العبادی: ترامپ بیش از اوباما به جنگ با افراط‌گراها توجه دارد/داعش هنوز حمایت مالی می‌شود

نگام ، بین الملل _ حیدر العبادی تاکید کرد: داعش همچنان به رغم محدود شدنش از حمایت مالی برخوردار است.

به گزارش ایسنا، حیدر العبادی، نخست وزیر عراق در جریان سخنرانی‌اش در آکادمی صلح آمریکا خاطرنشان کرد: عراق از تریبون‌های رسانه‌ای که از تروریست حمایت می‌کنند، رنج می‌برد.

نخست وزیر عراق در ادامه افزود: تلاش‌هایی برای تحقق ثبات در موصل وجود دارد و ما نیاز به حمایت و تامین مالی داریم. داعش همچنان از کمک مالی برخوردار است.

العبادی تاکید کرد: کشورهایی که از تروریسم در مناقشات منطقه‌ای‌شان استفاده می‌کنند.

وی تاکید کرد: شکست دادن تروریسم تنها با راهکارهای نظامی ممکن نیست بلکه راهکارهای بهتری برای شکست آن وجود دارد.

نخست وزیر عراق بر لزوم طرح منطقه‌ای در این زمینه تاکید کرد.

حیدر العبادی همچنین عنوان کرد، آن چه که عراق در خصوص اصلاحات انجام می‌دهد آسان نیست، اما عراق و آمریکا می‌توانند با همکاری هم تروریسم را نابود کنند.

وی خاطرنشان کرد: عراق تبدیل به کشور دموکرات جدیدی شده است و ما باید به مردم این را نشان دهیم که ثروت ما همان آنها هستند. در این راستا حقوق مقامات دولتی کاهش یافته است. ما نمی‌گویم که کاری که انجام می‌دهیم در خصوص اصلاحات آسان است.

العبادی ابراز امیدواری کرد که انتخابات آینده روند جدیدی را رقم بزند.

وی گفت‌: هدف ترغیب عراقی‌ها برای بازگشت به کشورشان است.

نخست وزیر عراق تاکید کرد: دولت و رئیس جمهور آمریکا به اهمیت عراق در منطقه پی برده‌اند.

نخست وزیر عراق همچنین بعد از دیدار با ترامپ تاکید کرد که در جریان مذاکراتش با او اطمینان‌هایی درباره افزایش حمایت آمریکا از عراق در جنگ با داعش داده شده است.

العبادی گفت: ما به تاکید آمریکا در این زمینه دست پیدا کردیم و آنها گفتند این حمایت را حتی تسریع می‌بخشند تا عراق مسئولیتش را انجام دهد.

نخست وزیر عراق همچنین تاکید کرد: روابط عراق با عربستان شاهد یک رابطه گرم شده که در مسیر صحیح قرار گرفته و این فرصتی برای بهبود توسعه روابط با عربستان است.

وی ادامه داد: سفر وزیر امور خارجه عربستان به عراق نقطه تحولی در تحکیم روابط دو کشور بود.

العبادی گفت: ما خواهان حمایت جهانی برای بازسازی مناطق آزاد شده هستیم. مرحله مبارزه با داعش آسان نیست. ما باید هوشیار باشیم و برای تقویت ثبات و سازندگی برای مرحله پسا داعش تلاش کنیم.

نخست وزیر عراق تاکید کرد که کشورش به پیگیری قضایی کسانی که در جرائم تروریستی دست دارند، خواهد پرداخت و اصلاحات را در زمینه قضایی جهت تحت پیگرد قرار دادن مظنونان تروریستی ایجاد خواهد کرد و در جهت کاهش موانع در مسیر بازگشت آواره‌ها به منازلشان تلاش می‌کند.

العبادی خاطرنشان کرد که دونالد ترامپ بیشتر از دولت باراک اوباما، رئیس‌جمهور سابق آمریکا به جنگ با گروه‌های افراطی توجه دارد.

العبادی همچنین در دیدار با ترامپ تاکید کرد: ما به دنبال همکاری با آمریکا هستیم و روابط با واشنگتن راه حلی عراقی است. نیروهای مبارزه با تروریسم قوی‌ترین نیروها در منطقه هستند و ما به آن افتخار می‌کنیم.

نخست وزیر عراق افزود: ما در برابر مسیر تاریخی برای نابودی داعش قرار داریم و با همکاری‌مان می‌توانیم داعش را در داخل عراق، منطقه و جهان نابود کنیم.

وی تصریح کرد: نیروهای عراقی جنگ علیه داعش را رهبری می‌کنند و اندکی به آزادی موصل باقی نمانده است.