انتقال ۲۱ پناهجوی دیگر از یونان به ترکیه

نگام ، بین الملل _ بیست و یک پناهجوی دیگر در چارچوب توافق‌نامه بازپس‌گیری پناهجویان بین ترکیه و اتحادیه اروپا از یونان به استان ازمیر ترکیه بازگردانده شدند.

به گزارش آناتولی _ بر اساس اعلام وزارت امنیت عمومی یونان، ۲۱ پناهجوی دیگر در چارچوب توافق‌نامه بین ترکیه و اتحادیه اروپا در خصوص بازگرداندن پناهجویان به ترکیه از جزیره لسبوس یونان به شهرستان دیکیلی استان ازمیر بازگردانده شدند.

بر این اساس، ۹ تن از این پناهجویان که همگی مرد هستند تبعه الجزایر، ۴ نفر از پاکستان، ۴ نفر از بنگلادش، ۲ تن از غنا، یک نفر افغان و یک نفر نیز مراکشی است.

گفتنی است درخواست پناهندگی این پناهجویان رد شده است.

تعداد پناهجویان بازگردانده شده به ترکیه با ۲۱ پناهجویی که امروز در چهارچوب موافقتنامه مذکور وارد خاک کشور شدند، به ۱۰۱۴ نفر رسیده است.

توافق‌نامه‌ای که بین ترکیه و اتحادیه در تاریخ ۱۸ مارس ۲۰۱۶ به منظور جلوگیری از مهاجرت نامنظم و غیرقانونی و قاچاق انسان به امضا رسیده بود از ۴ آوریل ۲۰۱۶ به اجرا گذاشته شد. بر اساس این توافق، ترکیه پناهجویانی را که از طریق کشور به یونان رفته اند را بازپس خواهد گرفت. در ادامه، پناهجویان غیرسوری به کشور خود بازگردانده خواهند شد و سوری ها نیز در اردوگاه‌های ترکیه اسکان یافته و در ازای هرکدام از آنها یک پناهجوی سوری ثبت نام شده در ترکیه، به کشورهای اروپایی منتقل خواهد شد. براساس پیش بینی ها در مرحله اول ۷۲ هزار پناهجوی سوری بین طرفین تبادل خواهند شد. هزینه بازگرداندن و مبادله پناهجویان نیز برعهده اتحادیه اروپا خواهد بود.