افشاگری های متقابل : حامیان جلیلی بعد از حذف رسمی؛ قبیله‌گرایان می خواستند کابینه را خودشان بچینند/ضرغامی: مراقب افزایش جلیلی‌ها در انتخابات باشیم / مهدی محمدی : جلیلی خروجی جمنا را بر خود حجیت نمی‌داند

نگام ، سیاسی _ با پایان مرحله شمارش آرا دومین مجمع ملی جبهه مردمی نیروهای انقلاب اسلامی، اسامی پنج نامزده نهایی این جبهه که از میان ۱۰ کاندیدا انتخاب شدند که نام جلیلی در میان آن ها نیست و او که از ابتدا ساز وکار جمنا را نپذیرفته بود اینک دست به افشاگری بر علیه این جبهه نوظهور زده و متقابلا برخی افراد نکاتی را بر علیه او مطرح کرده اند .

اولین افشاگری حامیان جلیلی بعد از حذف رسمی؛ قبیله‌گرایان می خواستند کابینه را خودشان بچینند

ابراهیم رئیسی، علیرضا زاکانی، مهرداد بذرپاش، محمدباقر قالیباف و پرویز فتاح، به ترتیب آرا به عنوان پنج کاندیدای نهایی جمنا (جبهه مردمی نیروهای انقلاب اسلامی) انتخاب شدند. سعید جلیلی پس از امتناع از پذیرش سازوکار و مکانیسم جبهه از فهرست ۱۰ چهره سیاسی مورد تایید جمنا حذف شده است .

سعید جلیلی هیچ تردیدی برای حضور در انتخابات ندارد. او خواهد آمد بدون توجه به ائتلاف اصولگرایان و بدون هراس از عدم حمایت جناحی!
به گزارش پایگاه خبری تحلیلی دیده بان ایران؛ نامه نیوز نوشت: سعید جلیلی حذف شد ؛ نشست جمنا هم بدون حضور او برگزار شد .

بدون رودربایستی هم گفتند که چرا او را حذف کرده اند. او ساز و کار جمنا را نپذیرفته از همان اول هم نپذیرفته بود. می‌گوید این کاری که اصولگرایان می کنند قبیله گرایی است و چندان شباهتی به عقاید او ندارد. در ساعاتی که از اعلام رسمی جدایی او گذشته، چندین خبر آمده که او از نامزدی در انتخابات هم منصرف شده ؛ می گویند او وارد رقابت اردیبهشت ماه نخواهد شد.

اما در خیابان پاستور یعنی جایی که دفتر سعید جلیلی قرار دارد خبرهایی دیگری وجود دارد . سعید جلیلی هیچ تردیدی برای حضور در انتخابات ندارد. او خواهد آمد بدون توجه به ائتلاف اصولگرایان و بدون هراس از عدم حمایت جناح؛ حتی اگر برخی از حامیان سابق او هم ترجیح بدهند در موردش سکوت کنند و به حمایت از ابراهیم رئیسی بپردازند.

امروز وقتی لیست ده نفره را به رسانه‌ها دادند نام جلیلی خط خورده بود. در نشست هم فقط این عزت الله ضرغامی بود که یادی از او کرد و گفت باید دغدغه‌های جلیلی را لحاظ کرد و از زیاد شدن جلیلی‌ها جلوگیری کرد .

جلیلی خودش اما ساکت است ؛ جز در خفا حرف نزده و اعتراضش را هنوز رسانه‌ای نکرده است.

امروز در میانه خبرهای پر حجم و فراوان در مورد نشست جمنا، روی یکی از کانال‌های منسوب به سعید جلیلی مطلبی رفته است که می‌تواند جرقه‌ای برای رسانه‌ای شدن اعتراضات باشد. این اولین اعتراض حامیان جلیلی به حذف رسمی جلیلی است:« جمنا طراحی شده بود که به بدنه حزب‌الله در راستای منافع قدرت‌طلبانه قبایل مختلف اصولگرایی به اسم منافع مردم لگام بزند. علاوه بر مکانیزم معیوب و غیرشرعی جمنا، دلیل اصلی عدم پذیرش جلیلی، تعهدگیری جمنا مبنی بر انتخاب کادر دولت آینده توسط این گروه بوده است. در نتیجه این نامزد که سومین رای در رای گیری اولیه بدنه جمنا داشته است را به بهانه‌های واهی کنار می‌گذارند چون قائل به سهم دهی به قبایل قدرت نبوده است! دولت دوازدهم را بدون وحدت قبایل اصولگرایی می توان اداره کرد اما بدون برنامه عینی نمی‌توان! مردم برای عبور از روحانی نیاز به وحدت اصولگرایان ندارند،‌ بلکه منتظر پاسخ معتبر به نیازها و سوالاتی که کاملا مشروع هستند و اگر این پاسخ ارائه نشود و یا موکول به وحدت اصولگرایان شود،‌توفیقی در پیش نخواهد بود.

دوستان جمنا همانطور که از قبل واضح به نظر می رسید خودشان معترف‌ند دولت‌شان یک دولت سهامی خواهد بود و به جا مانده‌ها می گویند نگران نباشید سهم شما خواهد رسید.» این یک افشاگری است، از آنچه در متن میثاق نامه وجود دارد. از آنچه موجب اعتراض جلیلی و برخی‌های دیگر در جمناست .

برخی از حامیان سعید جلیلی بر این باورند که نامزدهای جمنا نمی‌توانند قطب انتخابات اردیبهشت باشند ؛ آنها می گویند جلیلی باز هم قطب و رقیب اصلی روحانی خواهد بود. آیا جلیلی تا انتها برای رقابت باقی می‌ماند! این سوال بزرگ این روزهاست .

افشاگری تیم جلیلی علیه جمنا؛ دولت سهمیه‌ای و کابینه خودتان را می‌خواهید درست کنید

ابراهیم رئیسی، علیرضا زاکانی، مهرداد بذرپاش، محمدباقر قالیباف و پرویز فتاح، به ترتیب آرا به عنوان پنج کاندیدای نهایی جمنا (جبهه مردمی نیروهای انقلاب اسلامی) انتخاب شدند. سعید جلیلی پس از امتناع از پذیرش سازوکار و مکانیسم جبهه از فهرست ۱۰ چهره سیاسی مورد تایید جمنا حذف شده است .
به فاصله کوتاهی پس از رای‌گیری جمنا (جبهه مردمی نیروهای انقلاب اسلامی) اختلافات آنها بر سر سهم‌خواهی در یک کانال تلگرامی فاش شد.

به گزارش کلمه، یک کانال تلگرامی پس از حذف سعید جلیلی از جمنا، این جبهه را معیوب و غیرشرعی و بدون برنامه عینی خوانده و از آنها به عنوان «قبیله گرایانی» یاد کرده که می‌خواستند «کابینه» خودشان را بچینند.

ابراهیم رئیسی، علیرضا زاکانی، مهرداد بذرپاش، محمدباقر قالیباف و پرویز فتاح، به ترتیب آرا به عنوان پنج کاندیدای نهایی جمنا (جبهه مردمی نیروهای انقلاب اسلامی) انتخاب شدند.

براساس اطلاعیه جمنا، سعید جلیلی پس از امتناع از پذیرش سازوکار و مکانیسم جبهه از فهرست ۱۰ چهره سیاسی مورد تایید جمنا حذف شده است.

براساس بیانیه آنها، تمام این ۱۰ چهره پذیرفته‌اند تابع سازوکار مورد نظر این تشکل باشند و متعهد شده‌ به تصمیم نهایی جمنا در این باره که “چه‌تعداد از منتخبان پس از این مجمع در انتخابات ثبت نام کنند، چه تعداد در مناظرات حاضر شوند و نهایتاً کاندیدای نهایی چه‌کسی باشد” پایبند باشند.

کاندیدهای این جبهه قبول کردند که در تشکیل دولت خود، با جبهه مردمی نیروهای انقلاب اسلامی و تیم معرفی‌شده از سوی آن همکاری و هماهنگی کنند.

