دیدگاه های چهره های مختلف اصولگرا و اصلاح طلب در رابطه با نامزدی ابراهیم رئیسی و ترفندهای اصول گرایان برای انتخابات ریاست جمهوری

نگام ، رئیسی _ پس از گانه زنی های مختلفی که از چند ماه قبل در رابطه با نامزدی ابراهیم رئیسی در انتخابات ریاست جمهوری پیش رو مطرح شده بود نهایتا گویا آمدن او جدی شده است اما این نامزدی با خود اما و اگرهایی به دنبال داشته و واکنش های مختلف چهره های گوناگون اصول گرا و اصلاح طلب را با خود به همراه داشته است.

 

کرباسچی : کشورداری با اداره آستان قدس فرق دارد

همان‌طور که گفتم مردم به دنبال ارائه برنامه هستند. ببینید کشورداری با اداره مرکزی مثل آستان قدس که مردم با عشق و علاقه برای آنجا کار می‌کنند و نذورات خود را تقدیم آستان می‌کنند، فرق دارد؛ با دولت که در جایگاهی قرار گرفته که باید به مطالبات پاسخ دهد. یکی از دولت کار می‌خواهد، یکی از دولت بازنشستگی می‌خواهد، یکی به دنبال فضای باز سیاسی است و… یعنی اداره دولت با اداره چنین نهادی خیلی متفاوت است. از همین رو باید مشخص شود که مثلا برنامه رقیب برای حل معضل اقتصاد و اشتغال چیست.

به گزارش پایگاه هبری تحلیلی دیده بان ایران غلامحسین کرباسچی در مصاحبه با روزنانه شرق به موضوع انتخابات ریاست جمهوری پرداخت. ‌این مصاحبه را می خوانید:

فکر می‌کنید با جدی‌ترشدن حضور آقای رئیسی در عرصه انتخاباتی، فضای دوقطبی شکل بگیرد؟ اصلا قائل به شکل‌گیری چنین فضایی هستید؟
شکل‌گیری فضای دوقطبی در عرصه انتخابات که محتمل است. حالا هنوز که آقای رئیسی به صورت قطعی اعلام حضور نکرده است. باید صبر کرد و دید در چند روز آینده ایشان اصلا اعلام نامزدی خواهد کرد یا خیر و بعد بر اساس آن به تحلیل و نظر پرداخت. نکته مهم اما در جریان انتخابات، فارغ از اینکه چه کسی حضور پیدا می‌کند یا نمی‌کند، ارائه برنامه است. باید صبر کرد و دید بعد از اعلام حضور ایشان، برنامه او برای مسائل مختلف کشور چه خواهد بود. مثلا برنامه‌اش برای سیاست خارجی و ارتباط‌گیری بهتر با دنیا چه خواهد بود؟ مثلا اگر مذاکره را قبول ندارند، به جای آن به چه روشی مستمسک خواهند شد؟ یا مثلا برای معضلات اقتصادی چه راهکاری ارائه خواهند داد. مهم در آستانه انتخابات، ارائه برنامه است. من فکر می‌کنم اتفاق خوبی که رخ داده و می‌توان آن را جزء افتخارات دولت حساب کرد، این است که جریانات مختلف تصمیم گرفته‌اند با استفاده از ابزار سیاسی منویات خود را دنبال کنند. مثلا همین جریان حزب‌الله که زمانی تجمع غیرقانونی برگزار می‌کرد یا تجمع و میتینگ را برهم می‌زد، حالا به این نتیجه رسیده که برای پیاده‌کردن منویات خود باید از طریق انتخابات و کسب رأی مردم وارد عرصه رقابت شود.
فکر می‌کنید تحرکاتی که آقای رئیسی از زمان انتصابش در تولیت آستان قدس آغاز کرده و خدماتی که به مردم و زائران ارائه می‌دهد، می‌تواند در راستای تحرکات انتخاباتی ارزیابی شود و مردم به آن چه واکنشی نشان می‌دهند؟
ببینید اینکه گفته شود هرکسی تحرکی انجام می‌دهد، انتخاباتی است؛ این را درباره دولت هم می‌توان گفت. همان‌طور که گفته و اعلام هم شده که برخی از تحرکات دولت انتخاباتی است. از این رو درباره آقای رئیسی و فعالیت‌هایی که درباره آستان قدس هم انجام داده، می‌توان چنین تلقی‌ای کرد.
همان‌طور که گفتم مردم به دنبال ارائه برنامه هستند. ببینید کشورداری با اداره مرکزی مثل آستان قدس که مردم با عشق و علاقه برای آنجا کار می‌کنند و نذورات خود را تقدیم آستان می‌کنند، فرق دارد؛ با دولت که در جایگاهی قرار گرفته که باید به مطالبات پاسخ دهد. یکی از دولت کار می‌خواهد، یکی از دولت بازنشستگی می‌خواهد، یکی به دنبال فضای باز سیاسی است و… یعنی اداره دولت با اداره چنین نهادی خیلی متفاوت است. از همین رو باید مشخص شود که مثلا برنامه رقیب برای حل معضل اقتصاد و اشتغال چیست. اگر دولت مدعی است سالی ٧٠٠ هزار شغل ایجاد کرده، رقیب او تا چه میزان می‌تواند اشتغال ایجاد کند و با چه منابعی می‌تواند این کار را انجام دهد. از سوی دیگر مردم هم مدیریت‌های مختلف را تجربه کرده‌اند. مردم زمانی را تجربه کرده‌اند که درآمد دولت هنگفت بوده است و حاصل نحوه توزیع آن را هم دیده‌اند. بنابراین، خودشان بهترین قضاوت‌کننده و تصمیم‌گیر دراین‌باره هستند. این‌گونه نیست که مردم نشسته باشند تا هیئت‌رئیسه جمعی… برای آنها تصمیم بگیرند و بگویند فلان فرد نامزد اصلح است یا مقبول است و اینها… . مردم با توجه به تجربه‌های این دوره‌ها برنامه‌های افراد و مجموعه‌های سیاسی را مدنظر دارند.
‌ولی بالاخره زمان انتخابات، وقتی وارد فضای هیجانی و تبلیغاتی شویم، شرایط تغییر خواهد کرد و این تحرکات ممکن است بر رأی و نظر مردم اثر بگذارد؟
شرایطی که کشور با آن روبه‌رو بوده و هست، شرایطی عادی نبود. خود دولت بارها تأکید کرده که در این چهار سال مشغول آواربرداری بوده است. همین آقایانی که در این جبهه‌ها جمع می‌شوند هم زمانی احمدی‌نژاد را که عامل این شرایط است، اصلح می‌دانستند. بعد از گذشت عمر دولتش، او را منحرف دانستند، اینها نمی‌توانند از زیر بار این آوار شانه خالی کنند. حالا هم که گرد هم آمده‌اند و اگر در فضایی قرار بگیرند که بخواهند اقدامات دولت را نقد کنند، باید بگویند به جای این نقدها خودشان قرار است چه چیزی ارائه دهند. در جریان اصلاح‌طلب این موضوع روشن است. برنامه جریان اصلاح‌طلب در حوزه سیاست خارجی و تعامل با دنیا روشن است. این جریان معتقد به مذاکره و به‌ثمر‌رسیدن آن بود تا بتواند فضای اقتصادی را تغییر دهد. در حقیقت در پس امنیت ایجادشده ناشی از مذاکرات بوده و هست که امکان گشایش اقتصادی فراهم می‌شود. این درباره جریان رقیب روحانی هم باید مشخص شود. یعنی معلوم شود در تمام حوزه‌هایی که نقد دارد یا قبول ندارد، چه جایگزینی ارائه خواهد داد.
‌لطفا کمی صریح‌تر بگویید که با روشن‌ترشدن فضای انتخاباتی و نقشه حضور کاندیداها، آیا واقعا آن جریان دوقطبی که بعضی از تحلیلگران در این چند روز به آن اشاره کردند، شکل می‌گیرد؟ یعنی آمدن رئیسی آن دوقطبی را شکل می‌دهد؟ در این صورت استراتژی حامیان دولت و جریان اصلاح‌طلبان برای مواجهه با این دوقطبی چه خواهد شد؟
ببینید؛ اینکه دوقطبی شکل بگیرد یا نگیرد، مهم نیست. تأکید من این است که باید یک قطب باشد و آن قطب هم خدمت به مردم باشد. یعنی چه رئیسی و چه روحانی بیاید یا هر گزینه دیگری، باید به فکر این باشند که چگونه به مردم خدمت کنند. اینکه جریان رقیب هم از این سخن می‌گوید که ما برای ریاست‌جمهوری به ٢٠ میلیون رأی نیاز داریم، همین خودش تغییر مثبتی است. اینکه پذیرفته‌اند باید رأی و نظر مردم را مورد توجه قرار دهند و در محاسبات خود وارد کنند. بالاخره دولت چهار سال در رأس بوده است و مردم هم می‌بینند که چه تحولاتی رخ داده است. با این حال تیم آقای روحانی باید بکوشند تا همه موارد را به مردم توضیح دهند. جاهایی که نقص داشته را به مردم بگویند و توضیح دهند که اگر اتفاقی در جایی که باید رخ می‌داده، نداده و نتیجه‌ای دربر نداشته، علت چه بوده است. یعنی جریان فعالیت به همراه نقص‌ها و وعده‌هایی که عملی نشده را باید به مردم با شفافیت توضیح داد و اگر کم‌کاری یا اهمالی هم صورت گرفته، توضیح دهند. این بهترین شیوه‌ای است که تیم آقای روحانی برای این فرصت یکی، دو ماهه باید در نظر داشته باشد. هر قدر همه با شفافیت و صداقت مسائل را توضیح دهند و رقابت واقعی سیاسی بر مبنای برنامه‌های غیرشعاری شکل گیرد، نتیجه خوبی خواهد داشت.

 

حکایت یک تنافض در انتشار اخبار ابراهیم رئیسی:بالاخره ابراهیم رئیسی نماینده ای در جمنا داشته است یا خیر؟!

 

 

?دیروز: رئیسی سخنگویی برای اعلام نامزدی انتخاباتی در همایش امروز نداشتند

 

?امروز : رئیسی از صولت مرتضوی به دلیل ابلاغ پیام تقدیر و تشکر کردند

 

به گزارش پایگاه خبری و تحلیلی دیده بان ایران , خبرگزاری فارس مدعی شد” ابراهیم رئیسی تولیت آستان قدس در گفت‌وگو با حجت‌الاسلام رحیمیان از حسن ظن تمامی تشکل‌ها و گروه‌ها بویژه شرکت کنندگان در نشست جبهه مردمی و از قبول زحمت ایشان و صولتمرتضوی  در ابلاغ پیام سپاس، تقدیر و تشکر کرد”

 

قبلا همین خبرگزاری دروغ پرداز اصول گرا مدعی شده بود ابراهیم رئیسی اعلام کرده است هیچ نماینده ای در جنما نداشته است

 

همین خبرگزاری دیروز نوشت: “حجت الاسلام والمسلمین #رئیسی سخنگویی برای اعلام نامزدی انتخاباتی در همایش امروز نداشتند و صرفا در پیامی شفاهی به چندین نفر از اعضای حاضر در همایش امروز، از حسن ظن برادران انقلابی تشکر و قدردانی و اظهار امیدواری کردند که به زودی توفیق زیارت آنان میسر شود.”

 

جلایی‌پور: اصولگرایان برای خروج از سرگردانی ناچار به حمایت از رئیسی بودند/ روحانی از تخریب نمی‌ترسد

 


ستاد حزب اتحاد ملت برای حمایت از روحانی و لیست اصلاح طلبان در جنوب تهران افتتاح شد.

به گزارش ایلنا، در مراسم راه‌اندازی این ستاد، حمیدرضا جلایی‌پور و مهدی محمودیان، از اعضای ارشد حزب اتحاد حضور داشتند.

جلایی پور در این مراسم به کار دشوار اصلاح طلبان برای انتخابات پیش رو اشاره کرد و گفت: ارزیابی من شکست آقای رئیسی در انتخابات است اما اصولگرایان ناچار بودند برای خروج از سرگردانی و اختلاف از ایشان حمایت کنند

او به برخی بی‌اخلاقی‌های اصولگرایان برای تخریب روحانی اشاره کرد و گفت: روحانی از تخریب نمی‌ترسد چون سالها در کنار آقای هاشمی رفتار تندروها را دیده است. اما اطمینان داشته باشید هر روز دروغ جدیدی مطرح می‌کنند.

عضو شورای مرکزی حزب اتحاد تاکید کرد: اصولگرایان امیدوارند اگر شکست بخورند رای حجت‌الاسلام رئیسی را سرمایه ای برای فعالیت های آینده خود قرار بدهند.

او تصریح کرد: احتمال ضعیفی هست که رئیسی وسط راه انصراف دهد اما ما باید منسجم رفتار کنیم تا کشور در مدار توسعه قرار بگیرد و رونق اتفاق بیفتد.

 

حدادعادل در پاسخ به ایلنا:مشخص نیست رییسی نامزد نهایی اصولگرایان باشد

 


عضو شورای مرکزی جبهه مردمی نیروهای انقلاب گفت: هنوز مشخص نیست که حجت‌الاسلام رییسی نامزد نهایی اصولگرایان در انتخابات باشد.

به گزارش خبرنگار سیاسی ایلنا، علامعلی حدادعادل در حاشیه مراسم ختم مادر سردار مصطفی محمدنجار در جمع خبرنگاران و در پاسخ به سوال خبرنگار ایلنا مبنی بر اینکه آیا حجت الاسلام رییسی کاندیدای نهایی اصولگرایان است؟ گفت: هنوز این مساله مشخص نیست و این فرآیند ادامه دارد.

او در پاسخ به این سوال که تا چه اندازه رییسی شانس کسب نامزدی نهایی اصولگرایان را دارد؟ اظهار داشت: ارزیابی از این مساله زود است و باید صبر کرد.

این عضو هیات رییسه جمنا در پاسخ به این سوال ایلنا مبنی بر اینکه تا چه اندازه اصولگرایان شانس رسیدن به وحدت را دارند تصریح کرد؟ ما تلاش می‌کنیم به وحدت برسیم. وحدت را بهتر از تفرقه می‌دانیم و تلاش می‌کنیم به این نتیجه برسیم.

 

حسن بیادی: کسانی که رئیسی را برای کاندیداتوری معرفی کردند از سر دوستی این کار را نکرده‌اند/ با مشاهده آینده احتمالی رئیسی و از سر حسادت ایشان را وارد بازی انتخابات کردند

 

هرگونه تلاش برای رسیدن به وحدت در بین اصولگرایان ممدوح و قابل قبول است. با این وجود اگر شرایطی به وجود بیاید که مردم ابزار قرار بگیرند و تنها عده‌ای به منافع خود برسند امر مذمومی رخ داده است. متاسفانه برخی از دوستان در جمنا احساس می‌کنند کفیل و وصی مردم هستند. این افراد خود را در حدی می‌دانند که احساس می‌کنند می‌توانند برای مردم تصمیم بگیرند. این در حالی است که این افراد از جنبه و ظرفیت کافی برای تحمل افراد درون گروه خود نیز برخوردار نیستند
به گزارش پایگاه خبری و تحلیلی دیده بان ایران؛ حسن بیادی گفت: «در پشت پرده جمنا تمامیت خواهانی حضور دارند که خود را کفیل و وصی مردم تلقی می‌کنند و تلاش می‌کنند افراد منتخب خود را به عنوان کاندیدا وارد رقابت‌های انتخابات ریاست‌جمهوری کنند. به عنوان مثال مکان‌هایی که در اختیار این دوستان برای برگزاری جلسات و همایش‌های خود قرار می‌گیرد در اختیار هیچ کدام از جریان‌ها و احزاب دیگر قرار نگرفته و تنها مختص به جمنا بوده است. این در حالی است که بقیه جریان‌ها و گروه‌های سیاسی نیز در این زمینه ذی‌حق هستند و باید از امکانات عمومی برای ارائه برنامه‌های خود به مردم استفاده کنند».

آیا اصولگرایان با محوریت قرار دادن جمنا می‌توانند به اجماع نهایی و موفقیت در انتخابات دست پیدا کنند؟در شرایط کنونی جمنا چه کارکردی برای جریان اصولگرایی پیدا کرده است؟

هرگونه تلاش برای رسیدن به وحدت در بین اصولگرایان ممدوح و قابل قبول است. با این وجود اگر شرایطی به وجود بیاید که مردم ابزار قرار بگیرند و تنها عده‌ای به منافع خود برسند امر مذمومی رخ داده است. متاسفانه برخی از دوستان در جمنا احساس می‌کنند کفیل و وصی مردم هستند. این افراد خود را در حدی می‌دانند که احساس می‌کنند می‌توانند برای مردم تصمیم بگیرند. این در حالی است که این افراد از جنبه و ظرفیت کافی برای تحمل افراد درون گروه خود نیز برخوردار نیستند. به نظر من کسانی که جمنا را تشکیل دادند در جریان بزرگ اصولگرایی بیش از۲۰ درصد آرا را نصیب خود نخواهند کرد. مساله مهم درباره جمنا مربوط به پشت پرده این تشکل سیاسی است. در پشت پرده جمنا تمامیت‌خواهانی حضور دارند که خود را کفیل و وصی مردم تلقی می‌کنند و تلاش می‌کنند افراد منتخب خود را به عنوان کاندیدا وارد رقابت‌های انتخابات ریاست‌جمهوری کنند. به عنوان مثال مکان‌هایی که در اختیار این دوستان برای برگزاری جلسات و همایش‌های خود قرار می‌گیرد در اختیار هیچ‌کدام از جریان‌ها و احزاب دیگر قرار نگرفته و تنها مختص به جمنا بوده است. این در حالی است که بقیه جریان‌ها و گروه‌های سیاسی نیز در این زمینه ذی‌حق هستند و باید از امکانات عمومی برای ارائه برنامه‌های خود به مردم استفاده کنند. سوال دیگری که باید از اصولگرایان پرسید این است که چرا در چند انتخابات اخیر به وحدت نرسیده‌اند و به آرای یکدیگر احترام نمی‌گذارند. به نظر من یکی از دلایل اصلی این مساله این است که در ظاهر تصمیم‌گیری‌هایی در این زمینه صورت می‌گیرد اما در اصل تصمیمات را در پشت پرده افراد دیگری بدون رای‌گیری و از سر تمامیت خواهی می‌گیرند. این افراد با لابی‌گری برخی از آرا را به دیگران تحمیل می‌کنند. اگر ما به نتیجه رای‌گیری جمنا نگاه کنیم متوجه می‌شویم که برای این انتخابات به حداقل شایستگی افراد نیز توجه نشده است. به نظر می‌رسد مهم‌ترین دلیل انتخاب این افراد میزان اتصال این افراد به باندهای قدرت و ثروت بوده است. در نتیجه برای این افراد اتصال و ارتباط گزینه‌های مورد نظر خود با باندهای قدرت و ثروت بیش از شایستگی افراد اهمیت داشته است. متاسفانه برخی به واسطه ارتباط بیشتر با باندهای قدرت و ثروت موفق شده‌اند افراد بزرگی را در پازل انتخابات جابه‌جا کنند.

چرا سعید جلیلی حاضر نشد میثاق نامه جمنا را امضا کند؟ جلیلی برای حضور احتمالی خود در انتخابات از چه استراتژی ای استفاده خواهد کرد؟

آقای جلیلی برای خود یک شخصیت مستقل قائل است و هیچ‌گاه نیز عنوان نکرده متعلق به جریان اصولگرایی است. تمامیت خواهانی که در جریان اصولگرا وجود دارند به دنبال این هستند که با جمع کردن شخصیت‌های برجسته زیر چتر واحد اهداف پشت پرده خود را محقق کنند. به نظر من کسانی که آقای رئیسی را برای کاندیداتوری در انتخابات معرفی کردند از سر دوستی و مودت این کار را نکرده‌اند. این افراد با مشاهده آینده احتمالی آقای رئیسی و از سر حسادت ایشان را وارد بازی انتخابات کردند. این افراد به دنبال این هستند که در فضای انتخابات آقای رئیسی در مظان اتهام تبلیغات مسموم قرار بگیرد و در نهایت با کاهش شانیت اجتماعی مواجه شود. این افراد احساس می‌کنند احتمال اینکه آقای رئیسی در آینده به مدارج بالایی دست پیدا کند وجود دارد. به همین دلیل نیز تلاش کردند وی را وارد بازی دو سر باخت انتخابات ریاست‌جمهوری کنند. دلیل این مساله نیز این است که اگر آقای رئیسی به ریاست‌جمهوری دست پیدا کند پس از مدتی مانند همه روسای‌جمهور قبلی محبوبیت خود را از دست می‌دهد و در صورتی که در انتخابات شکست بخورد با کاهش اقبال عمومی در آینده مواجه خواهد شد به شکلی که رسیدن به مدارج بالا را تحت الشعاع قرار می‌دهد. درباره آقای جلیلی نیز باید عنوان کنم احتمال حضور مستقل ایشان در انتخابات وجود خواهد داشت. به هر حال در انتخابات ریاست‌جمهوری سال۹۲ نیز اصولگرایان با حضور آقای جلیلی موافق نبودند اما ایشان به یک باره در انتخابات ثبت نام کرد.

چرا محمد باقر قالیباف با وجود گمانه‌زنی‌های زیادی که درباره حضور وی در انتخابات وجود داشت از کاندیداتوری در انتخابات انصراف داده است؟

به نظر من در بین گزینه‌هایی که در جمنا مطرح شده است تنها آقای قالبیاف و آقای رضایی در سطح ریاست‌جمهوری و مدیریت کشور بودند و بقیه افرادی که مطرح شدند در ابتدای راه سیاسی خود قرار دارند. نکته جالب در این زمینه این است که برخی افرادی که در جمنا مطرح شده‌اند از عهده مدیریت وزارتخانه خود نیز برنیامده‌اند و هنوز سوالات زیادی درباره مدیریت آنها وجود دارد.

آیا ترس از شکست مجدد در انتخابات باعث شده که آقای قالیباف در انتخابات شرکت نکند؟

به هر حال تعلقات ایشان و آقای رضایی به نظام باعث شده که آبرو داری کنند. با این وجود به نظر می رسد برخی از قبل تصمیم خود را درباره گزینه‌های جمنا گرفته‌اند و رای‌گیری به صورت تشریفاتی برگزار شد. به نظر من با توجه به شرایط موجود احتمال خلف وعده در انتخابات ریاست‌جمهوری۹۶ مانند سال۹۲ وجود دارد. در انتخابات ریاست‌جمهوری سال۹۲ قرار بود از بین آقایان ولایتی، قالیباف و حدادعادل دو نفر به سود کاندیدایی که رای بیشتری دارد کنار بروند که در نهایت این اتفاق با خلف وعده برخی صورت نپذیرفت. در نتیجه در انتخابات ریاست‌جمهوری سال۹۶ نیز این اتفاق محتمل است و ممکن است گزینه‌های مطرح شده جمنا به سود گزینه نهایی کناره‌گیری نکنند. نکته دیگر اینکه به نظر می‌رسد اصولگرایان در آینده درباره رای‌گیری جمنا تصمیم دیگری اتخاذ و از گزینه‌های دیگری در انتخابات استفاده کنند.

چرا جمنا گزینه حزب موتلفه اسلامی یعنی آقای میرسلیم را از لیست خود کنار گذاشت؟ به نظر شما واکنش حزب موتلفه به این تصمیم چه خواهد بود؟ این مساله چه پیامدهایی برای اصولگرایان خواهد داشت؟

در فضای سیاسی ایران همه به این مساله اذعان دارند که حزب موتلفه دارای سابقه و تاثیرگذاری زیادی در تاریخ انقلاب اسلامی بوده است. بسیاری از اعضای این حزب ریشه‌دار و قدیمی از پیشگامان انقلاب اسلامی بودند وبرای اعتلای انقلاب زحمات زیادی کشیده‌اند. با این وجود باید این نکته را متذکر شوم که در اغلب انتخاباتها اصولگرایان به حزب موتلفه اسلامی بی‌مهری و کم توجهی کرده‌اند و سابقه و اهمیت این حزب را نادیده گرفته‌اند. با این وجود حزب موتلفه همواره مصلحانه رفتار کرده و با سعه صدر و ایثار با برخی اقدامات نابجای اصولگرایان برخورد کرده است. در شرایط کنونی نیز به نظر می‌رسد اصولگرایان با کم لطفی به حزب موتلفه نگاه می‌کنند و به همین دلیل نیز تلاش کردند گزینه حزب موتلفه را از لیست خود کنار بگذارند.

به نظر شما حضور آقای رئیسی در انتخابات و رقابت ایشان با آقای روحانی فضای انتخابات را دوقطبی خواهد کرد؟ آقای رئیسی برای حضور در انتخابات با چه چالش‌ها و فرصت‌هایی مواجه خواهد بود؟

در مرحله اول باید این نکته را متذکر شوم که این اصولگرایان نبوده‌اند که آقای رئیسی را انتخاب کرده‌اند، بلکه آقای رئیسی حاضر شده است با اصولگرایان همکاری داشته باشد. به نظر من شان تولیت آستان قدس رضوی به دلیل خدمت به بارگاه مقدس حضرت امام رضا(ع) از همه مقام‌های سیاسی کشور بالاتر است. این در حالی است که در شرایط کنونی آقای رئیسی با حضور در انتخابات باید پاسخگوی تمامی ناکامی‌ها و نقایص جریان اصولگرایی در گذشته باشد. به همین دلیل نیز آقای رئیسی نمی‌تواند در انتخابات به دستاورد مهمی دست پیدا کند. بنده معتقدم با شرایط کنونی آقای رئیسی بیش ازپنج میلیون رای نمی‌آورد و در مقابل آقای روحانی شکست خواهد خورد. اگر آقای رئیسی کاندیدای اعتدالگرایان می‌شد با آرای بیشتری در انتخابات مواجه می‌شد. این در حالی است که ایشان با دعوت اصولگرایان در انتخابات حضور پیدا کرده است و به همین دلیل شانس کمی برای موفقیت در انتخابات خواهد داشت. بدون شک آقای رئیسی با حضور در انتخابات، آینده سیاسی خود را به مخاطره انداخته است.

چرا احمدی‌نژاد با وجود اینکه عنوان کرده بود در انتخابات از هیچ کاندیدایی حمایت نمی‌کند به صورت رسمی از بقایی حمایت کرده است؟

مقام معظم رهبری با دوقطبی شدن انتخابات مخالف هستند و اعتقاد دارند مردم باید با سلایق مختلف در انتخابات شرکت کنند. این در حالی است که حرکت جمنا برخلاف فرمایش رهبر معظم انقلاب و در راستای دوقطبی کردن فضای انتخابات است و انتخابات را دوقطبی می‌کند. از سوی دیگر به آقای احمدی‌نژاد توصیه شده که در انتخابات شرکت نکند. این در حالی است که ایشان از حضور در انتخابات منع نشده‌اند. با این وجود تنها به آقای احمدی‌نژادتوصیه شده که در انتخابات شرکت نکند و بقیه نزدیکان ایشان می‌توانند در انتخابات شرکت کنند. در نتیجه آقای بقایی برای حضور در انتخابات اعلام حضور کرده است و آقای احمدی‌نژاد نیز از او حمایت کرده است.

آیا حضور بقایی در انتخابات نظم انتخاباتی اصولگرایان را به هم نمی‌زند؟

اصولگرایان دارای نظم انتخاباتی نیستند که بقایی بخواهد نظم آنها را به هم بزند. اصولگرایان مدت‌هاست دچار چنددستگی و انشقاق هستند. هر جا هم که مشاهده می‌کنید وحدت وجود دارد به صورت صوری است و حالت دوگانه دارد. دوگانگی به معنای اینکه در ظاهر وحدت وجود دارد اما در باطن و پشت پرده اختلافات عمیقی وجود دارد.

دیدگاه شما درباره سخرانی احمدی‌نژاد در خوزستان و اظهارات پرسروصدای وی چیست؟

به نظر من در این زمینه یک حرکت ناپسند رسانه‌ای صورت پذیرفته است. براساس اطلاعاتی که بنده از دوستان حاضر در جلسه سخنرانی کسب کرده‌ام گویا فضای سخنرانی بسیار ملتهب و در آستانه تظاهرات بوده است و آقای احمدی‌نژاد تلاش کرده با این سخنان فضای سالن را آرام کند. از سوی دیگر بخش‌هایی از سخنان آقای احمدی‌نژاد انتخاب شده و به صورت گسترده در رسانه‌ها منتشر شده است.

دیدگاه شما درباره نوع تبلیغات احمدی‌نژاد و بقایی مانند کاشت نهال با پیت حلبی و انتشار کلیپ‌های پرحرف و حدیث چیست؟

متاسفانه در کشور ما برخی ارزش‌ها به بی‌ارزشی و برخی از بی‌ارزشی‌ها به ارزش تبدیل شده است. در اغلب کشورهای جهان کمدین‌ها و هنرپیشه‌های سینما در انتخابات شرکت می‌کنند و خود را در معرض آرای مردم قرار می‌دهند. به عنوان مثال آرنولد شوارتزنگر در انتخابات آمریکا شرکت کرد و به فرمانداری ایالت کالیفرنیا نیز دست پیدا کرد. از سوی دیگر آقای جانسون که در شرایط کنونی وزیر امور خارجه انگلیس است در گذشته شهردار لندن به عنوان هوشمند‌ترین شهر جهان بود. با این وجود ایشان همواره سخنرانی‌های خود را با مضحکه و لودگی آغاز می‌کرد و باعث خنده حضار می‌شد. به همین دلیل نیز من معتقدم نباید به نوع تبلیغات افراد در انتخابات خرده گرفت.

در نامه مشایی به رئیس دولت اصلاحات که در آستانه عید نوروز منتشر شد مشایی و طیف منتسب به احمدی‌نژاد بیش از آنکه تلاش کنند به اصولگرایان نزدیک شوند به نظر می‌رسید که به شکل‌های مختلف تلاش می‌کنند قرابت خود را با جریان اصلاحات نشان دهند. چرا احمدی‌نژاد در شرایط فعلی احساس می‌کند اگر از اصولگرایان فاصله بگیرد و به اصلاح‌طلبان نزدیک‌تر شود بهتر می‌تواند به نتیجه برسد؟

احمدی‌نژاد مدت‌هاست حساب خود را از اصولگرایان جدا کرده است. به نظر من برخی از دیدگاه‌های احمدی‌نژاد به اصلاح‌طلبان نزدیک‌تر است. بنده در دولت احمدی‌نژاد یکی از منتقدان جدی ایشان بودم و در شرایط کنونی نیز هستم. با این وجود چشم خود را به بسیاری از واقعیت‌ها نبسته‌ام و معتقدم آقای احمدی‌نژاد در برخی زمینه‌ها خدمات ارزنده‌ای برای کشور انجام داده است. ما باید برای حضور دیگران در فضای سیاسی کشور احترام قائل شویم و نگاه یک بعدی به مساله نداشته باشیم. به هر حال آقای احمدی‌نژاد دارای پایگاه رای است و تمایل دارد در انتخابات تاثیرگذار باشد. در نتیجه کسی نمی‌تواند مانع ایشان شود.

حمید بقایی مدعی است مشکلات کشور و مردم تنها با احیای تفکر و شیوه مدیریت احمدی‌نژاد حل خواهد شد. به نظر شما احیای تفکر احمدی‌نژاد در مدیریت کشور می‌تواند مشکلات مردم را حل کند؟

به نظر من آقای بقایی از گزینه‌هایی که در جمنا مطرح شده است چیزی کمتر ندارد، بلکه ممکن است در برخی مسائل عملکرد قوی‌تری نیز داشته باشد. با این وجود به نظر من گزینه‌هایی که از سوی اصولگرایان و آقای احمدی‌نژاد مطرح شده‌اند از توانایی پیروزی در انتخابات برخوردار نیستند و نمی‌توانند در انتخابات موفقیت خاصی به دست بیاورند. در بین گزینه‌های مطرح شده در جریان اصولگرایی تنها آقای قالیباف و آقای رضایی توانایی مدیریت کشور را دارند وبقیه از این توانایی برخوردار نیستند. حضرت امام صادق(ع) در روایتی می‌فرمایند: «بین اینکه بر سر یک کار مهم یک فرد خائن باشد یا بی‌تجربه هیچ تفاوتی وجود ندارد».

به نظر شما پایگاه رای آقای روحانی نسبت به انتخابات ریاست‌جمهوری سال۹۲ ریزش داشته یا با رویش همراه بوده است؟

پایگاه رای آقای روحانی نسبت به سال۹۲ ریزش داشته است. با این وجود ایشان در انتخابات ریاست‌جمهوری سال۹۶ دوباره به ریاست‌جمهوری انتخاب خواهد شد و کاندیداهای اصولگرا توانایی رقابت با ایشان را ندارند. به نظر من آقای روحانی در انتخابات پیش رو با چالش زیادی مواجه نخواهد بود و در دور اول به ریاست‌جمهوری‌خواهد رسید. این در حالی است که اگر ایشان با هر کاندیدای اصولگرایی به دور دوم انتخابات برود دوباره پیروز انتخابات خواهد بود. یکی از چالش‌هایی که ممکن است برای آقای روحانی در انتخابات ریاست‌جمهوری به وجود بیاید حضور چند کاندیدای اصولگرا در انتخابات است که در نهایت باعث شکستن آرا شود. در چنین شرایطی اصولگرایان تلاش می‌کنند با کشاندن انتخابات به دور دوم به سود گزینه نهایی خود کنار بروند و همگی از ایشان در مقابل آقای روحانی حمایت کنند. به نظر من این برنامه‌ریزی نیز در نهایت به موفقیت نخواهد رسید و آقای روحانی دوباره به ریاست‌جمهوری خواهند رسید.

داوود سلیمانی: برای شفاف‎سازی و پاسخگویی، باید ورود رئیسی به انتخابات را به فال نیک گرفت

 


یک فعال سیاسی اصلاح‎طلب دررابطه با ورود ابراهیم رئیسی به عرصه انتخابات ریاست جمهوری تاکید کرد که ورود آقای رئیسی به انتخابات را باید به فال نیک گرفت زیرا عرصه انتخابات عموما عرصه شفاف‎سازی و پاسخگویی به انتظارات و سوال‎های گوناگون مردم در حوزه های سیاسی و اجتماعی و اقتصادی است. قاعدتا اگر این بحث ها در جامعه مطرح شود مردم با چشمانی بازتر به کاندیدای خود رای خواهند داد.
به گزارش رویداد۲۴ یک فعال سیاسی اصلاح‎طلب دررابطه با ورود ابراهیم رئیسی به عرصه انتخابات ریاست جمهوری تاکید کرد که ورود آقای رئیسی به انتخابات را باید به فال نیک گرفت زیرا عرصه انتخابات عموما عرصه شفاف‎سازی و پاسخگویی به انتظارات و سوال‎های گوناگون مردم در حوزه های سیاسی و اجتماعی و اقتصادی است. قاعدتا اگر این بحث ها در جامعه مطرح شود مردم با چشمانی بازتر به کاندیدای خود رای خواهند داد.

در حالیکه برخی از رسانه‎ها به کاندیداتوری سید ابراهیم رئیسی، متولی آستان قدس رضوی برای انتخابات ریاست جمهوری اردیبهشت ماه اشاره و از قطعیت آن سخن گفته‎اند تا این لحظه هنوز او در تائید یا تکذیب نامزدی خود هیچ اظهارنظری نکرده است، اما در صورت تائید باید گفت که جبهه مردمی نیروهای انقلاب (جمنا) موفق شده است اولین گام را در جهت برنامه‎ریزی‎های از پیش تعیین شده، بردارد.

از سوی دیگر روز پنجشنبه در دومین نشست عمومی جمنا سید ابراهیم رئیسی، علیرضا زاکانی، مهرداد بذرپاش، محمدباقر قالیباف، پرویز فتاحبه عنوان نامزدهای نهایی این جبهه برگزیده شدند. هر چند ابراهیم رییسی که تاکنون به گفته اعضای جمنا میثاق نامه این جریان را امضا نکرده است در پایان این نشست حضور نماینده خود در این مجمع را تکذیب کرد تا یکبار دیگر این گمانه زنی تقویت شود که او با حمایت مصباح یزدی و جبهه پایداری قدم به میدان رقابت انتخاباتی بگذارد.

حال سوال این است با توجه به اینکه طیف تندور پایداری و نزدیک مصباح یزدی یک بار از سعید جلیلی در سال ۹۲ حمایت کردند و نتیجه آن ۴ میلیون رای بیشتر نبود، سبد رای رئیسی را با چند رای پرخواهند کرد؟

داوود سلیمانی، عضو انجمن اسلامی مدرسین دانشگاه‌ها، دررابطه با ورود ابراهیم رئیسی به عرصه انتخابات ریاست جمهوری در گفت‎و‎گو با رویداد۲۴ گفت: ورود آقای رئیسی به انتخابات را باید به فال نیک گرفت زیرا عرصه انتخابات عموما عرصه شفاف‎سازی و پاسخگویی به انتظارات و سوال‎های گوناگون مردم در حوزه‎های سیاسی و اجتماعی و اقتصادی است. قاعدتا اگر این بحث‎ها در جامعه مطرح شود مردم با چشمانی بازتر به کاندیدای خود رای خواهند داد.

وی در ادامه اضافه کرد: مردم در انتخابات‎های گذشته به ویژه ریاست‎جمهوری گرایش خود را به مشی اعتدالی نشان داده‎اند و از افراط و تفریط گریزانند، این امر به ویژه در رابطه با کاندیداهایی که دارای سوابق اجرایی و اجتماعی سیاسی درخور توجهی نیستند و گرایش‎هایی نظیر جبهه پایداری دارند بیشتر خود را نشان خواهد داد. آقای رئیسی نیز از این قاعده مستثنی نیست.

سلیمانی با توجه به اظهار نظر مصباحی مقدم در خصوص تازه‎کارها در امر ریاست جمهوری و حمایت اصولگرایان معتدل از روحانی، درباره پشتوانه انتخاباتی رئیسی اظهار داشت: مرجع سخن آقای مصباحی مقدم هر کسی که باشد، درست است. ریاست جمهوری پستی نیست که بی‎نیاز از سوابق مدیریتی موثر و بینش و تدبیر باشد. رئیس جمهور باید بتواند با پشتوانه نیروهای انسانی متخصص و با تجربه در سطح ملی کار کند و افراد کم تجربه در این زمینه قاعدتا نمی‎توانند به پیشرفت و توسعه کشور خدمتی موثر داشته باشند.

عضو انجمن اسلامی مدرسین دانشگاه‎ها در ادامه تاکید کرد: درباره پشتوانه ایشان در صورت ورود به عرصه انتخابات باید گفت که به جز یکی دو تشکل نه چندان موثر در جریان راست، مجموعه اصولگرایان منسجم‎تر خواهند شد و وحدت نسبی جریان اصولگرا شانس رای‎آوری وی را به دلیل تشتت کمتر آرا بیشتر می‎کند ولی با توجه به آرایش سیاسی نیروها بالاخص با لحاظ کردن اصولگرایان معتدل و جریان اعتدال و اصلاحات و اتحاد و انسجام آنان حول محور آقای روحانی رقابت سختی را پیش رو خواهد داشت و توفیق وی در انتخابات را باتوجه به جمیع جهات کمتر می‎دانم.

وی درباره تکرار تجربه جلیلی در سال ۹۲ برای اصولگرایان با کاندیداتوری رئیسی یادآور شد: تمام تلاش اصولگرایان و جمنا این است تا با کاندیدای واحد بیایند. این امر از ماه‎ها بلکه بعد از انتخابات ریاست جمهوری گذشته و بنا به ضرورتی که اصولگرایان بدان رسیده بودند شروع شده است. بنابراین اجماع بر سر کاندیدای واحد در جمنا و سایر اصولگرایان اولین استراتژی آنان بوده و هست، حتی این استراتژی بر راهبرد رای‎آوری در نظر آنان مقدم‎تر است. هدف از این کار هم الزاما برد نیست. هرچند که درصورت اجماع، به آنان امید بیشتری برای برد خواهد داد.

سلیمانی در ادامه تصریح کرد: بیشترین میزان مشارکت واجدین شرایط در انتخابات ریاست جمهوری آقای خاتمی با ۷۹.۹ درصد در سال ۷۶ بوده است و کمترین مشارکت در دور ششم به میزان ۵۰.۵ درصد بوده و میانگین ادوار مختلف حدود ۶۰ درصد مشارکت را نشان می‎دهد. اگر میزان واجدین شرایط با توجه به آمار دوره گذشته حدود شصت میلیون نفر باشند یعنی حدودا سی و شش میلیون نفر در انتخابات شرکت خواهند کرد که در دوره آقای روحانی ۳۶.۷ میلیون نفر شرکت کردند. رای آقای روحانی ۵۰.۷ درصد آرا بود وبا احتساب ۳.۳۹ درصد رای باطله حدود ۴۵ درصد آرا بین شش کاندیدای اصولگرا توزیع شده بود. جناح راست می‎خواهد در این دور این چهل و پنج درصد را اولا یک کاسه کند پس باید به کاندیدای واحد برسد و ثانیا بتواند حدود شش درصد بر آرای خود بیافزاید که این راه سختی است.

این عضو انجمن اسلامی مدرسین دانشگاه‎ها دراین‎باره چنین توضیح داد: اکنون اصولگرایان طیف گسترده‎ای دارند که از راست افراطی تا راست معتدل را در بر می‎گیرد. راست افراطی و برخی اصولگرایان سنتی در این سبد رای قرار دارند ولی راست معتدل، با آنان همراهی ندارد بلکه صراحتا حمایت از روحانی را اعلام کرده‎اند. نمونه‎های همچون ناطق نوری، علی لاریجانی و مصباحی مقدم از این دسته اند که کسری از آرا ایشان را می‎کاهد. ضمن آنکه مردم با توجه به سوابق افراد و تلاش‎ها و تجربیات گذشته در صورت رقابتی شدن انتخابات روحانی را بر گزینه‎ی رقیب ترجیح می‎دهند.

سلیمانی در خاتمه گفت: اگر اصلاح‎طلبان بتوانند بخشی از آرای خاموش را به مشارکت ترغیب نمایند بی‎چون و چرا ریزش احتمالی آرای روحانی را ترمیم و ایشان مجددا بر کرسی ریاست‎جمهوری تکیه خواهد زد. این در صورتی است که اجماع بر فرد واحد در جبهه اصولگرایان اتفاق بیفتد که به نظر می‎رسد که گرچه احتمالش بیشتر است اما هنوز قطعی نیست.

 

علی عجم می‌گوید رئیسی از قالیباف و جلیلی شهرت بیشتری ندارد؛ مشهدی‌ها می‌دانند خدمات اخیر برای جلب رأی است

برای رأی آوری سقف خانه‌ها را ایزوگام می‌کنند.

 اصولگر ایان در وضعیتی قرار گرفته‌اند که شاید در سال‌های اخیر بارها با آن مواجه بوده‌اند اما این بار می‌خواهند با راهکاری دیگری وارد عرصه انتخابات شوند. آن‌ها که این روزها تمام تلاششان را می‌کنند تا به اجماع برسند اما از هر سو یک کاندیدا سر بر می‌آورد.

قالیباف با انتشار نامه‌ای و ضمن حمله به دولت می‌گوید تمام تلاشش را می‌کند که روحانی شکست بخورد. از سویی دیگر کاندیداهایی چون میرسلیم که  حزب متبوعش یعنی موتلفه اسلامی معتقد است که نسبت به دیگر کاندیداها برتری دارد حاضر نیستند زیر چتر جمنا باشند .

با این وجود اما یکی از گزینه‌های اصلی‌شان این روزها رئیسی است. گزینه‌ای که حضورش در انتخابات تقریباً قطعی شده است.  شاید تا همین دیروز علی رغم شنیده شدن تحرکاتی که بوی انتخابات را به مشام می‌رساند، مانند پخش کردن آرد و رساندن غذای رضوی به دست مردم، هنوز می‌توان نقطه تردید را نگه داشت و از زاویه‌ای دیگر نگاه کرد. اما اکنون با استعفای رئیسی از سمت هیئت نظارت بر انتخابات و شنیده شدن اخباری مبنی بر تعیین رئیس ستادش دیگر جای تردیدی نیست که این مقام سابق قضایی قصد پاستورنشینی دارد .

از سوی دیگر شنیده شده است که عنبستانی رئیس ستاد احمدی‌نژاد در خراسان ، مسئول ستاد رئیسی شده است. البته این خبر هنوز تأیید نشده است اما صحبت‌های  حجت الاسلام علی عجم، دبیر مجمع روحانیون مبارز خراسان رضوی، مبنی بر فعالیت‌های جبهه پایداری و تولیت آستان، می‌تواند صحت این خبر را تا حد زیادی تأیید کند.

به گفته حجت الاسلام عجم، علی رغم تمام فعالیت‌های انتخاباتی از جمله پخش کردن غذا و ایزوگام کردن سقف منازل اما احتمال اینکه این بار هم روحانی از سوی مشهدی‌ها مورد حمایت قرار گیرد، بسیار بیشتر از گزینه‌ای همچون ابراهیم رئیسی است. «امید ایرانیان» در گفت و گویی با این روحانی سرشناس مشهدی به تشریح فضای فعالیت‌های تبلیغات انتخاباتی این شهراز سوی جریان‌های مختلف و همچنین جلسه با مسئولان آستان در خصوص این فعالیت‌ها می‌پردازد که مشروح آن در ادامه می‌آید:

چقدر فضای شهر مشهد به سمت انتخاباتی شدن با توجه به کاندیداتوری آقای رئیسی رفته است؟

مشهد تقریباً مانند سایر شهرهای کشور درگیر انتخابات است. اما در عین حال باید دید که برنامه اصولگرایان برای انتخابات چیست. چراکه برنامه اصلاح طلبان برای انتخابات مشخص است. اما اینطور که به نظر می‌رسد، گویا قرار است که در عین حال، تعدد کاندیدا دارند اما آقای رئیسی را مطرح کنند. اما هنوز آقای رئیسی در این خصوص رسماً تأیید نکرده‌اند که وارد انتخابات می‌شوند و یا خیر. اما اینطور به نظر می‌رسد که تمایل اصولگرایان به سمت آقای رئیسی است.

وضعیت جریان‌های اصولگرا و تلاش‌های انتخاباتی‌شان چگونه است؟

در مشهد پایداری‌ها از همه جای کشور بیشتر فعال هستند و امکانات زیادی در اختیار دارند. چراکه شهرداری را در اختیار و پایگاه‌های زیادی برای تبلیغات دارند. اگر آستان قدس رضوی هم اضافه شود، می‌توان گفت که آنها در وضعیت خوب تبلیغاتی قرار گرفته‌اند. چراکه هم پول  و هم پایگاه‌های زیادی برای تبلیغات دارند. اما نکته دیگر اینکه اصلاح طلبان سعی می‌کنند که روی یک خط واحد حرکت کنند و حرکت‌های پراکنده‌ای ندارند. از این رو الان جریان‌های مختلف اصولگرایی مشغول فعالیت هستند.

رهبر انقلاب اخیراً بارها نسبت به ۲ قطبی شدن فضای انتخابات، هشدار داده‌اند. فکر نمی‌کنید که در انتخابات آتی با توجه به حضور آقای رئیسی شاهد شکل گیری یک ۲ قطبی در کشور باشیم؟

احتمالش خیلی زیاد است که فضا ۲ قطبی شود. این‌ها نسبت به روحانی، دیدگاه مثبتی ندارند و سعی می‌کنند که حتی روی رد صلاحیت حسن روحانی کار کنند تا اگر زمینه مساعد بود و برایشان فراهم شد، ایشان را رد صلاحیت کنند. اصولگرایان از اینکه دولت را از دست داده‌اند، بسیار ناراحتند و کمر همت بسته‌اند که هر طور شده رأی بیاورند. الان هم به گونه‌ای عمل می‌کنند که فضا ۲ قطبی شود.

این برخلاف صحبت‌ها و هشدارهای رهبر انقلاب است….

این‌ها به این بحث‌ها توجه ندارند. مگر رهبر انقلاب به آقای احمدی نژاد نگفت که به انتخابات ورود نکند؟ ولی می‌بینیم که ایشان الان به انتخابات ورود کرده است و با همه توان کار می‌کنند. در واقع این‌ها اصلاً به حرفهای رهبر انقلاب توجه ندارند و آن طور که خودشان می‌دانند، از صحبت‌های ایشان نتیجه گیری می‌کنند. اگر هم صحبت‌ها به نفعشان نباشد، به راحتی از آن عبور می‌کنند.

آقای رئیسی گفته‌اند که میثاق نامه خودشان را دارند و از میثاق نامه جمنا پی روی نمی‌کنند. با این شرایط فکر می‌کنید که آیا اصولگرایان دچار تعدد کاندیدا می‌شوند؟

طیف احمدی نژاد قطعاً از جمنا پیروی نمی‌کند اما به احتمال خیلی زیاد بقیه از جمنا با وجود حضور آقای رئیسی حمایت خواهند کرد. در واقع اگر هم رئیسی میثاق نامه را امضا نکند، اصولگرایان و جمنا اینبار پشت او قرار می‌گیرند.

