گفتگو با حجت الاسلام و المسلین علی عجم : رئیسی از قالیباف و جلیلی شهرت بیشتری ندارد؛ مشهدی‌ها می‌دانند خدمات اخیر برای جلب رأی است

نگام ، سیاسی _ برای رأی آوری سقف خانه‌ها را ایزوگام می‌کنند.

 اصولگر ایان در وضعیتی قرار گرفته‌اند که شاید در سال‌های اخیر بارها با آن مواجه بوده‌اند اما این بار می‌خواهند با راهکاری دیگری وارد عرصه انتخابات شوند. آن‌ها که این روزها تمام تلاششان را می‌کنند تا به اجماع برسند اما از هر سو یک کاندیدا سر بر می‌آورد.

قالیباف با انتشار نامه‌ای و ضمن حمله به دولت می‌گوید تمام تلاشش را می‌کند که روحانی شکست بخورد. از سویی دیگر کاندیداهایی چون میرسلیم که  حزب متبوعش یعنی موتلفه اسلامی معتقد است که نسبت به دیگر کاندیداها برتری دارد حاضر نیستند زیر چتر جمنا باشند .

با این وجود اما یکی از گزینه‌های اصلی‌شان این روزها رئیسی است. گزینه‌ای که حضورش در انتخابات تقریباً قطعی شده است.  شاید تا همین دیروز علی رغم شنیده شدن تحرکاتی که بوی انتخابات را به مشام می‌رساند، مانند پخش کردن آرد و رساندن غذای رضوی به دست مردم، هنوز می‌توان نقطه تردید را نگه داشت و از زاویه‌ای دیگر نگاه کرد.

اما اکنون با استعفای رئیسی از سمت هیئت نظارت بر انتخابات و شنیده شدن اخباری مبنی بر تعیین رئیس ستادش دیگر جای تردیدی نیست که این مقام سابق قضایی قصد پاستورنشینی دارد .

از سوی دیگر شنیده شده است که عنبستانی رئیس ستاد احمدی‌نژاد در خراسان ، مسئول ستاد رئیسی شده است البته این خبر هنوز تأیید نشده است.

اما صحبت‌های  حجت الاسلام والمسلمین علی عجم، دبیر مجمع روحانیون مبارز خراسان رضوی، مبنی بر فعالیت‌های جبهه پایداری و تولیت آستان، می‌تواند صحت این خبر را تا حد زیادی تأیید کند.

به گفته حجت الاسلام والمسلمین عجم، علی رغم تمام فعالیت‌های انتخاباتی از جمله پخش کردن غذا و ایزوگام کردن سقف منازل اما احتمال اینکه این بار هم روحانی از سوی مشهدی‌ها مورد حمایت قرار گیرد، بسیار بیشتر از گزینه‌ای همچون ابراهیم رئیسی است.

«امید ایرانیان» در گفت و گویی با این روحانی سرشناس مشهدی به تشریح فضای فعالیت‌های تبلیغات انتخاباتی این شهراز سوی جریان‌های مختلف و همچنین جلسه با مسئولان آستان در خصوص این فعالیت‌ها می‌پردازد که مشروح آن در ادامه می‌آید:

چقدر فضای شهر مشهد به سمت انتخاباتی شدن با توجه به کاندیداتوری آقای رئیسی رفته است؟

مشهد تقریباً مانند سایر شهرهای کشور درگیر انتخابات است. اما در عین حال باید دید که برنامه اصولگرایان برای انتخابات چیست. چراکه برنامه اصلاح طلبان برای انتخابات مشخص است. اما اینطور که به نظر می‌رسد، گویا قرار است که در عین حال، تعدد کاندیدا دارند اما آقای رئیسی را مطرح کنند. اما هنوز آقای رئیسی در این خصوص رسماً تأیید نکرده‌اند که وارد انتخابات می‌شوند و یا خیر. اما اینطور به نظر می‌رسد که تمایل اصولگرایان به سمت آقای رئیسی است.

وضعیت جریان‌های اصولگرا و تلاش‌های انتخاباتی‌شان چگونه است؟

در مشهد پایداری‌ها از همه جای کشور بیشتر فعال هستند و امکانات زیادی در اختیار دارند. چراکه شهرداری را در اختیار و پایگاه‌های زیادی برای تبلیغات دارند. اگر آستان قدس رضوی هم اضافه شود، می‌توان گفت که آنها در وضعیت خوب تبلیغاتی قرار گرفته‌اند. چراکه هم پول  و هم پایگاه‌های زیادی برای تبلیغات دارند. اما نکته دیگر اینکه اصلاح طلبان سعی می‌کنند که روی یک خط واحد حرکت کنند و حرکت‌های پراکنده‌ای ندارند. از این رو الان جریان‌های مختلف اصولگرایی مشغول فعالیت هستند.

رهبر انقلاب اخیراً بارها نسبت به ۲ قطبی شدن فضای انتخابات، هشدار داده‌اند. فکر نمی‌کنید که در انتخابات آتی با توجه به حضور آقای رئیسی شاهد شکل گیری یک ۲ قطبی در کشور باشیم؟

احتمالش خیلی زیاد است که فضا ۲ قطبی شود. این‌ها نسبت به روحانی، دیدگاه مثبتی ندارند و سعی می‌کنند که حتی روی رد صلاحیت حسن روحانی کار کنند تا اگر زمینه مساعد بود و برایشان فراهم شد، ایشان را رد صلاحیت کنند. اصولگرایان از اینکه دولت را از دست داده‌اند، بسیار ناراحتند و کمر همت بسته‌اند که هر طور شده رأی بیاورند. الان هم به گونه‌ای عمل می‌کنند که فضا ۲ قطبی شود.