این کانال در حمله به جمنا و توضیح مکانیسم آن دست به افشاگری زده که دلیل اصلی عدم پذیرش جلیلی، تعهدگیری جمنا مبنی بر انتخاب کادر دولت آینده توسط این گروه بوده است.

این کانال با زیر سوال بردن جمنا نوشته که آنان بی برنامه و پاسخ معتبری برای نیازها و سوالات کاملا مشروع! مردم ندارند.

پیش از این سایت دولت بهار وابسته به احمدی‌نژاد، طرفداران رئیسی را احمق‌هایی لقب داد که رهبری را «خرج» کاندیدای خود می‌کنند و فکر «فردای شکست احتمالی» را نمی‌کنند و کانال قرارگاه سایبری عمار هم با اشاره به اظهارات تهدیدآمیز احمدی‌نژاد آن را جریانی خوانده که سال ۹۲ به محاق رفته و و در آستانه انتخابات ۹۶ مجددا با ایجاد صداهای مشقی سعی بر زنده نشان دادن خود دارد.

 

ضرغامی: مراقب افزایش جلیلی‌ها در انتخابات باشیم
رییس پیشین رسانه ملی گفت: اگر این جبهه موفق نشود، مشخص نیست سازوکار نیروهای انقلاب برای حضور چیست. باید از این نهال نوپا نگهداری کنیم. اگر بعضی‌ها همکاری نکردند به حساب در مقابل جمع بودن، نگذارید جلیلی برادر انقلابی ماست به نگرانی ایشان احترام بگذاریم.
به گزارش پایگاه خبری تحلیلی دیده بان ایران، عزت‌الله ضرغامی ضمن تشکر از حضور افراد در مجمع دوم جمنا گفت: وقتی ساحران در مقابل فرعون سحر کردند، موسی در ابتدا ترسید حضرت امیر می‌گوید موسی به دلیل ترس جان نبود که نگران شد ترسید مردم فریب بخورند. اما ندا آمد و عصای موسی همه سحرها را باطل کرد.
او افزود: افکار عمومی اهمیت زیادی دارد. متاسفانه آسیب جدی از این قسمت وارد شده است. جریان اصولگرا معمولا در جلب افکار عمومی ناتوان رفتار کرده است. جبهه انقلاب در دوره‌های اخیر موفق نبوده چون با افکار عمومی درست برخورد نکرده است نوع مواجهه آنها با مردم نتیجه عکس داد، حتی در سال ۸۴ که احمدی‌نژاد شخصیت متفاوتی از الان داشت اینطور بود.
ضرغامی عنوان کرد: ما نتوانستیم بین خودمان وحدت ایجاد کنیم، در انتخابات این دوره با پدیده فضای مجازی روبرو هستیم. رقیب از یک سو و دشمن از سوی دیگر برای این بخش برنامه دارد. به محض شروع تبلیغات انتخاباتی، تبلیغات سنگینی را آغاز می‌کنند.
او گفت: در غیاب احزاب بزرگ فراگیر و در غیاب شخصیت‌های بزرگ و تعیین‌کننده راه‌اندازی جبهه نیروهای انقلاب از امور خیر است. اگر این جبهه موفق نشود، مشخص نیست سازوکار نیروهای انقلاب برای حضور چیست. باید از این نهال نوپا نگهداری کنیم. اگر بعضی‌ها همکاری نکردند به حساب در مقابل جمع بودن، نگذارید جلیلی برادر انقلابی ماست به نگرانی ایشان احترام بگذاریم و انقدر خوب کار کنیم تا جلیلی و دیگران ما را همراهی کنند و مواظب باشیم خطای راهبردی نکنیم تا به جلیلی‌ها اضافه شود.
رییس پیشین رسانه ملی تصریح کرد: برای اینکه شبهه‌ای در رای امروز شما نباشد تقاضا می‌کنم فرمایشات همه دوستان را گوش کنید و توجه کنید. اصلح را انتخاب کنید. من غیر از مطالعات عمومی که داشتم در این چند هفته سه گروه از دوستانم را خواستم تا راجع به برخی مسائل تحقیقات کنند. اولویت برنامه در بخش اقتصادی است. مملکت به اندازه کافی قانون دارد و نهاد مربوطه اقداماتی انجام دادند. یکی از کلیدهای حل مشکلات نگاه استانی است اگر در آینده جبهه نیروهای انقلاب بخواهد کشور را اداره کند نیروهای استانی می‌توانند کمک کنند.

