یاشار سلطانی در انتخابات شورای شهر تهران ثبت‌نام کرد / مروری بر ماجرای املاک نجومی و تحقیق و تفحص از شهرداری

نگام ، سیاسی _ یاشار سلطانی با حضور در فرمانداری در انتخابات شورای شهر تهران ثبت‌نام کرد.

او مدیر سایت معماری نیوز بود که پس از افشای واگذاری املاک از سوی شهرداری تهران به برخی از اعضای شورا و مدیران و کارمندان شهرداری مدتی در بازداشت بود.

ماجرای املاک نجومی

چند ماهی است که ماجرای فروش املاک نجومی توسط شهرداری در قوه قضاییه، شورای شهر و مجلس حواشی و سوال های زیادی را به وجود آورده است سوال هایی مانند اینکه آیا کار شهرداری غیرقانونی بوده است یا نه ؟ سوال هایی که بسیاری از آنها همچنان پاسخی ندارند.

در شهریور ماه سال گذشته، چند ماه پس از ماجرای فیش های حقوقی رسانه های مختلف از اتفاق افتادن اقدامی غیر قانونی در شهرداری تهران خبر دادند؛ شهرداری املاکی در بالای شهر پایتخت را با میانگین قیمتی حدود متری ۲ میلیون تومان به به مدیران شهری، نمایندگان شورای شهر، مجلس و .. فروخته است.

در اخبار منتشر شده گفته شد که سازمان بازرسی کل کشور در نامه‌ای که رسانه‌ای شده است، همراه با ارائه گزارشی مبسوط، مدیرکل دفتر شهردار تهران را درباره بروز تخلفی چند‌هزار‌میلیاردی در فروش غیرقانونی املاک اموال عمومی در شهر تهران خطاب قرار داده است. در این نامه به غیرقانونی‌بودن فروش املاک به تعداد زیادی از مدیران شهری، اعضای شورای شهر، نمایندگان مجلس و حتی تعدادی افراد حقیقی بیرون از شورا و شهرداری با قیمت‌های غیرکارشناسی، اعمال تخفیف و تقسیط با دستور مستقیم شهردار تهران اشاره شده است.

در همان روز این خبر به سرعت رسانه ای شد و مسئولان هم به سرعت به آن واکنش نشان دادند، اعضای شورای شهر که خود نیز قسمتی از ماجرای ” فروش املاک نجومی توسط شهرداری تهران” بودند از اولین کسانی بودند که به این خبر واکنش نشان دادند.

علت بازداشت یاشار سلطانی چه بود ؟

ماجرای واگذاری املاک شهرداری تهران با دستگیری یاشار سلطانی، مدیر سایت معماری نیوز ابعاد تازه ای یافت. این روزنامه نگار د با استناد به گزارشی از سازمان بازرسی کل کشور در مورد واگذاری های مشکوک املاک به برخی افراد حقیقی و حقوقی، اطلاعاتی را در مورد افراد درگیر در این پرونده با ذکر نام آنها افشا کرده بود. او روز شنبه ۲۷ شهریور ماه و در پی شکایت محمد باقر قالیباف، شهردار تهران و نیز مهدی چمران، رئیس شورای اسلامی این شهر به شعبه چهارم دادگاه فرهنگ و رسانه مراجعه کرد، اما به دلیل ناتوانی در تودیع وثیقه ۲۰۰ میلیون تومانی بازداشت شد.

در عین حال کانال تلگرام سخنگوی شهرداری تهران «انتساب» این شکایت به شهردار تهران را تکذیب کرد. در بخشی از این تکذیبیه که تهران مدیا، سایت نزدیک به شهرداری تهران آن را منتشر کرد، آمده بود: «خواسته مدیریت شهری فقط رسیدگی عادلانه به این پرونده است تا یا منتشر کننده این شایعات آنها را با سند و مدرک اثبات کند یا برای افکار عمومی ثابت شود که این شایعات دروغ و تهمتی بیش نبوده است. مدیریت شهری از توقیف هیچ رسانه و بازداشت اهالی رسانه خوشحال نمی شود اما قصد دخالت در روند رسیدگی قضایی را هم ندارد و فصل الخطاب را نظر و رای مراجع قضایی می داند.»

