روسیه شریک دزد و رفیق قافله؛رو دست خوردن از روسیه نتیجه عدول رهبری از سیاست نه شرقی نه غربی

نگام ، بین الملل _ دلواپسان وطنی در سالهای گذشته، یک سر چشم بر بدعهدی‌ها و سودجویی‌های روسیه بستند و نوک حمله خود را به سوی آمریکا و اروپا گرفتند، در حالی که در طول تاریخ روسیه بیش از همه به ایران ضربه زده بود .

کلمه – نرگس نامدار: یک روز قبل از حمله موشکی آمریکا به سوریه و دیدار ترامپ و همتای چینی خود، روسیه در ادامه بدعهدی‌هایش با ایران، قدس غربی را به عنوان پایتخت اسراییل به رسمیت شناخت.

ایران با توجیه «حفظ محور مقاومت علیه اسراییل» این سال‌ها در سوریه حضور نظامی داشته و بزرگترین متحدش یعنی روسیه برای تامین همین منافع، پایگاه نوژه در شمال ایران محل تاخت‌ و تاز جنگنده‌های خود کرد.

حال روسیه با چرخشی ۱۸۰ درجه‌ای نشان داد که میز بازی با ایران و سوریه بر هم زده است و منافعی جز، آنچه با ایران به معامله نشسته بود را دنبال می‌کند.

این خبر که در میان اخبار حمله موشکی آمریکا و اعتراف به حمله شیمیایی الشیخون، گم شد، حتی گله دلواپسان ایرانی را به دنبال داشت.

روسیه در حالی این رسمیت شناختن را اعلام کرد که آمریکا به عنوان متحد اصلی اسراییل و همچنین اتحادیه اروپا سال‌هاست که از اینکار سر باز زده‌اند. اما روسیه نشان داد برای سود بردن از اوضاع آشفته منطقه هیچ خط قرمزی ندارد.

آنچه مسلم است روسیه به اهداف خود در خاورمیانه رسیده است و از این پس نیازی به اتحاد با ایران و سوریه ندارد. حال زمان آن است که با متحد قبلی خود یعنی آمریکا وارد معامله شود.

این گمانه، زمانی قوت می‌گیرد که گزارش‌ها حکایت از آن دارد که روسیه چند ساعت قبل از حمله موشکی آمریکا به سوریه، از آن خبر داشته و در حال تخلیه منطقه بوده است.

آیت‌الله خامنه‌ای به عنوان رهبری که همه تخم‌مرغ‌های ایران را در سبد کشوری مانند روسیه گذاشته بود یک بار دیگر از آن رودست خورد، تا ثابت شود روسیه در خاورمیانه شریک دزد و رفیق قافله است.

رهبری و سپاه، ایران را پیاده نظام روسیه کردند و پایگاه نوژه را در اختیارش قرار دادند تا محل تاخت و تاز هواپیماهایش باشد.

روزنامه کیهان در سرمقاله خود نوشت: «روسیه که سال‌هاست در کنار مقاومت می‌جنگد اقدامش در اعلام قدس غربی به‌عنوان پایتخت اسراییل، مشکوک و بی‌سابقه است.»

البته اقدام‌‌هایی از این دست بی‌سابقه نبوده، فقط حکومت و دلواپسان نمی‌خواستند چنین باوری را داشته باشند. خردادماه گذشته بنیامین نتانیاهو به روسیه سفر کرد. پوتین در مورد مذاکراتش با نتانیاهو گفته بود که دو طرف گفتگوهای سازنده‌ای داشته‌اند و مسکو تصمیم دارد با اسرائیل در زمینه مبارزه با تروریسم همکاری کند و افزود که اسرائیل به خوبی تروریسم را می‌شناسد نه اینکه تنها درباره آن شنیده باشد و اسرائیل و روسیه در این زمینه دو هم‌پیمان هستند.

دلواپسان وطنی در سالهای گذشته، یک سر چشم بر بدعهدی‌ها و سودجویی‌های روسیه بستند و نوک حمله خود را به سوی آمریکا و اروپا گرفتند، در حالی که در طول تاریخ روسیه بیش از همه به ایران ضربه زده بود.

برای نمونه، روسیه در طول سال‌های گذشته بارها بازی دوگانه‌ای را با استفاده از اهرم ایران انجام داده و هر بار با کسب منافع خود، ایران را در میانه میدان رها کرده است. روسیه با وجود همه ادعاهای خود به تمام قطعنامه‌های تحریم شورای امنیت علیه ایران رای مثبت داد. درحالی‌که حداقل رای ممتنع روسیه می‌توانست تاثیر گذار و نشانه نارضایتی این کشور باشد.

روسیه از ذات وجودی خود در طول تاریخ عدول نکرده است، تنها ایران است که از سوراخی که بارها گزیده شده یک بار دیگر هم نیش خورده است. شاید برای این است که ایران با مردم خود مومن و باصداقت نیست.