عضو هیات رییسه شورای مرکزی جبهه مردمی نیروهای انقلاب:سعید جلیلی خروجی جمنا را بر خود حجیت نمی‌داند/ تعهد نامزدها برای استفاده از تیم معرفی شده جبهه در دولت خود

عضو هیات رییسه شورای مرکزی جبهه مردمی نیروهای انقلاب گفت: سعید جلیلی پس از چندین جلسه رسمی و غیر رسمی اعلام کرد خروجی جبهه نیروهای مردم را بر خود حجیت نمی‌داند و در صورت کاندیداتوری در چارچوب مکانیسم و تصمیمات جبهه مردمی نیروهای انقلاب عمل نخواهند کرد.

به گزارش خبرنگار ایلنا، مهدی محمدی صبح امروز در مجمع عمومی دوم جبهه نیروهای مردمی انقلاب به بیان گزارشی از فعالیت هیئت رییسه شورای مرکزی این جبهه پرداخت و گفت: با توجه به آنکه فقط یک نفر از ۱۰ کاندیدای منتخب مجمع اول، یعنی سعید جلیلی، از پذیرش سازوکار و مکانیسم جبهه امتناع کرد، نام وی از فهرست کاندیداهای معرفی شده به مجمع دوم حذف و نام محسن رضایی که نفر یازدهم منتخب مجمع اول بود، به فهرست اضافه شد.

عضو هیات رئیسه جمنا خطاب به حضار ادامه داد: همانطور که در تعرفه های رای قابل مشاهده است، ۱۰ نفر از منتخبان مجمع اول که سازوکار و مکانیسم جبهه را نیز پذیرفته بودند معرفی می شوند و مجمع فعلی از میان آنها ۵ کاندیدا را برخواهد گزید. این ترکیب ۱۰ نفره به استحضار و تایید هیئت محترم امنای جبهه رسیده است.

او با بیان اینکه تمامی ۱۰ کاندیدای فعلی متعهد شده‌اند به تصمیم شورای مرکزی در این باره که چه تعداد از منتخبان پس از این مجمع در انتخابات ثبت نام کنند، چه تعداد در مناظرات حاضر شوند و نهایتا کاندیدای نهایی چه کسی باشد، پای بند باشند، اظهار کرد: کاندیداها متعهد هستند در تشکیل تیم آینده دولت خود با جبهه مردمی نیروهای انقلاب اسلامی و تیم معرفی شده از سوی آن همکاری و هماهنگی کنند.

محمدی با بیان اینکه شورای مرکزی جبهه مردمی نیروهای انقلاب تا آخر شب ۱۶ فروردین ۹۶ با کاندیداهای مجمع اول برای معرفی در مجمع دوم مذاکره کرده است، گفت: مهرداد بذر پاش در آخرین مذاکرات اعلام کرد تصمیمی قطعی برای نامزدی نگرفته است اما در صورت حضور درچارچوب سازوکار جبهه مردمی رفتار می کند و میثاق نامه جبهه را به طور مکتوب امضا کرده است.

عضو هیات رییسه شورای مرکزی جبهه مردمی نیروهای انقلاب درباره تلاش‌ها برای مذاکره با سعید جلیلی گفت: تاکنون با ایشان سه جلسه رسمی و چندین جلسه غیررسمی برگزار شد که اعلام کرد خروجی جبهه نیروهای مردم را بر خود حجیت نمی‌داند و در صورت کاندیداتوری در چارچوب مکانیسم و تصمیمات جبهه مردمی نیروهای انقلاب عمل نخواهند کرد.

 

گزارشی درباره نامزدی که می‎خواهد مستقل باشد ، چرا «جلیلی» با «جمنا» همراه نشد؟
برخی از چهره‌های موردنظر اصولگرایان برای حضور در انتخابات ریاست جمهوری از امضای میثاق نامه جبهه مردمی انقلاب اسلامی خودداری کرده‌اند؛ سعید جلیلی از جمله آنها است.
به گزارش رویداد۲۴ برخی از چهره‌های موردنظر اصولگرایان برای حضور در انتخابات ریاست جمهوری از امضای میثاق نامه جبهه مردمی انقلاب اسلامی خودداری کرده‌اند؛ سعید جلیلی از جمله آنها است.

سعید جلیلی دبیر سابق شورای عالی امنیت ملی، رایزن ارشد سابق مذاکرات هسته‌ای و البته کاندیدای ریاست جمهوری سال ۹۲ است.

نکته مهم در این زمینه این است که جلیلی که در سال ۹۲ به موفقیت خاصی نرسید چرا و به چه دلیلی و به چه استراتژی قصد دارد در انتخابات ریاست جمهوری آینده حضور پیدا کند.

مذاکره‌کننده سابق هسته‌ای کشورمان همواره نشان داده در فضای سیاسی کشور به‌صورت چراغ خاموش حرکت می‌کند و همواره روی توده‌ای کردن فضای انتخابات و اقدامات جریان ساز برنامه‌ریزی می‌کند.

بااین‌وجود جلیلی به سه دلیل مهم قصد دارد در انتخابات آینده حضور پیدا کند و سه سناریو برای حضور خود تدوین کرده است.

دلیل نخست حضور جلیلی در انتخابات آینده این است که وی احساس می‌کند اگر در انتخابات ریاست جمهوری ۹۲ اندکی با برنامه‌تر حضور پیداکرده بود می‌توانست با حسن روحانی به دور دوم انتخابات برسد و در آنجا حسن روحانی را شکست دهد.

این احساس همواره و در طول چهار سال گذشته همراه جلیلی بوده و هیچ‌گاه از ساحت فکری وی دور نشده است. به همین دلیل وی با علم به اینکه راه بسیار دشواری برای رسیدن به ریاست جمهوری در پیش دارد تلاش می‌کند با اعلام کاندیداتوری مستقل خود زمینه توده‌ای کردن فضای انتخابات را از هم‌اکنون مهیا کند.

دلیل دوم حضور جلیلی در انتخابات آینده موفقیت تیم مذاکره‌کننده هسته‌ای دولت حسن روحانی به رهبری محمدجواد ظریف بوده است. شاید هیچ‌کس به‌اندازه جلیلی از اینکه محمدجواد ظریف مشکل لاینحل هسته‌ای را یک‌شبه حل کرد نگران و ناراحت نیست.

بدون شک سیاست‌های جلیلی در حین مذاکرات هسته‌ای سبب کش‌دار شدن مذاکرات درگذشته شده بود. نکته‌ای که در مناظرات انتخاباتی سال ۹۲ نیز از سوی رقبای جلیلی علیه وی به‌کاربرده شد.

محسن رضایی در مناظرات انتخابات ریاست جمهوری در پیشگاه میلیون‌ها ایرانی به‌صراحت عنوان کرد که زمینه توافق در «مذاکرات بغداد» مهیا شده بود اما عدم توانایی جلیلی در مدیریت مذاکرات مانع از این مهم شده بود.

از سوی دیگر علی‌اکبر ولایتی با انتقاد از مشی جلیلی در مذاکرات عنوان کرد وی به‌جای استفاده از حربه‌های سیاسی در مذاکرات صرفاً به سخنرانی و نطق می‌پرداخته است.

همین انتقادات کافی بود که افکار عمومی، سعید جلیلی را یکی از موانع مهم به توافق نرسیدن ایران و قدرت‌های جهانی در پرونده هسته‌ای قلمداد کنند.

این در حالی است که سیاست‌های هنرمندانه محمدجواد ظریف در به نتیجه رساندن مذاکرات جلیلی را بیشتر تحت‌فشار قرار داده بود.

