مسجدجامعی: تجربه انتخابات مجلس در شورای شهر تهران تَکرار خواهد شد/حق شناس:نتیجه شگفت انگیز انتخابات مجلس در شورای شهر هم تکرار خواهد شد/حکیمی‌پور : اصلاح‌طلبان تاکنون صحبتی درباره معرفی شهردار همراه با لیست نکرده‌اند/حبیب‌زاده : سرلیست اصلاح‌طلبان هنوز مشخص نشده ، تجارب بد قبلی را در لیست شورای پنجم تکرار نمی‌کنیم

نگام ، سیاسی _ نامزدهای اصلاح طلب شورای شهر تهران نسبت به نتایج انتخابات دوره پنجم امیدوارند و بر تَکرار نتایج انتخابات مجلس تاکید دارند.

مسجدجامعی: تجربه انتخابات مجلس در شورای شهر تهران تَکرار خواهد شد

رییس سابق شورای شهر تهران گفت: در دوره دهم مجلس شاهد اتفاق تازه‌ای بودیم که بر اساس آن مردم به صورت لیستی رای دادند. به نظر می‌رسد در این دوره از انتخابات شورای شهر، تجربه مجلس تکرار می‌شود
به گزارش ایلنا ، احمد مسجدجامعی پس از ثبت‌نام در انتخابات شورای شهر تهران در پاسخ به سوالی درباره احتمال حمایت سیدمحمد خاتمی از لیست اصلاح طلبان برای شورای شهر، به تجربه موفق انتخابات مجلس دهم اشاره کرد و گفت: در دوره دهم مجلس شاهد اتفاق تازه‌ای بودیم که بر اساس آن مردم به صورت لیستی رای دادند.
او ادامه داد: به نظر می‌رسد در این دوره از انتخابات شورای شهر، تجربه مجلس تکرار می‌شود و امیدواریم برای افزایش شور انتخاباتی همان بزرگان حضور داشته باشند.
او خاطرنشان کرد: شورایعالی سیاستگذاری اصلاح‌طلبان بر نحوه تهیه لیست اصلاح‌طلبان نظارت می‌کند.
مسجدجامعی همچنین در واکنش به سوالی مبنی عملکرد نه چندان موفق شورای چهارم، تاکید کرد: بزرگان اصلاحات تاکید کرده‌اند اعضای فعلی هم ثبت‌نام کنند تا تلاش‌ها ادامه پیدا کند.
عضو اصلاح طلب شورای شهر در مورد لیست اصلاح طلبان خاطرنشان کرد: ترکیب آینده شورا به مشارکت مردم مربوط است. مشارکت مردم در شورای چهارم مناسب نبود ولی در مجلس حضور خوبی داشتند و یک پدیده محسوب می شد، اگر افزایش مشارکت داشته باشیم تجربه انتخابات مجلس تکرار خواهد بود.
این عضو شورای شهر تهران با اشاره به بازدید خود از نقاط مختلف پایتخت گفت: تهران‌گردی ما در قالب ۹۰ روز تعطیل انجام شد و از ۱۰۰۰ نقطه تهران بازدید کردیم. برخی از خبرنگاران در این بازدیدها با ما همراهی می‌کردند و هزینه‌های این سفرها را سازمان‌ها پرداخت می‌کردند و گاهی هم شهرداری تامین می‌کرد. این بازدیدها باعث شد تا تهران از نگاه شهروندان شناخته شود و پیشنهادهای آنها نوشته شده است.
مسجدجامعی با اشاره به عملکرد شورای چهارم ادامه داد: یکی از کارهای خوب شورای چهارم پرداختن به آسیب‌های اجتماعی تهران بود. همکاران ما در مواردی مانند کارتن خواب‌ها، اعتیاد و کودکان کار، اقدمات خوبی انجام دادند که رسانه‌ای شد و اعتبارات خوبی هم به این مسائل تخصیص داده شد. این آسیب‌ها یک روندی را طی کرد و ادامه آن بر عهده سازمان هایی است که در این موارد فعالیت می‌کنند و برای اولین بار در صحن شورای شهر مشکلات اجتماعی را رسانه‌ای کردند.
او در خصوص نظارت بر شهرداری تهران افزود: نظارت بر شهرداری یکی از کارکردهای اصلی شورا شهر است. در شورا هم این موضوع مطرح بود و کار نظارت بر شهرداری در یک مقطعی فراتر از شورا هم انجام شد و گزارش هایی در این موارد به قوه قضاییه ارسال کردیم و همچنین به مقامات بالای نظام هم اطلاع داده شد.
مسجدجامعی در مورد اقداماتی که برای استیضاح شهردار تهران انجام گرفت گفت: استیضاح یک بخش نمایشی دارد که ما به دنبال این بخش نبودیم اگر استیضاح نتایج مطلوبی نگیرد عمل عکس خواهد داشت. در شورا نمایندگان مختلفی حضور دارند و ما اصلا به دنبال کار نمایشی نبودیم.
عضو شورای شهر تهران با اشاره به کمسیون‌های جدید شکل گرفته در شورای شهر گفت: در شورای چهارم بر اساس بررسی‌هایی که داشتیم یک ساختار جدیدی را به وجود آوردیم که به موضوع معماری باز می‌گشت زیرا شهرسازی قدیم تهران نشان داده نمی‌شد و مشکلات آن هم دیده نمی‌شد. پس از آن کمیسیون معماری به وجود آمد. تشکیل کمیسون سلامت و نظارت از دیگر اقدامات شورای چهارم بود.

