آزمون:قرآن نخوانده ام، اما یک روزی قرآن را به طور کامل می خوانم.

نگام، ورزشی – سردار آزمون در آخرین مصاحبه‌ خود از حضور ۵ ساله اش در فوتبال روسیه و زندگى شخصى اش پرده برداشت.

به گزارش از سایت “آر اسپورت روسیه”مهاجم بااستعداد ایرانی تیم فوتبال روستوف در مصاحبه ای مفصل با رسانه رسمی، درباره زندگی در روسیه،آرزوها،خانواده و دوران حرفه ای فوتبال در روبین کازان و روستوف صحبت کرد.

سردار تاکنون با سرویس مطبوعاتی باشگاه اینگونه مصاحبه انجام نداده ای،برای شروع بگو چه زمانی برای اولین بار به روسیه نقل مکان کردید و اکنون بعد از گذشت این همه مدت از احساست بگو؟

وقتی برای اولین بار به روسیه آمدم ۱۷ سالم بود و همه چیز اول خیلی سخت بود. چون در ایران متولد شدم و عاشق کشورم هستم اما با گذشت ۲ تا ۳ ماه توانستم با شرایط کنار بیایم. در حال حاضر کمتر به ایران فکر می کنم و بیشتر بر روی فوتبال تمرکز کردم و همین باعث شد بیشتر موفق شوم.
خانواده ات همراه تو به اینجا آمدند؟
نه، مادر و پدرم همچنین خواهرم و همسرش و عمویم از ایران گاهی به دیدنم می آیند.
نظر خانواده تو در مورد نقل مکان به روسیه چه بود؟
اول جدایی از ایران و نقل مکان به کشور دیگر سخت بود.آنها روسیه را دوست دارند،اولین روزی که به اینجا آمدند به من گفتند دیگر به ایران بر نمی گردند من و خانواده ام اینجا را دوست داریم اما عاشق ایران هستم و زندگی خوبی را آنجا در جریان دارم.
خانواده تو اهل ورزش هستند؟
بله، پدرم هشت سال در تیم ملی والیبال ایران بازی کرد. خواهرم هم در تیم ملی ایران فعالیت می کرد و مادرم والیبال بازی می‌کرد. تنها فرد غیر ورزشی خانواده،شوهر خواهرم است، اما این حرف مرا باور کنید که او نیز عاشق ورزش است.
پدر و مادرت در روسیه چه کار می کنند؟
از زندگی لذت می برند.
آنها فعالیتی انجام نمی دهند؟
نه، تمایلی به کار کردن آنها ندارم. پدرم به عنوان مربی والیبال در تیم گنبد کار کرده است، اما یک بار به او بی‌احترامی شد و از پدرم خواستم دیگر کار نکند. آنها دوستش داشتند، اما یکبار تیم شکست خورد و رفتارها عوض شد برای همین از پدرم درخواست کردم دیگر به باشگاه برنگردد. اکنون مدیریت مالی ام را به پدرم و مادرم واگذار کردم.
اقوام نزدیکت برای دیدن بازی به روسیه می آیند؟
بله من جوان هستم و تنهایی برایم دشوار است.اغلب ۲۰ تا ۳۰ نفر از اقوام را برای دیدن بازی ها دعوت می کنم. برای بازی با اتلتیکو تمام اقوام نزدیکم به روستوف آمدند.از آمدن آنها خیلی خوشحال شدم،من یک خانواده فوق العاده دارم.
چقدر طول کشید به زندگی در روسیه عادت کنید؟
خوب طبیعی است که اول مشکلات زیادی وجود داشت تا بتوانم با این شرایط کنار بیایم و سال ها طول کشید خودم را با مسائل اینجا وقف بدهم.فقط چیزی که به اندازه کافی در روسیه نیست غذای چگ‌درمه است. این یک غذای ایرانی نیست و ترکمنی است.