درنتیجه یکی از دلایل حضور جلیلی در انتخابات ریاست جمهوری آینده دفاع از عملکرد خود در مذاکرات هسته‌ای و سیاه نمایی سیاست‌های قدرت‌های جهانی در این زمینه خواهد بود.

جلیلی هیچ‌گاه دوست نداشته تحت‌الشعاع محمدجواد ظریف قرار بگیرد.

دلیل سوم حضور جلیلی در انتخابات به فقدان کاندیدای تأثیرگذار در اردوگاه اصولگرایی بازمی‌گردد.

اصولگرایان که به‌هیچ‌عنوان از حسن روحانی و برخی سیاست‌هایش مانند درهای باز جهانی دل‌خوشی ندارند به دنبال به صحنه کشاندن یک شخصیت هم‌وزن سیاسی در مقابل روحانی هستند.

به همین دلیل جلیلی از چند جنبه گزینه خوبی برای اصولگرایان به شمار می‌رود. نخست اینکه وی محاسن احمدی‌نژاد را برای اصولگرایان دارد اما معایب احمدی‌نژاد را ندارد.

دوم اینکه جلیلی نیز به‌مانند احمدی‌نژاد هیچ دل‌خوشی از اصلاح‌طلبان ندارد و به همین دلیل اصولگرایان برای پاک‌سازی فضای سیاسی کشور از اصلاح‌طلبان تلاش می‌کنند از جلیلی حمایت کنند؛ و سوم اینکه جلیلی نیز مانند دلواپسان برجام را برخلاف منافع ملی تلقی می‌کند و در صورت موفقیت در انتخابات ریاست جمهوری به‌احتمال‌زیاد علیه آن اقدام خواهد کرد.

همه این مسائل باعث می‌شود جلیلی یکی از بهترین گزینه‌های اصولگرایان برای انتخابات پیش رو باشد. بااین‌وجود جلیلی برای حضور در انتخابات آینده دو سناریو پیش روی خود می‌بیند.

نخست اینکه وی با دوقطبی کردن فضای انتخابات حسن روحانی را به‌صورت جدی به چالش بکشد. در چنین شرایطی اصطکاک سیاسی بین دو جریان اصلاح‌طلب و اصولگرا به بالاترین میزان خود در ده‌های اخیر خواهد رسید.

از یک‌سو اصلاح‌طلبان و طیف‌های میانه‌رو از تمام تلاش خود را عدم موفقیت جلیلی استفاده خواهند کرد و از سوی دیگر طرفداران جلیلی به‌صورت همه‌جانبه به انتقاد از سیاست‌های دولت حسن روحانی و اصلاح‌طلبان خواهند پرداخت.

سناریو دوم جلیلی که سناریو پیچیده‌ای خواهد بود شبیه‌سازی احمدی‌نژاد است.

جلیلی به‌احتمال‌زیاد تلاش خواهد کرد خاطره جریان سازی احمدی‌نژاد در سال ۸۴ را برای مردم ایران زنده کند. جلیلی به دنبال این است که خود را فردی مردم‌دوست و وطن‌پرست جلوه بدهد و به شکلی رفتار کند که مردم احساس کنند یک قهرمان ملی جدید ظهور کرده که هیچ‌گونه خصوصیات منفی احمدی‌نژاد در او وجود ندارد اما می‌تواند به آرمان‌های احمدی‌نژاد که خود موفق به اجرایی کردن آن نشد جامه عمل بپوشاند.

مسئله در این زمینه هنگامی پیچیده می‌شود که جلیلی برای پیشبرد برنامه‌های خود در انتخابات آینده از احمدی‌نژاد نیز کمک می‌گیرد. بدون شک حضور هم‌زمان جلیلی و احمدی‌نژاد و یا فرد منتسب به وی در انتخابات درنهایت به سود جلیلی تمام خواهد شد.

دلیل این مسئله نیز این است که افکار عمومی در چنین شرایطی دست به مقایسه می‌زند و درنتیجه اقدامات منفی گذشته احمدی‌نژاد سبب تطهیر سیاسی جلیلی برای ریاست جمهوری می‌شود.