لغو فرمان آب و هوایی اوباما از سوی ترامپ: گرمایش زمین در اولویت دولت آمریکا قرار ندارد

نگام ، بین الملل _ دونالد ترامپ، رییس‌جمهوری ایالات متحده آمریکا، با امضا یک فرمان اجرایی، بخش‌هایی از برنامه‌های دولت باراک اوباما برای مبارزه با تغییرات آب و هوایی را لغو کرد.
به گزارش ار.اف.ای فارسی دونالد ترامپ، رییس‌جمهوری ایالات متحده آمریکا، با امضا یک فرمان اجرایی، بخش‌هایی از برنامه‌های دولت باراک اوباما برای مبارزه با تغییرات آب و هوایی را لغو کرد. با این اقدام دونالد ترامپ، برنامه انرژی پاک دولت اوباما متوقف می‌شود. مراسم امضا فرمان جدید دونالد ترامپ در آژانس فدرال حفاظت از محیط‌زیست آمریکا برگزار شد. ایالات متحده آمریکا، از بزرگترین تولید کننده‌های گازهای گلخانه‌ای در جهان است.

در دولت باراک اوباما، در سال ۲۰۱۵، فرمانی به امضا رسید که بر اساس آن با اجرای برنامه انرژی پاک، تولید گازهای گلخانه‌ای در نیروگاه‌های زغال سنگ محدود می‌شد.
برپایه فرمان جدید دونالد ترامپ، نظارت بیش از حد دولت فدرال در صنعت انرژی آمریکا لغو می شود. در عین حال، مقررات زیست‌محیطی در زمینه تولید نفت، گاز و زغال سنگ بازنگری خواهد شد.

دونالد ترامپ، رییس‌جمهوری آمریکا، پس از امضا این فرمان اعلام کرد عصر تازه‌ای در صنعت انرژی ایالات متحده آمریکا آغاز شده است که زمینه را برای رشد و رقابت برابر در این صنعت امکانپذیر می‌سازد. رییس‌جمهوری آمریکا تاکید کرد که تصمیم باراک اوباما به صنعت انرژی آمریکا و دست‌اندرکاران آن لطمه وارد می‌ساخت.

همچنین، فرمان اجرایی تازه، بودجه آژانس حفاظت محیط‌زیست آمریکا را کاهش می‌دهد. اما ایالت‌های آمریکا را ملزم می‌سازد تا تولید دی‌اکسید کربن را کنترل کنند.

 

هشدارهای جهانی به خروج آمریکا از تعهدات زیست‌محیطی

دونالد ترامپ، در جریان مبارزات انتخابات ریاست‌جمهوری وعده داده بود که ایالات متحده آمریکا را از توافق آب و هوایی پاریس موسوم به کاپ ۲۲ خارج نماید. امضا فرمان جدید حاکی از آن است که مبارزه برای جلوگیری از افزایش گرمایش زمین در اولویت برنامه‌های دولت ترامپ قرار ندارد.

گروه‌های طرفدار محیط‌زیست هشدار می‌دهند که این سیاست‌ها در قبال محیط‌زیست‌، پیامدهای جدی برای آمریکا و تمامی جهان در پی خواهد داشت. در عین حال، کاخ سفید تاکید کرده است که مذاکرات در این راستا ادامه دارد.

تاد استرن*، نماینده ویژه ایالات متحده آمریکا در مذاکرات تغییرات آب و هوایی، در واکنش به فرمان جدید دونالد ترامپ، تاکید کرد: خروج ایالات متحده آمریکا از توافق جهانی آب و هوایی، موجب تخریب چهره این کشور در اذهان عمومی در جهان خواهد شد.

چین، روز چهارشنبه ۲۹ مارس / ۹ فروردین، دولت دونالد ترامپ را به پایبندی به تعهدات خود در حوزه زیست‌محیطی فراخواند. وزارت امور خارجه چین اعلام کرد: چین به تعهدات جهانی خود در قبال مبارزه با تغییرات آب و هوایی پایبند خواهد بود حتی اگر کشورهای دیگر تعهدات خود را عملی نسازند. کشور چین، یکی از بزگترین تولید کنندگان گازهای گلخانه‌ای در جهان، که به همراه ایالات متحده آمریکا توافق آب و هوایی پاریس (کاپ ۲۲) را به امضا رسانده است.

فرمان برنامه انرژی پاک که در دولت باراک اوباما به امضا رسید، صنعت ایالات متحده آمریکا را ملزم می‌ساخت که تا سال ۲۰۳۰ میلادی تولید گازهای گلخانه‌ای را نسبت به سال ۲۰۰۵ به میزان ۳۲ درصد کاهش دهند.