مسدود شدن سایت معماری نیوز به دستور مقامات قضایی نیز پیش از این تأیید شده بود. با وجود آن که برخی از اعضا شورای شهر تهران در اوایل شهریور ماه خواستار انتشار گزارش سازمان بازرسی کل کشور شده اند، هنوز هیچ سند رسمی در این زمینه منتشر نشده است. یاشار سلطانی هم در افشاگری های خود به گزارشی استناد کرده بود که سازمان بازرسی در اطلاعیه ای، آن را «صرفاً نامه ی دو صفحه ای اخذ دفاع هیأت بازرسی» از شهرداری تهران نامید. در بخشی از این اطلاعیه که در تاریخ سیزدهم شهریور در رسانه ها چاپ شد آمده بود که این نامه «خطاب به مدیران شهرداری تهران به منظور پاسخ به اقدامات خود در خصوص واگذاری املاک شهرداری تهران بوده» و «گزارش نهایی سازمان محسوب نمی شود».

در ویدیویی که از یک گفتگوی افشاگرانه یاشار سلطانی منتشر شده بود، این روزنامه نگار یادآوری کرد که در گذشته نیز افرادی از او شکایت کرده اند. او چند روز پیش از دستگیری خود گفت در ماجرای جلوگیری از تخریب ملک قدیمی و گران قیمت خیابان جردن معروف به «کاخ ثابت پاسال»، از سوی مالک این خانه به نام علی انصاری علیه او شکایت شده است. این خانه که از آن به عنوان «کاخ ورسای» ایران یاد می شود، در زمان ساخت در پیش از انقلاب اسلامی، ارزشی برابر ۱۵ میلیون دلار داشته است. تخریب این بنا برای ساخت یک مجتمع بزرگ تجاری و اداری در طرح های شهرداری تهران پیش بینی شده و تلاش ها برای جلوگیری از این تخریب و ثبت آن در فهرست بناهای تاریخی سازمان میراث فرهنگی کشور تاکنون نتیجه قطعی در بر نداشته است.
یاشار سلطانی در بخشی از ویدیوی منتشر شده ضمن اشاره به «تحت فشار» بودن خود، از پیشنهاد نهادهای مختلف وابسته شهرداری به عنوان حق السکوت می گوید. به گفته او مساحت کل املاک واگذار شده از سوی شهرداری تهران که در «گزارش» سازمان بازرسی قید شده در حدود یک میلیون و صد هزار متر مربع است که ارزش کل آن با دوهزار و دویست میلیارد تومان بالغ می شود. او در عین حال می گوید این رقم با نرخ دو میلیون تومان برای هر متر مربع محاسبه شده، چیزی که با توجه به قیمت زمین در محله های شمال شهر تهران واقعی به نظر نمی رسد. مدیر مسئول سایت توقیف شده معماری نیوز معتقد است املاکی به مبلغ کلی ۱۵۰ هزار میلیارد تومان هم در گذشته از سوی شهرداری به افرادی واگذار شده است.

ظاهرا افرادی که از تخفیف های ویژه شهرداری استفاده کرده اند، در گفتگو با یاشار سلطانی این موضوع را تکذیب نکرده اند، اما امتیازات دریافتی را نه در قالب فساد و ویژه خواری، بلکه در چهارچوب قانون می بینند. او از قول برخی مسئولان شهرداری می گوید که املاک مورد بحث در این پرونده نه تنها به گروهی از کارکنان خاص شهرداری و اعضای شورای شهر، که به برخی از کارکنان قوه قضاییه هم اعطا شده است.

اتهاماتی که اعضای شورای شهر، شهرداری تهران و در رأس آن شخص محمد باقر قالیباف را نشانه رفته شائبه بازی های سیاسی له یا علیه نامزدهای احتمالی را در سپهر سیاسی ایران مطرح کرده است، اگرچه یاشار سلطانی معتقد است قالیباف در نهایت هرگز رییس جمهوری نخواهد شد.

واگذاری املاک قانونی یا فراقانونی؟

اعضای شورای اسلامی شهر تهران که اسامی آنها در گزارش یک سایت خبری با عنوان “سهم شورای شهری ها از املاک نجومی چقدر است؟” مورخ ۶ شهریور سال ۹۵ این خبر را قویا تکذیب کردند.