حوزه‌های علمیه نسبت به آقای رئیسی چه دیدگاهی دارند؟ آیا حامی ایشان هستند؟

اصولگرایان در مشهد بیشتر روی بخش‌های خاص یعنی آسیب دیده و مناطق محروم کار می‌کنند. چراکه خودشان می‌دانند بیشترین پایگاه رأیشان در مساجد، هیئت‌های مذهی و ائمه جمعه است. الان هم روی این بخش‌ها کار می‌کنند. اصولگرایان اکنون در حوزه‌های علمیه و هیئت‌های مذهبی بسیار فعالیت می‌کنند. البته در حوزه شرایط متفاوت است.  یعنی علی رغم اینکه سعی می‌کنند بخش‌های زیادی از حوزویان را با خود همراه کنند اما گروهی هم هستند که همچنان دیدگاه متفاوتی دارند و از انها حمایت می‌کنند. اما این گروه در اقلیت هستند و بیشتر افراد در حوزه حامی اصولگرایان هستند. اما یک نکته را باید یادآوری کنیم اینکه در انتخابات دور یازدهم، آقای جلیلی و آقای قالیباف اصالتی مشهدی داشتند و بسیار به آرای مردم مشهد دل بسته بودند. اما کلید موفقیت آقای روحانی از مشهد زده شد و مردم به سمت آقای روحانی رفتند. بنابراین می‌خواهم اشاره کنم که با وجود اینکه آقای رئیسی هم پایگاهی در مشهد دارند اما نسبت به آقای قالیباف و جلیلی شهرت بیشتری ندارند. هر چند که تولیت آستان قدس را در اختیار دارند اما در صورتی می‌توانند موفق شوند که اجماعی کلی روی ایشان صورت گیرد. در غیر این صورت بعید است.

فعالیت آقای رئیسی برای انتخابات چگونه است. چراکه شنبده شد مقداری آرد و یا غذا برخلاف روال همیشگی از سوی آستان قدس برای مردم پخش شده است که شائبه انتخاباتی ایجاد شده است.

ما با مسئولان آستان دیدار داشتیم و اتفاقاً این مسائل را گوشزد کردیم. پاسخی هم که آنها دادند این بود که ما فقط می‌خواهیم به مستضعفین کمک کنیم. الان در جنوب شهرهای مشهد غذا پخش می‌کنند. هر مسافری که وارد می‌شود، فیش غذا برای ناهار می‌دهند. چندین مسجد ساخته‌اند و روحانیونی آنجا برده‌اند که شاید چند سال است که فعالیت می‌کنند. اخیراً در روستا هم آبرسانی می‌کنند. علاوه بر این پیرامون مسائل دیگری هم صحبت کردیم و گفتیم که مشهد به لحاظ آسیب‌های اجتماعی، آسیب پذیر شده و انواع بزه‌های اجتماعی رخ می‌دهد. در حالی که امکانات آستان قدس رضوی به اندازه یک سوم کل کشور است و این امکانات هر کجا باشد باید، آنجا بسیار شرایط بهتری خواهد داشت. در پاسخ به تمام این موارد اما گفتند که ما برای امام رضا (ع) فعالیت می‌کنیم ولی ذهن مردم اینطور نیست و می‌دانند که اینها فعالیت‌های انتخاباتی است.

پایداری‌ها چگونه فعالیت می‌کنند؟

من ندیده‌ام اما بحث‌های زیادی شنیده‌ام. گفته می‌شود که به خانواده‌های بسیار فرودست و فقیر سر می‌زنند و خانه‌ها را موزاییک می‌کنند یا سقف خانه‌ها را ایزوگام می‌کنند. این خدمات را هم برای رأی آوری انجام می‌دهند.

اصولگرایان، تخریب روحانی را به کاندیداهایی غیر از رئیسی واگذار می کنند

سیاست حمله به روحانی آغاز شده است و بی‌دلیل نیست که این چهره‌ها با صراحت و بعضا با کم‌لطفی بیشتری نسبت به گذشته به روحانی حمله‌ور می‌شوند.

 روزنامه شرق نوشت: اصولگرایان تلاش می‌کنند تا برگزاری مناظره‌های تلویزیونی از دوقطبی‌شدن روحانی و رئیسی جلوگیری کرده تا از وجهه تولیت آستان قدس رضوی صیانت کنند؛ صیانتی که هم در پیروزی به کارشان می‌آید و هم در شکست، اما اصولگرایان می‌دانند، بدون صف‌بندی و بدون ما و آنها و بدون آنتاگونیسم، سیاستی شکل نمی‌گیرد. برای غلبه بر حریف بالاخره باید رودررویش ایستاد.

اصولگرایان آگاهانه این رودررویی را به تأخیر انداخته و برای اینکه فضای جامعه را به سمت هژمونی غالب خود سوق دهند از چهره‌های فرعی‌شان استفاده خواهند کرد؛ چهره‌هایی چون محمدباقر قالیباف، سعید جلیلی و بذرپاش افرادی که اینک در جعبه‌ابزار سیاست اصولگرایان بیش از هر زمان دیگری کارایی دارند. آنان از یک‌سو به دولت روحانی حمله می‌کنند و از سوی دیگر موانع و دژهایی برای دورنگاه‌داشتن نامزد نهایی خود از حملات اصلاح‌طلبان و احمدی‌نژاد خواهند بود. سیاست حمله به روحانی آغاز شده است و بی‌دلیل نیست که این چهره‌ها با صراحت و بعضا با کم‌لطفی بیشتری نسبت به گذشته به روحانی حمله‌ور می‌شوند.
قالیباف: تردیدی وجود ندارد که شرایط فعلی در نتیجه سوءمدیریت و ناکارآمدی دولت فعلی است. معتقدم کسانی که به دنبال نجات کشور از بحران‌های اقتصادی و اجتماعی هستند باید با اتحاد و یکپارچگی برای تحقق هدف رفع بحران مدیریت کلان کشور، کارآمدی و تغییر دولت تلاش کنند.
بذرپاش: به فساد هشت هزارمیلیاردی می‌گویند معوقات بانکی

البته شدت و ضعف این حملات یکسان نیست. آنان که از چهارساله دوره دوم روحانی بیشتر می‌ترسند، بی‌پروا حمله می‌کنند و می‌دانند اگر روحانی دوباره بر مسند ریاست بنشیند، دیگر تعلل نخواهد کرد و بیش از پیش به حسابرسی و حساب‌کشی خواهد پرداخت. در جنگ‌ها نیز این‌گونه است؛ حریف هرچه بیشتر می‌ترسد، بی‌رحم‌تر می‌شود.برگزاری و سخنرانی‌های دومین مجمع ملی جبهه مردمی نیروهای انقلاب اسلامی بدون حضور رئیسی این ادعا را تقویت می‌کند که نوعی تقسیم کار برای شکست روحانی وجود دارد. صف‌بندی اصولگرایان ناهمگن و ناهماهنگ در برابر دولت روحانی خبر از ناکارآمدی این دولت نمی‌دهد، بلکه نشان می‌دهد این دولت بیش از آنچه معلوم است کارآمد بوده است؛ اگر مردم مشارکت کنند و پای صندوق‌های رأی بیایند اصلاح‌طلبان و روحانی راه دشواری در پیش‌رو ندارند. مردم به‌خوبی تمام چهره‌های اصولگرا را می‌شناسند و از پس پشت‌پرده آنان نیز خبر دارند.

 

میر لوحی:اصولگرایان در پی تکرار سال ۸۴ هستند/ رسانه ملی از هر بهانه‌ای برای حضور نامزدهای جریان مخالف روحانی در صداوسیما استفاده می‌کند

 

عضو شورای عالی سیاست‌گذاری اصلاح‌طلبان با بیان این که متاسفانه رسانه ملی به جای کمک و همکاری با دولت به فکر کاندیدای جریان مقابل روحانی است گفت: این سازمان از هر بهانه‌ای استفاده می‌کند تا نامزدهای احتمالی جریان مخالف روحانی در صدا و سیما حضور پیدا کنند که روحانی ازاین ابزار بی‌بهره است.

به گزارش ایلنا سید محمود میرلوحی درباره این که چه میزان ضرورت دارد گروها و جناح‌های سیاسی مردم را تشویق به حضور و مشارکت حداکثری کنند گفت: حضور و مشارکت حداکثری مردم در پای صندوق‌های رأی یکی از خواسته‌های مهم جریان اصلاح‌طلبی است و باید تمام تلاش خودمان را به کار ببندیم تا در انتخابات سال آینده مانند سال‌های ۹۲ و ۹۴ مردم مشارکت حداکثری در پای صندوق‌های رأی داشته باشند.

او با بیان این که در مجموعه تصمیم‌گیران در دولت و جریان اصلاحات باید یکسری اقدامات را انجام دهند تا ادامه راه مثبتی که در سال ۹۲ به وجود آمد، باشد عنوان کرد: مردم ما به هرحال نگرانی‌هایی دارند که باید رفع شود. حامیان رئیس جمهوری که  اصلاح‌طلبان و اعتدالیون هستند، تکالیفی دارند که باید آن‌ها را انجام دهند تا مردم ناامید و دلسرد از حضور در پای صندوق‌های رأی نشوند.

