ابراز نگرانی چند نماینده مجلس از موج جدید برخورد سپاه با فعالان رسانه ای

نگام ، سیاسی _ در آستانه انتخابات ریاست جمهوری و شوراها همان گونه که از قبل پیش بینی می شد موج جدیدی از دستگیری فعالان رسانه ای آغاز شده که بازداشت همزمان مدیران کانال‌های تلگرامی اصلاح‌طلب بخشی از این پروژه سازمان اطلاعات می باشد ، این برخوردها واکنش تعدادی از نمایندگان مجلس در برابر این اقدام های امنیتی سپاه را بر انگیخت .

 

صادقی در نامه‌ای به سردار جعفری: بازداشت همزمان مدیران کانال‌های تلگرامی اصلاح‌طلب موجی از نگرانی در جامعه برانگیخت
یک نماینده مجلس شورای اسلامی در نامه‌ای خطاب به فرمانده کل سپاه پاسداران انقلاب اسلامی، نسبت به برخی حوادث روزهای اخیر ازجمله بازداشت چند نفر از مدیران کانال‌های تلگرامی اصلاح‌طلب ابراز نگرانی کرد.

به گزارش خبرنگار پارلمانی ایلنا، محمود صادقی نماینده مردم تهران و از اعضای هیات رییسه فراکسیون امید مجلس شورای اسلامی در نامه‌ای خطاب به فرمانده کل سپاه پاسداران انقلاب اسلامی، خواستار پرهیز جدی و عدم ورود این نهاد نظامی به دسته‌بندی‌های سیاسی شد و در عین حال تاکید کرد که بازداشت هم‌زمان گروهی از مدیران کانال‌های تلگرامی با گرایش‌های نزدیک به اصلاح‌طلبان و حامیان دولت موجی از نگرانی در جامعه نسبت به التزام عملی این نهاد به این سیاست‌ها را برانگیخته است.

بازداشت همزمان مدیران کانال‌های تلگرامی اصلاح‌طلب موجی از نگرانی در جامعه برانگیخت

 

در متن این نامه که برای انتشار در اختیار ایلنا قرار گرفته، آمده است:

بسم الله الرحمن الرحیم

برادر گرامی سردار سرلشگر مهندس محمدعلی جعفری

فرمانده معزز سپاه پاسداران انقلاب اسلامی

با سلام و ادای احترام به جنابعالی و همه پاسداران سرافراز میهن که از بدو پیروزی انقلاب اسلامی با رشادت‌ و ایثارگری‌های خود در عرصه‌های مختلف از دستاوردهای گرانسنگ انقلاب و نظام جمهوری اسلامی به شایستگی پاسداری کرده و در شرایط کنونی، که ناامنی و آشوب در منطقه فراگیر شده، با هدایت فرماندهی معظم کل قوا امنیت و آرامشی مثال‌زدنی برای کشور عزیزمان به ارمغان آورده‌اند.

یکی از ویژگی‌های بارز نهاد مقدسی که شما عهده‌دار فرماندهی آن هستید، مردمی بودن آن است. با این ویژگی بود که در دوران دفاع مقدس بذر بسیج مستضعفان در دل این نهاد رویید و به نهالی ماندگار و ریشه‌دار در اعماق جامعه مبدل شد. بی‌شک بقا و اقتدار این نهاد مقدس بیش از هرچیز وابسته به حفظ و تقویت وجه مردمی آن است و باتوجه به این واقعیت که در متن جامعه‌ ما سلایق و گرایش‌های متنوعی وجود دارد، باید از ورود آن به اختلافات سیاسی و گروهی اکیداً پرهیز نمود. امری که می‌تواند به یکپارچگی و انسجام این نهاد آسیب بزند و درنهایت امنیت جامعه و چه بسا تمامیت ارضی کشور را در معرض خطر قراردهد.

