جمنا نیامده شکست خورد / فروپاشی پیش از سوت آغاز /تقلب در شمارش آرا ، حاجی‌بابایی پنجم شده بود نه فتاح /رئیسی به جمنا تعهد کتبی نداده

نگام ، سیاسی _ جمنا نیامده دچار تشتت و شکست شد ، جمنا یا باید رئیسی را حذف و جایگزین او را معرفی کند و یا به همین شیوه کج دار و مریز ادامه دهد، نتیجه در هر دو صورت یکسان است: این تشکل نه نقشی در وحدت اصولگرایان داشته و نه بود و نبودش تفاوتی دارد .

 

آغاز تفرقه در جمنا؛ضرغامی: حاجی‌بابایی و نیکزاد را جایگزین رییسی و فتاح کنید

 

 

ضرغامی از اعضای شورای مرکزی جمنا خواست تا به جای رییسی و فتاح، حاجی‌بابایی و نیکزاد را به عنوان نامزدهای جمنا معرفی کنند.

به گزارش ایلنا، عزت‌الله ضرغامی در پیامی خطاب به اعضای شورای مرکزی جمنا نوشت:

اعضای محترم شورای مرکزی جبهه مردمی نیروهای انقلاب اسلامی

باسلام و آرزوی موفقیت همه‌ی شما عزیزان،

ضمن استقبال از اعلام آمادگی حجت الاسلام والمسلمین آقای رئیسی، امیدوارم حضور ایشان باعث گرمی و رونق انتخابات ریاست جمهوری شود.

همانگونه که در متن بیانیه ایشان آمده فارغ بودن از گروه‌بندی‌های سیاسی رایج، مورد تأکید قرار گرفته که در واقع بر مرزبندی ایشان با جریان نوپای سیاسی جبهه‌ مردمی نیروهای انقلاب اسلامی (جمنا)، صراحت دارد.

از باب تقویت این جبهه و پیرو سخنانم در جلسه مجمع عمومی ۹۶/۱/۲۰، از شما انتظار دارم، ضمن احترام به اعلام استقلال ایشان و همچنین موضع قبلی‌شان و تمکین نسبت به آن، بر اساس آیین‌نامه صریح خود که موردپیمان همه اعضا بوده است در این خصوص تصمیم‌گیری نمایید.

پیشنهاد می‌کنم به جای ایشان و نفر پنجم اعلامی که با صراحت مورد تکذیب و اعتراض ایشان قرار گرفته، دونفر بعدی یعنی آقایان حاجی بابایی و نیکزاد را جایگزین نمایید.

قاعدتاً باید از آقای دکتر زاهدی و نفر بعدی ایشان هم به طریق مقتضی عذرخواهی شود.

با احترام

سیدعزت الله ضرغامی

 

روابط عمومی جبهه مردمی نیروهای انقلاب:اشتباه در شمارش آرای نامزدهای انتخابات ریاست جمهوری جمنا/ حاجی‌بابایی پنجم شده بود نه فتاح

 

 

روابط عمومی جبهه مردمی نیروهای انقلاب در اطلاعیه‌ای اعلام کرد در بازشماری آرای نامزدهای ریاست جمهوری این جبهه مشخص شد نفر پنجم حاجی‌بابایی بوده است.

در پی اعلام نتایج شمارش آرا دومین مجمع عمومی جبهه مردمی نیروهای انقلاب اسلامی در خصوص نامزدهای ریاست جمهوری این جبهه و اعلام اسامی پنج نفر اول و دریافت اعتراض آقای دکتر حاج بابایی، هیات نظارت جبهه مردمی که وظیفه نظارت بر انتخابات را برعهده داشت، آراء ایشان را با توجه به فاصله کم با نفر پنجم اعلام شده مجددا بازشماری کرده و در نتیجه مشخص شد که پنج نفر اول عبارتند از آقایان:

سیدابراهیم رییسی

علیرضا زاکانی

مهرداد بذرپاش

محمدباقر قالیباف

حمیدرضا حاجی بابایی

که تصمیم گیری در خصوص نحوه حضور آنها در رقابتهای انتخاباتی بر عهده ی شورای مرکزی جبهه خواهد بود.

 

تقلب یا عجز در شمارش آرا؟!

 

 

جبهه مردمی نیروهای انقلاب موسوم به جمنا، پس از انصراف و تکذیبه حضور فتاح در بیانیه‌ای اعلام کرده که در شمارش آرا اشتباه شده و حمیدرضا حاجی بابایی پنجم بوده است …

به گزارش کلمه جبهه مردمی نیروهای انقلاب موسوم به جمنا که پیش از این پرویز فتاح را نفر پنجم رای گیری خود برای انتخابات ریاست جمهوری اعلام کرده بود، پس از انصراف و تکذیبه حضور فتاح در بیانیه‌ای اعلام کرده که در شمارش آرا اشتباه شده و حمیدرضا حاجی بابایی پنجم بوده است.

به گزارش کلمه، جمنا اعلام کرده در بازشماری مجدد آرا حاجی بابایی پنجم است.

بر این اساس تا این لحظه پنج نامزد ریاست جمهوری این جبهه سید ابراهیم رییسی، علیرضا زاکانی، مهرداد بذرپاش، محمدباقر قالیباف و حمیدرضا حاجی بابایی است.

 

جمنا در دوراهی حمایت یا عبور از رئیسی/ فروپاشی پیش از سوت آغاز

 

 

جمنا یا باید رئیسی را حذف و جایگزین او را معرفی کند و یا به همین شیوه کج دار و مریز ادامه دهد. نتیجه در هر دو صورت یکسان است: این تشکل نه نقشی در وحدت اصولگرایان داشته و نه بود و نبودش تفاوتی دارد …

پس از بیانیه رئیسی که در آن بر حضور مستقل در انتخابات تاکید شده بود، اعضای جبهه مردمی نیروهای انقلاب از جمله سخنگوی آن تا این لحظه، هنوز هیچ واکنشی نشان نداده اند.

نشست اخیر جمنا که در آن از ۵ کاندیدای نهایی رونمایی شد، نه تنها باعث همگرایی و وحدت نشده بلکه موجبات پراکندگی بیشتر را فراهم کرده است.

به گزارش کلمه در حال حاضر از میان ۵ نفر نهایی، رئیسی، به صورت مستقل اعلام کاندیداتوری کرده؛ فتاح به صراحت بر عدم کاندیداتوری خود تاکید کرده؛ قالیباف هم اگرچه گفته است کاندیدا نمی شود، اما با تفسیرهای عجیبی که در مورد این اظهارنظر شده، ممکن است به انتخابات بازگردد. انتخاب زاکانی هم شاید عجیب ترین اتفاق در رای گیری نهایی جمنا باشد. او در سال ۹۲ رد صلاحیت شد. جایگاه او هم در میان اصولگرایان به اندازه ای نیست که بتوان وی را در جمع ۵ نفر نهایی قرار داد. این موضوع باعث شد تا عده ای از اصولگرایان سهم جمعیت رهپویان را در جمنا بیش از اندازه بدانند.

تنها مشاور جوان احمدی نژاد است که احتمالا به این شرایط اعتراضی ندارد و از اینکه با این سن و تجربه کم چنین جایگاهی برای خود دست و پا کرده رضایت دارد طوری که کاندیدای نهایی شدن یا نشدن او هم در درجه پایین تری از اهمیت قرار می گیرد.

به جز این ۵ نامزد نهایی، اوضاع در مورد سایر نامزدها هم بر وفق مراد جمنا نیست. حمیدرضا حاجی بابایی که پس از کناره گیری فتاح از او به عنوان نامزد جایگزین یاد می شد تمایلی به صحبت درباره جزییات این موضوع ندارد و حتی بر اساس برخی اخبار، تمایلی به ورود به جمع ۵ نفر نهایی با شکل کنونی ندارد.

میرسلیم هم کاندیدای موتلفه بود، در جمنا رای نیاورد و به گفته اعضای این تشکل مستق از جمنا و به عنوان کاندیدای اختصاصی موتلفه ثبت نام خواهد کرد. خود میرسلیم هم با کنایه ای قابل تامل گفته بود که موتلفه قدیمی تر از جمنا است.

در مورد علی نیکزاد هم اخبار مشابهی به گوش می رسد که ممکن است او به طور مستقل کاندیدا شود. رستم قاسمی هم هنوز تصمیم نهایی خود را نگرفته و ممکن است حتی خارج از چارچوب جمنا تصمیم بگیرد.

ضرغامی هم به عنوان اولین عضو جمنا که پس از بیانیه رئیسی موضع گیری کرده درخواست کرده تا جمنا دنبال جایگزین رئیسی و فتاح باشد و حاجی بابایی و نیکزاد را به عنوان منتخبان بعدی معرفی کند. او پیشتر هم در هشداری کنایه آمیز گفته بود مراقب افزایش جلیلی‌ها در انتخابات باشیم.

سعید جلیلی از مدت ها قبل جمنا را در یک سردرگمی قرار داده است. او آنقدر پاسخ خواهش و تمناهای اعضای جمنا را نداد تا او را از جمع کاندیداها برای رای گیری نهایی حذف کردند.

اکنون جمنا در آستانه تصمیم مشابهی قرار گرفته است؛ یا باید رئیسی را هم حذف و جایگزین او را معرفی کند و یا به همین شیوه کج دار و مریز ادامه دهد. نتیجه در هر دو صورت یکسان است: این تشکل نه نقشی در وحدت اصولگرایان داشته، نه کار تشکیلاتی منحصربفردی در مورد انتخابات انجام داده است. البته وجاهت خود را هم از دست می دهد؛ چراکه با حمایت از رئیسی بود و نبودش یکسان خواهد بود و با حمایت از یک فرد دیگر به تشتت آرا و تفرقه میان اصولگرایان کمک خواهد کرد که با هدف اعلام شده توسط آنها مغایرت دارد.

 

بیادی: جمنا شکست خورد/ ورود جمنایی‌ها با عنوانی جدید در انتخابات شوراها

 


دبیرکل جمعیت آبادگران جوان گفت: با اطلاعات حاصله و گزارش‌هاى رسیده از جلسات، جمنا قطعا در انتخابات شورا نیز در قالب دیگری حضور خواهد داشت. تاکنون جلساتی را برگزار و حدود ۶٠ نفر را انتخاب کرده‌اند.

به گزارشایلنا، حسن بیادی درباره احتمال ائتلاف اصولگرایان در انتخابات شوراها خاطرنشان کرد: از آنجا که “جمنا” نتوانسته تمامی احزاب و گروه‌های اصولگرا را با خود همراه کند در انتخابات ریاست جمهوری موفق نخواهد بود و نتیجه انتخابات شورا هم از این امر مستثنى نیست.
به ادعای بیادی، جمنا از گروه‌های تمامیت‌خواهی تشکیل شده بود که خود را اصولگرا معرفی کردند.
او گفت: در حقیقت پشت‌پرده این‌ گروه‌ها کسانی هستند که خط و مسیر اصلی تفکرات جمنا را بصورت یکطرفه مشخص می‌کنند و گروه‌های دیگر اصولگرا حتی در انتخاب افراد هیچ نقشی ندارند.
بیادی با تاکید براینکه در لیست منتسب به جمنا برای انتخابات شوراها حضور ندارد، گفت: معتقدم جمنا نه در انتخاب لیست شان توسط مردم و نه در ادامه فرآیند شورا، در صورت پیروزى موفق نخواهند بود.
در همین حال، ابوالقاسم رئوفیان بیان اینکه حزب اسلامی ایران زمین به جمنا نپیوسته ادامه داد: ما ساز و کار جمنا را از ابتدا همراه با اشکالات فراوانی می‌دیدیم و تذکرات فراوانی نیز در این‌باره داده بودیم اما متاسفانه تذکرات هم موثر واقع نیفتاد و خروجی آن نیز از نظر حزب ما قابل قبول نیست و معتقدیم نمی‌تواند اجماع همه طیف‌های اصولگرا را به همراه داشته باشد.
دبیر کل حزب اسلامی ایران‌زمین بابیان اینکه اغلب ۵ نفر از منتخبین جمنا که پایداری‌ها را نمایندگی می‌کنند مورد تایید طیف‌های معتدل اصولگرایان نیست، گفت: طیف‌های اصولگرایی که از ابتدا با جمنا حرکت کردند و همراه بودند امروز از این نتیجه خشنود و راضی نیستند اما به لحاظ تعهداتی که دارند اگرشده به ظاهر هم حفظ وحدت می‌کنند و این وحدت هم در حقیقت وحدت ظاهری است.
او با بیان اینکه ما در بهمن‌ماه انصراف خود را از جبهه ایستادگی ایران اسلامی اعلام کردیم وبه عنوان اعتراض به تصمیم جبهه درپیوستن به جمنا بدون رعایت قواعد و ضوابط یک کار تشکیلاتی و نادیده گرفتن الزامات منشور مصوب جبهه از آن کناره گیری کردیم، افزود: به نظر ما همه طیف‌های اصولگرا ازنتیجه جمنا رضایت ندارند و از همان ابتدا مشخص بود که خروجی جمنا نشان‌دهنده غلبه تفکر پایداری‌ها و یکتایی‌هاست و احزاب معتدله اصولگرا مانند جبهه ایستادگی ایران اسلامی واحزاب معتدل اصولگرا امتیازی راکسب نخواهند کرد و در حقیقت اجازه کسب امتیاز به آنها نمی‌دهند.
او در پاسخ به این سوال که آیا ممکن است این اتحاد ظاهری که شما از آن نام‌بردید در ادامه به تفرقه میان اصولگرایان تبدیل شود گفت: از ابتدا همه اصولگرایان با جمنا به اجماع نرسیدند و این دور از تدبیر است که همه احزاب اصولگراها همه تخم‌مرغ‌هایشان را در یک سبد قرار دهند. در انتخابات سال ۹۲ هم جبهه ایستادگی به طور مستقل نامزدهای شوراها و نامزد ریاست‌جمهوری را معرفی کرد و اتفاق خاصی هم نیفتاد. اصولگرایان در انتخابات مجلس ۹۴ طعم تلخ شکست را چشیدند چرا باید از یک سوراخ چندین‌بار گزیده شویم.
او ادامه داد: آقای رییسی به لحاظ شخصیت و کاراکتری که دارد پدیده‌ای جدا از دیگر کاندیدهای حاضر در لیست جمناست و معتقدیم بانگاهی عمیقتر به مسائل و بطور ویژه از دیگران باید مورد ارزیابی قرار بگیرند چون از جایگاه تولیت آستان قدس رضوی منصوب ازسوی رهبری پا به عرصه رقابت خواهندگذاشت و در هرصورت چه رای نیاورد و چه انتخاب بشود تحلیلهایی را در پی خواهد داشت لذا با نگاهی عمیقتر و همه جانبه‌تر درمورد ایشان به تصمیم خواهیم رسید.

 

اولین واکنش جمنا به اعلام کاندیداتوری مستقلانه ابراهیم رئیسی و اعتراض ضرغامی

 


جبهه مردمی نیروهای انقلاب اسلامی در اطلاعیه‌ای، بیانیه انتخاباتی سیدابراهیم رئیسی را «مطابق با اساسنامه» این تشکل سیاسی اصولگرا توصیف کرد.
به گزارش پایگاه خبری تحلیلی دیده بان ایران؛ متن کامل اطلاعیه روابط عمومی جبهه مردمی نیروهای انقلاب اسلامی به شرح زیر است:
«به دنبال صدور نامه ای از سوی جناب آقای مهندس ضرغامی خطاب به شورای مرکزی جبهه، ضروری می داند چند نکته را به اطلاع ملت عزیز ایران برساند.
١- تعبیر «فارغ از گروه بندی های سیاسی» که در بیانیه اعلام کاندیداتوری حجت الاسلام رییسی آمده عینا برگرفته از اساسنامه جبهه مردمی نیروهای انقلاب اسلامی است. جبهه نیز در اساسنامه خود تاکید کرده است که فراتر از گروه بندی های سیاسی قرار دارد.
٢- اطلاعیه جناب آقای رییسی با اطلاع و مشورت هیئت رییسه جبهه مردمی نیروهای انقلاب اسلامی بوده و ایشان به وحدت نیروهای انقلابی متعهد و پای‌بند است.
٣- درباره جناب آقای فتاح چنانکه در بیانیه سخنگوی محترم جبهه هم آمده درج نام ایشان منطبق بر ضوابط جبهه و مطابق درخواست مجمع ملی بود و ایشان نیز هم پایبندی خود به ضوابط جبهه و هم آمادگی برای کمک به آن را اعلام نموده اند.»

 

کاکویی:در جمنا التهاب ، نوعی تعجیل و عدم هماهنگی می‌بینیم/ در مواضع قالیباف و نوع اقدامات جمنا نوعی تفاوت وجود دارد

 


کاکویی با اشاره به بیانیه اخیر قالیباف اظهار داشت: به نظر می رسد که مقاصد جمنا را با ایشان در میان نگذاشتند و اینگونه برداشت می شود که در مواضع قالیباف و نوع اقدامات جمنا نوعی تفاوت وجود دارد.
به گزارش دیده بان ایران ۴۰ روز مانده به انتخابات ریاست جمهوری و شورا های شهر و روستا و هر روز تحلیل های و اخبار متفاوتی را شاهد هستیم.
محمد باقر قالیباف یکی از محتمل ترین گزینه های کاندیداتوری انتخابات در بیانه ای اعلام کرد و قصد حضور در انتخابات را ندارم اما همچنان به صورت زیر پوستی تحرکاتی انجام می دهد و نیم نگاهی به فضایی که برای انتخابات شکل خواهد گرفت دارد و همچنان بر دولت یازدهم می تازد و انتقاد می کند.
دکتر عیسی کاکویی دبیر کل حزب آزادگی ایران اسلامی و از یاران نزدیک قالیباف در گفتگو با دیده‌بان ایران با اشاره جبهه مردمی نیرو های انقلاب اسلامی اظهار داشت: جبهه مردمی نیرو های انقلاب اسلامی(جمنا) تشکل جدیدی است بین اصولگرایان اما همه اصولگرایان در بین آن نیستند.
وی ادامه داد: اینکه فقط جمنا می تواند کاندیدای اصولگرا معرفی کند و آن هم برتر شود خیلی قابل اعتنا نیست اما به هر حال یک تلاش بین افراد منتسب به جریان اصولگرایی است.
دبیر کل حزب آزادگی ایران اسلامی با بیان اینکه در جمنا هم التهاب و هم نوعی تعجبل و عدم هماهنگی می‌بینیم، افزود: کسی را کاندید می‌کنند و رای می‌دهند درحالی که همان فرد بار‌ها رسمأ اعلام کرده است که برنامه ای برای انتخابات ندارند و نامزد انتخابات نمی شوم.
کاکویی تصریح کرد: افرادی که در جمنا هستند به لحاظ وزنی هم سطح نیستند و تفاوت های زیاد هویتی، ماهیتی دارند.
وی گفت: متاسفانه افرادی را که در حد وزیر و معاون وزیر نیستند و در این فضا ها کار نکردند تا حد ریاست جمهوری بالا می آوردند که این نوعی تخریب در جایگاه ریاست جمهوری است.
عیسی کاکویی اظهار داشت: مسیر و هسته اصلی گردانندگان این حرکت مثل حرکت دولت نهم است که گفتند باید آدم های جدیدی بیاوریم اما صرفأ دیدگاه آدم ها کافی نیست و باید به توانایی و قابلیت ها فرد هم توجه شود.
کاکویی با اشاره به بیانیه اخیر قالیباف اظهار داشت: به نظر می رسد که مقاصد جمنا را با ایشان در میان نگذاشتند و اینگونه برداشت می شود که در مواضع قالیباف و نوع اقدامات جمنا نوعی تفاوت وجود دارد.

 

مرندی: شاید رئیسی کاندیدای نهایی جمنا نباشد/قرار نیست میرسلیم بیاید/جلیلی از آراء رئیسی کم می‌کند

 

 

نامه نیوز در گفتگو با علیرضا مرندی عضو هیات موسس جبهه مردمی نیروهای انقلاب نوشت: ممکن است ابراهیم رئیسی کاندیدای نهایی جمنا نباشد.
بخش‌هایی از گفتگو با علیرضا مرندی را در ادامه بخوانید؛
چون اقبال زیادی به آقای رئیسی است بهتر نبود که به جای انتخاب ۵ نامزد منتخب در مجمع ملی دوم جمنا، نامزد نهایی مشخص می شد؟
نمی دانم چه عرض کنم. البته در مجمع ملی اول نیز وقتی نام او مطرح شد صلوات های بلندتری حاضران فرستادند و رأی اول را هم آورد و در مجمع دوم نیز همین طور شد اما این الزاما به معنی این نیست که حتما ایشان انتخاب می شود در مجموع ملی دوم ۵ نفر انتخاب شدند و باید دید در بررسی های بعدی و نظرخواهی که از مردم می شود باید دید چه کسی با اقبال بیشتری مواجه خواهد شد ممکن است او کاندیدای نهایی شود.
۵ منتخب مجمع دوم تا پایان مناظرات در صحنه رقابت خواهند ماند؟
حالا اگر یکی بگوید نمی خواهم بمانم نمی شود بگوییم “حتما در صحنه وایستا وایستا” یا احتمال دارد صلاح دیده شود که یک نفر به دلیل ضعف در مناظره یا موضوعی دیگر ادامه ندهد. فارغ از این مباحث قرار است تا یک مدت زمانی در صحنه بمانند و در مراحل آخر به یک نفر برسد.
نامزد حزبی موتلفه چرا وارد مکانیزم جمنا نشد؟
در مجمع ملی اول جمنا بود و نزدیک ۴۰۰ رأی آورد.
در مجمع دوم جزء ۱۰ نامزد معرفی شده حضور نداشت که در معرض رأی قرار گیرد؟
خیر، جزء ۱۰ نفر نبود.
یعنی دیگر آقای میرسلیم در انتخابات ریاست جمهوری کاندیدا نخواهد شد؟
خیر فکر نمی کنم. البته خداوند همه چیز را می داند اما قرار بر این نیست که بیاید.
اینکه آقای رئیسی و جلیلی هر دو در صحنه انتخابات تا آخر بمانند و با یکدیگر رقابت کنند باعث هم افزایی در سبد رأی اصولگرایان می شود یا آن را شکننده خواهد کرد؟
به هر حال یک مقدار از آرا کم می شود.
یعنی سمت آقای روحانی تقویت خواهد شد؟
بالاخره وقتی از اصولگرایان رأی کم شود قاعدتا به نفع آقای روحانی می شود. منطق این را می گوید.
رایزنی های جمنا با آقای جلیلی به چه سمت و سویی رفت؟ چرا نتوانستید او را قانع کنید؟
آقای جلیلی از ابتدا گفته بود خیلی جمنا را قبول ندارد.
به نظر شما انتخابات ریاست جمهوری چند ضلعی می شود؟
خیلی پیش بینی نمی توانم بکنم، افرادی هستند که گفتند به هر ترتیب می آیند خوب اگر این طور شود کسی نمی تواند جلوی آنها را بگیرد پس باید دید چه کسانی در انتخابات ریاست جمهوری نام نویسی می کنند و شورای نگهبان چه کسانی را تأیید صلاحیت می کند. اینها مولفه هایی است که نمی توانم الان پیش بینی کنم و بگویم انتخابات آینده چند ضلعی می شود.
برخی اخباری در شبکه های اجتماعی منعکس شد مبنی بر اینکه هزینه تشکیلات جبهه مردمی نیروهای انقلاب اسلامی را شهرداری تهران پرداخت کرده است. آیا این اخبار صحت دارد؟
خیر. اینها از کمک های مردمی است که اعلام کردند. مثلا یک قسمت را در همان مجمع اول پزشکان کمک خیلی قابل توجهی کردند. البته من جزئیاتش را نمی دانم ولی می دانم خیر این طور نیست.
رئوفیان :همه طیف‌های اصولگرا جمنا را قبول ندارند/اصولگرایان همه تخم‌مرغ‌هایشان را در یک سبد قرار ندهند
همه طیف‌های اصولگرا جمنا را قبول ندارند/اصولگرایان همه تخم‌مرغ‌هایشان را در یک سبد قرار ندهند
رئوفیان گفت: طیف‌های اصولگرایی که از ابتدا با جمنا حرکت کردند و همراه بودند امروز از نتیجه عملکرد این جبهه خشنود و راضی نیستند.

ابوالقاسم رئوفیان در گفت‌وگو با خبرنگار ایلنا درباره احتمال اجماع اصولگرایان در انتخابات شوراها  اظهار کرد: انتخابات شوراها یکی از مهمترین انتخابات‌هایی است که به لحاظ پرداختن به رفع مشکلات مردم و پاسخگویی به نیازهای شهروندان باید مورد توجه و رسیدگی جدی گروه‌های سیاسی قرار بگیرد لذا اگر اینطور‌ برداشت شده که مجموعه‌ای مانند جمنا نسبت به انتخابات ریاست‌جمهوری تمرکز بیشتری دارد به این معنی نیست که احزاب و گروه‌های سیاسی اصولگرا از انتخابات شوراها غافل هستند.

ساز و کار جمنا از ابتدا مشکل داشت

او با بیان اینکه حزب اسلامی ایران زمین به جمنا نپیوسته ادامه داد: ما ساز و کار جمنا را از ابتدا همراه با اشکالات فراوانی می‌دیدیم و تذکرات فراوانی نیز در این‌باره داده بودیم  اما متاسفانه تذکرات هم موثر واقع نیفتاد و خروجی آن نیز از نظر حزب ما قابل قبول نیست و معتقدیم نمی‌تواند اجماع همه طیف‌های اصولگرا را به همراه داشته باشد.

لیست جمنا مورد تاییدهمه اصولگرایان نیست

دبیر کل حزب اسلامی ایران‌زمین بابیان اینکه اغلب ۵ نفر از منتخبین جمنا که پایداری‌ها را نمایندگی می‌کنند مورد تایید طیف‌های معتدل اصولگرایان نیست، گفت: طیف‌های اصولگرایی که از ابتدا با جمنا حرکت کردند و همراه بودند امروز از این نتیجه خشنود و راضی نیستند اما به لحاظ تعهداتی که دارند اگرشده به ظاهر هم حفظ وحدت می‌کنند و این وحدت هم در حقیقت وحدت ظاهری است.

رئوفیان با تاکید براینکه از ابتدای شکل‌گیری جمنا نسبت به ساختار و ساز و کار آن اشکالاتی وارد بود، گفت: ما در حزب اسلامی ایران زمین که در آن موقع در جبهه ایستادگی عضویت داشت اعتراضات و پیشنهادات خود را هم اعلام کردیم اما متاسفانه مورد توجه قرار نگرفت و همان روندی را در پیش گرفتند که که از ۱۰ الی ۱۱ ماه پیش برخی از فعالان اجتماعی دور هم جمع شده و با هم گفت‌وگو کردند.

از حزب ایستادگی انصراف دادیم

او با بیان اینکه ما در بهمن‌ماه انصراف خود را از جبهه ایستادگی ایران اسلامی اعلام کردیم وبه عنوان اعتراض به تصمیم جبهه درپیوستن به جمنا بدون رعایت قواعد و ضوابط یک کار تشکیلاتی و نادیده گرفتن الزامات منشور مصوب جبهه از آن کناره گیری کردیم، افزود: به نظر ما همه طیف‌های اصولگرا ازنتیجه جمنا رضایت ندارند و از همان ابتدا مشخص بود که خروجی جمنا نشان‌دهنده غلبه تفکر پایداری‌ها و یکتایی‌هاست و احزاب معتدله اصولگرا مانند جبهه ایستادگی ایران اسلامی واحزاب معتدل اصولگرا امتیازی راکسب نخواهند کرد و در حقیقت اجازه کسب امتیاز به آنها نمی‌دهند.

دبیر کل حزب اسلامی ایران‌زمین با بیان اینکه متاسفانه دوستان در جبهه ایستادگی به هشدارهای ما توجهی نداشتند، گفت: در جدول رای‌گیری هم دیدیم که آقای قالیباف در رده چهارم قرار گرفته حتی آقای حاجی‌بابایی از آقای محسن رضایی در رده بالاتری قرار گرفته و باز هم تاکید می‌کنم که نتیجه این ائتلاف نشان می‌دهد که پایداری‌ها و یکتایی‌ها در سکوی بالاتری از ایستادگی قرارگرفته و محسن رضایی با چهره‌ای شناخته شده و سابقه‌ای کاملا روشن و توانایی‌هایی که در او وجود دارد باید در انتهای جدول بیاید و این دقیقا موضوعی بود که ما پیش‌بینی می‌کردیم.

رئوفیان گفت: در آن جلسه که با حضور محسن رضایی برگزار می‌شد اعلام کردم که پیوستن جبهه ایستادگی به جمنا مساوی با افول جبهه ایستادگی است و امروز با انتشار این لیست، پیش‌بینی که ما داشتیم و دوستان عنایتی به آن نداشتند، ثابت شده است.

چرا باید از یک سوراخ دوبار گزیده شویم؟

او در پاسخ به این سوال که آیا ممکن است این اتحاد ظاهری که شما از آن نام‌بردید در ادامه به تفرقه میان اصولگرایان تبدیل شود گفت: از ابتدا همه اصولگرایان با جمنا به اجماع نرسیدند و این دور از تدبیر است که همه احزاب اصولگراها همه تخم‌مرغ‌هایشان را در یک سبد قرار دهند. در انتخابات سال ۹۲ هم جبهه ایستادگی به طور مستقل نامزدهای شوراها و نامزد ریاست‌جمهوری را معرفی کرد و اتفاق خاصی هم نیفتاد. اصولگرایان در انتخابات مجلس ۹۴ طعم تلخ شکست را چشیدند چرا باید از یک سوراخ چندین‌بار گزیده شویم.

دبیرکل حزب اسلامی ایران‌زمین ادامه داد: جبهه «پیشرفت، رفاه و عدالت» با ترکیب ۲۰ حزب پروانه‌دار از جمع اصولگرایان معتدل تشکیل شده و همه پایبند به مبانی انقلاب اسلامی وجمهوریت بودند اما وحدت حاصل نشد امروز هم حتی برخی از احزابی که از ابتدا این وحدت را پذیرفته بودند و فکر می‌کردند نتیجه جمنا، نتیجه منصفانه‌ای باشد امروز اظهار می‌کنند که به صورت باندی عمل شده و برخی‌ها با فراخوانی افرادی را از شهرستان‌ها آورده‌اند و بالابی گری بدون در نظرگرفتن شاخص‌ها به این نتیجه رسیده‌اند

رئوفیان با بیان اینکه کاملا مشخص است که پایداری‌ها و یکتایی‌ها در راس جدول قرار گرفته‌اند، افزود: در جلسه شورای مرکزی که پنجشنبه برگزار شد قبل از اینکه لیست از سوی جمنا اعلام شود ما احتمال می‌دادیم که آقای رییسی برای انتخابات اعلام حضور کند اما مطمئن نبودیم.

او ادامه داد: اقای رییسی به لحاظ شخصیت و کاراکتری که دارد پدیده‌ای جدا از دیگر کاندیدهای حاضر در لیست جمناست و معتقدیم بانگاهی عمیقتر به مسائل و بطور ویژه از دیگران باید مورد ارزیابی قرار بگیرند چون از جایگاه تولیت آستان قدس رضوی منصوب ازسوی رهبری پا به عرصه رقابت خواهندگذاشت و در هرصورت چه رای نیاورد و چه انتخاب بشود تحلیلهایی را در پی خواهد داشت لذا با نگاهی عمیقتر و همه جانبه‌تر درمورد ایشان به تصمیم خواهیم رسید.

 

ترکان مشاور رئیس جمهور :متاسفانه فیل اصول گرایان موش زایید با این همه طمطراق افرادی مانند زاکانی و رئیسی کاندیدا شدند

 


به گزارش دیده بان ایران اکبر ترکان گفت :اعضای جمنا زمانی که دور هم جمع شدند، طمطراق زیادی داشتند و فکر می‌کردیم با یک برنامه و پیشنهادات عالی و در سطحی برجسته حضور پیدا می‌کنند که متأسفانه در آن طرف هم فیل موش زایید. یعنی با این همه طمطراق و رفت و آمد در نهایت نتیجه افرادی مانند زاکانی و رئیسی شدند. آقای رئیسی، زاکانی و بذرپاش آدم های محترم هستند اما برنامه ندارند فقط آمدند و می گویند می خواهیم کاندیدا شویم
متاسفانه فیل اصول گرایان موش زایید با این همه طمطراق افرادی مانند زاکانی و رئیسی کاندیدا شدند/ دولت قبل ساختمان‌ها و ماشین‌های مناطق آزاد را بین خودشان مبادله کردند، حکم تخلیه گرفتیم و با والذاریات بیرونشان کردیم
“رئیسی، زاکانی، بذرپاش و… آمدند” سخنرانی می کنند. شهرستان به شهرستان می چرخند برای اینکه روحانی تک دوره ایی شود. تا کنون نه در سیاست خارجی برنامه ای داشتند ، نه در اقتصاد و نه در هیچ کدام از مسائل مهم جامعه . اکبر ترکان مشاور رئیس جمهور می گوید:” انتظارم این بود که این‌ها با یک برنامه قوی و حضور خوب بیایند و فضای انتخابات را گرم کنند اما دست خالی آمدند و این انتظار برآورده نشد. خیلی کم‌فروغ و خارج از انتظار بودند.

 

رویترز:برخی از رهبران جریان اصولگرا مانند علی لاریجانی پشت روحانی ایستاده اند / هنوز مشخص نیست رئیسی در نهایت می آید یا نه

 

گروه های سیاسی اصولگرای ایران، یک روحانی صاحب قدرت و نفوذ را برای مبارزات انتخاباتی آتی ریاست جمهوری در این کشور انتخاب کرده اند و سعی دارند در این انتخابات او را جایگزین حسن روحانی، رییس جمهور میانه روی ایران کنند.
برخی از سران اصولگرایان مانند علی لاریجانی پشت روحانی ایستاده اند / هنوز مشخص نیست رئیسی در نهایت وارد می شود یا نه

رویترز نوشت: گروه های سیاسی اصولگرای ایران، یک روحانی صاحب قدرت و نفوذ را برای مبارزات انتخاباتی آتی ریاست جمهوری در این کشور انتخاب کرده اند و سعی دارند در این انتخابات او را جایگزین حسن روحانی، رییس جمهور میانه روی ایران کنند.

به گزارش «انتخاب»؛ اصولگرایان ایران برای دنبال برنده شدن در انتخابات و سرنگونی حسن روحانی عزمشان را جزم کرده اند. تا ‍پایان مهلت ثبت نام در هفته آینده برای کاندیداهای انتخابات ریاست جمهوری، هنوز هیچ خبری در مورد اینکه آیا ابراهیم رییسی قرار است در نهایت اصلی ترین رقیب محافظه کار روحانی باشد یا خیر، قابل تایید نیست.

رییسی یکی از اصولگرایان پر نفوذ است و تحلیل گران بر این باورند که کاندیداتوری او می تواند با اقبال جریان اصولگرا مواجه شود.

با این حال، برخی از سران جریان اصولگرا از جمله علی لاریجانی رییس مجلس کنونی ایران حمایتشان را از روحانی که به دنبال رای مجدد برای چهار سال آینده است به طور ضمنی اغلام کرده اند. روحانی در دوره اول ریاست جمهوری خود روابط با غرب را بهبود بخشید و تحریم های بین المللی را با توافق هسته ای سال ۲۰۱۵ از میان برداشت.

به گفته یک تحلیلگر، اگر رقبای روحانی بر سر کاندیداتوری رییسی به اجماع برسند او رقیب جدی برای روحانی خواهد بود.

رییسی در سال ۲۰۱۶ به سمت تولیت آستان قدس رضوی یعنی سازمانی که مسیولیت نگهداری از حرم مقدس امام هشتم شیعیان را برعهده دارد منصوب کرد.

صولت مرتضوی شهردار مشهد گفته ابراهیم رییسی درخواست مردم برای حضور در انتخابات را قبول کرده و برنامه هایش را به زودی اعلام خواهد کرد.

روحانی سال ۲۰۱۳ با حمایت جوانان و زنان پیروز انتخابات شد. او قول داده بود ایران را از انزوای بین المللی نجات دهد و آزادی های اجتماعی بیشتری را برای مردم به ارمغان بیاورد.

مهلت پنج روزه ثبت نام ریاست جمهوری از روز سه شنبه آغاز خواهد شد. شورای نگهبان بر صلاحیت کاندیداهای انتخابات نظارت دارد.

 

در اطلاعیه‌ای اعلام شد؛جبهه پایداری برنامه‌ای برای پیوستن به جمنا ندارد

 


جبهه پایداری انقلاب اسلامی طی اطلاعیه ای اعلام کرد که برنامه ای برای پیوستن به جبهه مردمی نیروهای انقلاب ندارد و تصمیم این جبهه برای انتخابات ریاست جمهوری به زودی اعلام خواهد شد.

به گزارش ایلنا، متن این اطلاعیه به شرح زیر است:

احتراما با توجه به درج خبری در رسانه ها مبنی بر پیوستن جبهه پایداری انقلاب اسلامی به جمنا، ذکر این نکته ضروری است که مواضع و اخبار جبهه پایداری انقلاب اسلامی، صرفا توسط دبیرکل، قائم مقام یا سخنگوی این تشکل و پایگاه اطلاع رسانی آن اعلام خواهد شد و اخبار منتشر شده اخیر درخصوص مواضع و تصمیمات این جبهه در انتخابات ریاست جمهوری از سوی افراد غیر مسئول نه تنها اقدامی خلاف اخلاق بوده، بلکه نادرست نیز می باشد.

لذا ضمن اینکه از صمیم قلب برای همه گروه ها و کسانی که صادقانه به دنبال ترویج ارزش های انقلاب اسلامی می باشند، آرزوی موفقیت داریم؛ به اطلاع می رساند جبهه پایداری انقلاب اسلامی هیچ برنامه ای برای پیوستن به مجموعه های جدید سیاسی برای فعالیت در انتخابات ریاست جمهوری را نداشته و در خصوص انتخابات ریاست جمهوری طی روزهای آتی به تفصیل مواضع و دیدگاه های خود را به سمع و نظر مردم شریف و انقلابی ایران اسلامی خواهد رساند.

 

محمدعلی پورمختار، عضو جمنا:رئیسی به «جمنا» تعهد کتبی نداده / بخشی از اصولگرایان از روحانی حمایت می کنند / روحانی از پدیدآورندگان انقلاب است / قرار بود «جمنا» جامعه ای از انقلابیون اصولگرا و اصلاح طلب باشد اما…

 

قرار بود «جمنا» جامعه ای از انقلابیون اصولگرا و اصلاح طلب باشد اما… پورمختار با بیان اینکه رئیسی منحصرا کاندیدای جمنا نیست و به آن تعهد کتبی نداده است در انتقاد نسبت به عملکرد جمنا گفت: قرار بود این مجموعه متشکل از نیروهای انقلابی اصلاح‌طلب و اصولگرا باشد.
رئیسی به «جمنا» تعهد کتبی نداده / بخشی از اصولگرایان از روحانی حمایت می کنند / روحانی از پدیدآورندگان انقلاب است / قرار بود «جمنا» جامعه از انقلابیون اصولگرا و اصلاح طلب باشد اما…

پورمختار با بیان اینکه رئیسی منحصرا کاندیدای جمنا نیست و به آن تعهد کتبی نداده است در انتقاد نسبت به عملکرد جمنا گفت: قرار بود این مجموعه متشکل از نیروهای انقلابی اصلاح‌طلب و اصولگرا باشد.

محمدعلی پورمختار عضو جبهه مردمی نیروهای انقلاب اسلامی در گفت و گو با خبرنگار سیاسی «انتخاب» در مورد رضایت از نتیجه آرای جمنا اظهار کرد: رضایت از آرای جمنا نسبی است و اگر بخواهیم قضاوتی داشته باشیم هم نسبی است چراکه قضاوت افرادی که آمدند و انتخاب کردند هم نسبی و منطبق با سلایق سیاسی بود که حدود دو هزار و خرده‌ای نفر داشته‌اند ولی در مجموع به این دلیل که برآیند یک جامعه‌ای هستند و باید نظر آنها را هم منعکس کرده باشند می‌توان گفت نتیجه آرا اعتماد نسبی ایجاد می‌کند.

وی در پاسخ به اینکه رئیسی به عنوان کاندیدای جمنا یا به طور مستقل به انتخابات ورود پیدا کرد افزود: وی منحصرا کاندیدای جمنا نیست چراکه جمنا یک مجموعه‌ای از دیدگاه‌های مختلف سیاسی است ولی اینکه آقای رئیسی از طرف سایر جمعیت‌ها و گروه‌های مختلف سیاسی حمایت شود مانع از این موضوع نخواهد بود که به عنوان منتخب جمنا هم حمایت شود.
این نماینده اصولگرای فعال در مجلس شورای اسلامی در رابطه با این خبر که رئیسی میثاق‌نامه جمنا را امضا نکرده است تصریح کرد: تاجاییکه بنده اطلاع دارم آقای رئیسی به جمنا تعهد کتبی نداده است اما به طور شفاهی گفته است که اگر به این جمع‌بندی برسد که فرد دیگری هم باشد وی نیز حمایت خواهد کرد.
وی درباره انتشار اخباری مبنی بر وجود اختلاف بین اعضای جمنا در پی ایجاد این شائبه که جمنا تحت تسلط برخی گروه های سیاسی قرار دارد، تاکید کرد: هر کدام از این جریانات کوچکتر در داخل جمنا سهم و نقشی دارند ولی اینکه بگوییم آرای جمنا تحت‌تاثیر رهپویان قرار داشته است اظهارنظر درستی نیست ضمن‌اینکه از رهپویان تنها آقای زاکانی انتخاب شده است بنابراین نمی‌توان گفت که آنها در جمنا نظر قویتری دارند و تاثیرگذار هستند چراکه انتخاب کاندیداها در جمنا به طور کامل آزادانه و دموکراتیک بوده است و همه در این جلسه صحبت‌های خود را کرده و مطالبی که بیان کرده‌اند و همین صحبت‌ها در رای مجمع حاضر در این جلسه اثر داشته اما به این صورت نبوده است که از قبل تعیین شود که چه افرادی باشند یا نباشند و با اینکه برخی این گونه تحلیل کرده‌اند اما بنده آن را درست نمی‌بینم.
این عضو فراکسیون ولایت مجلس دهم در ارزیابی میزان موفقیت کاندیدای مورد حمایت احمدی‌نژاد در انتخابات پیش‌رو بیان کرد: آقای احمدی‌نژاد فضای سیاسی را می‌شناسد و الزامات و محدودیت‌های کار را هم به خوبی درک می‌کند و نسبت به این امر هم آگاهی دارد که باید خطوط قرمز را رعایت کند بنابراین بر اساس توصیه‌ای که مقام معظم رهبری داشتند از دایره رقابت‌ها کنار کشیده است اما بروز، ظهور و توصیه آقای احمدی‌نژاد به عنوان فعال سیاسی برای سایر کاندیداها امری طبیعی است کمااینکه بسیاری از سیاسیون این کار را انجام می‌دهند و در این حوزه گرچه این شخص ممکن بود اگر حضور پیدا می‌کرد می‌توانست رقیب جدی برای آقای روحانی محسوب شود ولی اینکه آیا توصیه‌های وی برای فرد دیگری موردتایید مردم واقع شود محل سوال و ابهام است و معتقدم آن اثرگذاری لازم را نخواهد داشت به همین دلیل اگر آقای بقایی همچون سایر کاندیداها از فیلتر شورای نگهبان رد شود و مورد تایید قرار بگیرد مردم مثل دیگر کاندیداهای انتخاباتی رویکردی نسبت به وی ندارند.

رئیسی به «جمنا» تعهد کتبی نداده / بخشی از اصولگرایان از روحانی حمایت می کنند / روحانی از پدیدآورندگان انقلاب است / قرار بود «جمنا» جامعه از انقلابیون اصولگرا و اصلاح طلب باشد اما…
پورمختار در بیان گلایه نسبت به عملکرد روحانی عنوان کرد: آقای روحانی گرچه ذاتا اصولگرا است و حتی از طرف بخشی از اصولگرایان هم برای ورود به انتخابات حمایت شده ولی رفتارهای اصولگرایانه نداشته است و ما توقع داشتیم که با وجود اینکه بحث اعتدال را مطرح کرده‌اند و مقام معظم رهبری هم فرمودند که اعتدال عین اسلام است کمااینکه از طرف ائمه اطهار(ع) هم بارها بر آن توصیه کرده‌اند منتهی به نظر بنده اعتدال در سیاست معنا ندارد و نمی‌توان در این عرصه از هر دو طرف جانبداری کرد به این معنا که در جریان‌هایی که در شرایط کنونی در سطح بین‌المللی اتفاق می‌افتد یک جهت استکبار و یک جهت مخالفان استکبار است و در اینجا ما در کجا قرار می‌گیریم آیا می‌توانیم بین آنها پادرمیانی کنیم؟ بنابراین اعتدال بیشتر در رفتارها، گفتارها و عملکردهای عمومی است البته آقای روحانی در انتخاب اعضای کابینه و سایر سمت‌ها هوای اصولگرایان را نداشت و سهم کمی را به آنها اختصاص داد بر این اساس از رویکرد اصولگرایی تا حدی جدا بود که امیدوارم این مساله را بعد از رای‌آوردن در دوره بعد فعالیت‌هایش اصلاح کند.

وی افزود: بی‌تردید آقای روحانی ازجمله پدیدآورندگان انقلاب اسلامی و اصولگرایانی بوده که سی و اندی سال در عرصه‌های مختلف تصمیم‌گیری حضور داشته است بنابراین انتظار می‌رفت در فعالیت‌های سیاسی از جریان‌های مختلف استفاده کند چراکه معتقدیم به عنوان اصولگرا پشتوانه اصلی خود را تضعیف کرد.

پورمختار در اشاره به ایراداتی که به عملکرد جبهه مردمی نیروهای انقلاب اسلامی وارد می‌داند، گفت: هم‌اکنون ایرادی که ما به جمنا وارد می‌دانیم این است که قرار بود جامعه‌ای از نیروهای انقلابی با تفکرهای مختلف سیاسی اعم‌از اصولگرا و اصلاح‌طلب باشد چراکه اصلاح‌طلبان هم جزیی از نیروهای انقلابی و ولایی هستند و به آرمان‌های انقلاب اسلامی اعتقاد دارند که باید آنها را به عنوان نیروهای اثرگذار اجتماعی جمع کرده و حفظ کنیم.

این عضو کمیسیون قضایی حقوقی مجلس دهم در ارزیابی میزان موفقیت روحانی در انتخابات پیش‌رو افزود: با وجود اینکه شرایط برای آقای روحانی با حضور آقای رئیسی و وجود مشکلات اقتصادی کشور کمی سخت شده است اما باید از عملکرد خود دفاع کند ضمن‌اینکه دولتمردان، افرادی که حق تبلیغ دارند و سیاسیون هم باید از عملکرد وی دفاع کرده و نظر مردم را جلب کنند چراکه آقای روحانی به عنوان فردی که وارد عرصه انتخابات شده است این حق را دارد که رای‌آوری داشته باشد و در این حوزه هم موفق باشد بنابراین بنده آنچه بعد از این رقم می‌خورد را به تقدیر الهی می‌سپارم و امیدوارم آنچه مقدر کرده است برای وی اتفاق بیفتد.

 

خبرگزاری ترند آذربایجان:ائتلاف اصولگرایان از هم خواهد پاشید /تعداد کاندیداهای اصولگرا در انتخابات زیاد خواهد بود

 

 

گمانه زنی ها درباره نتیجه انتخابات آتی ایران رو به افزایش است. حضور یا عدم حضور روحانی بر قدرت در دور دوم ریاست جمهوری اش یکی از موارد حدس و گمان است.
سرویس بین الملل «انتخاب»؛ خبرگزاری ترند نوشت: گمانه زنی ها درباره نتیجه انتخابات آتی ایران رو به افزایش است. حضور یا عدم حضور روحانی بر قدرت در دور دوم ریاست جمهوری اش یکی از موارد حدس و گمان است.

به گزارش «انتخاب»؛ روحانی که توسط اصلاح طلبان ایران حمایت می شود با چالش جدیدی مواجه شده و آن رقابت با روحانی صاحب نفوذ و اصولگرای ایران یعنی ابراهیم رییسی است .

تعداد زیادی از اصولگرایان حمایت شان را از ابراهیم رییسی که در حال حاضر تولیت آستان قدس را بر عهده دارد اعلام کرده اند.

با این وجود، این دو روحانی، تنها کاندیدای انتخابات نیستند و همان طور که بسیاری از ناظران از هر دو جریان سیاسی ایران می گویند همین مساله می تواند اتحاد به نفع یک کاندیدای واحد را با مشکل مواجه کند

یک تحلیلگر گفته با توجه به چشم انداز سیاسی فعلی کشور کاندیداهای مستقل شانس بیشتری در پیروزی دارند .

یک استاد دانشگاه تهران و کارشناس سیاسی بر این عقیده است که دولت روحانی نسبتا خوب عمل کرده و روابط کشور با دنیا را بهبود بخشیده است.

بر اساس گفته های یک تحلیلگر، اردوگاه اصولگرایی نیز از شکاف عمیقی رنج می برد و پیش بینی می شود تعداد کاندیداهای احتمالی این جریان در انتخابات افزایش یابد و این ائلتاف شکست بخورد.