افشاگری جدید «واشنگتن پست»؛ دیدار مخفیانه نماینده ترامپ و پوتین در امارات با محوریت ایران / مشاور کمپین انتخاباتی ترامپ با جاسوس روس دیدار داشته است

نگام ، بین الملل _ روزنامه واشنگتن پست در گزارشی به نشست محرمانه نماینده غیر رسمی ترامپ و یکی از نزدیکان پوتین در امارات متحده عربی خبر داد و نوشت: نقش امارات در این نشست این بوده که بفهمد آیا روسیه برای محدود کردن روابطش با ایران در سوریه متقاعد می‌شود یا نه؟

به گزارش ایلنا، روز گذشته روزنامه «واشنگتن پست» در گزارشی خبر داد که اریک پرینس برادر بتسی دووس و بنیان‌گذار شرکت بدنام «بلک واتر» که امروز نام آن به «آکادمی» تغییر یافته است، نماینده غیر‌رسمی ترامپ در دیدارهای مخفیانه با یک فرد روسی بوده که گفته می‌شود به ولادیمیر پوتین نزدیک است.

به گفته «واشنگتن پست» این دیدار در امارات متحده عربی در ۱۱ ژانویه یعنی یک هفته قبل از روی کار آمدن دولت ترامپ صورت گرفته است.

در این گزارش به نقل از برخی مقامات گفته شده که این دیدار ۹ روز قبل از روی کار آمدن رسمی و مراسم تحلیف دولت ترامپ صورت گرفته است.

کلیت ماجرا روشن نیست اما امارات متحده نقش میانجی را در این دیدار بر عهده داشته تا بفهمد آیا روسیه برای محدود کردن روابطش با ایران در سوریه متقاعد می‌شود یا نه. این مساله یکی از اهداف دولت ترامپ است که احتمالا قرار است با لغو تحریم‌های آمریکا علیه مسکو مبادله شود.

در نتیجه «پرینس» هیچ مقام رسمی در ستاد ترامپ یا در تیم گذار دولت او نداشته و خود را یک نماینده غیررسمی از سوی ترامپ به مقامات سطح بالا در امارات معرفی کرده است.

به گزارش ایلنا «واشنگتن پست» در افشای روابط دولت ترامپ با روس‌ها ید طولایی دارد . این روزنامه پیش‌تر تماس تلفنی مایکل فلین مشاور سابق امنیت ملی ترامپ با سفیر روسیه در آمریکا را افشا کرد و همین مساله به استعفای اجباری او از این سمت منجر شد.

این روزنامه در این مقاله «پرینس» را یک حامی سرسخت ترامپ معرفی کرده که ۲۵۰ هزار دلار به ستاد ترامپ در انتخابات کمک کرده و خواهر او وزیر آموزش ترامپ است.

«شان اسپایسر» سخنگوی کاخ سفید در پاسخ به سوال «واشنگتن پست» درباره این مساله گفته دولت از این دیدار خبر نداشته است. اریک پرینس هیچ نقشی در دولت گزار ترامپ نداشته است.

دیگر رسانه‌های غربی در تحلیل این صحبت‌های اسپایسر گفته‌اند که این اظهار‌نظر از سوی سخنگوی کاخ سفید را نشان‌دهنده تایید برگزاری دیدار پرینس با نماینده روسیه خوانده‌اند و گفته‌اند اسپایسر با تایید ضمنی برگزاری نشست گفته ترامپ از این دیدار اطلاعی نداشته است.

به گزارش «اسنوپس نیوز» پرینس در خلال جنگ عراق به دلیل اقداماتش از طریق شرکت بلک واتر بد نام شده بود. چهار نیروی استخدام شده از سوی شرکت او در سال ۲۰۱۴ به جرم شلیک به غیر‌نظامیان عراقی و کشتن ۱۷ نفر در بغداد در سال ۲۰۰۷ محکوم شدند. از زمان جنگ پرینس عمدتا در سایه بود و نام بلک واتر را دو باره عوض کرده است. در حال حاضر شرکت آکادمی که تغییر نام یافته بلک واتر است مدعی است که هیچ ارتباطی با شرکت بلک واتر سابق ندارد.

در ماه فوریه ۲۰۱۷ شبکه خبری «باز فید» خبر داد که «پرینس» با شرکت جدیدش تحت عنوان «گروه خدمات مرزی» مرزهای امنیتی جدیدی را در چین ترسیم کرده‌اند. یکی از دستیاران سابق «پرینس» به «باز فید» گفته بود «پرینس» در حال تاسیس شرکت خدمات مرزی است که یک شرکت نظامی خصوصی محسوب می‌شود.

به گزارش ایلنا،  شرکت «بلک واتر» در سال ۱۹۹۷ توسط «اریک پرینس» یکی از فارغ‌التحصیلان آکادمی نیروی دریایی آمریکا و افسر اسبق یگان ویژه نیروی دریایی ایالات متحده آمریکا راه‌اندازی شد. «پرینس» در زمان ریاست جمهوری جورج بوش پدر، به عنوان کارآموز در کاخ سفید کار می‌کرد، شرکت کوچک او در ایالت کارولینای شمالی به ارتش و پلیس خدمات مربوط به میدان‌های تیر و تأسیسات آموزشی ارائه می‌کرد.

بلک واتر فعالیت جدی خود را از سال ۲۰۰۱ با ارائه خدمات امنیتی و لجستیک، در جنگ افغانستان آغاز نمود. این شرکت در سال ۲۰۰۹ به ایکس‌ای سیستمز تغییر نام یافت. سپس در اواخر سال ۲۰۱۰ اریک پرینس، بنیان‌گذار و مدیرعامل بلک‌واتر، شرکت خود را به گروهی سرمایه‌گذار خصوصی فروخت و نام آن به آکادمی تغییر پیدا کرد.

حادثه تروریستی یازده سپتامبر که نقطه عطفی در تاریخ جهان بود و سیاست‌های ایالات متحده را در قبال خاورمیانه تغییر داد، برای شرکت کوچک بلک واتر هم تغییرات بزرگی به دنبال داشت. بعد از حمله به افغانستان و بعدتر عراق که با هدایت ایالات متحده صورت گرفت این شرکت به جایگاه یک پیمانکار امنیتی بزرگ با قراردادهای میلیارد دلاری با وزارت امور خارجه آمریکا و سی آی ای صعود کرد. وظیفه اصلی این شرکت خصوصی امنیتی این بود که از دیپلمات‌ها و سیاستمداران ایالات متحده در عراق محافظت کند.

شرکت بلک‌واتر، موارد بی‌شماری از زیرپا گذاشتن مقررات دولتی شامل کاهش تعداد محافظان مشخص شده برای هر مأموریت، نگهداری از اسلحه و مهمات در مکان‌های غیرامن، استفاده از سلاح‌های تأیید نشده، نگهداری نامطلوب خودروها، تبعیض و بی‌توجهی به مسائل کارکنان خارجی که اغلب از یمن و پاکستان بوده‌اند، نوشیدن بی ملاحظه الکل و مهمانی‌های مکرر با ملاقات‌کننده‌های زن از این جمله‌اند.

 

 

مشاور کمپین انتخاباتی ترامپ با جاسوس روس دیدار داشته است

 

براساس مدارک دادگاه یکی از مشاوران سیاسی خارجی کمپین انتخاباتی دونالد ترامپ در سال ۲۰۱۳ با یک مامور اطلاعاتی روسی دیدار داشته و مدارکی درباره صنعت انرژی در اختیار وی قرار داده است.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی دیده بان ایران ؛ خبرگزاری آسوشیتدپرس، ویکتور پودبنی، این مامور اطلاعاتی روسی یکی از سه تنی است که به عضویت در حلقه جاسوسی این کشور به سبک دوران جنگ سرد متهم شده است.

براساس مدارک دادگاه پودبنی تلاش داشته تا کارتر پیگ را که یک مشاوره بخش انرژی بوده به عنوان یک منبع اطلاعاتی به خدمت بگیرد.