اعضای شورای شهر تهران در واکنش به این خبر ضمن تکذیب ادعای این سایت، گفتند: ما هرگز از شهرداری تهران ملک یا آپارتمان نخریده ایم و این بی اخلاقی های رسانه ای در سال پایانی شورا و در آستانه انتخابات هیات رییسه تنها نوعی سیاسی کاری وانحراف اذهان عمومی از فیش های غیر متعارف مسئولین دولتی است.

اعضای شورای شهر اختلاف نظر های متفاوتی درباره ماجرای املاک نجومی داشتند، برخی از اعضای شورای شهر مانند احمد حکیمی‌پور و محمد حقانی اقدامات شهرداری تهران را فرا قانونی خواندند و از سویی ابوالفضل قناعتی از اعضای هیأت رئیسه شورای کنونی شهر تهران هم گفت که واگذاری مسکن به کارمندان یک اداره به صورت اقساط و با تخفیف امر قانونی در کشور است.

محمد باقر قالیباف، شهردار تهران هم برای اولین بار با دفاع کردن از شهرداری به ماجرای فروش املاک واکنش نشان داد و گفت: این چند روزه اخباری درباره واگذاری‌های ویژه می‌شنوم که باید بگویم واگذاری امتیازات پروانه و زمین بر اساس مقررات انجام شده و تخفیف‌ها بر این اساس بوده است.

حکیمی‌پور، عضو شورای شهر تهران اما به این سخنان شهردار تهران واکنش نشان داد و گفت: قالیباف مدعی شده که این کار قانونی بوده که ما نمی‌دانیم این قانون از کجا آمده. در دوره اول و در تیرماه سال ٧٨ شورا اختیاراتی را برای شهردار لحاظ کرد. آن مصوبه قانونی است ولی در پایان کار شورا یا باید اصلاح یا لغو می‌شد که ما هیچ کدام را نداریم. ظاهرا شورای بعدی در حد تبصره مواردی را اضافه کردند. من حتی روی مجوز شورای قبلی هم هنوز بحث دارم.

محسن سرخو رئیس فراکسیون کارگری شورای شهر تهران هم در رابطه با قانونی یا غیر قانونی بودن ماجرای املاک نجومی گفت: حتی اگر شهرداری مجوز این کار را داشته باشد، باز هم نباید این اقدام انجام می‌شد، زیرا این ماجرا هم مانند حقوق های نجومی است که عنوان شد؛ قانونی بوده، اما نباید پرداخت می‌شد.

تحقیق و تفحص از شهرداری و نامه قالیباف به دادستان تهران

در آن میان برخی از اصولگرا ها هم از شهرداری دفاع نکردند رحمت الله حافظی یکی از اعضای اصولگرای شورای شهر از مجلس درخواست کرد که از شهرداری تحقیق و تفحص کند.

بهرام پارسایی سخنگوی فراکسیون امید مجلس چند روز بعد از درخواست حافظی برای تحقوق و تفحص از شهرداری گفت: پس از پایان تعطیلات تابستانی، نمایندگان، کمیسیون‌های تخصصی و فراکسیون‌های سیاسی و غیرسیاسی مجلس باید نظرات خود را در خصوص مسائل کلان از جمله تفحص از شهرداری تهران به اطلاع مردم برسانند.

حسین شریعتمداری هم یکی از اصولگراهایی بود که نسبت به ماجرای املاک نجومی واکنش نشان داد و درباره سکوت رسانه های اصولگرا در رابطه با ماجرای املاک نجومی گفت: در این مورد سایر اصولگرایان و آنهایی که سکوت کردند باید پاسخگو باشند. من پاسخگوی سکوت دیگر رسانه‌های اصولگرا در قبال املاک نجومی نیستم. من در کیهان وظیفه خود را انجام داد و تنها در رسانه خودم مسوول هستم.

همه این اتفاقات باعث شد تا شهردار تهران به دادستان تهران نامه ای بنویسد، او در قسمتی از این نامه خود نوشته بود: اگر اثبات شد جرمی صورت نگرفته باید با کسانی که آبروی افراد و حیثیت مجموعه خدمتگزار شهرداری تهران را هدف قرار دادند و خسارت‌های جبران‌ناپذیری به اعتماد عمومی مردم نسبت به نظام اسلامی و کارگزاران آن وارد ساختند نیز قاطعانه برخورد شود.

