان جهان گفت: این حرکت زیبا بیانگر فرهنگ اصیل و منش پهلوانی ملت بزرگی است که ریشه در ژرفای تاریخ بشریت دارد؛ ملتی که ضمن پاس داشتن ارزش‌های ایرانی و اسلامی خود، کمک و خدمت به دیگران را سرلوحه کارهای خود می‌دانند و بی‌شک زیبایی‌های ورزش در کنار همین از خودگذشتگی‌هاست که بیش از پیش نمایان می‌شود.

هاشمی در ادامه گفت: کمیته ملی المپیک ضمن ارج نهادن به این اقدام منصفانه و قابل ستایش شطرنج‌باز کشورمان در رقابت‌های جهانی روسیه، طی مکاتباتی رسمی با کمیته اخلاق IOC و همچنین کمیته بین‌المللی بازی منصفانه این موضوع را به اطلاع مسئولان آنها خواهد رساند تا ضمن تقدیر از خادم‌الشریعه، وی به‌عنوان نامزد ورزشکار با اخلاق سال معرفی شود.

رئیس کمیته ملی المپیک برای این شطرنج‌باز کشورمان آرزوی موفقیت کرد و گفت: بازتاب مثبت و استقبال مردم عزیز و مسئولان به این حرکت زیبای شطرنج‌باز کشورمان آن‌هم در رقابت‌های با اهمیت جهانی نشان می دهد در میادین بین‌المللی تنها مدال‌آوری ملاک نیست، همین که ورزشکاران کشورمان نمایندگان شایسته‌ای در مسابقات باشند و گوشه‌ای از توانمندی و فرصنگ اصیل ایران عزیز را به‌نمایش بگذارند، حتی اگر بر روی سکو نروند، برای ملت عزیزشان و مسئولان قابل احترام هستند.

اما آنچه بر شطرنج باز ایرانی گذشت این بود که در دور هشتم این مسابقات، سارا خادم الشریعه به مصاف قهرمان اوکراینی رفت. شطرنج بازی که سارا از چهار مسابقه قبلی خود تنها یک تساوی برابر وی کسب کرده بود و به نظر امروز کار سختی برای کسب امتیاز داشت اما تنها پس از چند دقیقه و تنها در یازده حرکت بازی با نتیجه مساوی به پایان رسید.

این تساوی زودهنگام تعجب بسیاری از علاقمندان به شطرنج را در پی داشت و برای همه سوال پیش آمد که چگونه این دو قهرمان به این سرعت به تساوی رضایت دادند.

اما ماجرایی پشت این تساوی بود.چند ساعت پیش از شروع دور هشتم، شطرنج باز فرانسوی دچار ناراحتی قلبی شده و همراه شطرنج باز اوکراینی راهی بیمارستان می شوند. مسوولین برگزاری تاکید داشتند که مسابقه باید سر ساعت برگزار شود و به همین دلیل شطرنج باز اوکراینی روبروی سارا می نشیند اما با حالی خراب و بدون تمرکز.

وی که پیش از مسابقه به شدت گریه کرده و حال خوبی نداشت با پیشنهادی از طرف سارا مواجه می‌شود. اینکه در کمترین زمان ممکن بازی را با تساوی به اتمام برسانند تا شطرنج باز اوکراینی به بیمارستان بازگردد. به همین دلیل مسابقه در یازده حرکت به پایان رسید و سارا خادم فعلا با کسب پنج امتیاز در صدر جدول قرار گرفته است.

اقدام تحسین‌برانگیز ساراخادم‌الشریعه بازتاب فوق‌العاده‌ای در رسانه‌ها داشت و حتی کار به جایی رسید که فدراسیون کشتی در پیامی از این شطرنج باز تقدیر کرد. در پیام فدراسیون کشتی برای خادم آمده است: «سارا خادم الشریعه در یک حرکت جوانمردانه و تختی وار در مقابل حریف اوکراینی به مساوی رضایت داد. فدراسیون کشتی ضمن قدردانی از این بانوی جوانمرد ایرانی که یاد و نام جهان پهلوان غلامرضا تختی را بار دیگر زنده کرد از این الگوی شایسته ایران دعوت خواهد کرد تا در مراسم افتتاحیه جام بین‌المللی جام تختی حضور یابد تا مراتب تقدیر جامعه بزرگ کشتی ایران از ایشان بعمل آید».

وزیر ورزش هم در پیامی که در صفحه شخصی‌اش منتشر کرد نوشت: «حرکت انسان‌دوستانه دختر عزیز و قهرمانم خانم خادم‌الشریعه در رقابت‌هاى جهانى شطرنج، جلوه‌اى کم‌نظیر از ترجمان شعر حضرت سعدى است: بنى آدم اعضاى یکدیگرند. صمیمانه از دختر شجاع و ارزشمندمان تشکر مى‌کنم و مثل همیشه با علاقه پیگیر نتایج واخبار مسابقات شما هستم». سارا خادم قطعا پس از این کار دشواری را پیش رو خواهد داشت، او باید ثابت کند می‌تواند الگوی خوبی برای سایر شطرنج‌بازان باشد.

با دیگران به اشتراک بگذارید: