اعلام نتایج آرای همه پرسی اصلاح قانون اساسی ترکیه/پیروزی طرفداران تغییر/اردوغان: ۱۶ آوریل روز پیروزی تمام ترکیه بود

نگام ، بین الملل _ شمارش آرای همه پرسی اصلاح قانون اساسی در ترکیه پایان یافت و اکثریت مردم این کشور به گزینه آری رای دادند.

به گزارش آناتولی رأی گیری همه پرسی در مورد اصلاحات قانون اساسی که ساعت ۸ روز گذشته به غیر از ۳۲ استان شرقی و جنوب شرقی آغاز شده بود، رأس ساعت ۱۷:۰۰ پایان رسید.

در ۳۲ استان مذکور نیز رأی گیری در ساعت ۷ صبح آغاز شده و ساعت ۱۶ به پایان رسیده است.

رای گیری همه‌پرسی اصلاحات قانون اساسی ترکیه صبح امروز در سراسر کشور و در ۱۶۷ هزار و ۱۴۰ صندوق اختصاص داده شده برای این امر آغاز شد.

در این رأی گیری ۵۵ میلیون و ۳۱۹ هزار و ۲۲۲ شهروند واجد شرایط رای دادن هستند.همه پرسی حدود ۸۶ درصد از واجدین شرایط رأی دهی در این همه پرسی شرکت کرده اند.

صندوق های اخذ رای در خارج از ترکیه که رای گیری در آنها ۹ آوریل به پایان رسیده بود از طریق هواپیما و کارگوی دیپلماتیک به مرکز انتخابات در آنکارا منتقل و شمارش آرای این صندوق ها دیروز و بعد از پایان ساعت اخذ رای در ترکیه مورد شمارش قرگرفت.

 

نتایج شمارش آرای همه پرسی اصلاحات قانون اساسی ترکیه

 

به گزارش نگام به نقل از آناتولی از مجموع ۴۷.۵۴۲.۰۰۶ آراء اخذ شده ۲۴.۳۲۵.۹۸۵ نفر یعنی % ۵۱,۲۰ رای مثبت و ۲۳.۱۸۹.۰۲۱ یعنی % ۴۸,۸۰ رای منفی به همه پرسی اصلاح قانون اساسی داده شده است .

رجب طیب اردوغان با اشاره به نتایج همه پرسی اصلاح قانون اساسی اظهار داشت ۱۶ آوریل روز پیروزی سراسر ترکیه و تمام کسانی که رای «آری» و «خیر» دادند، است.

 

اردوغان: ۱۶ آوریل روز پیروزی تمام ترکیه بود

 

رجب طیب اردوغان، رئیس جمهور ترکیه طی سخنانی خطاب به مردم حاضر مقابل کاخ هوبر استانبول در رابطه با نتایج همه پرسی اظهار داشت: “۱۶ آوریل روز پیروزی تمام کسانی که رای «آری» و «خیر» دادند، سراسر ترکیه، تمام ۸۰ میلیون مدرم ما، ۸۱ استان و سرزمین ۷۸۰ کیلومترمربعی است. شهروندانی که در خارج از کشور زندگی می‌کنند نیز بخش مهمی از این پیروزی هستند”.

به گزارش آناتولی ادامه سخنان وی به شرح زیر است:

امیدوارم نتیجه همه پرسی اصلاح قانون اساسی مایه خیر و برکت برای کشور و ملت‌مان باشد. ملت ما تصمیم خود در خصوص اصلاح قانون اساسی را گرفت. این همه پرسی نشان داد ملت ما از آینده خود حفاظت می‌کند. حفاظت از وضع موجود آسان و دفاع از تغییر سخت است که خدا را شکر از پس آن برآمدیم. ترکیه جهت سیستم مدیریت کشور تصمیمی تاریخی گرفت.

ملت‌ ما بار دیگر به نحوی بی‌سابقه و آگاهانه به پای صندوق رفته و با اراده ای آزاد، نظر خود درباره اصلاح قانون اساسی که توسط مجلس کبیر ملت ترکیه تصویب شده بود، بیان کرد.

نتایج غیر رسمی نشان می‌دهد که قانون اساسی جدید با دریافت حدود ۲۵ میلیون رای “آری” تسط ملت پذیرفته شده است. ابتدا از تک تک مردم و با هر دیدگاهی فقط، به‌ خاطر رفتن پای صندوق رای و دفاع از اراده خود سپاسگزارم.