از این رو ضرورت عدم ورود سپاهیان عزیز به دسته‌بندی‌های سیاسی همواره مورد تأکید بنیانگذار جمهوری اسلامی بوده است. این ضرورت در مواردی همچون انتخابات مضاعف می‌شود. بر این مبنا «ممنوعیت ورود نیروهای مسلح، قوای سه‌گانه اعم از وزارتخانه‌ها و دستگاه‌های تابعه آنها و دستگاه‌های اطلاعاتی و امنیتی در دسته‌بندی‌های سیاسی و جناحی انتخاباتی و جانبداری از داوطلبان»، به‌عنوان یکی از محورهای هجده‌گانه سیاست‌های کلی انتخابات مورد تأکید رهبرمعظم انقلاب قرار گرفت.

خوشبختانه جنابعالی نیز اخیراً در جمع فرماندهان و مسئولان سپاه تأکید کردید: «احدی در سپاه چه از پاسداران و چه از فرماندهان حق دخالت سیاسی و جناحی در انتخابات و تخریب کاندیداها را ندارند» و تصریح کردید: «دستگاه‌های نظارتی در سپاه موظف شده‌اند اجرای این مهم را با حساسیت و دقت به‌طور مستمر دنباله‌گیری و کنترل نموده و با متخلفین بدون اغماض برخورد نمایند».

این سخنان در آستانه دو انتخابات مهم پیش‌رو مایه‌ امیدواری بسیار در میان دلسوزان نظام و انقلاب گردید. باوجود این پاره‌ای حوادث در روزهای اخیر، ازجمله بازداشت هم‌زمان گروهی از مدیران کانال‌های تلگرامی با گرایش‌های نزدیک به اصلاح‌طلبان و حامیان دولت، که ظاهراً از سوی اطلاعات سپاه انجام گرفته، موجی از نگرانی در جامعه نسبت به التزام عملی این نهاد به این سیاست‌ها را برانگیخته است. این درحالی ‌است که بیشتر مجاری رسانه‌ای کشور، اعم از صداوسیما، خبرگزاری‌ها و نیز کانال‌های تلگرامی و دیگر شبکه‌های اجتماعی، بعضاً منتسب به سپاه پاسداران، با برخورداری از منابع مالی عمومی در گستره وسیعی در حال فعالیت علیه اصلاح‌طلبان و حامیان دولت هستند.

از جنابعالی، که خود از نیروهای اصیل و دارای سابقه درخشان در عرصه جهاد و شهادت و راهبری و مدیریت جهادی هستید، انتظار می‌رود نسبت به حفظ شأن و مراقبت از جایگاه رفیع سپاه پاسداران انقلاب اسلامی اهتمام بیشتری مبذول نمایید.

دوازدهمین دوره‌ی انتخابات ریاست‌جمهوری و پنجمین انتخابات شوراها همانند ادوار گذشته می‌آید و می‌رود، اما آنچه که باید در این فراز و فرودها مصون از خدشه و آسیب بماند، استحکام سرمایه‌های گرانقدری چون نهاد مقدس سپاه پاسداران انقلاب اسلامی است.

از درگاه خداوند بزرگ موفقیت شما را در انجام این مهم مسألت می‌نمایم.

محمود صادقی

نماینده مردم شریف تهران، ری، اسلامشهر، شمیرانات و پردیس در مجلس شورای اسلامی

 

عارف: برخوردهای اخیر با فعالان رسانه‌ای کشور را به مسیر امنیتی شدن پیش می‌برد

 

رییس فراکسیون امید در یادداشتی به بهانه در پیش بودن عید نوروز باستانی، ضمن اظهار امیدواری برای اینکه در سال جدید شاهد فقر،تهدید و خشونت میان جامعه ایرانی نباشیم به برخوردهای اخیر با فعالان رسانه‌ای اشاره کرد و گفت:برخی برخوردهای اخیر با فعالان رسانه‌ای کشور را به مسیر امنیتی شدن پیش می‌برد که به هیچ وجه با منافع ملی سازگار نیست بویژه که در آستانه عید نوروز انتظار می رود حتی کسانی که در حبس هستند نیز حداقل با اتخاذ تدابیری در کنار خانواده‌های خود باشند.

به گزارش ایلنا، متن یادداشت محمدرضا عارف به این شرح است:

متن این یادداشت که در روزنامه ابتکار منتشر شده است در ادامه می‌آید:

نوروز جایگاه بلندی در وجدان تاریخی ایرانیان دارد و برای همه ما با شکوه و خاطره انگیز است، به ویژه که دین اسلام نیز نه تنها آن را نفی نکرد، که مورد تأیید و ستایش قرار داد.

