نگرانی از وضعیت هنگامه شهیدی در بند ۲۰۹ زندان اوین پس یک هفته اعتصاب غذا و دارو

نگام، حقوق بشر – هنگامه شهیدی که شامگاه ۱۹ اسفند ماه در بازداشت به سر می برد، هم اکنون در بند ۲۰۹ زندان اوین نگهداری می شود و در اعتراض به بازداشت غیر قانونی خود دست به اعتصاب غذا و دارو زده است.

هنگامه شهیدی پس از بازداشت در ۱۹ اسفندماه به بند ۲۰۹ زندان اوین منتقل شده و پرونده این روزنامه‌نگار در شعبه دوم دادسرای رسانه است؛ علیرغم گذشت پیش از یک هفته از زمان بازداشت، خانواده وی تا کنون موفق به ملاقات با او نشده اند و با توجه اعتصاب غذای خانم شهیدی، نگرانی ها در خصوص وضعیت وی افزایش یافته است.

ناهید کرمانشاهی، مادر هنگامه شهیدی. به کمپین بین المللی گفته است که روز چهارشنبه ۲۵ اسفند ماه به صورت تلفنی با هنگامه شهیدی صحبت کرده و او در اعتصاب غذا و اعتصاب دارو به سر می‌برد.

مادر هنگامه شهیدی گفت که دخترش ناراحتی قلبی دارد و در وضعیت مناسبی نیست، او گفت: «ما روز سه شنبه برای ملاقات به زندان اوین رفتیم. از دادسرای رسانه وقت ملاقات گرفته بودیم اما از ساعت ۲ و نیم تا ساعت ۶ عصر به اتفاق پارمیس، دختر هنگامه و بهار، خواهرش در حیاط زندان منتظر نشستیم و هیچ خبری نشد. هنگامه را نیاوردند. من خیلی نگران شدم چون هنگامه ناراحتی قلبی دارد و قبلا در سی سی یو هم بستری شده بود. گفتم حتما اتفاقی برای او افتاده که نیاوردند.

خانم کرمانشاهی که روز چهارشنبه به دادسرای رسانه مراجعه کرده بود گفت: «چهارشنبه رفتم دادسرای رسانه و گفتم بچه من مشکل قلبی دارد گفتم دو سه ماه پیش به خاطر وضعیت قلب اش، پزشکان او را حتی از فضای مجازی هم منع کرده بودند و همه گوشی هایش را قطع کرده بود و هیچ کاری نمی کرد. گفتم که ساعت ها به اتفاق دختر و خواهر هنگامه در حیاط زندان اوی منتظر ماندیم و چه اتفاقی افتاده که او را نیاوردند؟ گریه و زاری کردم و گفتم که یک اتفاقی برای بچه من افتاده که نیاوردید. من حدس می زنم حتی مریض است زیر سرم و بهداری است یا یک مشکلی دارد و انتقال داده اند مرکز پزشکی یا .

مادر هنگامه شهیدی گفت: «آقای ترک همدانی، وکیل هنگامه که البته وکالت او برای هنگامه را هنوز تایید نکرده‌اند هم به دادیار گفت که حداقل بگذارید یک تلفنی بکند و مادر از نگرانی دربیاید. اجازه دادند و تلفن کرد. گفت که هیچ خبری از قضیه ملاقات در روز سه شنبه ندارد و اصلا به او نگفته اند که خانواده ات در حیاط زندان منتظر هستند. بعد هم گفت که در اعتصاب غذا و دارو است. خیلی خواهش کردم و گفتم تو قلب ات مشکل دارد و باید داروهایت را بخوری گفت من آخه کاری نکرده ام زیر بار هیچ چیزی هم نرفته ام چون هیچ کاری نکرده ام و اعتصاب ام را ادامه می‌دهم.»

خانم کرمانشاهی با ابراز نگرانی از وضعیت سلامتی دخترش گفت: «من واقعا با توجه به وضعیت فعلی و اعتصاب غذا و دارو که هنگامه کرده به شدت نگران سلامتی او هستم به خصوص که حالا دادسرا تعطیل شد و همه رفتند تا بعد از تعطیلات، معلوم نیست چی بر سر این بچه می‌آید البته قاضی‌های کشیک دارند ولی نمی‌دانم چی می‌شود.»

مصطفی ترک همدانی، وکیل هنگامه شهیدی هم گفت که اتهام موکلش «امنیتی» عنوان شده و او براساس تبصره ماده ۴۸ قانون آیین دادرسی کیفری همچنان در انتظار تایید صلاحیت خود از سوی دادستانی تهران برای انجام امور وکالتی هنگامه شهیدی است.