چندی بعد از نامه ی قالیباف معاون دادستان کل کشور در امور فضای مجازی در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه برخی سایت‌ها هم زمان با انتشار اسناد شهرداری فیلتر شده‌اند آیا فیلتر این سایت ها ارتباطی به کارگروه تعیین مصادیق مجرمانه دارد یا خیر گفت: پرونده این سایت‌ها در دادسرای تهران مطرح است و از آن‌ها شکایت شده است و رفع فیلتر سایت‌هایی همچون معماری نیوز و موج ربطی به کارگروه تعیین مصادیق مجرمانه ندارد و هر زمانی که قاضی رسیدگی کننده دستور صادر کند رفع فیلتر می شوند.

تنش ها در شورای شهر پس از بازداشت یاشار سلطانی

اما ماجرای فیلتر شدن معماری نیوز به همراه بازداشت یاشار سلطانی مدیر مسئول آن سایت منجر به ایجاد تنش های زیادی میان اعضای شورای شهر هم شد و در جلسه ششم مهر ماه شورای شهر تهران تنش عجیبی میان اعضای شورای شهر به وجود آمد.

در آن جلسه رحمت الله حافظی در نطق خود از مسئولان قضایی خواست پرونده سایت معماری نیوز از بحث امنیتی خارج شود. رئیس کمیسیون سلامت، محیط زیست و خدمات شهری شورای شهر تهران در سخنان خود از ریاست قوه قضائیه درخواست کرد تا پرونده سایت معماری نیوز را از موضوعی امنیتی خارج کرده و به یک موضوع مطبوعاتی تبدیل کند.

در آن جلسه عبدالحسین مختاباد چهره دیگر اصلاح طلب در تذکر خود با لحن تندی گفت: به آقای قالیباف توصیه می کنم بروید شکایت تان را از معماری نیوز پس بگیرید‌. در شان شما نیست روزنامه نگار را زندان بیندازید. انشالله این آقا (مدیرمسئول معماری نیوز) دروغ گفته باشد، بگذارید مواری که در گزارش این سایت مطرح شده پیگیری شود.

چندی بعد از جلسه پرتنش در شورای شهر «حسن قاسمی» وکیل مدافع «ابوالفضل قناعتی» عضو شورای اسلامی شهر تهران خبر داد که ۵ عضو شورای شهراز ۱۴ سایت خبری و کانال تلگرامی شکایت کرده اند.

شورای شهر تنها جایی نبود که در آن به بحث فروش املاک شهرداری وجود داشت، با گذشت زمان در مجلس شورای اسلامی بحث تحقیق و تفحص از شهرداری جدی تر شد و حتی صدیق بدری سخنگوی کمیته عمران مجلس گفت: تحقیق و تفحص از شهرداری تهران با امضای ۲۱ نفر از نمایندگان مجلس ازسوی کمیسیون عمران مجلس اعلام وصول شد و بنابر آیین‌نامه، مدارک و مستندات لازم را ظرف ۱۵ روز از شهرداری تهران دریافت خواهیم کرد.

این اتفاقاتت منجر به دیدار نمایندگان تهران در مجلس و اعضای شورای شهر شد، دیداری که در آن نمایندگان وضعیت نظارت بر شهرداری را اسفبار خواندند و حتی دوباره بحث تحقیق و تفحض از شهرداری مطرح شد.

چندی بعد محمود صادقی عضو فراکسیون مجلس خبر داد که شهردار تهران برای ارائه توضیحات درباره املاک نجومی باید به مجلس برود و در بیست و دوم مهر ماه رئیس کمیسیون عمران مجلس اعلام کرد که شهرداری تا ۱۵ روز باید مستندات خود را به این کمیسیون ارائه دهد.

اعتراض برخورد متناقض با رسانه ها

از سویی دیگر هنوز بحث های زیادی در رابطه با مسئله شهرداری حل نشده بود، برخی اعتقاد داشتن با فیلتر شدن سایت ها، بازداشت یاشار سلطانی رسانه ها آزاد گذاشته نشده اند.

بهرام پارسایی سخنگوی کمیسیون اصل نود به روزنامه ایران گفت:در چند هفته اخیر شاهد بودیم که با برخی رسانه‌ها به صورت سلیقه‌ای و سیاسی برخورد شد.

