نقدی بر نماز رهبری بر پیکر هاشمی رفسنجانی

مهمترین فراز نماز میت که اساس و فلسفه نماز است شهادت مومنین بر خیر است و طلب غفران برای میت، یعنی پس از تکبیر چهارم “اَلّلهُمَّ إِنَّ هَذَا عَبْدُکَ وَابْنُ عَبْدِکَ وَابْنُ أمَتِکَ نَزَلَ بِکَ وأَنْتَ خَیْرُ مَنْزُول بِه اَلّلهُمَّ إنَّا لاَ نَعْلَمُ مِنْهُ إلاَّ خَیْراً وَأَنْتَ أَعْلَمُ بِه مِنَّا اَلّلهُمَّ إِنْ کَانَ مُحْسِناً فَزِدْ فی إِحْسَانِه وَإنْ کَانَ مُسِیئاً فَتَجَاوَزْ عَنْه وَاغْفِرْ لَهُ. اَلّلهُمَّ اجْعَلْهُ عِنْدَکَ فی أعْلی عِلِّیِّینَ وَاخْلُفْ عَلی أهْلِهِ فی الغَابِرِینَ وَارْحَمْهُ بِرَحْمَتِکَ یَا أَرْحَمَ الرَّاحِمِین”
امام صادق علیه السّلام می فرماید: چون‏ مؤمنى بمیرد و چهل نفر از مؤمنان بر جنازه او حاضر شوند و بگویند اَللّهُمَّ اِنّا لا نَعْلَمُ مِنْهُ اِلاّ خَیْراً وَ اَنْتَ اَعْلَمُ بِهِ مِنّا یعنى خداوندا ما از او به غیر از نیکى چیزى نمى دانیم و تو داناترى به احوال او از ما، چون این را بگویند حق تعالى فرماید: “من گواهى‏ شما را پذیرفتم، و آن گناهانى را که من مى‏ دانم و شما نمى‏ دانى آمرزیدم”در حدیث دیگرى از رسول خدا صلى اللّه علیه و آله و سلّم نقل شده: اول چیزى که در عنوان نامه مؤمن پس از مرگش مى ‏نویسند، چیزى است که مردم در حق او مى‏ گویند، اگر نیک مى‏ گویند، نیک مى‏ نویسند، و اگر بد مى‏ گویند بد مى‏ نویسند!
و رهبری این قسمت مهم از نماز را حذف فرمودند که محل تامل است “اَلّلهُمَّ إنَّا لاَ نَعْلَمُ مِنْهُ إلاَّ خَیْراً وَأَنْتَ أَعْلَمُ بِه مِنَّا” شاید نگران غفران الهی برای هاشمی هستیم! نکند آمرزیده شود! اما جمعیت میلیونی در خیابان این شهادت خیر را فریاد کرد!
در ادامه این بخش از دعا می آید “وَإنْ کَانَ مُسِیئاً فَتَجَاوَزْ عَنْه وَاغْفِرْ لَهُ” وبزرگان برای علمای دین این جمله را نمی خوانند که “اگر او بدکار بوداز بگذر” و مرحوم گلپایگانی در نماز بر امام این جمله را به رسم ادب حذف کردند، ولی رهبری در نماز بر هاشمی این جمله را با تاکید نه ضرب العفو خواندند!
امید که به شهادت جمعیت میلیونی مردم غفران الهی مشمول هاشمی شود و این درسی باشد برای جناح حاکم
مهدی خزعلی
۲۱ دیماه ۹۵

با دیگران به اشتراک بگذارید: