کشف اتمسفر مشابه زمین در حوالی یک سیاره فراخورشیدی

نگام، علم و تکنولوژی – یکی از اصلی‌ترین عوامل شکل‌گیری زیست فرازمینی، وجود اتمسفری مناسب با قابلیت پشتیبانی از حیات در سیاره‌های فراخورشیدی است. بررسی سیاره‌های فراخورشیدی، با تمرکز بر وضعیت اتمسفر آنان، از مهم‌ترین موضوعات قابل توجه برای دانشمندان و عموم مردم است. با وجود پیشرفت چشم‌گیر در زمینه‌های مختلف علم، تکنولوژی و نجوم، هنوز هیچ اثری از حیات هوشمند در ماورای زمین مشاهده نشده است. کشف اتمسفر مشابه زمین در حوالی سیاره‌های فراخورشیدی، یکی از مهم‌ترین گام‌ها در زمینه اکتشاف حیات فرازمینی به شمار می‌رود.

به تازگی، ستاره‌شناسان موفق به کشف سیاره‌ای فراخورشیدی شده‌اند که پیش‌بینی می‌شود اتمسفری مشابه با سیاره زمین داشته باشد. این سیاره با نام Gliese 1132b، در فاصله‌ی ۳۹ سال نوری از کره زمین و در صورت فلکی وِلا (Vela) واقع شده است.

کشف اتمسفر مشابه زمین در حوالی سیاره Gliese 1132b

این اولین باری‌ست که نشانه‌هایی از وجود اتمسفر، در حوالی یک سیاره فراخورشیدی کشف می‌گردد. در واقع کشف اتمسفر مشابه زمین در اطراف این سیاره، پیشرفتی قابل توجه در زمینه اکتشاف حیات فرازمینی به شمار می‌رود. این سیاره دارای جرم و شعاع بسیار نزدیک به سیاره زمین است؛ از این رو Gliese 1132b را می‌توان به عنوان یک دستاورد بسیار امیدوار کننده برای محققین به شمار آورد.

John Southworth از دانشگاه کیلی در انگلستان، در این باره می‌گوید:

با وجود آنکه چنین یافته‌ای، به معنای اکتشاف هوش فرا زمینی نیست، اما به نظر می‌رسد که ما در مسیری درست قدم گذاشته‌ایم. بررسی سیاره Gliese 1132b، منجر به کشف اتمسفر مشابه زمین در حوالی آن شد. این اولین بار است که یک سیاره‌ فراخورشیدی، وضعیت جَوی مشابه با سیاره‌ مادری‌ ما دارد.

هنوز اطلاعات بسیاری از اتمسفر سیاره GJ 1132b به شکلی ناشناخته باقی مانده‌اند، اما اولین مطالعات صورت گرفته بر روی آن نشان می‌دهد که این سیاره، دارای آب مایع و اتمسفری با بخار داغ است. به نظر می‌رسد که ما با جهانی بسیار مناسب برای جستجوی حیات فرازمینی طرف هستیم!

تاکنون ما به این نتیجه رسیده‌ایم که سیاره Gliese 1132b دارای جرم ۱.۶ و شعاع ۱.۴ برابری نسبت به زمین است. این نشان از شباهت بسیار زیاد سیاره مذکور، با زمین دارد.

با وجود اکتشافات بسیار در زمینه سیاره‌های فراخورشیدی، همچنان محققین بر این موضوع تاکید دارند که به طور دقیق نمی‌توان شباهت‌های سیاره نام‌برده را با سیاره‌ مادری‌مان تشریح کنیم.

البته لازم است بدانید که دمای سطحی این سیاره، به ۳۷۰ درجه سانتی گراد می‌رسد! از این رو سیاره مذکور توانایی پشتیبانی از حیات (همانند زمین) را ندارد. مطالعه و بررسی سیاره‌هایی با احتمال پشتیبانی از حیات، در موارد بسیاری با نا امیدی همراه بوده است. همانطور که پیش‌تر بررسی کردیم، منظومه تراپیست-۱ آنگونه که انتظار داشتیم، از حیات پشتیبانی نمی‌کند. این موضوع، در مورد سیاره پروکسیما بی نیز به همین طریق صدق می‌کند.

اما نکته جالب در مورد سیاره‌های مذکور، این است که هیچ کدام از آن‌ها، دارای اتمسفر نزدیک به سیاره ما نبوده‌اند. از این رو، کشف اتمسفر مشابه زمین در حوالی سیاره Gliese 1132b، یک قدم بسیار مهم و نادر به شمار می‌رود.