ورامین در تسخیر دستفروشان

نگام ، اجتماعی _ در حالی که چندروز تا آغاز سال جدید مانده ، حضور دستفروشان در تمامی خیابان ها ، معابر ، میادین و نقاط حساس ورامین باعث شده تا این شهربه طور کامل به تسخیر دستفروشان در آید و این امر موجب اعتراض شدید کسبه و بازارایان شده است.
به گزارش ایرنا ، همه ساله ، در آخرین روزهای سال ، شهرداری ورامین با نصب بنر و اطلاع رسانی به موقع، دستفروشان را در نقطه ای از شهر ساماندهی می کرد و با هر گونه سد معبر برخورد می کند ولی امسال با وجود آن که شهردار ورامین از هفته های قبل اعلام کرده بود که دستفروشان حق حضور در خیابان های شهر را ندارند ولی اتفاق دیگری رخ داد و به یکباره دستفروشان در خیابان های شهر حضور پیدا کردند.
از ۲۴ اسفندماه ، در حالی که کسبه و مغازه داران در فکر مشتری های جدید بودند به یکباره با جمعیت کثیری از دستفروشان مواجه شدند که از شیر مرغ تا جان آدمیزاد را در خیابان می فروختند حتی برخی از آن ها اتاق پرو سیار نیز برای فروش البسه به همراه داشتند.
قیمت پائین اجناس ارائه شده از سوی دستفروشان ، بسیاری از مردم را به خود جلب کرده و کمتر مشتری به سراغ مغازه داران می روند.
پیاده رو و خیابان های شهدا حد فاصل میدان امام حسین (ع) تا میدان امام (ره) ، خیابان ۱۵ خرداد ، خیابان طالقانی و خیابان مسجد جامع ورامین از ساعات اولیه صبح تا ساعات پایانی شب مملو از دستفروشانی است که ترافیک را قفل کرده اند چرا که مردم مجبورند برای تردد ، از وسط خیابان عبور کنند.
عده ای از مغازه داران ورامین طی روزهای اخیر با حضور در فرمانداری ورامین اعتراض شدید خود را به حضور دستفروشان در خیابان اعلام کردند و از بی توجهی شهرداری در جمع آوری این افراد گلایه داشتند.
این افراداظهار می دارند که چون شهرداری از هر یک از دستفروشان از ۱۵۰ تا ۳۰۰ هزار تومان پول دریافت کرده کاری به آن ها ندارد و شهرداری برای پرداخت حقوق معوقه کارگران خود حاضر است که اصناف که در طول سال عوارض پرداخت می کنند را نابود کند.
معاون خدمات شهری شهرداری ورامین در این رابطه به خبرنگار ایرنا گفت : عدم همکاری نیروی انتظامی ، راهور و اتاق اصناف با شهرداری باعث شده تا به تنهایی نتوانیم دستفروشان را جمع آوری کنیم.
سیدابوالفضل قاسمی افزود : شهرداری برای جمع آوری دستفروشان به تنهایی نمی تواند کاری انجام دهد و لازم است تا ارگان های مختلف نیز با آن همکاری کنند تا بتوان این مشکل را برطرف کرد.
وی با رد دریافت هر گونه وجه از دستفروشان گفت : اگر فرد یا افرادی از دستفروشان پولی دریافت کرده می تواند با مراجعه به شهرداری ، شکایت خود را به مسئولان تقدیم کند.
رئیس اتاق اصناف شهرستان ورامین نیز به خبرنگار ایرنا گفت : شهرداری ورامین هیچ گونه مکاتبه ای برای بحث ساماندهی دستفروشان با اتاق اصناف نکرده و هنوز منتظر برگزاری جلسه مشترک با مسئولان شهرداری هستیم.
سید عباس میری افزود : اتاق اصناف به طور کامل آماده همکاری با شهرداری حتی در ساعات پایانی شب است ولی تا کنون هیچ درخواستی برای ساماندهی دستفروشان از سوی شهرداری که متولی این امر است ارائه نشده است.
وی تأکید کرد: با حضور دستفروشان ، مغازه دارانی که چشم به بازار شب عید دارند متضرر شده اند و مشکلات فراوانی برای آن ها به وجود آمده است.
به نظر می رسد اختلاف شهرداری ورامین و پلیس راهور در موضوع ممانعت پلیس راهور از آسفالت معابر این شهرباعث شده تا دود اختلاف این ارگان ها در چشم مردم ، کسبه ، بازاریان رفته و شهر ورامین نظم و امنیت خود را از دست دهد.
ورامین در ۳۵ کیلومتری جنوب شرق تهران واقع شده است.