حق شناس : نتیجه شگفت انگیز انتخابات مجلس در شورای شهر هم تکرار خواهد شد/ اعتمادملی در چارچوب شورای عالی سیاست گذاری عمل می کند

نتیجه تصویری برای حق شناس تکرار می شود شورای شهر

به گزارش خبرنگار ایلنا، محمدجواد حق شناس در نشست خبری امروز خود پس از اتمام مراحل نام‌نویسی در انتخابات شوراهای شهر و روستا اعلام کرد: یکی از مباحثی که می‌تواند در فضای سیاسی، اجتماعی و مدیریتی اثرگذار باشد، انتخابات شورای شهر تهران است.

او گفت: باتوجه به موقعیتی که شهرداری و شورای شهر تهران دارد، به نظر می رسد این بار شورای شهر مورد توجه شهروندان تهرانی خواهد بود.

عضو شورای مرکزی حزب اعتماد ملی یادآور شد: بعد از تجربه موفق در مجلس دهم، در رویارویی ای که شکل گرفت، مردم عملا تاثیرگذاری خود را نشان داده و حضورشان را تجربه کردند.

حق شناس تصریح کرد: به نظر میرسد انتخابات امسال چه در مورد انتخابات ریاست جمهوری و چه درخصوص انتخابات شوراهای شهر و روستا به منزله گام سومی است که بعد از دو انتخابات سال‌های ۹۴ و ۹۲ برداشته شد.

این فعال سیاسی اصلاح طلب در پاسخ به سوال دیگر ایلنا درباره احتمال انتشار چند لیست ازسوی اصلاح‌طلبان، یادآور شد: ممکن است در کنار لیست اصلی اصلاح طلبان، لیست‌های فرعی هم داشته باشیم. اما دو مسئله مهم است. اول اینکه مردم تهران چگونه عمل می‌کنند که به نظر می‌رسد نتیجه شگفت‌انگیز سی بر صفر در انتخابات مجلس، رویکرد مردم تهران را نشان خواهد داد و این درحالی است که در فاصله اسفند ۹۴ تاکنون نیز اتفاق خاصی که این رویکرد را تغییر دهد، نیفتاده است و به نظر می‌رسد این روند در شورای شهر هم تکرار خواهد شد.

او ادامه داد: نکته دیگر این است که باوجود آنکه در انتخابات مجلس هم چندهزار کاندیدا داشتیم، درنهایت دو لیست با یکدیگر رقابت کردند که لیست اول مربوط به اصلاح‌طلبان بود، یکم تا سی‌ام و لیست دوم مربوط به اصولگرایان نیز سی و یکم تا شصتم و فاصله نفر سی ام و سی و یکم حدود هفتصدهزار رای بود که نشان داد چقدر رای در تهران سیاسی شده است. به نظر می رسد این روند در انتخابات پیش رو در شهرهای بزرگ هم تسری می یابد و شاهد رقابت سه تا چهار لیست اصلی خواهیم بود.

این فعال سیاسی اصلاح‌طلب تصریح کرد: ممکن است لیست‌های متفاوتی مطرح شوند اما قطعا لیستی که توسط محوریت جریات اصلاحات یا همان شورایعالی سیاستگذاری اصلاح‌طلبان حمایت شود و سران اصلاحات از آن حمایت کنند، مورد توجه اکثریت مردم تهران قرار می‌گیرد.

حق شناس در پاسخ به سوال دیگری درباره عدم نظارت شورای شهر بر عملکرد شهرداری در دوره چهارم گفت: یکی از مشکلات شورای چهارم این بود که دو ترکیب تقریبا هم وزن اصولگرا و اصلاح طلب داشتیم و چند نفر غیر سیاسی که بنا به مقتضیات جایگاهشان را عوض می‌کردند که این ترکیب عملا موجب ضعف شورای شهر شد.

او ادامه داد: امیدوارم شورا این بار وارد این مخمصه نشود و یکدست باشد. چرا که اتفاق زشتی که افتاد این بود که رقابتی درون شورا شکل گرفت و یک جریان عملا پشت سر شهرداری قرار گرفت و بجای شورای شهر، با شورای شهرداری روبرو شدیم که لطمه ای سخت به شورا زد.

عضو شورای مرکزی حزب اعتماد ملی در پاسخ به سوال دیگری درباره دیگر کاندیداهای این تشکل در انتخابات گفت: چندنفری از اعضای حزب اعتمادملی کاندیدا شده اما این حزب در چارچوب شورایعالی سیاستگذاری اصلاح طلبان فعالیت و بنابر نظر این شورایعالی وارد صحنه می‌شود.

حق شناس درباره برخی اختلافات در میان اعضای این حزب نیز گفت: آخرین تصمیمی که در حزب اعتماد ملی باحضور آقای منتجب نیا اخذ شد این بود که شورای مرکزی مصوب کرد نماینده‌ای را به شورایعالی سیاستگذاری اصلاح‌طلبان معرفی کند که آقای گرامی مقدم به عنوان عضو حقوقی این شورایعالی ازسوی حزب اعتماد ملی انتخاب شد و طبیعتا حزب نیز خودش را وفادار به چارچوب شورایعالی سیاست‌گذاری می‌داند.

حکیمی‌پور : اصلاح‌طلبان تاکنون صحبتی درباره معرفی شهردار همراه با لیست نکرده‌اند/ نمره نظارتی شورا ۱۰ بود

عضو اصلاح‌طلب شورای شهر گفت: نمره نظارتی شورای شهر تهران ۱۰ بود و از نظر مصوبات کارنامه ضعیفی داشت.

به گزارش خبرنگار ایلنا، احمد حکیمی پور، بعد از نام نویسی برای شرکت در انتخابات دوره پنجم شورای شهر در جمع خبرنگاران گفت: شورای چهارم تهران را اینگونه می‌توان ارزیابی کرد و به آن نمره داد که از نظر نظارت نمره ۱۰ و صدور مصوبات ۱۵ بود.

دبیرکل حزب اراده ملت در مورد برنامه‌های اصلاح طلبان برای شورای آینده ادامه داد: در دوره پنجم بیشتر به دنبال با کیفیت کردن مدیریت شهری همچنین انظباط شهری هستیم.

او در مورد سرلیست‌های اصلاح‌طلبان و اینکه آیا همراه با لیست، شهردار آینده هم معرفی می‌شود گفت: اصلاح طلبان هنوز هیچ لیستی را آماده نکرده‌اند و به همین دلیل سرلیست‌ها هنوز مشخص نشده است و در جلساتی که داشتیم از معرفی شهردار همراه با لیست هیچ صحبتی نشده است.

حکیمی پور در پاسخ به اینکه آیا اصلاح طلبان پیش بینی پیروزی در انتخابات شورای شهر به مانند انتخابات مجلس را می‌کنند گفت: پیش بینی می‌کنیم اما باید به این نکته توجه کنیم که انتخابات شورای شهر با انتخابات مجلس متفاوت است. انتخابات شورای شهر بعد اجتماعی و شهری دارد اما انتخابات مجلس بعد سیاسی. از این نظر باید توجه داشته باشیم که شکل انتخابات متفاوت است.

حبیب‌زاده:نقطه ضعف شورای چهارم نظارت بود/ سرلیست اصلاح‌طلبان هنوز مشخص نشده است/ تجارب بد قبلی را در لیست پنجم تکرار نمی‌کنیم

نتیجه تصویری برای افشین حبیب زاده ثبت نام شورای شهر
عضو شورای مرکزی حزب اسلامی کار نقطه ضعف شورای چهارم را نظارت آن دانست و گفت: انتظار این بود که اعضای شورای شهر چهارم به دور از مسائل جناحی فعالیت می‌کردند که اکثریت شورا این فضا را مهیا نکردند و با این حساب می‌توان مدعی شد که شورای شهر چهارم به لحاظ نظارتی نمره قابل قبولی نگرفت.

به گزارش خبرنگار ایلنا، افشین حبیب‌زاده در یک نشست خبری پس از اتمام مراحل نام نویسی در انتخابات شورای شهر تهران در پاسخ به سوالی درباره برنامه اصلاح‌طلبان در شورای پنجم گفت: اصلاح‌طلبان قصد دارند برنامه‌ای را به صورت جمعی پیش ببرند.

او گفت: این برنامه هم اکنون در شورایعالی اصلاح طلبان در دست تدوین است. این برنامه هنوز نهایی نشده اما هرگاه به نتیجه برسیم، توسط رییس یا سخنگوی شورایعالی سیاستگذاری اصلاح‌طلبان رسانه‌ای خواهد شد. این برنامه به ابعاد و جوانب مختلف در حوزه مدیریت شهری پرداخته و به مباحثی همچون حمل و نقل عمومی و آلودگی هوا و محیط زیست اشاره دارد.

عضو شورای عالی سیاست‌گذاری اصلاح‌‌طلبان ادامه داد: همچنین با توجه به عضویتم در حزب اسلامی کار و خانه کارگر قصد داریم به همراه آقای سرخو و دیگر دوستان اقداماتی برای جامعه کارگری انجام بدهیم که به محض شروع تبلیغات این برنامه را اعلام خواهیم کرد.

این‌فعال سیاسی اصلاح‌طلب در پاسخ به ایلنا درباره بزرگترین نقص شورای چهارم اظهار کرد: بزرگترین نقطه ضعف شورای شهر را نظارت می‌بینم. این درحالی است که مهمترین وظیفه شورای شهر نظارت است که در سه بخش قابل بررسی است. اول نظارت قبل از تصویب برنامه ها، نظارت حین تصویب برنامه‌ها و نظارت پس از آن.

عضو علی‌البدل شورای شهر چهارم ادامه داد: به نظر می رسد شورای شهر کنونی در بحث نظارت آنچنان که مورد توقع شهروندان بود، نتوانست خواسته آنها را جامه عمل بپوشاند. به نظر می رسد مجموعه اصلاح طلبان حاضر در شورای شهر تهران تلاش خود را برای اعمال قانون انجام دادند و هرچند انتظار می رفت که وظایف نظارتی خود را انجام دهند، اما با توجه به اینکه در اقلیت بودند و در مواردی که نیاز به احضار شهردار برای ارائه توضیح بود، نتوانستند وظایف خود را انجام دهند.

این فعال سیاسی اصلاح‌طلب تاکید کرد: انتظار این بود که اعضای شورای شهر چهارم به دور از مسائل جناحی فعالیت می‌کردند که اکثریت شورا این فضا را مهیا نکردند و با این حساب می‌توان مدعی شد که شورای شهر چهارم به لحاظ نظارتی نمره قابل قبولی نگرفت.

عضو شورایعالی سیاستگذاری اصلاح طلبان در پاسخ به سوالی درباره نحوه تهیه لیست این جریان سیاسی برای انتخابات شوراهای شهر در تهران، با اشاره به برگزاری نخستین انتخابات بدون حضور هاشمی از زحمات ایشان در طی سالیان طولانی و خدمات انقلایی تقدیر کرد و در واکنش به برخی اظهارنظرها درباره احتمال سرلیستی محسن هاشمی، گفت نام آقای محسن هاشمی ما را به یاد آیت الله هاشمی می‌اندازد و یاد ایشان را گرامی می داریم. اما شورای عالی سیاستگذاری آیین‌نامه مشخصی را اعم از سوابق اجرایی، تحصیلی که ذیل شاخص های اصلی تری ازجمله اصلاح طلبی و پاکدستی قرار می‌گیرد، تدوین و پس از انجام پالایش‌ها بر اساس معیارها و شاخص‌هایی که طراحی شده، اسامی در اختیار شورایعالی قرار می‌گیرد و درنهایت شورایعالی درباره لیست تهران نظر نهایی را خواهد داد.

او در پاسخ به سوال دیگری درباره اینکه چگونه باوجود اینکه اقلیت در اختیار اصلاح طلبان بود، ریاست شورا در سال اول به مسجدجامعی رسید، گفت: درست است که سال اول آقای مسجدجامعی به عنوان رییس انتخاب شد اما این به معنای آن نبود که اکثریت در همه موارد در اختیار اصلاح‌طلبان بود. کما اینکه از سال دوم این مسئله تغییر کرد. در واقع آرایی که مسجدجامعی را به ریاست رساند، در سال‌های بعد در اختیار اصولگرایان قرار گرفت که نشان می‌دهد اصلاح‌طلبان حتی در سال نخست نیز در اکثریت نبودند.

حبیب‌زاده در پاسخ به سوال دیگر خبرنگار ایلنا درباره سهمیه ۵۰ درصدی زنان و جوانان در لیست اصلاح طلبان و راهکاری شورایعالی سیاستگذازی برای کاهش آسیب های احتمالی استفاده از تبعیض مثبت به نفع زنان و جوانان گفت: پنجاه درصد لیست در اختیار زنان و جوانان قرار خواهد گرفت اما این مسئله به آن معنی نیست که افرادی که به عنوان این پنجاه درصد سهمیه زنان و جوانان در لیست قرار می‌گیرند فاقد شرایطی است که همه اعضای و افراد لیست باید داشته باشند، بلکه آنها واجد شاخص هایی خواهند بود که برای تمامی اعضا درنظر گرفته ایم.

او ادامه داد: کاری که ما می‌توانیم انجام دهیم، همان تعیین شاخص‌هاست و بعد از آن، چندان کاری از ما ساخته نیست اما به هر حال قطعا در این دوره با دقت بیشتری لیست را خواهیم بست و فکر می‌کنم تجارب بد لیست‌های قبلی در شورای پنجم تکرار نشود.

این فعال سیاسی اصلاح‌طلب در پاسخ به سوال دیگر ایلنا درباره سرلیست اصلاح‌طلبان گفت: درباره سرلیستی هنوز به نتیجه قطعی نرسیدیم اما سلیقه شخصی بنده این است که آقای محسن هاشمی یکی از شاخص‌ترین و شایسته‌ترین افراد در لیست اصلاح طلبان است و حضورش در این لیست موجب افزایش اعتبار لیست اصلاح طلبان خواهد شد اما هنوز هیچ تصمیمی در این رابطه نگرفته ایم.

حبیب زاده در پاسخ به سوالی درباره نمره عملکردی شورای چهارم گفت: میتوان به این دوره نمره پانزده داد.