دیدگاه های کرباسچی ، مرعشی ، علیخانی و فائزه هاشمی در رابطه با نامزدی اسحاق جهانگیری در انتخابات ریاست جمهوری

نگام ، سیاسی _ حضور اسحاق جهانگیری در آخرین دقایق از فرصت ثبت‌نام در ستاد انتخابات وزارت کشور، خیلی غیرمترقبه نبود. از ظهر دیروز که خبر جلسه سه نفر از اصلاح‌طلبان با حسن روحانی مطرح شد، نشان از موافقت آنان با معرفی کاندیدای پوششی برای انتخابات دوازدهمین دوره انتخابات ریاست‌جمهوری داشت. اسحاق جهانگیری، معاون اول رییس‌جمهوری یکی از چند گزینه‌ای بود که از سوی اصلاح‌طلبان برای ثبت‌نام در انتخابات، به حسن روحانی پیشنهاد می‌شود. رییس‌جمهور که از ابتدا، ورود کاندیدای دیگری در کنار خود را ضرورت نمی‌داند، در این جلسه با نظر متحدان خود که همانا، جبهه اصلاحات، مجمع روحانیون مبارز و سید محمد خاتمی بود، موافقت کرده و گزینه جهانگیری را می‌پذیرد.

 

حسین مرعشی:آمدن، ماندن و رفتن جهانگیری همه با نظر روحانی است
حضور اسحاق جهانگیری در آخرین دقایق از فرصت ثبت‌نام در ستاد انتخابات وزارت کشور، خیلی غیرمترقبه نبود. از ظهر دیروز که خبر جلسه سه نفر از اصلاح‌طلبان با حسن روحانی مطرح شد، نشان از موافقت آنان با معرفی کاندیدای پوششی برای انتخابات دوازدهمین دوره انتخابات ریاست‌جمهوری داشت. اسحاق جهانگیری، معاون اول رییس‌جمهوری یکی از چند گزینه‌ای بود که از سوی اصلاح‌طلبان برای ثبت‌نام در انتخابات، به حسن روحانی پیشنهاد می‌شود. رییس‌جمهور که از ابتدا، ورود کاندیدای دیگری در کنار خود را ضرورت نمی‌داند، در این جلسه با نظر متحدان خود که همانا، جبهه اصلاحات، مجمع روحانیون مبارز و سید محمد خاتمی بود، موافقت کرده و گزینه جهانگیری را می‌پذیرد.
حسین مرعشی، عضو هیات رییسه شورای عالی سیاستگذاری اصلاح‌طلبان در گفت‌وگو با «اعتماد» با بیان این موارد، به اهداف معرفی اسحاق جهانگیری نیز اشاره کرد. او با بیان اینکه نظر مشورتی ما این بود که با در نظر گرفتن شرایط سیاسی کشور باید با سبدی از کاندیداها در صحنه باشیم، در خصوص زمان کناره‌گیری جهانگیری از عرصه رقابت‌های انتخاباتی گفت: ایشان برای وحدت در صحنه هستند و تصمیم‌ نهایی در ماندن یا رفتن، به هماهنگی ایشان با آقای روحانی باز می‌گردد. گفت‌وگوی  با حسین مرعشی در ادامه می‌آید:
صبح روز شنبه، جلسه‌ای با رییس‌جمهوری داشته‌اید. این جلسه با حضور چه کسانی برگزار شد؟
من به همراه آقایان موسوی لاری و حسین کمالی از طرف شورای عالی سیاستگذاری اصلاح‌طلبان برای آخرین رایزنی‌ها، خدمت آقای روحانی‌ رسیدیم.
‌ و در آن بحث کاندیدای پوششی را مطرح کردید؟
ما نظر مشورتی خود را دادیم. اعلام کردیم که با توجه به اوضاع جبهه رقیب و شرایط سیاسی که در کشور حاکم است توصیه این است که حتما با سبدی از کاندیداها البته با محوریت حسن روحانی در صحنه باشیم.
‌ آقای جهانگیری تنها پیشنهاد شما بود؟
از مجموع پیشنهاداتی که به دکتر روحانی شد، ایشان هم نظر ما را مبنی بر معرفی آقای جهانگیری تایید کردند.