نوروز باستانی همچنان در میان ما زنده است و احساس غرور ملی و «خود بودن» را در ما زنده نگاه می‌دارد و امید آنکه این احساس بیش از پیش مایه تفکر شود تا بتوانیم امروز و فردایمان را با تکیه بر گذشته بسازیم تا هم «خود» باشیم و سرافراز و پیشرو، و هم انسان زمان خود.

نوروز پیام‌آور احترام، درک متقابل و صلح برای همه مردان و زنان است.

نوروز نشان از فرهنگ بی‌بدیل صلح‌طلبی، مهربانی، انسان‌دوستی و خدامحوری ملت بزرگ و سرفراز ایران اسلامی است. برای ایرانیان عید نوروز موسم جشنی است که عصاره آن کنار گذاردن قهر و کینه و کدورت هاست.

در سالی که گذشت حوادث تلخ و شیرینی در کشور ما رخ داد که بی‌شک یکی از تلخ‌ترین این حوادث شهادت جمعی از آتش‌نشان قهرمان و درگذشت عده ای از مردم عزیزمان در حادثه آتش سوزی ساختمان پلاسکو بود بر خود واجب می‌دانم بار دیگر با خانواده‌های محترم شهدا و درگذشتگان ابراز همدردی کنم.

درگذشت ناگهانی آیت الله هاشمی رفسنجانی در سال گذشته ثلمه بسیار سنگینی برای کشور و ملت ایران بود و معتقدم همه جریانات سیاسی خلاء ایشان را احساس خواهند کرد چه آنکه آیت‌الله هاشمی خواسته‌ای جز اعتلای کشور اسلامی ایران نداشت و جریانات سیاسی اگر هدفشان توسعه و پیشرفت کشور باشد که حتما باید باشد آیت‌الله هاشمی را باید پدر معنوی خود بدانند.

ما در عرصه‌های مختلف، مشکلات فراوانی داریم، مطمئنا زندگی برای بخش‌های از جامعه نجیب ما زندگی سختی است، بخصوص برای اقشار کم‌درآمد جامعۀ که تعداد زیادی هم هستند، دولت محترم در سال گذشته تلاش کرد بخشی از این مشکلات را مرتفع کند که با توفیقاتی هم همراه بود. باید با حفظ منافع و مصالح ملی، گام‌های محکم تر و استوارتری بویژه در چارچوب سیاست‌های اقتصاد مقاومتی برداشته شود تا نتایج تلاشهای دولت محترم به عینه دیده شود.

سال ۱۳۹۶ را با دو انتخابات سرنوشت ساز آغاز خواهیم کرد که می‌طلبد فضای بانشاط سیاسی با حضور همه سلایق در کشور حکمفرما شود متاسفانه برخی برخوردهای اخیر با فعالان رسانه‌ای کشور را به مسیر امنیتی شدن پیش می‌برد که به هیچ وجه با منافع ملی سازگار نیست بویژه که در آستانه عید نوروز انتظار می رود حتی کسانی که در حبس هستند نیز حداقل با اتخاذ تدابیری در کنار خانواده‌های خود باشند.

خطاب من به جوانان عزیز است، جوانانی که سرمایه‌های اصلی کشور هستند، البته اگر برخورداری باشد در درجۀ اول جوانان برخورداری دارند و اگر محرومیت و محدودیت باشد، متاسفانه جوانان در معرض آن قرار می‌گیرند، اما جوان نباید امید خود را از دست بدهد، باید بکوشند و نظام نیز باید زمینه را برای حضور فعال و پرنشاط و آزاد جوانان، در عرصه‌ها فراهم بکند

امیدوارم در سال جدید همه مردم عزیز کشورمان از زندگی خوب‌تر و مطلوب‌تر برخوردار باشند و شاهد سالی باشیم که در آن تفاهم، دوستی و عدالت میان همه انسان‌ها بخصوص ایرانیان حاکم باشد و از فقر،تهدید و خشونت اثری نباشد.

