گفتگو با محمدحسین فرحبخش : رانت‌خواران می‌خواهند صاحب سینما باشند/حمایت مسئولان از سینمای سرگرم‌کننده؛ اکران را نجات می‌دهد

نگام ، سیاسی _ سال ۹۵ سال خوبی برای سینمای ایران بود. سینما فروش خوبی داشت و مسئولان سعی کردند آن را به سمت سرگرمی بکشانند که کار درستی هم بود و نتیجه آن را هم دیدیم. اگر مسئولان سینمایی به این روند ادامه دهند، سینما وارد سبد زندگی مردم می‌شود.

محمدحسین فرحبخش از تهیه‌کنندگان و کارگردانان باسابقه سینمای ایران است که در سال ۹۵ با فیلم آبنبات چوبی در اکران عمومی حضور داشت. او همواره از سینما به عنوان هنری برای سرگرمی مخاطبان یاد می‌کند و می‌گوید: تا وقتی مسئولان سینما سیاست‌هایی اعمال کنند که سرگرمی در اولویت قرار بگیرد، مطمئن باشید گیشه ما تضمین شده خواهد بود.

در ادامه گفتگوی ایلنا را با وی می خوانیم :

سینما در سال ۹۵ چه حال و روزی داشت؟

سال ۹۵ سال خوبی برای سینمای ایران بود. سینما فروش خوبی داشت و مسئولان سعی کردند آن را به سمت سرگرمی بکشانند که کار درستی هم بود و نتیجه آن را هم دیدیم. اگر مسئولان سینمایی به این روند ادامه دهند، سینما وارد سبد زندگی مردم می‌شود و اگر از مسئله سرگرمی خارج شود، قطعا مردم سینما را تحویل نمی‌گیرند.

فروش خوب به عوامل زیادی بستگی دارد که تبلیغات نقش اساسی آن را برعهده دارد؟

اتفاق‌های زیادی برای تبلیغات افتاده و راهکارهای جدیدتر و مدرنتری در تبلیغ فیلم‌ها استفاده شده است. ازطرفی هم فیلم‌ها به سمت سرگرمی پیش رفته‌اند. در قالب سرگرمی است که می‌شود کلی حرف زد و هر پیامی اعم از فرهنگی معنوی و….داد؛ حتی پیام قرآنی. در این سینما تکلیف تماشاگران در برابر سینما کاملا روشن است. این اتفاق به فروش سال ۹۶ کمک می‌کند و چرخه اقتصادی سینما را رونق خواهد داد.

 چه چشم‌اندازی برای سینمای ۹۶ متصورید؟

اگر فیلم‌های سرگرم‌کننده ساخته شود و لابه‌لای فیلم‌هایی با موضوعات دیگر و جدی اکران شود؛ احتمالا اکران ۹۶ موفقیت‌آمیز خواهد بود. من به این سال امید دارم و معتقدم سال خوبی برای سینمای ایران خواهد بود.

خاطره‌ای از نوروز در سینما و زندگی شخصی دارید؟

نوروز برای ایرانی‌ها فقط خاطره است. مردم یک سال زحمت می‌کشند که نوروز و خوب و بهاری را ببیند. حتی فیلم‌ها در اکران نوروزی فروش خوبی دارند و عموما فروش نوروز برای کل سال سینمای ایران نوید سال خوب و پررونق است. امیدوارم امسال هم فروش خوبی داشته باشیم و هم سالی بدون تنش و حاشیه.

مانند تنش‌های جشنواره فیلم فجر در سال ۹۵؟

همیشه رانت‌خواران هستند و تنش‌های خود را ایجاد می‌کنند حتی برای حضور در هیئت مدیره خانه‌سینما رانت‌خواران همیشه می‌خواهند میدان‌دار باشند. ما فقط با دقت و آینده‌نگری می‌توانیم نقشه‌های آنها را محکوم به شکست کنیم.