در بحث حقوق‌های نجومی که دولت هدف بود، رسانه‌ها آزاد بودند به هر نحوی اطلاع‌رسانی کنند بدون اینکه از سوی دولت یا نهاد دیگری تحت فشار قرار گیرند. اما در ماجرای مشابه موسوم به املاک نجومی در شهرداری تهران دیدیم که برخورد با رسانه‌هایی که در این مورد اطلاع‌رسانی کردند کاملاً متناقض و متفاوت بود.

حمیده زرآبادی نماینده قزوین در مجلس هم به این مسئله اعتراض کرد و گفت: شایسته است که همان برخوردی که با حقوق های نجومی ازسوی دستگاه های قضایی، کمیسیون اصل نود و طرح مسئله ازسوی رسانه ملی صورت گرفت، در این مورد هم صورت گیرد.

ماجرای موسسه خیریه امام رضا

در این اخباری از کمک های شهرداری به یک موسسه خیریه منتشر شد؛ موسسه خیریه امام رضا (ع) موسسه ای که همسر قالیباف عضو هیئت امنای آن بود.

غلامرضا انصاری عضو شورای شهر هم چندی بعد در رابطه با این موسسه خیریه مصاحبه کرد و گفت: نه تنها به این خیریه زمین به صورت رایگان یا نزدیک به رایگان و با قیمت ناچیز واگذار شده است؛ بلکه هر سال مشاهده می‌کنیم، در لوایح تقدیمی شهرداری به شورا کمک به این خیریه نیز پیش‌بینی می‌شود.

محمد سالاری، رییس کمیسیون معماری و شهرسازی شورا گفت: مسلما هیچ کس با انجام امور خیریه از سوی شهرداری مخالف نیست. ولی مشکل ما در اینجا دقیقا همان مشکلی است که در مورد املاک نجومی وجود داشت یعنی اینکه شهردار تهران تا چه حد برای این واگذاری‌ها و تخفیف‌ها، اختیار داشته و دارد؟

البته رئیس شورای شهر تهران، مهدی چمران از این اقدام شهرداری دفاع کرد و گفت: بیمارستان مرکز خیریه امام رضا(ع) از مراکز درمانی شاخص کشور است و کمک شهرداری و شورای شهر به این مرکز به همین دلیل است.

اولین واکنش دادستان تهران به ماجرای یاشار سلطانی

در این میان هنوز اخبار زیادی از ماجرای بازداشت و علت بازداشت او وجود نداشت، تا این که چند هفته پیش دادستان تهران علت بازداشت یاشار سلطانی را بیان کرد.

جعفری دولت آبادی به بازداشت انتشار دهنده نامه سازمان بازرسی کل کشور (یاشار سلطانی) اشاره کرد و با تصریح به این‌که یاشار سلطانی تحقیقات صورت گرفته توسط سازمان بازرسی کل کشور را انتشار داده است، گفت: حسب اظهارات و مکتوبات بازرس و هم‌چنین سربازرس سازمان بازرسی کل کشور در دادسرای تهران مبنی بر این که به یاشار سلطانی و برخی اعضای شورای شهر به صراحت و مکرر اعلام کرده و هشدار داده بودند که گزارش سازمان بازرسی محرمانه و انتشار آن ممنوع است.

این حرف های دادستان تهران باعث شد تا احمد حکیمی پور بگوید که خبری مربوط به واگذاری زمین را او در اختیار یاشار سلطانی قرار داده است. مهدی چمران در واکنش به این حرف ها گفت که حکیمی پور نباید نامه محرمانه سازمان بازرسی را در اختیار یاشار سلطانی قرار می داد.

البته احمد حکیمی پور هم در این رابطه در دفاع از خود گفت: این نامه مهر محرمانه نداشت.

چندی بعد احمد مسجد جامعی به همراه ۱۲ عضو شورای شهر در نامه ای به رئیس قوه قضایه از او خواستند تا یاشار سلطانی را آزاد کنند.

البته همه ی اعضای شورای شهر موافق آزادی یاشار سلطانی نبودند و حتی مجتبی شاکری عضو اصولگرای شورای شهر از نامه ۱۳ عضو شورای شهر برای آزادی یاشار سلطانی انتقاد کرد.

