وزیر نفت احمدی‌نژاد بالاخره به گم شدن دکل نفتی اعتراف کرد

نگام ، سیاسی _ موضوع گم شدن دکل نفتی در دولت دهم همواره توسط دولتمردان احمدی نژاد تکذیب می شد تا اینکه سرانجام رستم قاسمی به این اتفاق اعتراف کرد.

وی در شبکه افق در باره دکل گمشده گفت: این دکل متعلق به شرکتی بود که بنیاد تعاون ناجا و شرکت تاسیسات دریایی سهام‌دار آن بوده‌اند. این شرکت توسط واسطه‌ها و دلال‌ها دکل را خریداری می‌کند چرا که مستقیم به ما نمی فروختند و این وسط هم تخلف واسطه‌ها و هم بدهی شرکت باعث شد آن اتفاق برای دکل بیفتد.

در حالی که از مدت‌ها قبل صحبت از گم شدن یکی از دکل‌های نفتی خریداری شده در دولت گذشته شده بود، حالا وزیر نفت دولت یازدهم هم این مسئله را تایید کرده، اما سوالی که به میان می‌آید این است که ماجرای گم شدن این دکل نفتی چه بوده است؟
به گزارش اقتصادنیوز، پس از آنکه صحبت از گم شدن دکل نفتی به میان آمد، مسئله چگونگی گم شدن آن نیز با اما و اگرهای فراوانی روبرو بود. اینکه چگونه یک دکل نفتی به راحتی گم شده است، جای سوال داشت اما مسئله به همین سادگی نبود.

 

ماجرای گم شدن دکل نفتی چه بود؟

اصل داستان این بود که یکی از مهم‌ترین شرکت‌های زیرمجموعه صندوق بازنشستگی صنعت نفت که بخشی از احداث تاسیسات فراساحل نفت و گاز ایران را به عهده دارد چندی پیش اقدام به سفارش‌گذاری برای خرید یک دکل حفاری دریایی از یک شرکت خارجی کرده بود.

آن‌طور که گزارش‌ها نشان می‌دهد، بر اساس قراردادی که این شرکت منعقد کرده بود، قرار بود ۲۰ درصد از بهای ۸۷ میلیون دلاری این دکل حفاری به عنوان پیش پرداخت در اختیار شرکت خارجی قرار بگیرد و ۸۰ درصد باقیمانده نیز پس از تحویل دکل به این شرکت پرداخت شود. با وجود این، طرف ایرانی بر خلاف مفاد قرارداد کل بهای دکل را به تدریج پرداخت کرده و حالا مشخص شده که این دکل حفاری اصلا تحویل ایران نشده است.

تاخیر در تحویل گرفتن این دکل نفتی در حالی یک ساله شده که برخی معتقدند که هنوز مشخص نیست این دکل اساسا وجود خارجی داشته یا خیر. اهمیت دریافت دکل از آن جایی است که شرکت ایرانی یاد شده هیچ تضمینی بابت تحویل دکل از فروشنده ترکیه‌ای نگرفته‌ است.

ماجرای این دکل ۸۷ میلیون دلاری که در دولت گذشته گم شده حالا از سوی وزیر نفت دولت یازدهم تایید شده است. بیژن زنگنه در این راستا عنوان کرده است که این مسئله صحت دارد و وزارت نفت به صورت ویژه، این مسئله را پیگیری می‌کند. زنگنه پیش از این نیز بارها تاکید کرده بود که وزارت نفت دنبال دکل خارجی نیست و از تولید داخل استقبال می‌کند.

با این حال، به نظر می‌رسد که تحویل نگرفتن دکل خریداری شده از ترکیه حالا برای وی دردسرساز شده،چرا که بودجه ۸۷ میلیون دلاری برای آن در دولت گذشته صرف شده و حالا پای دولت یازدهم را به میان کشیده است.