موضع کنگره آمریکا نسبت به حملۀ موشکی به سوریه / هیلاری کلینتون نابودی نیروی هوایی سوریه را خواستار شد

نگام ، بین الملل _ درحالی که گروهی از اعضای جمهوری خواه و دموکرات کنگره آمریکا از حمله موشکی دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا به سوریه حمایت کردند، گروهی دیگر با ابراز نگرانی، از ترامپ خواستند تا راهبرد خود را توضیح دهد.

پل رایان رئیس جمهوری خواه مجلس نمایندگان آمریکا در واکنش به حمله موشکی بامداد امروز ارتش آمریکا به پایگاه الشعیرات سوریه گفت: این اقدام مناسب و درست بود. این حملات تاکتیکی به نظام (بشار اسد رئیس جمهور سوریه) نشان می دهد که دیگر نمی تواند وقتی به جنایت علیه ملت سوریه ادامه می دهد، روی فلج بودن آمریکا تکیه کند.

چاک شومر رهبر دموکراتها در مجلس سنای آمریکا نیز با تکرار این اتهام علیه رئیس جمهور سوریه گفت: هزینه پرداختن اسد – وقتی اینگونه جنایات را مرتکب می شود، امری خوبی است. دولت ترامپ باید راهبردی را در دستور کار قرار دهد و قبل از اجرای آن، با کنگره رایزنی کند.

سناتور مک کین گفت: از این مرحله اول معتبر استقبال می کند اما خواهان در دستور کار قرار گرفتن راهبرد جدیدی برای بحران سوریه است. اولین اقدام در راهبردی از این دست، خارج کردن نیروی هوایی اسد به طور کامل از عرصه نبرد است.

مارکو روبیو همکار مک کین نیز خواهان در دستور قرار گرفتن راهبردی شد که مانع از “حمایت آزادانه روسیه از نظام سوریه” شود.

سناتور دموکرات کریس کونز نگرانی خود را از تحرکات آمریکا علیه نظام سوریه بدون وجود یک راهبرد واقعی ابراز داشت و گفت: این تحرکات رئیس جمهور سئوالات زیادی را مطرح می کند.

سناتور راند پل با انتقاد از دولت آمریکا گفت: ما جنایات در سوریه را محکوم می کنیم اما آمریکا مورد حمله قرار نگرفته است. رئیس جمهور بر اساس قانون اساسی باید پیش از هرگونه اقدام نظامی، موافقت کنگره را کسب کند.

تد لیو دموکرات نیز گفت: کنگره به رئیس جمهور برای استفاده از قدرت نظامی علیه تروریست ها اجازه داده است. اجازه اعمال قدرت برای اجرای توافقنامه های مربوط به سلاح های شیمیایی را نداده ایم.

هیلاری کلینتون نابودی نیروی هوایی سوریه را خواستار شد

وزیر خارجه سابق آمریکا نابودی نیروی هوایی سوریه را خواستار شده و تاکید کرد که به این شکل می‌توان به درگیری‌ها در سوریه پایان داد.

به گزارش ایسنا به نقل از خبرگزاری نووستی روسیه، هیلاری کلینتون، وزیر خارجه سابق آمریکا و نامزد شکست خورده دموکرات‌ها در انتخابات ریاست جمهوری ۲۰۱۶ در سخنرانی‌ای که همزمان با حمله موشکی ناوهای آمریکایی به فرودگاه نظامی شعیرات حمص، در نشست “زنان جهان” در نیویورک داشت، مدعی شد: همانگونه که در سال‌ها و روزهای گذشته دیدیم، اسد (رئیس جمهور سوریه) نیروی هوایی در اختیار دارد که عامل مرگ تعداد زیادی در این کشور است، جدا بر این باورم که نیاز است این نیروی هوایی جهت ممانعت از بمباران دوباره غیرنظامیان و پرتاب بمب‌های سارین بر سر آنها نابود شود.