در این اسناد از پیگ به عنوان “مرد شماره یک” یاد شده است.

این در حالی است که پیگ مدت کوتاهی به عنوان مشاور سیاسی خارجه کمپین ترامپ فعالیت کرده با این حال او پیش از برگزاری انتخابات از این کمپین جدا شد و اکنون کاخ سفید می‌گوید که رئیس‌جمهور هیچ ارتباطی با او ندارد.

با این حال او در بین افراد نزدیک به ترامپ است که اکنون از سوی اف‌بی‌آی و کمیته‌های کنگره در مساله مداخله روسیه در انتخابات ۲۰۱۶ و ارتباط احتمالی میان کمپین ترامپ و مسکو مورد تحقیق قرار می‌گیرد.

در همین حال پیگ دوشنبه شب با انتشار بیانیه‌ای به این گزارشات واکنش نشان داد و اعلام کرد مدارکی که او در سال ۲۰۱۳ در اختیار پودبنی قرار می‌داده اطلاعتی اولیه بوده که هر فردی با تحقیقاتی معمول می‌توانسته به آنها دست پیدا کند.

پیگ این اطلاعات را این چنین توصیف کرده است: این اطلاعات چیزی جز تعداد اندکی نمونه فاقد جزئیات نبوده است.

در این میان ترامپ به شدت هرگونه تماس میان خود و معاونانش را در جریان انتخابات اخیر ریاست جمهوری آمریکا تکذیب می‌کند.

روز گذشته ترامپ با انتشار توئیتی در این باره نوشت: ماجرای واقعی به نظر می‌رسد شناسایی و درز دادن اطلاعات است. این درز را پیدا کنید.

در مدارک دادگاه، متن مکالمات پودبنی با “ایگول اسپوریشوف” که او نیز به حضور در این حلقه جاسوسی متهم است نیز وجود دارد.

همزمان در گزارشی جداگانه روزنامه “واشنگتن پست” نوشته است که امارات متحده عربی در ماه ژانویه دیداری محرمانه را میان یک تاجر آمریکایی حامی ترامپ و یک فرد روسی نزدیک به ولادیمیر پوتین، رئیس‌جمهور این کشور ترتیب داده است؛‌ اقدامی که به نظر می‌رسد می‌توان آن را تلاشی برای ایجاد کانال‌های غیررسمی برای برقراری ارتباط میان مسکو و دولت جدید آمریکا دانست.

در گزارش واشنگتن پست با اشاره به اظهارات مقامات عربی، اروپایی و آمریکایی نوشته شده است که امارات متحده عربی با میانجیگری و برگزاری این نشست موافقت کرده تا به نوعی بتوانند نفوذ خود بر روابط روسیه با ایران به ویژه در مساله سوریه افزایش دهند. با این حال اتفاقات این دیدار هنوز نامشخص است.

براساس این گزارش این دیدار ۹ روز پیش از مراسم تحلیف ترامپ صورت گرفته و “اریک پرینس” تاجری بوده که در این نشست حاضر شده است.

پرینس بنیانگذار یک شرکت امنیتی به نام “بلک واتر” بوده و اکنون رئیس یک شرکت خدماتی مستقر در هنگ کنگ است که روابطی با استیو بنن، استراتژیست ارشد ترامپ و برادر وزیر آموزش کابینه آمریکا دارد.

مقامات آمریکایی می‌گویند اف‌بی‌آی این نشست را به عنوان بخشی از تحقیقات گسترده خود درباره مداخله روسیه در انتخابات اخیر آمریکا مورد مداقه قرار داده‌اند. با این حال این نهاد از اظهارنظر درباره این مساله خودداری کرده است.

در واکنش به گزارش واشنگتن پست، شون اسپایسر، سخنگوی کاخ سفید توضیح داده است: ما از چنین دیداری هیچ اطلاعی نداشته‌ایم.

همزمان سخنگوی پرینس اعلام کرده است که این نشست هیچ ارتباطی با ترامپ ندارد چراکه شخص وی عملا هیچ نقشی در انتقال قدرت به ترامپ نداشته است.