این برخلاف صحبت‌ها و هشدارهای رهبر انقلاب است….

این‌ها به این بحث‌ها توجه ندارند. مگر رهبر انقلاب به آقای احمدی نژاد نگفت که به انتخابات ورود نکند؟ ولی می‌بینیم که ایشان الان به انتخابات ورود کرده است و با همه توان کار می‌کنند. در واقع این‌ها اصلاً به حرفهای رهبر انقلاب توجه ندارند و آن طور که خودشان می‌دانند، از صحبت‌های ایشان نتیجه گیری می‌کنند. اگر هم صحبت‌ها به نفعشان نباشد، به راحتی از آن عبور می‌کنند.

آقای رئیسی گفته‌اند که میثاق نامه خودشان را دارند و از میثاق نامه جمنا پیروی نمی‌کنند. با این شرایط فکر می‌کنید که آیا اصولگرایان دچار تعدد کاندیدا می‌شوند؟

طیف احمدی نژاد قطعاً از جمنا پیروی نمی‌کند اما به احتمال خیلی زیاد بقیه از جمنا با وجود حضور آقای رئیسی حمایت خواهند کرد. در واقع اگر هم رئیسی میثاق نامه را امضا نکند، اصولگرایان و جمنا اینبار پشت او قرار می‌گیرند.

حوزه‌های علمیه نسبت به آقای رئیسی چه دیدگاهی دارند؟ آیا حامی ایشان هستند؟

اصولگرایان در مشهد بیشتر روی بخش‌های خاص یعنی آسیب دیده و مناطق محروم کار می‌کنند. چراکه خودشان می‌دانند بیشترین پایگاه رأیشان در مساجد، هیئت‌های مذهی و ائمه جمعه است. الان هم روی این بخش‌ها کار می‌کنند. اصولگرایان اکنون در حوزه‌های علمیه و هیئت‌های مذهبی بسیار فعالیت می‌کنند. البته در حوزه شرایط متفاوت است.  یعنی علی رغم اینکه سعی می‌کنند بخش‌های زیادی از حوزویان را با خود همراه کنند اما گروهی هم هستند که همچنان دیدگاه متفاوتی دارند و از انها حمایت می‌کنند. اما این گروه در اقلیت هستند و بیشتر افراد در حوزه حامی اصولگرایان هستند. اما یک نکته را باید یادآوری کنیم اینکه در انتخابات دور یازدهم، آقای جلیلی و آقای قالیباف اصالتی مشهدی داشتند و بسیار به آرای مردم مشهد دل بسته بودند. اما کلید موفقیت آقای روحانی از مشهد زده شد و مردم به سمت آقای روحانی رفتند. بنابراین می‌خواهم اشاره کنم که با وجود اینکه آقای رئیسی هم پایگاهی در مشهد دارند اما نسبت به آقای قالیباف و جلیلی شهرت بیشتری ندارند. هر چند که تولیت آستان قدس را در اختیار دارند اما در صورتی می‌توانند موفق شوند که اجماعی کلی روی ایشان صورت گیرد. در غیر این صورت بعید است.

فعالیت آقای رئیسی برای انتخابات چگونه است. چراکه شنبده شد مقداری آرد و یا غذا برخلاف روال همیشگی از سوی آستان قدس برای مردم پخش شده است که شائبه انتخاباتی ایجاد شده است.

ما با مسئولان آستان دیدار داشتیم و اتفاقاً این مسائل را گوشزد کردیم. پاسخی هم که آنها دادند این بود که ما فقط می‌خواهیم به مستضعفین کمک کنیم. الان در جنوب شهرهای مشهد غذا پخش می‌کنند. هر مسافری که وارد می‌شود، فیش غذا برای ناهار می‌دهند. چندین مسجد ساخته‌اند و روحانیونی آنجا برده‌اند که شاید چند سال است که فعالیت می‌کنند. اخیراً در روستا هم آبرسانی می‌کنند. علاوه بر این پیرامون مسائل دیگری هم صحبت کردیم و گفتیم که مشهد به لحاظ آسیب‌های اجتماعی، آسیب پذیر شده و انواع بزه‌های اجتماعی رخ می‌دهد. در حالی که امکانات آستان قدس رضوی به اندازه یک سوم کل کشور است و این امکانات هر کجا باشد باید، آنجا بسیار شرایط بهتری خواهد داشت. در پاسخ به تمام این موارد اما گفتند که ما برای امام رضا (ع) فعالیت می‌کنیم ولی ذهن مردم اینطور نیست و می‌دانند که اینها فعالیت‌های انتخاباتی است.

پایداری‌ها چگونه فعالیت می‌کنند؟

من ندیده‌ام اما بحث‌های زیادی شنیده‌ام. گفته می‌شود که به خانواده‌های بسیار فرودست و فقیر سر می‌زنند و خانه‌ها را موزاییک می‌کنند یا سقف خانه‌ها را ایزوگام می‌کنند. این خدمات را هم برای رأی آوری انجام می‌دهند.