وقتی به روبین کازان آمدی،کسی در تیم هست که او را مربی اصلی تو بدانیم؟
فرد خاصی نیست که به این عنوان وجود داشته باشد اما همه ی بازیکنان ارشد مربیان من بودند.وقتی برای اولین بار به کازان آمدم با علیرضا حقیقی دوست بودم.گاهی هم با گئورگیف، اولگ کوزمین و یام ام ویلا.
یعنی فرد خاصی میان کازانی‌ها نبود؟
خیر فرد خاصی به این عنوان نیست.
اگر ما ایران و روسیه را با هم مقایسه کنیم چه تفاوت برجسته ای وجود دارد؟
فرهنگ ها به خودی خود بسیار متفاوت هستند.
لطفا دقیق تر عنوان کنید؟
خیلی سخت است که به یک مورد اشاره کنم اما به نظرم ۹۰ درصد متفاوت هستند.
ایران یک کشور مسلمان است و شما یک مسلمان هستی،در روسیه هم مسلمانان زندگی می کنند اما روسیه یک کشور سکولار است هرچند دین اصلی آنها نیز اسلام هست،از لحاظ دین تفاوتی احساس می کنید؟
من اینجا به دین خودم و دیگران احترام می گذارم این مسئله مهمی است.برای من این که چه کسی با چه دینی است،اهمیتی ندارد.
پس چه چیزی برای شما مورد توجه است؟
فکر می کنم مردم ایران روح بزرگی دارند و همیشه می خواهند این حس را با دیگران تقسیم کنند. اما فکر می کنم این مسئله در روسیه فرق دارد و مردم حتی وقتی خوشحالند این حس را با کسی به اشتراک نمی گذارند. در ایران مردم ۱۰ و ۲۰ نفری با هم به شادی می پردازند و من این را در اینجا ندیدم،شاید اشتباه می کنم.
یعنی می خواهی بگویی مردم روسیه بسته هستند؟
بله دقیقا برای همین وقتی از ایران به دیدنم می آیند احساس خیلی خوبی دارم.
آیا یک فرد معتقد هستید؟
بله، اما ایمان من شخصی است. من به دیگران آزار نمی رسانم و در این موضوع مهم نیست که شما مسلمان هستید یا مسیحی،مهمترین مسئله این است که در هر صورت انسان باشیم. برای مثال اگر مسلمان باشم، اما عملی نداشته باشم چه اتفاقی خواهد افتاد؟ باید انسان خوبی هم باشیم. نمی‌خواهم در مورد این موضوع قضاوتی کنم.
تا حالا قرآن خوانده ای؟
بله اما کاملا خیر،یک روزی قرآن را به طور کامل می خوانم.
برای رفتن به حج برنامه ای دارید؟
من ۵ سال پیش به همراه تیم سپاهان در مکه بودم و وقتی آنجا بودیم اعضای تیم باید اعمال حج را انجام می دادند.
می توانیم بگوییم خانواده شما سنت های سختی دارند؟
بله مادرم درگیر برخی سنت هاست و به قول گفتنی خانواده را با مشتی آهنی کنار هم نگه می دارد و آنها برای من افرادی با تجربه هستند زیرا من تنها پسر خانواده ام.
یعنی اجازه انجام هر کاری را ندارید؟
نه به آن صورت،اما آنها هر چه بگویند اطاعت می کنم.
دوست صمیمی دارید؟
با اکثر بازیکنان روستوف دوست هستم. وقتی در روبین کازان نیز بازی می‌کردم در آن تیم با بورواک و اوزدیوف رفیق بودم.
اوزدیوف یک بازیکن مسلمان است، آیا با او به مسجد کازان رفته‌ای؟
بله
وقتی به آنجا رفتید مردم به شما چه می گفتند؟
مردم می دانستند ما بازیکنان کازان هستیم و از ما درخواست عکس و برای ما آرزوی موفقیت می کردند.