امروز ترکیه گام مهمی به سوی یک سیستم سیاسی که در ۲۰۰ سال گذشته همواره محل بحث بوده است برداشت. این یک اتفاق معمولی نیست، بلکه روز تصمیم گیری برای یک تغییر بسیار مهم در سیستم اداره کشور بود.

از تمامی کسانی که در این همه پرسی رأی آری داده و از بنده حمایت کردند، قدردانی می کنم. نتیجه این همه پرسی به معنی موافقت مردم با نظام ریاستی و برای ما بسیار ارزشمند است.

تا زمانی که از ترکیه، دموکراسی، انتخاب ملت و صندوق آرا دفاع می کنیم به اذن خداوند دارای توان غلبه بر تمام موانع، مشکلات و بحرانها خواهیم بود. آخرین نمونه آشکار این پیروزی را در زمان کودتای نافرجام ۱۵ جولای مشاهده کردیم. همه پرسی ۱۶ آوریل نیز نشان داد ملت برای آینده خود اهمیت بسزایی قائل هستند.

با سیستم ریاستی دستگاه‌های اجرایی، قانون‌گذاری و قضایی از هم تفکیک شده‌اند. این سه دستگاه با فعالیت‌ در حوزه خود در راستای هدف مشترک یعنی دولت، ملت، پرچم و وطن واحد خدمت خواهند کرد.

ترکیه با گام‌هایی استوار و مطمئن به سوی تمدن معاصر پیش خواهد رفت. بهتر است از فردا همگی به جای بحث درمورد مسائل خسته کننده و غیرضروری بر روی اهداف مان متمرکز شویم.

می‌خواهیم سایر کشورها و سازمان‌ها به تصمیم ملت احترام بگذارند. بویژه کشورهای متحد ما، رابطه خود را با ما گسترش داده و برای مبارزه با تروریسم که در مورد آن حساس هستیم تلاش کنند.

مشارکت ۸۶ درصد ملت ترکیه در همه پرسی اصلاح قانون اساسی، در جهان بی‌نظیر است. شما صندوق‌ها را با آرای خود پر و گویی منفجر کردید!

همه‌پرسی به پایان رسیدو جدال‌ها را پشت سر گذاشتیم، ولی دوره جدید در پیش رو داریم. ناگفته پیداست که تمام اصلاحات قانون اساسی اکنون اجرایی نمی‌شوند. به ویژه اصلاحات مربوط به ماده سیستم ریاستی با انتخاباتی که احتمال دارد در ۳ نوامبر سال ۲۰۱۹ برگزار شود، به اجرا خواهد شد.

کار‌های زیادی تا این مدت داریم که باید انجام داد، زیرا در تاریخ ۳ نوامبر سال ۲۰۱۹ تمامی افراد داوطلب برای اداره کشور، باید با آمادگی قدرتمندی در مقابل مردم حاضر شوند. دیگر در این کشور فقط با شعار‌ نمی‌شود اداره را بر عهده گرفت، بلکه برای به دست آوردن قلب مردم باید برنامه داشته باشند. در غیر این صورت نمی توان در انتخابات ریاست جمهوری نتیجه گرفت.

واقعا تبدیل به ملتی واحد بزرگ، برادر شدیم. گروهای زیادی در خارج علیه ما بودند. دیدید که چگونه وطن‌مان را مورد حمله قرار دادند، اما مردم ما ایستادگی کردند. تکه‌تکه نشد و شما در داخل و خارج کشور با رای خود صندوق‌های رای را پر کردید.

اکنون برخی در شبکه های تلویزیون‌ها مصداق ضرب المثل «شتر در خواب بیند پنبه دانه» شده و درصدد تحقیر نتایج آرا هستند. بیهوده تلاش نکنید. پیروزی این همه پرسی تحقیق یافته و شما بی‌خبرید.

با همکاری شما کارهای زیادی برای انجام دادن داریم. این نخستین خاطره ما در این رمسیر نیست. اکنون باید دنده عوض کرده و با سرعت بالاتری به پیش برویم. ان شاءالله از این پس ترکیه زیگزاگ نخواهد رفت، بلکه در تمام زمینه‌ها گام‌های مهم‌تر و بزرگتری برداشته و به سطحی بالاتر از تمدن معاصر ارتقا خواهد یافت. اصلا نگران نباشید.