آخرین دیدگاه ها و تحرکات جریان های سیاسی در آستانه انتخاب ریاست جمهوری و شوراها

نگام ، سیاسی _ در حالی که حدود دو ماه به انتخابات ریاست جمهوری و شوراها باقی مانده فعالیت جناح های مختلف سیاسی شتاب بیشتری به خود گرفته است ، علی رغم آن که در این دوره که شاید منحصر به فردترین انتخابات پس از پیروزی انقلاب باشد هنوز لیست های انتخاباتی در انتخابات شوراها و اسامی نامزدها در انتخابات ریاست جمهوری دقیقا مشخص نشده اما بررسی دیدگاه ها و تحرکات جریان های گوناگون سیاسی می تواند زوایای مختلف آینده این انتخابات را تا حدی روشن نماید.

جزئیات دیدار هیأت رئیسه جبهه مردمی با کاندیداهای ریاست‌جمهوری

عضو هیأت رئیسه شورای مرکزی جبهه مردمی نیروهای انقلاب اسلامی با اشاره به برگزاری چهارمین نشست شورای مرکزی این جبهه جزئیات این جلسه را تشریح کرد.


به گزارش پایگاه خبری تحلیلی دیده بان ایران به نقل از روابط عمومی جبهه مردمی نیروهای انقلاب اسلامی، سیدمحمد حسینی عضو هیأت رئیسه شورای مرکزی جبهه مردمی نیروهای انقلاب اسلامی با اشاره به برگزاری چهارمین نشست شورای مرکزی این جبهه به تشریح جزئیات این جلسه پرداخت و اظهار داشت: در این جلسه گزارشی از دیدارهای برخی از اعضای هیأت رئیسه با کاندیداها مطرح شد که گزارش مثبت و امیدبخشی بودو غالباً همراهی خود را اعلام کردند و از اینکه درمجمع ملی درمعرض آراء حاضران قرارگیرند، استقبال کردند.
حسینی در ادامه تصریح کرد: به ۱۰ نفری که در مجمع اول بیشترین آرا را داشته‌اند این فرصت داده می‌شود که برنامه‌ها و دیدگاههای خود را اعلام کنند و سپس رای‌گیری به عمل خواهد آمد تا ۵ کاندیدای منتخب مشخص شوند.
«مشاوران اقتصادی جبهه مردمی» برای تدوین برنامه وکمک به دولت دوازدهم تعیین شدند
عضو هیأت رئیسه شورای مرکزی جبهه مردمی نیروهای انقلاب اسلامی همچنین از تعیین مشاوران اقتصادی جبهه خبر داد و گفت: بالغ بر۲۰ نفر از اساتید، صاحب نظران و مدیران حوزه اقتصادی و زیربنایی به عنوان مشاوران جبهه مردمی انتخاب شدند تا برنامه دولت آینده در حوزه اقتصادی را تدوین کنند و به‌زودی اسامی این مشاوران اعلام خواهد شد.
وی درباره ریاست این مجموعه نیز اعلام کرد: آقای دکترنادران به عنوان مسئول مشاوران اقتصادی جبهه برای تدوین برنامه و کمک به دولت آینده انتخاب شد.
حسینی در ادامه با اشاره به تعیین مشاوران در زمینه‌های مختلف اظهار داشت: در حوزه‌های فرهنگی، اجتماعی،سیاسی و علمی نیز به تدریج مشاورانی تعیین و معرفی می‌شوند که حضور این چهره ها ظرفیت جدیدوارزشمندی برای تدوین برنامه های دولت آینده محسوب می‌شوند.
عضو هیأت رئیسه شورای مرکزی جبهه مردمی نیروهای انقلاب اسلامی درباره جزئیات دیدار هیأت رئیسه با کاندیداهای ریاست جمهوری تأکید کرد: با کاندیداهای جبهه صحبت شده است که غالباً آمادگی خود را برای حضور در مجمع ملی دوم در ۱۷ فروردین اعلام کرده‌اند.
اسامی ۱۴ نفر به صورت رسمی از سوی جبهه مردمی نیروهای انقلاب اسلامی اعلام نشده است
وی در ادامه درباره علت افزایش ۱۰ کاندیدا به ۱۴ نفر، توضیح داد: این ۱۴ نفر به صورت رسمی از سوی جبهه مردمی نیروهای انقلاب اسلامی اعلام نشده است و از این‌رو جبهه در مجمع ملی دوم اسامی ۱۰ نفر را اعلام خواهد کرد.
حسینی با بیان اینکه جبهه مردمی ۲۷ کمیته تخصصی دارد و مشاوران جبهه نیز به‌تدریج اعلام خواهد شد، اظهار داشت: کاندیداهای جبهه می‌توانند از نقطه نظرات این مشاوران استفاده کنند و دیدگاه‌های آنها را موردتوجه قرار دهند ، این کمک جبهه به کاندیداهای ریاست جمهوری است اما در نهایت آن گزینه نهایی است که جبهه توان خود را به‌کار خواهد گرفت تا آن فرد بتواند به بهترین نحو درصحنه رقابت های انتخاباتی حضور یابد.

اصولگرایان رضازاده،دبیر و جدیدی را از لیست کاندیداهای خود در شورای شهر خط زدند

اصولگرایان دستکم ۵نفر از اعضای کنونی شورای شهر تهران را از لیست انتخاباتی شورای شهر دوره پنجم تهران حذف می کنند.
اصولگرایان رضازاده،دبیر و جدیدی را از لیست کاندیداهای خود در شورای شهر خط زدند.


به گزارش ۲۴ آنلاین ؛ عباس جدیدی ، علیرضا دبیر و حسین رضازاده ۳چهره ورزشی شورای شهر، دیگر مورد حمایت اصولگرایان نخواهند بود.
همچنین دکتر عباس شیبانی به علت کبر سن ، نامزد انتخابات نخواهد شد.
همچنین گفته می شود رحمت الله حافظی نیز بدلیل انتقادات گسترده از مدیریت شهرداری تهران و شخص قالیباف، از لیست اصولگرایان خط خورده است.

رحیمی در جمع اعضای هیات نظارت تهران: گرایش‌های سیاسی در بررسی صلاحیت داوطلبان انتخابات شوراها اعمال نشود

رئیس هیات نظارت بر انتخابات شوراهای اسلامی شهر و روستای استان تهران، بر ضرورت پرهیز مطلق از اعمال نگاه سیاسی در بررسی صلاحیت داوطلبان این انتخابات تاکید کرد.

به گزارش ایلنا، علیرضا رحیمی در همایش توجیهی اعضای هیئت نظارت بر انتخابات شوراهای اسلامی شهر و روستای استان تهران، همراهی و همدلی هیئت‌های نظارت و اجرایی انتخابات را مطلوب دانست و ابراز امیدواری کرد، تنش‌های احتمالی که ممکن است از بیرون به وجود آید عاقلانه مدیریت شود تا انتخاباتی در تراز کشورمان برگزار شود.

وی از انتخاب محمدرضا بادامچی به عنوان رئیس هیئت نظارت بر انتخابات شوراهای «شهر تهران» و نیز برگزاری انتخابات معتمدان انتخابات پایتخت خبر داد و افزود:‌ با تعیین معتمدان، انتخابات در عمل وارد مرحله اجرایی شد.

رحیمی گفت: از همه اعضای هیئت‌های نظارت حمایت می‌کنیم اما انتظار داریم عملکردشان به نحوی باشد که مردم رفتارشان را منصفانه بدانند و زمانی که در مقام قضاوت و مسئولیت قرار می گیرند، خداوند را ناظر بر اعمالشان بدانند و در ارزیابی داوطلبان مطلقا نگاه سیاسی نداشته باشند.

رئیس هیئت نظارت بر انتخابات شوراهای اسلامی شهر و روستای استان تهران تاکید کرد:‌ در بررسی و تایید داوطلبان انتخابات، گرایش و ذائقه سیاسی آنان را در نظر نگیرید، همه محترمند و طبق قانون اساسی حق ورود به انتخابات را دارند همچنانکه شما نیز حق بررسی صلاحیتشان را دارید.

وی همچنین با اشاره به ساختار هیئت‌های نظارت بر انتخابات شوراها گفت: هیئت مرکزی نظارت بر انتخابات کشور مرکب از ۵ نماینده مجلس شورای اسلامی است که در صحن مجلس انتخاب شده اند و دبیرخانه مرکزی دارند که مسائل اجرایی انتخابات را هدایت می‌کنند.

رحیمی آشنایی با فرایند برگزاری انتخابات، بررسی صلاحیت داوطلبان، نحوه مکاتبات و ارتباطات میان هیئت‌های نظارت انتخابات بخش‌ها، شهرستان‌ها و استان و نیز پاسخگویی به پرسش‌های اعضا را از اهداف برگزاری همایش توجیهی هیئت‌های نظارت بر انتخابات شوراهای استان تهران بر شمرد.

رئیس هیئت نظارت بر انتخابات شوراهای اسلامی شهر و روستای استان تهران ابراز امیدواری کرد، اعضای این هیئت‌ها، امنای قابل اعتمادی برای مردم به منظور کمک به ورود نمایندگانی در شأن جمهوری اسلامی ایران به منظور رفع معضلات باشند.

وی تصریح کرد: برخی شهرداری‌ها پس از حدود ۴۰ سال هنوز نتوانسته‌اند نیازهای اولیه شهری را تامین کنند امیدوارم به نحوی عمل شود که مردم در مسائل جزئی نمانند و برخی شوراها و شهرداری‌ها درگیر دعواهای کودکانه نشوند و همانطور که پیشینیان به تدریج جایگاه شوراها را ارتقا دادند ما نیز بتوانیم جایگاه این نهاد را تعالی دهیم.

توصیه انتخاباتی محسن رضایی به اصولگرایان
دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام در صفحه توییتر خود مطلبی را درباره جبهه مردمی نیروهای انقلاب اسلامی منتشر کرد.

به گزارش ایلنا، محسن رضایی دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام، درباره جبهه مردمی نیروهای انقلاب، مطلبی را در صفحه توئیتر خود منتشر کرد.

