دلیل آمریکا برای ممنوعیت ورود لپ‌تاب به هواپیما

نگام ، بین الملل _ وزارت امور خارجه آمریکا دلیل تصمیم برای ممنوع کردن ورود تبلت و لپ‌تاپ در در پروازهای خاورمیانه به این کشور را خطر نفوذ تهدیدهای تروریستی به داخل هواپیماهای تجاری دانست.

به گزارش آناتولی _ مارک تونر سخنگوی موقت وزارت امور خارجه آمریکا در نشست مطبوعاتی روزانه خود اعلام کرد: مسافرانی که از ۸ کشور خاورمیانه و آفریقایی به آمریکا سفر می‌کنند باید لپ تاپ، سی دی و اکثر تجهیزات رایانه‌ای خود را به همراه چمدان‌های شان به بخش بار تحویل دهند و دیگر اجازه نخواهند داشت این دستگاه‌ها را همراه خودشان به داخل پرواز ببرند.

وی در مورد دلایل این امر اظهار داشت:

“اعمال این محدودیت و علت اتخاذ این تصمیم جدید وواشنگتن ناشی از افزایش ترس از خطر نفوذ تهدیدات تروریستی به داخل هواپیماهای تجاری است.

این تصمیم از سوی مرکز مدیریت امنیت حمل و نقل (TSA) و وزارت امنیت داخلی آمریکا و در پی تهدیدات تروریستی برای هواپیماهای تجاری اتخاذ شده است.

گروه های تروریستی هواپیماهای تجاری را هدف قرار می دهند. ما برای مقابله با این حملات در پی یافتن راه های جدید هستیم. در بین این موارد قاچاق وسایل قابل انفجار نیز وجود دارد.

وزارت امور خارجه آمریکا با کشورهای مذکور در ارتباط مستقیم است. با مسولین خطوط هوایی که نیز با این موضوع ارتباط نزدیکی دارند درحال گفتگو هستیم”.

گفتنی است محدودیت حمل لپ‌تاپ، تبلت و دیگر وسایل الکترونیک بزرگتر از یک تلفن همراه معمولی، به داخل هواپیما برای مسافران علاوه بر فرودگاه استانبول شامل هواپیماهای تجاری که مستقیما از کشورهای قاهره، عمان، کویت، کازابلانکا، دوحه، ریاض، جده، ابوظبی و دوبی به ایالات متحده آمریکا سفر خواهد کرد را نیز شامل می شود.

بعد از تصمیم آمریکا حکومت لندن نیز ۷ کشور از جمله ترکیه مشمول این قانون دانسته و در پروازهای مستقیم از این کشورها اجازه حمل تجهیزات الکترونیکی بزرگتر از تلفن همراه به داخل کابین هواپیما را به مسافران نخواهد داد.