به نظر می رسید در شورای شهر بحث جدیدی که به جز قانونی یا غیر قانونی بودن داستان املاک نجومی بحث جدیدی هم میان آنها و شهردار به وجود آمده بود؛ آزادی یاشار سلطانی.

در یازدهم آبان در روزی که قالیباف برای اولین بار در شورای شهر از ماجرای املاک نجومی دفاع کرد باز هم بحثی در رابطه با یاشار سلطانی به وجود آمد.

آرام آرام موجی از انتقادات به علت قرار دادن اسناد در اختیار یاشار سلطانی به سمت احمد حکیمی پور جریان پیدا کرد، پرویز سروری، رییس کمیسیون نظارت شورای شهر تهران در شورای شهر خطاب به حکیمی پور گفت: نفاق‌گری و فتنه‌گری خصلت شماست چراکه دوره اول شورای شهر تهران نیز این کارها را کردید و الان هم می‌خواهید این کارها را انجام دهید.

حتی مجتبی شاکری هم به خبرآنلاین گفت که قالیباف، معاونانش، مدیران و هر کسی که خانه گرفته باید با حکیمی‌پور محاکمه شوند.

با این حال یک اظهار نظر دادستان تهران قابل تامل بود؛ او گفت افرادی قصد داشته‌اند در سال آخر دوره چهارم شورای شهر، با افشای این مدارک، ترکیب هیات رییسه شورا را تغییر دهند.

هرچند که این سخنان با واکنش محمدمهدی تندگویان، سخنگوی فراکسیون اصلاح‌طلبان شورای شهر همراه شد. او به خبرآنلاین گفت: اصلا این موضوع در قالب شکلی و محتوایی قبل از انتشار در رسانه‌ها، در فراکسیون اصلاح طلبان شورا به هیچ وجه مطرح نشده.

همچنین محمدعلی نجفی که نامش به عنوان یکی از افرادی که در جریان موضوع بوده است، برده شد، در گفتگویی چنین پاسخ داد: تخلف در شهرداری محرز است؛ به جای حاشیه سازی به اصل تخلف رسیدگی شود.

دراین میان، احمد توکلی، رئیس سازمان دیده بان شفافیت و عدالت و نماینده سابق مردم تهران در مجلس گزارش پرونده واگذاری املاک و مستغلات شهرداری را که در سازمان مردم نهاد دیده بان شفافیت و عدالت بررسی شده است، منتشر کرد. او نوشت که خانه در نیاوران را به مدیران‌ارشد به اسم افراد کم‌درآمد داده‌اند. و یا واگذاری‌ها تا سال ۹۰ با دستور مستقیم شهردار تهران بوده است و تعاونی به طور صوری ملک واگذار کردند.

توکلی که گفته بود قالیباف از او خواسته رحمی نداشته باشد،‌ با واکنش دفتر شهردار مواجه شد که همه امور را به دستگاه قضایی واگذار کرده بود!

اما احمد مسجدجامعی، عضو دیگر شورای شهر تهران هم در یادداشتی نوشت این گزارش واگویه بخشی از تخلفات شهرداری است.

آزادی یاشار سلطانی 

و آخرین خبر هم درباره یاشار سلطانی روز شنبه ۲۲ آبان دادستان تهران داد، او گفت که با تکمیل تحقیقات پرونده یاشار سلطانی با تبدیل قرار تامین آزاد شده است.

ماجرای تحقیق و تفحص از شهرداری

بالاگرفتن بحث املاک نجومی در شهرداری، پای مجلس را هم وسط کشید. کمیسیون عمران مجلس قصد تحقیق و تفحص از شهرداری تهران را شروع کرد. با این حال کمیسیون عمران مجلس با استناد به تبصره ۷ ماده ۲۱۴ آئین نامه داخلی که می گوید تحقیق وتفحص شامل پرونده های جاری قضائی نمی شود و چون درباره املاک پرونده ای در مرجع قضائی وجود دارد، این ابهام مطرح شد که آیا امکان ورود به این مساله وجود دارد یا خیر؟

پس از آن خبر رسید که تحقیق و تفحص از شهرداری با رایزنی قالیباف متوقف شده است. کواکبیان هم در واکنش گفت: آقایان چاقوی خود را کند کردند.

این خبر با شادی رسانه‌های هوادار شهردار تهران همراه بود، اما محمدجواد فتحی، نماینده حقوق‌دان تهران، با حضور در جایگاه خبرنگاران، درباره جلسه کمیسیون عمران با شهردار تهران درباره تحقیق‌وتفحص، گفت: «بعضی از دوستان در کمیسیون عمران، شبهه ایجاد کردند که چون پرونده املاک در قوه قضائیه در حال پیگیری است، جایی برای تحقیق‌وتفحص از این موضوع باقی نمی‌ماند؛ درحالی‌که آنچه دستگاه قضائی واردش شده جزئی از تحقیق‌وتفحص ماست و نه همه آن، ضمن اینکه ورود قوه قضائیه به آن بخش هم نافی حق مجلس از تحقیق‌وتفحص نیست.»

از سوی دیگر علی لاریجانی رییس مجلس هم برای تحقیق‌وتفحص از شهرداری تهران چراغ‌سبز نشان داد. همچنین رحیمی، نماینده مردم تهران هم خبرداد که نخستین جلسه کمیسیون عمران مجلس درباره تحقیق و تفحص از شهرداری تهران با حضور قالیباف برگزار می‌شود.

مخالفت مجلس با تفحص از شهرداری تهران؛ لابی سنگین حامیان قالیباف

نمایندگان مجلس شورای اسلامی روز سه شنبه ۲۴ اسنفد با طرح تحقیق و تفحص از عملکرد شهرداری تهران مخالفت کردند. در رای گیری روز سه شنبه، ۱۳۲ نماینده مخالف این طرح، ۹۰ نماینده موافق و ۵ نماینده نیز رای ممتنع دادند.

مخالفت نمایندگان مجلس با این طرح امری غیر قابل انتظار نبود چرا که هفته گذشته کمیسیون عمران مجلس با این طرح مخالفت کرده بود. به گزارش روزنامه شرق مخالفان این طرح در کمیسیون عمران مجلس دلیل مخالفت خود را هزینه میلیاردی طرح تحقیق و تفحص از شهرداری عنوان کرده اند.

تخلفات شهرداری تهران به مدیریت محمد باقر قالیباف در موضوع واگذاری مجموعه‌ای از املاک با تخفیف‌های میلیاردی موسوم به «املاک نجومی» از دلایل اصلی مطرح شدن طرح تحقیق و تفحص از شهرداری تهران بود.

محمود صادقی در گفت و گو با برنا : خوب شد تحقیق و تفحص رد شد/ متاسفم برای دو نفر که با لیست امید نماینده تهران شدند 
نماینده مردم تهران از جزئیات رد طرح تحقیق و تفحص از شهرداری گفت این طرح تصویب می شد مشکلات دیگری آغاز می شد.

محمود صادقی نماینده مردم تهران در مورد جزئیات انچه در جلسه علنی روز گذشته مجلس اتفاق افتاد که منجر به رد طرح تحقیق و تفحص از شهرداری شد به خبرنگار پارلمانی خبرگزاری برنا گفت: ابتدا باید اشاره کنم با وجود فشارهایی که روز گذشته وجود داشت و فضایی که ایجاد شده بود قابل توجه بود.

وی تشریح کرد: طرح تحقیق و تفحص از شهرداری اولین دستور کار مجلس قرار گرفت و این درحالی است که معمولا نمایندگان با تاخیر در صحن حاضر می شوند مضاف برآنکه تعدادی از اعضای فراکسیون امید نیز در ماموریت بودند و تعدادی هم جلساتی داشتند که از این بابت نتوانستند در جلسه روز سه شنبه مجلس شرکت کنند.

صادقی با اشاره به لابی های سنگین و واضح شهرداری گفت:ما برای تصویب طرح تحقیق و تفحص فقط ۱۵ رای کم داشتیم و این در شرایطی بود که لابی های سنگین و واضح شهرداری از مدتها پیش کلید خورده بود.

این عضو فراکسیون امید به تقابل های سیاسی نیز اشاره کرد و اظهار داشت: برخی از نمایندگان تلاش می کردند با دامن زدن به تقابل های سیاسی دامن تمام تلاش خود کردند تا این طرح تصویب نشود. هر چند این طرح رای نیاورد و از دستور کار خارج شد اما با وجود همه این فضاسازی ها تعداد رایی که به لزوم انجام تحقیق و تفحص داده شد قابل توجه بود.

