آمریکا از بزرگترین بمب غیر اتمی در افغانستان استفاده کرد / پنتاگون دلیل استفاده از “مادر بمب‌ها” در افغانستان را اعلام کرد / واکنش تند حامد کرزای به کاربرد بزرگترین بمب غیراتمی آمریکا در افغانستان

نگام ، بین الملل _ پنتاگون، وزارت دفاع آمریکا، اعلام کرده است که در عملیاتی علیه مواضع گروه تروریستی داعش در افغانستان، بزرگترین بمب غیراتمی خود را به کار برده است.

رسانه های امریکا گزارش دادند، این حمله در ولسوالی آچین، در ننگرهار، و در ساعت ۷: ۳۰ عصر به وقت محلی انجام شده است.
این بمب، که به آن لقب ‘مادر تمام بمب‌ها’ داده‌اند، برای هدف گرفتن غارها و تونل‌هایی استفاده شده است که نیروهای داعش در آنها پنهان شده بودند.
برخی رسانه ها گزار شدادند، خبرگزاری رویترز روز پنجشنبه ۲۴ فروردین به نقل از ارتش آمریکا گزارش داد که نیروی هوایی ایالات متحده بزرگترین بمب غیرهسته‌ای خود را برای نخستین بار در ولایت ننگرهار افغانستان فرو ریخت.
این بمب که به «مادر همه بمب‌ها» مشهور است، حاوی ۱۱ تن تی‌ان‌تی است و گفته می‌شود علیه «غارها و تونل‌های گروه داعش» در در شرق افغانستان و در نزدیکی مرز پاکستان استفاده شده است.

این بمب در سال ۲۰۰۳ آزمایش‌ شد و قوی‌ترین بمب غیرهسته‌ای در جهان به‌ شمار می‌رود.
این بمب به‌وسیله هواپیمای ترابری سی‌-۱۳۰ با چتر به زمین پرتاب می‌شود.
آدام استامپ سخنگوی پنتاگون می‌گوید، ارتش آمریکا برای نخستین بار از این بمب استفاده کرده است.
به گفته سخنگوی پنتاگون این بمب در ولسوالی اچین در ولایت ننگرها و در ساعت ۷: ۳۲ دقیقه بعد از ظهر به وقت محلی انداخته شده است.

 

پنتاگون دلیل استفاده از “مادر بمب‌ها” در افغانستان را اعلام کرد

 

مادر بمب‌ها

وزارت دفاع آمریکا دلیل استفاده از بزرگ‌ترین بمب غیرهسته‌ای این کشور در افغانستان را اعلام کرد که اخیرا در ولایت ننگرهار علیه داعش استفاده شده است.

به گزارش ایسنا، به نقل از شبکه اسکای نیوز عربی، وزارت دفاع آمریکا گفته بمب GBU-43 که به “مادر تمام بمب‌ها” مشهور است و نیرومندترین بمب غیرهسته‌ای ایالات متحده محسوب می‌شود، علیه شبکه‌ای از تونل‌های داعش در منطقه آشین در ولایت ننگرهار استفاده شده است.

بنا به گفته سخنگوی نیروی هوایی آمریکا، بمب مذکور که بزرگ‌ترین بمبی است که آمریکا تاکنون در جنگ‌ها از آن استفاده کرده از یک هواپیمای ترابری MC130 بر فراز تونل‌های داعش رها شده است.

جان نیکلسون، فرمانده نیروهای آمریکایی در افغانستان نیز در این باره گفت که به دلیل خساراتی که اخیرا به داعش به ویژه گروه خراسان وارد شده آنها به ساخت بمب‌های کنار جاده‌ای و نیز ایجاد تاسیسات و تونل‌های محکم برای ارتقای سطح دفاعی خود در افغانستان پرداخته‌اند.

او ادامه داد: استفاده از بمب GBU43 اقدام مناسبی برای مقابله با اقدامات اخیر داعش بوده و نیاز به حملات بیشتر در این زمینه را کاهش داده است.

بمب GBU43 در سال ۲۰۰۲-۲۰۰۳ در پی حمله آمریکا به عراق مراحل پایانی آزمایش و ارتقای خود را پشت سر گذاشت و ارتش آمریکا آخرین آزمایش خود بر روی این بمب بسیار نیرومند را سال ۲۰۰۳۳ انجام داد.

واکنش تند حامد کرزای به کاربرد بزرگترین بمب غیراتمی آمریکا در افغانستان

 

 

حامد کرزای رئیس جمهوری پیشین افغانستان در حساب توییتر خود با اشاره به کاربرد بزرگترین بمب غیر اتمی آمریکا در افغانستان، این اقدام را به شدت محکوم کرد و از افغانستانی ها خواست تا جلوی آمریکا را بگیرند.

به گزارش ایرنا، وی ساعاتی پیش در سه توییت، اقدام آمریکا در انداختن بزرگترین بمب غیر اتمی جهان مشهور به ‘مادر بمب ها’ را به شدت محکوم کرد و نوشت: ‘این جنگ علیه ترور نیست؛ سوء استفاده از کشور ما برای آزمایش تسلیحات جدید و خطرناک است.’
وی در ادامه نوشت: ‘بر ما افغانستانی ها است که آمریکا را متوقف کنیم.’
به گزارش ایرنا، وزارت دفاع آمریکا دیروز پنج شنبه اعلام کرد که در عملیاتی علیه مواضع گروه تروریستی داعش در افغانستان، بزرگترین بمب غیراتمی خود را به کار برده است.
این حمله در ولسوالی آچین ننگرهار، و در ساعت ۱۹ و۳۰ دقیقه به وقت محلی انجام شده است.
این بمب، که به آن لقب «مادر تمام بمب‌ها» داده‌اند، به گفته پنتاگون برای تخریب غارها و تونل‌هایی استفاده شده است که نیروهای داعش در آنها پنهان شده بودند. این بمب حاوی ۱۱ تن تی‌ان‌تی است و در سال ۲۰۰۳ آزمایش‌ شد.