روزنامه آرمان:حضور رئیسی در انتخابات،یک دوم خرداد تازه خلق می کند / محمد تقی رهبر: نام آقای روحانی هنوز هم در لیست جامعه روحانیت قرار دارد،درباره نامزد شدن رئیسی تردید وجود دارد

نگام ، سیاسی _ با آن که کمتر از یک ماه به آغاز رقابت ها و تبلیغات انتخاب ریاست جمهوری باقی مانده اما هم چنان موضوع نامزدها و صف آرایی و آرایش سیاسی در هاله ای از ابهام قرار دارد.

روزنامه آرمان:حضور رئیسی در انتخابات،یک دوم خرداد تازه خلق می کند
روزنامه آرمان در یادداشتی نوشت:حضور انتخاباتی شخصیت‌هایی چون ابراهیم رئیسی موجب دوقطبی شدن فضای انتخابات می‌شود، امری که برخلاف رویه اجتناب از دو قطبی‌سازی است.

البته چنین شرایطی وضعیت را برای افزایش رأی حسن روحانی فراهم خواهد کرد. فارغ از مقایسه شخصیت سیاسی و منش آقایان ناطق نوری و رئیسی باید گفت حضور او در انتخابات ریاست جمهوری به لحاظ تاثیرات کارکردی احتمالا به شکل‌گیری حماسه‌ای مانند دوم خرداد می‌انجامد و مردم با احساس خطر از بازگشت افرادی که برنامه مشخصی برای اداره کشور ندارند، بیش از پیش به دکترحسن روحانی اقبال نشان خواهند داد. بنابراین با توجه به وضعیت رقبا، تکنیک‌ها و قابلیت‌هایی که حسن روحانی دارد، هرچه به انتخابات نزدیک شویم، شرایط بیشتر به نفع روحانی تغییر خواهد کرد. رئیس دولت یازدهم نشان داده در اجرای بدون تنازل قانون اساسی عزمی جدی داشته و دارد و گام‌های روحانی در دور دوم در راستای اقداماتی اصلاح‌طلبانه همچون دوره اخیر خواهد بود، فارغ از اینکه برخی نام او را در چه جناحی قرار دهند.

محمد تقی رهبر: نام آقای روحانی هنوز هم در لیست جامعه روحانیت قرار دارد/ درباره نامزد شدن رئیسی تردید وجود دارد
باید به این نکته اشاره کنیم که بدون نگاه به فراز و فرود سیاسی، نام آقای روحانی هنوز هم در لیست جامعه روحانیت قرار دارد.

عضو جبهه مردمی نیروهای انقلاب در بیان علل حمایت بخشی از جریان راست از روحانی به عنوان یک چهره اصولگرا گفت: به انتخابات ریاست جمهوری باید فراتر از دیدگاه‌های اصلاح‌طلب و اصولگرا نگاه شود ضمن‌اینکه نام روحانی هنوز هم در لیست جامعه روحانیت قرار دارد.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی دیده بان ایران، حجت الاسلام والمسلمین محمدتقی رهبر اظهار کرد: من معتقدم که به انتخابات ریاست جمهوری باید فراتر از دیدگاه‌های اصلاح‌طلب و اصولگرا نگاه شود به این معنا که اگر فردی با توجه به سوابق و عملکردی که داشته در مقابل چشمان مردم دارای شاخصه‌هایی همچون پیروی از خط رهبری و استکبار ستیزی باشد این شایستگی را دارد که به عنوان رئیس دولت انتخاب شود.

وی افزود: به هر حال ما همه یک ملت هستیم و بین اصلاح‌طلب و اصولگرا هم دیوار که نکشیده‌ایم بنابراین افرادی که به این مبانی باور دارند باید فردی را نیز به عنوان کاندیدای انتخاباتی معرفی کنند که به این مبانی پایبند بوده و در عمل هم نشان داده باشد طبیعی است که چنین کاندیدایی با اقبال مردمی روبرو شود و برای ۴ سال بعد رئیس جمهور باشد.

