جمنا؛ فاتحه/ مرتضی داستانی

جبهه مردمی نیروهای انقلاب اسلامی که به «جمنا» معروف شده است، پر سروصدا و پرطمطراق آمد، قرار بود فراجناحی باشد، نه تنها اصول‌گرایان اعم از تند و کند و میانه رو را جذب کنند، بلکه می‌گفتند می‌خواهند سراغ اصلاح طلبان مقبول هم بروند. هرچند آروزهای بزرگ برای هر تازه‌وارد و یا کهنه سیاستمداری عیب نیست، ولی آنچه اتفاق افتاد با آنچه می‌گفتند قرار است اتفاق بیفتد زمین تا آسمان فاصله دارد. کار به جایی رسیده است که اگر اصول‌گرایان به امان خدا رها می‌شدند وضعیتشان بهتر از امروز بود.

امروز پایداری‌ها مثل همیشه فقط ساز خود را می‌زنند و طلبکارانه دنبال سهم خواهی بیشترند و از آنجا که انتخابات ریاست جمهوری سهمیه‌ای نیست و نمی‌توان یک فرد را چند قسمت کرد، مثل دوره قبل ریاست جمهوری تکلیف خود را در جدایی خواهند دید.

مؤتلفه که همواره در ائتلاف‌های گذشته پیش قدم بود و بعد مغبون می‌شد و انگشت اتهام به سوی ایثارگران می‌گرفت این بار می‌گوید از اول دست آنها را در این بازی خوانده است و سرکار نخواهند رفت و رسما می‌گویند با جمنا کاری ندارند و کاندیدای مستقل دارند.

جلیلی که به طور کلی از جمنا و پایداری ناامید شده است خودش با جوانان اصول‌گرا قصد ایجاد جبهه جدیدی دارد.

مثلث احمدی‌نژاد، مشایی و بقایی هم بلای جان اصول‌گرایان شده است؛ احمدی‌نژاد دنبال این است که یک رأی هم از سبد او به جمنا نریزد.

از طرف دیگر تشتت در تصمیم‌گیری نیز باعث شده است بخش مهمی از اصول‌گرایان که به آن امید بسته بودند، ناامید شوند. یک بار اعلام می‌کنند آقای رئیسی از سوی اعضا به عنوان کاندیدای اول انتخاب شده است. پس از لحظاتی تکذیب می‌شود و تصریح می‌کنند هفته بعد اسامی پنج نفر اول معرفی خواهد شد. پس از یک هفته اسامی ۱۰ نفر از منتخبین اعضای مجمع اعلام می‌شود. با انتشار اسامی سروصدا میان اصول‌گرایان بالا می‌گیرد. جمنا این را هم تکذیب می‌کند و اعلام اسامی را به فروردین موکول می‌کند.

وضعیت استانهای جبهه به مراتب به هم ریخته‌تر از مرکز است. در اغلب استانها چهره‌های مؤثر، منتفذ و مقبول به ویژه چهره‌های معتدل کنار گذاشته شده‌اند تا جایی که صدای آیت‌الله موحدی کرمانی هم درآمده است. ولی آنچه باعث شده است که این روزها تحلیل‌گران دیگر حسابی روی جمنا باز نکنند به موضع نسجیده، ناپخته و تند این تشکل در رابطه با مصوبه مجلس درباره سقف حقوق‌ها مربوط می‌شود، موضعی که حکایت از فرصت طلبی و موج سواری حتی به قیمت نادرست گویی دارد، شیوه‌ای که قطعا در نقطه مقابل ارزشهای اصول‌گرایی است و باعث شده است دکتر لاریجانی مهر خلاف‌گویی را بر پیشانی اولین فعالیت سیاسی آنها بزند.