اکنون در تیم روستوف با سعید عزت اللهی رابطه خوبی دارید؟
بله ما دوستان خوبی هستیم و من او را برادر کوچکم صدا می زنم،چون بازیکن جوانی است هنوز کار دارد و به وی کمک می کنم.
اما سعید فقط یک سال کوچکتر است!
در واقع دو سال، وقتی به اینجا آمد به او کمک می کردم،اول نمی دانستم در مورد من چگونه فکر می کند اما رفته رفته به دوستان صمیمی تبدیل شدیم.
این مسئله نشان می دهد در تیم روستوف جو بسیار خوبی حاکم است؟
همینطور است اما نمی توانم اسم تمام بازیکنان را بیاورم ولی همه ی آنها را برادر خودم خطاب می کنم.
از زندگی در روسیه راضی هستید و احساس در وطن بودن دارید؟
بله روستوف را بیشتر از کازان دوست دارم  و اگر قرار بود بین این دو انتخابی کنم حتما روستوف را انتخاب می کردم.
ورزشکاران در ایران از محبوبیت بسیاری برخوردار هستند،درست است؟
بله مردم ایران عاشق فوتبال هستند.در بازی های ایران گاهی ۱۰۰ هزار نفر به تماشای فوتبال می آیند و هیاهوی تماشاگران باعث می شود بازیکنان صدای یکدیگر را در زمین نشنوند.
در اینستاگرام بیش از ۱ میلیون و ۳۰۰ هزار بازدید کننده دارید در مورد اینکه می توانید این همه انسان را تحت تاثیر قرار دهید چه احساسی دارید؟
حمایت آنها را دوست دارم اما نمی دانم چرا تا این حد مورد استقبال مردم واقع شدم. هر بازیکنی محبوبیت منحصر به فردی دارد و طرفداران خود را به ورزشگاه می کشاند.این حمایت ها فقط باعث می شود من در زمین بازی عملکرد بهتری داشته باشم.اگر هواداران شما را دوست نداشته باشند بازی کردن هم دشوار می شود.
اولین بازی ملی را به یاد دارید؟
بله به شکل نفرت انگیزی بازی کردم،سه سال پیش بازی با مونته نگرو بود.شاید علتش استرس های قبل جام جهانی بود.
اما اکنون با امتیازی که در بازی های اخیر کسب کردید تبدیل به بهترین بازیکن ایران شده اید؟!
نه من این رو نمی گویم،همه ی بازیکنان نقش مهمی دارند اما قبل از هر چیزی باید تمرکزمان بر روی تیم باشد نه اینکه چه کسی بهترین بازیکن است.هر بازیکنی در تیم ملی خودش با ارزش است اگر من در پستم بازی نکنم فرد دیگری جای من به زمین می رود.
قبل تر گفتید ایران برترین تیم آسیا است،فکر می کنید اکنون بهترین فرصت برای ایران است تا به جام جهانی ۲۰۱۸ روسیه صعود کند؟
در حال حاضر ایران در صدر رنکینگ تیم های آسیایی قرار دارد و چون بازیکنان جوان دارد نیروی قوی برای صعود به جام جهانی ۲۰۱۸ خواهد داشت.نباید فقط به حضور در جام جهانی و جایگاه چهارمی مرحله گروهی بسنده کنیم باید تا جایی که می‌توانیم روند پیشرفت را ادامه دهیم.
آیا امکان پذیر است؟
بله که امکان پذیر است،اگر می خواهیم به درجه ای بالاتر از این برسیم باید تلاشمان را بیشتر کنیم.با شیلی هم که بازیکنی چون ویدال،ساچز و براوو را در اختیار داشت با دو گل پیروز شدیم.در آسیا استعدادهایی هستند که می توانند تیم های بزرگ را شکست دهند.
برای مثال؟
شیلی و برزیل
آیا می توانید برزیل را شکست دهید؟
آنها فوتبال بازی می کنند،ما هم همینطور.چرا که نتوانیم؟ اما باید یک سری شرایط برای مربیان فراهم شود.
با دیگران به اشتراک بگذارید: