عباس لسانی به دلیل برگزاری مراسم روز جهانی زبان مادری در دادگاه محاکمه می‌گردد

نگام، حقوق بشر – عباس لسانی، فعال مدنی ساکن اردبیل، به دلیل برگزاری مراسم روز جهانی زبان مادری و سخنرانی در مراسم عروسی یکی از دوستانش از سوی دادگاه انقلاب در دو پرونده جداگانه به “اقدام علیه امنیت ملی” و “تبلیغ علیه نظام” متهم شده است.

عباس لسانی به دلیل برگزاری مراسم روز جهانی زبان مادری روز چهارشنبه ۲۳ فروردین‌ماه سال جاری به اتهام ” تشکیل و اداره دستجات مخالف نظام به قصد بر هم زدن امنیت کشور” در دادگاه اهر محاکمه خواهد شد. وی پیش تر نیز در هفدهم اسفندماه سال ۹۵ به دلیل چند سخرانی در دفاع از زبان ترکی به اتهام “تبلیغ علیه نظام” در دادگاه انقلاب مشکین‌شهر حاضر شده بود.

این فعال مدنی به کمپین بین الملللی حقوق بشر گفته که دفاعیاتش را به زبان ترکی به دادگاه ارائه داده است.

عباس لسانی، فروشنده مواد غذایی و ۵۵ ساله، از فعالان مدنی شهر اردبیل است که به دلیل فعالیت‌های مسالمت‌آمیز در زمینه حقوق قومی شهروندان ترک‌ مانند مبارزه با تبعیض‌های قومیتی و مبارزه برای رسمی شدن زبان ترکی فعالیت می‌کند و تا کنون چندین بار بازداشت و زندانی شده است.

این فعال مدنی که در سال ۱۳۹۴ به اتهام تبلیغ علیه نظام به یک سال زندان محکوم شده بود، پس از سپری کردن مدت حبس در زندان‌های اردبیل و شیراز پنجم خرداد ماه ۱۳۹۵ آزاد شد.

عباس لسانی گفت که به دلیل سخنرانی در مراسم خصوصی ازدواج یکی از دوستانش به تبلیغ علیه نظام متهم شده است: «در مراسم ازدواج دوستم که از فعالان مدنی آذربایجان هم هست، صحبتی کردم و آرزوی رفع تبعیض و احقاق حقوق همه و به همین دلیل دادگاه مشکین شهر احضاریه برایم فرستاده به اتهام تبلیغ علیه نظام.»

آقای لسانی گفت که دفاعیاتش را در دادگاه مشکین شهر به زبان ترکی به دادگاه ارائه داده است: «دادگاه روز هفده اسفند برگزار شد و برای اولین بار دفاعیاتم را به زبان ترکی نوشتم و اتهام را رد کردم، قاضی اول دفاعیات ترکی را قبول نمی‌کرد ولی این حق قانونی ما است و به همین دلیل هم نهایتا دادگاه دفاعیات را پذیرفت.»

این فعال مدنی ترک گفت که به دلیل برگزاری یک مراسم در بزرگداشت روز جهانی زبان مادری به «تشکیل و اداره دستجات و گروه» متهم شده است: «روز زبان مادری یک روز جهانی است و من هم به اتفاق تعدادی از همزبان‌هایم سال ۱۳۹۲ در یک مراسم کاملا مسالمت‌آمیز شرکت کرده‌ام ولی همین تعداد شرکت‌کننده را به عنوان یک گروه مخالف امنیت ملی محسوب کرد‌ه‌اند و قرار است ۲۳ فروردین دادگاه در شهر اهر تشکیل شود.»