در این مطلب آمده است: «کسی که در جمع انتخاب شد به صحنه بیاید، کسی که انتخاب نشد به کمک منتخب بشتابد. امیدوارم نیروهای انقلاب ظرفیت جدیدی از تصمیم‌گیری جمعی را از خود نشان دهند.»

حسین مرعشی: سرنوشت دولت به سرنوشت اصلاح‌طلبان گره خورده است

در انتخابات سال ۹۶ و فعالیت‌های اصلاح‌طلبان باید یک نکته را مد نظر داشت. اینکه دولت و اصلاح‌طلبان مجموعه متحدی هستند. در واقع در کنار هم قرار گرفتن دولت و اصلاح‌طلبان برای انتخابات آینده، تردیدی وجود ندارد.

از این رو تمام ظرفیت‌های اصلاح‌طلبی در خدمت اهداف دولت است. اهدافی که قطعاً با بخش عمده اهداف اصلاح طلبان مغایرت ندارد. بنابراین می‌توان گفت که در انتخابات سال ۹۶، سرنوشت دولت به سرنوشت اصلاح طلبان گره خورده است. بدین جهت، فکر می‌کنم که همه ارکان دولت و ستادهای آقای روحانی، متوجه اهمیت نقش آفرینی و کار سرنوشت سازی که اصلاح‌طلبان می‌توانند در انتخابات آینده انجام دهند، هستند.

با توجه به درک این موضوع هم می‌توان گفت که دولت، به همین دلیل از پتانسیل اصلاح‌طلبان استفاده می‌کند. چراکه می‌داند سرنوشتش به سرنوشت اصلاح‌طلبان گره خورده است. امیدواریم که با انتخاب شخصیت‌های معتبر و جامع در استان‌ها این ظرفیت بتواند به خوبی در خدمت گرفته شود. اما استفاده از این ظرفیت به معنای مطالبه خاصی نیست. در همین راستا مطالبه اصلاح‌طلبان از دولت سهم و رانت خاصی نیست بلکه تنها خواسته اصلاح‌طلبان، خدمت بیشتر دولت به مردم است.

در واقع، انتظار داریم که دولت بتواند با تجربه خوبی که از دولت یازدهم، کسب کرده و زیربناهایی که ساخته است، بتواند در دور آینده از این زیر ساخت‌ها و تجربه‌ها استفاده و مشکلات مردم را کم کند. چراکه مردم تا حد زیادی به مشکلات کشور و دولت واقف هستند، در این شرایط تنها می‌توان انتظار داشت که دولت با تقویت زیر ساخت‌هایش، مشکلات مردم را کم کند تا هم به وعده‌هایش عمل کرده باشد و هم اینکه مردم نتیجه آرای خود را بهتر ببینند.

اشرف بروجردی : دولت جدای از اصلاح‌طلبان هیچگونه حرکتی نمی‌کند

نکته اول این است که هر اندازه اصلاح‌طلبان و دولت همگام‌تر با هم پیش بروند، اثر بخشی بیشتری خواهد داشت. این موضوع را هم دولت و هم اصلاح طلبان درک کرده‌اند. از این رو هیچ گونه حرکت جدا از هم، معنا و مفهوم ندارد.

از این رو تلاش می‌کنیم که با کمک به هدف مورد نظر در انتخابات ریاست جمهوری دوازدهم برسیم. برای رسیدن به این هدف اما چند موضوع را باید در نظر داشت. اول استفاده از ظرفیت رسانه‌ها و فعال شدن هر چه بیشتر در این حوزه است. قطعاً رسانه‌ها در کشور به عنوان رکن چهارم قانون اساسی، نقش پر رنگی ایفا می‌کنند، از این رو نباید از ظرفیت و نقش این رکن غافل شد.

نکته دیگر هم این است که باید از ظرفیت زنانی که به اصطلاح رأی خاموش جامعه هستند، استفاده کرد. باید با این قشر ارتباط گرفت و آنها را متوجه نقششان کرد. چراکه زنان نیمی از جامعه هستند و اگر در عرصه‌ها حضور پیدا نکنند، خلائ جدی احساس خواهد شد. همچنین تلاش می‌کنیم، جوانان ما به عنوان کسانی که می‌توانند به دلیل انرژی و پتانسیل جوانی‌شان اثر بخش باشند، به عرصه بیایند. تعامل با این قشر هم از طریق گفت‌و‌گو، هم از طریق رسانه و هم از طریق نشست‌های بزرگ‌تری می‌تواند حاصل شود. این راهکارها و یا مباحثی نیست که اصلاح طلبان هم بر روی آن معطوف نشده باشند و یا مخالفتی داشته باشند. از این رو می‌توان گفت که در راستای این برنامه‌های مشترک، اصلاح طلبان و دولت با هم همگام خواهند شد.

همچنین دولت جدای از اصلاح طلبان هیچ گونه حرکتی نمی‌کند. تمام نمایندگان نیروهای اصلاح طلب که در استان‌ها فعال می‌شوند، با مسئولان اجرایی ستادهای آقای روحانی در ارتباط خواهند بود و این لینک ارتباطی از بین نخواهد رفت.