 

انتقاد پزشکیان به نوع بازداشت‌های اخیر: این رفتار به نفع مملکت نیست

 

دکتر مسعود پزشکیان با انتقاد از نوع بازداشت تعدادی از فعالان کانال‌های خبری تلگرام گفت: باید در مجلس با بازداشت کنندگان بنشینیم و صحبت کنیم. این رفتار به نفع مملکت و نظام نیست.

نایب رییس اول مجلس شورای اسلامی گفت: متاسفانه کار درستی انجام ندادند. من با آقای رحیمی، مشاور عالی آقای لاریجانی صحبت کردم؛ او هم با قاضی پرونده تلفنی تماس گرفته بود اما نتوانست با او صحبت کند. آقای رحیمی به ما گفت که مرجع بازداشت کننده، اطلاعات سپاه بوده است. آنها هم چارچوب‌هایشان طوری است که در این رابطه جوابگو نبودند. این کاری است که برای نظام بد است، هر چقدر فکر می‌کنم توجیه منطقی برای این کار پیدا نمی‌کنم.

وی درباره‌ی پیگیری‌ها در این موضوع ادامه داد: تعدادی از نماینده‌ها نیز پیگیر ماجرا هستند، اما می‌دانید که سپاه زیر نظر مقام معظم رهبری است و به آن صورت جوابگوی مجلس نیستند؛ البته معاون امور مجلس دارند ولی مجلس الان تعطیل شده و او هم نیست. حالا باید پیگیری کنیم که به کجا می‌رسد.

پزشکیان تصریح کرد: به هر حال می‌توانند به جای این که امروز آنها را بگیرند، قبلا به آنها بایدها و نبایدها را بگویند. ولی این که یک دفعه جمع شوند و هفت هشت تا از آنها را بگیرند، کار خوبی نیست. اینها می‌خواهند کار خوبی بکنند اما نتیجه‌اش به نظرم در جامعه عکس است. این درست نیست که یک دفعه در یک شب در کل مملکت با این روش عمل کنند. به هر حال کار درستی نیست.

نایب رییس مجلس در پاسخ به این پرسش که «فکر می‌کنید این اتفاق در آستانه‌ی انتخابات چه تاثیری دارد؟»، گفت: من فکر می‌کنم تاثیری سوء برای آنهایی دارد که این کار را کردند. یعنی از این کارها حتی اگر فردا حرف راست هم بزنند، برداشت غلطی می‌شود. از نوع رفتار بی‌اعتمادی در جامعه ایجاد می‌کند و جلوی شفافیت داده‌ها را می‌گیرد، در نتیجه من برداشت خوبی از این رفتار ندارم.

وی درباره‌ی راه حل اساسی رفتارهای اینچنینی گفت: وقتی مجلس باز شد باید با اینها بنشینیم و صحبت کنیم. این رفتار به نفع مملکت و نظام نیست. اینها می‌توانند خیلی راحت هر جایی که شک می‌کنند کسی در حال انجام کاری است، همان در آغاز کار بگویند که نکند و توصیه کنند. نه این که یک دفعه ۱۰ – ۱۲ تا را بگیرند و زندانی کنند! خب آیا ما منتظریم برای آدم‌ها پرونده بسازیم و بعد زندانی‌شان کنیم؟! آیا بهتر نیست که قبل از پرونده سازی، راهنمایی کنیم که مردم به هچل نیافتند؟ کاری که ما صبر کنیم، پرونده درست کنیم و به خاطر آن یک عده را بگیریم و زندانی کنیم، نتیجه‌اش واقعا برای انقلاب و نظام نمی‌تواند نتیجه‌ی خوبی باشد.

 

اعتراض علی مطهری به بازداشت ۱۳ فعال رسانه ای ‘اصلاح‌طلب یا حامی دولت’
به گفته علی مطهری دستگیری های اخیر از سوی “یک نهاد اطلاعاتی نظامی” انجام شده است
علی مطهری نایب رئیس مجلس ایران از “بازداشت ۱۲ نفر از مدیران مسئول کانال‌های تلگرامی اصلاح‌طلب یا حامی دولت توسط یک نهاد اطلاعاتی نظامی” و نیز بازداشت احسان مازندرانی مدیرمسئول روزنامه فرهیختگان انتقاد کرد.
آقای مطهری امروز چهارشنبه ۲۵ اسفند در گفتگو با خبرگزاری ایسنا خواستار توضیح وزیر اطلاعات ایران در مورد برخوردهای اخیر شد و گفت: “تنها نهاد اطلاعاتی پاسخگو که نام آن در قانون اساسی آمده وزارت اطلاعات است و اگر دیگران در کار او دخالت می‌کنند به هرحال مسئولیت با این وزارتخانه است.”

نتیجه تصویری برای بازداشت مدیران کانال های تلگرامی و فعالان رسانه
اشاره نایب رئیس مجلس دهم به بازداشت این افراد از سوی “یک نهاد اطلاعاتی نظامی”، ظاهرا حکایت از انجام دستگیری ها به دست سازمان اطلاعات سپاه پاسداران دارد.
علی مطهری با درخواست اعلام رسمی نام نهاد دستگیرکننده فعالان رسانه ای افزوده است: “اگر وزیر اطلاعات پاسخ قانع‌کننده ندهد سؤال از وزیر و در صورت لزوم استیضاح او را پیگیری می‌کنیم.”
آقای مطهری تاکید کرده: “این اقدام در آخرین روزهای سال که مجلس جلسه‌ای ندارد و اطلاع‌رسانی نیز دشوار است انجام شده و این امر شبهاتی را خصوصا در آستانه انتخابات ریاست جمهوری ایجاد کرده است.”
نایب رئیس مجلس ایران در بخش دیگری از مصاحبه خود، به “از دسترس خارج شدن” کانال‌هایی تلگرامی اشاره کرده که مدیران آنها دستگیر شده اند. وی توضیح بیشتری در مورد این کانال‌ها نداده ولی اخیرا، فعالیت عادی تعدادی از کانال های معروف منتسب به اصلاح طلبان و حامیان دولت حسن روحانی مختل شده است.
وی با انتقاد از نحوه بازداشت مدیرمسئول روزنامه فرهیختگان در حالی که “به گفته وکیلش مدت محکومیت حبس خود را گذرانده” گفته که آقای مازندرانی “با وضع نامناسبی بازداشت شده است، در صورتی که می‌توانست با احترام احضار شود”.
احسان مازندرانی روز ۲۲ اسفند در منزل مسکونی خود بازداشت شد و به گفته همسرش در هنگام بازداشت مورد ضرب و شتم قرار گرفت. وی یک ماه پیش از آن، پس از تحمل دو سال حبس و با نامه رسمی مسئولان زندان آزاد شده بود.
با این حال عباس جعفری دولت آبادی دادستان تهران، دستگیری آقای مازندرانی را در راستای “ادامه و اجرای کامل حکم محکومیت قبلی وی” دانسته است.
یک روز پیش از دستگیری مدیرمسئول فرهیختگان، هنگامه شهیدی دیگر روزنامه نگار اصلاح طلب و عضو حزب اعتماد ملی نیز، در حالی که برای مجلس ختم مادربزرگ خود در مشهد به سر می برد، دستگیر و به تهران منتقل شد. خانم شهیدی بعد از انتخابات ریاست جمهوری ۱۳۸۸ بازداشت و بعد از یک سال زندان آزاد شده بود.
هنگامه شهیدی پیش از بازداشت، یادداشتی را صفحه اینستاگرامی خود منتشر کرده و در آن، بدون توضیح بیشتر نوشته بود که از سوی “برخی رسانه‌ها و افراد نزدیک به دولت” هشدارهایی را مبنی بر احتمال دستگیری خود دریافت کرده است. مصطفی ترک همدانی وکیل خانم شهیدی گفته است که وی به “اتهام امنیتی” از سوی شعبه دوم بازپرسی دادسرای فرهنگ و رسانه تهران بازداشت شده است.
این روزنامه نگار اصلاح طلب بعد از زندانی شدن هم، با انتشار نامه ای از زندان اوین، هر دو مجموعه “سازمان اطلاعات سپاه” و “وزرات اطلاعات” را به برخورد با روزنامه نگاران متهم کرده است.
وی همچنین، حسن روحانی رئیس جمهور را به خاطر “سکوت” در مقابل این برخوردها مورد انتقاد قرار داده است.