این عضو شورای عالی سیاست‌گذاری اصلاح‌طلبان خاطرنشان کرد: همه باید برای حضور حداکثری مردم تلاش کنند و اگر رقبای ما هم که به نظر می‌آید بنای حمایت از نظام جمهوری اسلامی، عبور از بحران‌های موجود بین‌المللی و خواهان حفظ کیان کشورمان در منطقه هستند نباید مردم را ناامید و دلزده کنند.

او یاد آور شد: مردم سرمایه‌های اصلی نظام هستند هرگاه در منطقه و دنیا به مانع برخورد کردیم حضور بن‌بست شکن مردم و مشارکت صادقانه آنان باعث شده که موانع برداشته شود.

میر لوحی با اشاره به این که رأی در کشور ما تا شب انتخابات مشخص نیست و آرای خاکستری تعیین کننده نتیجه است گفت: در کشور ما سه نوع رأی وجود دارد اصلاح‌طلبان، اصولگرایان که البته رأی این جناح تقسیم شده است و رای‌های خاکستری. تجربه نشان داده هرگاه رای خاکستری به میدان آمده به نفع اصلاح‌طلبان و اعتدالیون به صندوق‌ها ریخته شده و تفکرات اصولگرایان و یا جبهه پایداری در میان آنان جایگاهی ندارد.

معاون وزیر کشور دولت اصلاحات در ادامه افزود: به نظر می رسد امروز جریان مقابل روحانی چون کاندید واحد و مطرحی ندارند قصد دارند از دوطریق به نتیجه برسند، نخست کاهش مشارکت و یا این که با نامزدهای متعدد انتخابات را به دور دوم بکشانند و همانند سال ۸۴ رفتار کنند.

میرلوحی یاد آور : در سال ۸۴ این جریان انتخابات را به دور دوم کشاندند و نتیجه گرفتند این بار هم قصد همین کار را دارند.

او همچنین گفت: راه سوم دیگری هم وجود دارد، این جریان قصد دارد که آرای آقای روحانی را کاهش دهند و با یک رأی شکننده مشابه دور دوم آیت الله هاشمی او رئیس جمهور کشور شود که در واقع بتوانند دست بالا داشته باشند برای چانه زنی هنگامی که کابینه تشکیل شود. به آنها توصیه می‌کنم که صادقانه رفتار کنند. این قبیل رفتارهای غیر صادقانه و غیرمسئولانه باعث آسیب‌های جدی می‌شود. اگر کاندیدایی دارند معرفی کنند و با ایجاد نشاط اجتماعی و سیاسی به برگزاری انتخابات با شکوه کمک کنند .

میرلوحی در پاسخ به این سوال که مخالفان دولت درپی این هستند با تخریب دولت آرای روحانی را کاهش دهند، دولت چگونه باید مقابل این رفتارها ایستادگی کند و چه اقدامی انجام دهد، عنوان کرد: رئیس جمهور باید به طور جدی‌تر در صحنه‌ها حضور پیدا کند و از عملکردش دفاع کند. توصیه می‌کنم که تیم دولت تقویت شود و اقداماتی که در حوزه‌های مختلف صورت گرفته مانند اقتصاد و اشتغال به گوش مردم رسانده شود.

او خاطر نشان کرد: دستاوردهای فراوانی با برجام داشته‌ایم. مردم باید بدانند که چه اتفاقاتی رخ داده است، رئیس جمهوری باید مدیریت بحران‌هایی را که انجام داده است در بحث تورم و سیاست خارجی را به مردم شرح دهد.

این عضو شورای عالی سیاست‌گذاری اصلاح‌طلبان با بیان این که متاسفانه رسانه ملی به جای کمک و همکاری با دولت به فکر کاندیدای جریان مقابل روحانی است گفت: این سازمان از هر بهانه‌ای استفاده می‌کند تا نامزدهای احتمالی جریان مخالف روحانی در صدا و سیما حضور پیدا کنند که روحانی ازاین ابزار بی‌بهره است. او باید بخشی از کمبودها را به فضای مجازی و رسانه های مکتوب بسپارد تا جبران شود به خصوص ارتباط با طرفداران و حامیان باید ارتباط گسترش دهد.

او تاکید کرد: تجربه نشان داده هرگاه جریان سیاسی اصلاح‌طلبان به میدان آمده رای اول مردم بوده است، انتخابات اخیر تهران نشان داد که می‌توانیم با اتحاد و انسجام به خواسته‌های خود برسیم. جریان اصلاحات پر توقع نیست و منافع ملی را بر منافع شخصی ترجیح می‌دهد.

میرلوحی ادامه داد: ما دو گام را با موفقیت برداشته‌ایم و گام سوم را با اعتماد به نفس بیشتری خواهیم برداشت. عبور از روحانی یعنی برگشتن به دوران تاریکی که قبل از او وجود داشت و مردم لطمات و صدمات فراوان زیادی دیدند

او با بیان این که چه آسیب‌هایی انتخابات سال ۹۶ را تهدید می‌کند گفت: تفکرات افراطی می‌تواند آسیب بزرگی باشد. علت این است که این جریان نمی تواند در نزد افکار عمومی جایگاهی داشته باشد، بنابراین با رفتارهای غیر کارشناسانه سعی می‌کنند مردم را ناامید کنند.

میرلوحی تاکید کرد: مردم ما فهیم هستند و می دانند نباید فریب آنها را بخورند. باید به این دوستان بگویم که از انصاف به دور نباشید و نتایج به دست آمده را ببینید. سال ۹۲ اتفاق ارزشمندی در کشور افتاد که امیدواریم در سال ۹۶ ادامه پیدا کند.

 

اکبر ترکان : کاندیداهای جمنا فقط درباره یک دوره‌ای شدن دولت روحانی اشتراک نظر دارند

 

 

دبیر شورای عالی مناطق آزاد با بیان اینکه  این افراد با تمام ظرفیت خود وارد صحنه شده اند، تاکید کرد: برای این افراد مهم نیست که چه کسی از میانشان رییس جمهور شود، برای آنها فقط این مهم است که آقای روحانی برای دور دوم به ریاست جمهوری نرسد.

ترکان گفت : هیچ شباهتی بین آقای فتاح و آقای قالیباف وجود ندارد و هیچ شباهتی را نمی توان بین آقای قالیباف و آقای رییسی پیدا کرد. ۵ کاندیدایی که توسط جمنا انتخاب شدند و مورد تایید قرار گرفتند، شباهتی به یکدیگر ندارند و اتفاقا زاویه‌های بسیار زیادی با یکدیگر دارند. اما هدف مشترک این افراد این است که شخصیتی مانند آقای روحانی به ریاست جمهوری نرسد.

وی اظهار داشت: برخی از افراد که امروز وارد میدان رقابت شده‌اند که آن دوران افراد پشت صحنه بودند مانند آقای «ذوالقدر» که امروز رییس ستاد انتخاباتی شده‌اند. این افراد همواره نقش سیاسی را داشتند و این دوره وارد صحنه شده اند.

مشاور ارشد ریاست جمهوری در پاسخ به این سوال که آیا نامزد پوششی برای آقای روحانی انتخاب شده است، گفت: تا به امروز حرفی درباره انتخاب فردی به عنوان نامزد پوششی از سوی آقای روحانی نشنیده ام. آقای روحانی تا امروز به کسی نگفته است که برای ورود به دوازدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری اعلام آمادگی کند و یا نکند.

مشاور ارشد رییس جمهوری با بیان اینکه ما به دنبال آن هستیم که حاکمیت قانون در جامعه تسلط داشته باشد، گفت: تمدن و مدنیت یعنی برای هر چیزی یک دستور مکتوب قرار داد شده داشته باشیم. مدنیت همین است که قراردادهای اجتماعی را که همه پذیرفته اند به اجرا برسد و بر مبنای این قراردادها جامعه شهری شکل بگیرد. بنابراین زمانی که قواعد مدون و روشن وجود نداشته باشد، مدنیت هم از بین می رود.

وی افزود: وقتی قوانین مشخص وجود نداشته باشد و براساس سلیقه رفتار شود، مدنیت از بین می رود به همین دلیل است که در مواقعی که تشخیص ثواب انجام می شود عده ای دلخور می شوند چراکه قاعده مدون ندارد و ممکن است امروز به نسبت به موضوعی تشخیص ثواب داده شود و فردا نسبت به موضوعی دیگر.

ترکان تاکید کرد: ما به دنبال مدنیت و قواعد مکتوب هستیم.