ترکیه همکاری با شرکای ناتو را متوقف کرد

نگام ، بین الملل _ ترکیه برخی آموزش‌های نظامی و دیگر همکاری‌ها با “شرکای ناتو” را متوقف کرد؛ اقدامی که حاکی از تشدید مناقشات دیپلماتیک این کشور با کشورهای اتحادیه اروپاست.

به گزارش ایسنا به نقل از خبرگزاری رویترز، برخی منابع و مقام‌ها گفتند که ترکیه برنامه ۲۰۱۷ ناتو در همکاری با کشورهای غیر عضو اتحادیه اروپا از جمله رخدادهای سیاسی،‌پروژه‌های غیرنظامی و آموزش نظامی را متوقف کرده است.

ترکیه در حال حاضر از چند کشور اروپایی به دلیل ممنوعیت گردهمایی‌های انتخاباتی ترکیه در کشورهایشان بسیار عصبانی است.

اردوغان، رئیس‌جمهور ترکیه، آلمان و هلند را با فاشیست‌ها و نازی‌ها مقایسه کرده اما به عنوان یک عضو ناتو نمی‌تواند همکاری با آنها را متوقف کند. یک مقام ناتو گفت اقدام ترکیه ظاهرا با هدف اتریش بوده که عضو ناتو نیست بلکه یک کشور شریک است.

یک مقام ترکیه گفت: ما نسبت به شرایط رخ داده متاسفیم و فکر می‌کنم این اقدام بر تمامی برنامه‌های همکاری ما با شرکا تاثیر می‌گذارد. ما روی ترکیه و اتریش برای حل و فصل سریع مسائل دوجانبه حساب می‌کنیم.

اتریش سال گذشته سردمدار درخواست‌ها از اتحادیه اروپا برای خاتمه دادن به مذاکرات پیوستن ترکیه بود و به شدت از واکنش ترکیه به کودتا در این کشور و زندانی کردن صدها تن انتقاد کرده است.

وزیر دفاع اتریش توقف همکاری‌ها را تایید کرده اما یک سخنگوی این وزارت خانه گفت این اقدام تاثیری در ماموریت‌های آتی ندارد با این حال می‌تواند مشکلاتی را در دراز مدت مثلا در ماموریت کوزوو ایجاد کند.