عضو شورای مرکزی جامعه روحانیت مبارز تصریح کرد: بنده از جمله افرادی نیستم که بخواهم در مورد اینکه آقای روحانی کاندیدای اصولگرایان باشد یا نباشد رای بدهم طبعا در عرصه رقابت انتخابات آقای روحانی و یک عده کاندیدای دیگر حضور پیدا می‌کنند و اینکه رقبای وی چه کسانی باشند هنوز در آن جمع اصولگرایان شناخته شده معین نشده است و تاکنون اصولگرایان از بین افرادی که به عنوان کاندیدا معرفی می‌شوند کاندیدای واقعی خود را معرفی نکرده‌اند که ما بخواهیم قضاوت کنیم بنابراین منتظر می‌مانیم که ببینیم جامعه اصولگرا چه کاندیدایی را به میدان می‌آورد.

رهبر خاطرنشان کرد: البته بنده در مورد کاندیداهای انتخاباتی نظری ندارم و رای هم که به نظر مردم بستگی دارد چراکه آنها عملکرد همه مسئولان را دیده‌اند و مشکلات امروز ما در تمام حوزه‌ها نیز مشخص است و هر دولتی که بیاید و در جهت رفع مشکلات کار کند مردم دستش را می‌بوسند و احترامش می‌کنند.

وی تاکید کرد: بنده نمی‌خواهم در مورد کاندیداهای انتخاباتی پیش‌داوری کنم چراکه این پیش‌داوری‌ها و قضاوت‌ها مسئولیت دارد و ممکن است واقعیت را نبیند و حقی را ضایع کند همچنین این موضوع که اصولگرایان در نظر داشته باشند آقای روحانی را در لیست کاندیداهای خود بیاورند یا نیاورند هنوز مشخص نیست به این دلیل که آقایان اصولگرا تاکنون حرف آخر خود را نزده‌اند ولی فارغ از اینکه اصلاح‌طلبان به حمایت از وی تمایل بیشتری دارند باید به این نکته اشاره کنیم که بدون نگاه به فراز و فرود سیاسی، نام آقای روحانی هنوز هم در لیست جامعه روحانیت قرار دارد.

رهبر با اشاره به شانس کاندیداهای جمنا عنوان کرد: معلوم نیست و این گفته‌ها تنها بیان حدس و گمان‌زنی است بالاخره روزی که رای مردم بیاید و آرای صندوق‌ها را بشمارند معلوم می‌شود ضمن‌اینکه ممکن است کاندیداهای دیگری هم در صحنه حضور یابند بنابراین در این شرایط واقعا نمی‌توانم قضاوت کنم بنابراین باید منتظر بمانیم تا ببینیم جبهه مردمی نیروهای انقلاب چه افرادی را می‌خواهند معرفی کنند.

وی بیان کرد: جبهه مردمی نیروهای انقلاب و گروه‌های اصولگرا یک طرحی داشتند که اگر جماعتی از اصولگرایان که کاندیدای آنها برای حضور در انتخابات انتخاب نشود اعتراضی نداشته باشند و اعلام موافقت کنند بر این اساس نمی‌دانم آقای سعید جلیلی و سایر کاندیداها از جمله گروه‌های اصولگرا هستند که در این مورد اعلام آمادگی کرده‌اند یا خیر و اینکه در شرایط کنونی در چه جایگاهی قرار دارند ضمن‌اینکه آقای رئیسی هم هنوز معلوم نیست که حضورشان در انتخابات قطعی است و همچنان در این مورد تردید وجود دارد چراکه گاهی می‌گویند می‌آید و گاهی می‌گویند با وجود جایگاهی که دارد به عرصه انتخابات نمی‌آید و خودش هم به طور صریح در این رابطه اظهارنظری نکرده است بنابراین باید منتظر بمانیم تا شفاف‌سازی شود.