خوب شد تحقیق و تفحص رای نیاورد…

محمود صادقی با بیان اینکه من می خواستم به نمایندگان بگویم به این طرح رای منفی دهند تا رد شود گفت: به نظر من اینکه تحقیق و تفحص از شهرداری رد شد بد نبود چرا که بعد از تصویب طرح تحقیق و تفحص تازه مشکلاتمان آغاز می شد چراکه دو سوم اعضای کمیته تحقیق و تفحص از اعضای کمیسیون عمران انتخاب می شد و با توجه به رویکرد این کمیسیون نتیجه تحقیق و تفحص نامعلوم بود مضاف بر آنکه در آن مقطع نیز باز فضایی برای امتیاز دهی و امتیاز گیری باز می شد و مشخص نبود سرانجام کار به کجا ختم شود.

شرمساری ماند برای کسانی که چشمشان را روی واقعیت بستند…

این عضو مجمع نمایندگان خاطر نشان کرد: ما تا اینجا تکلیف خود انجام دادیم و شرمساری می ماند برای کسانی که با وجود محرز بودن تخلفات شهرداری به گونه ای که چشم غیر مسلح نیز می تواند این تخلفات را ببیند اما چشمانشان را به روی واقعیت بستند.

به یارانه رای ندادید به تحقیق و تفحص رای نمی دهیم…

وی گفت: برخی از اصولگرایان مستقیما به ما گفتند شما ها به ماده مربوط به یارانه ها در برنامه ششم توسعه رای ندادید اینجا هم ما تلافی کردیم درواقع با اقدامی تلافی جویانه بدون توجه به موضوع به این طرح رای منفی دادند.

ابراز تاسف برای دو نماینده ای که با لیست امید نماینده تهران شدند…

محمود صادقی با ابراز تاسف برای افرادی که با لیست امید به مجلس آمدند اما مسیر خود را جدا کردند گفت: جای تاسف دارد که دوتن از نمایندگان که با استفاده از لیست امید وارد مجلس و در زمره نمایندگان تهران قرار گرفتند محور لابی گری ها شدند و این جای تامل دارد و باعث می شود که در مورد لیست شورای شهر با دقت بیشتری برخورد شود و از افرادی که اصالت بیشتر و پایبندی بیشتری دارند استفاده شود.

وی در پاسخ به این سوال که آنچه در مورد کمیسیون عمران مطرح کردید آیا بر اساس سند و مدرک بود گفت: آنچه در مورد کمیسیون عمران مطرح کردم همه بر اساس سند و مدرک بود و چنانچه هیئت رئیسه درخواست کند آنها را ارائه خواهیم کرد

تحقیق و تفحص از شهرداری دوباره مطرح می شود…

این نماینده حقوقدان مردم تهران در پاسخ به سوال دیگری مبنی بر اینکه آیا تحقیق و تفحص آخرین راه برای بررسی تخلفات شهرداری بود گفت: راه های مختلفی وجود دارد برای آنکه تخلفات شهرداری پیگیری شود از جمله ماده ۲۳۶ آئین نامه مجلس که به شیوه ای ساده تر از تحقیق و تفحص می تواند موضوع را دنبال کند.

وی افزود: کمیسیون اصل ۹۰ از راه های دیگری است که با طرح شکایت از سوی مردم یا مسوولین می تواند تخلفات شهرداری را مورد پیگیری قرار دهد.

صادقی با بیان اینکه رد تحقیق و تفحص به معنای آن نیست که دیگر نمی توان آن را مطرح کرد گفت: تحقیق و تفحص از شهرداری تحت عناوین جدید می تواند مجددا به جریان بیفتد. برای مثال تقاضای تحقیق و تفحص از بانک شهر توسط آقایان محجوب و قاضی پور مطرح شده است.

این عضو فراکسیون امید خاطر نشان کرد: سوال نیز از راه های دیگر نظارت است و من سوالی از وزیر کشور در مورد نظارت بر شهرداری مطرح کرده ام که در صحن مطرح خواهد شد. بنابراین پیگیری تخلفات شهرداری محدود به تحقیق و تفحص نمی شود.