‌ مخالفتی نداشتند با این پیشنهاد؟
ایشان در اصل فکر می‌کردند که این کار (معرفی کاندیدای پوششی) ضرورت نداشته باشد اما، چون جبهه اصلاحات، شورای عالی اصلاح‌طلبان و هم آقای خاتمی و جامعه روحانیون مبارز بر این امر تاکید داشتند، به نظر متحدان خود احترام گذاشتند و رضایت خود را اعلام کردند.
‌ اصرار اصلاح‌طلبان برای معرفی کاندیدای دیگری در کنار حسن روحانی به چه دلیل بود؟
ببینید، نکته مهم در این تصمیم‌گیری این است که جبهه اصلاحات مجموعه بزرگی از سیاستمداران است که فقط به یک انتخابات نمی‌اندیشد، بلکه به انتخابات ١۴٠٠ هم فکر می‌کند. مهم‌ترین دلیل این اقدام ما استفاده از فرصت انتخابات برای معرفی ظرفیت‌های خودمان و شخصیت‌هایی است که می‌توانند در طراز ریاست‌جمهوری ایران باشند. با این دلیل دکتر روحانی هم قانع شدند که با هماهنگی با ظرفیت‌هایی که دارند و با معرفی سایر چهره‌ها، با اطمینان بیشتر گام در این انتخابات ‌برداریم. ما تاکید بر وحدت داریم.
‌ از چه زمانی تصمیم به معرفی آقای جهانگیری گرفتید؟
مدتی است که در شورای عالی سیاستگذاری اصلاح‌طلبان و هیات رییسه و محافل مختلف اصلاح‌طلبان، این بحث درگرفته است.
‌ گزینه‌های دیگر اصلاح‌طلبان چه کسانی بودند؟
فعلا در مورد این گزینه‌ها حرفی نمی‌زنم.
‌ اما چرا جهانگیری را معرفی کردید؟ این فرد گزینه مورد نظر همه اصلاح‌طلبان بود؟
چون نام جهانگیری از دوره قبل به عنوان کاندیدای ریاست‌جمهوری مطرح بود. اما چون آیت‌الله هاشمی‌رفسنجانی برای آن انتخابات ثبت‌نام کردند، ایشان از حضور خودداری کردند و الان خود را به عنوان کاندیدا معرفی کرده‌اند.
‌ قرار است تا چه زمانی در عرصه رقابت‌ انتخاباتی باقی‌ بمانند؟
ایشان برای وحدت در صحنه هستند و تصمیم‌ نهایی در ماندن یا رفتن به هماهنگی ایشان با آقای روحانی باز می‌گردد.
‌ یعنی ممکن است که جهانگیری تا آخر بماند؟
به تصمیم این دو بزرگوار بستگی دارد. هرطور که خودشان به نتیجه برسند.
‌ اصلاح‌طلبان زیادی مخالف معرفی کاندیدای دیگری بودند، چطور شد که پس از مدت‌ها به این نتیجه رسیدند که کاندیدای پوششی معرفی کنند؟
تاکید ما برای آماده بودن در شرایط احتمالی است تا قدرت مانور داشته باشیم. این تحلیل آیت‌الله هاشمی هم بود. الان هم خوشحالیم که یکی از سیاست‌های راهبردی ایشان اجرا شده است.
‌ تاکید هاشمی بر شخص آقای جهانگیری بود؟
نظر آیت‌الله این بود که در کنار آقای روحانی، یکی از دوستان هم حضور داشته باشند. این موضوع مورد تاکید ایشان بود و الان هم بسیار خوشحالیم که در نبود آیت‌الله هاشمی سیاست راهبردی ایشان اجرا شده است.
‌ از شرایط احتمالی برای معرفی کاندیدای پوششی نام بردید. آیا به دلیل همان احتمال رد صلاحیتی بود که مدت‌ها قبل صحبت‌ آن را مطرح کرده بودید؟
دلیل اصلی از معرفی آقای جهانگیری، استفاده از ظرفیت‌های فعلی برای آینده است. در واقع معرفی این چهره‌ها برای انتخابات دوره‌های آینده است.
یعنی با این حساب می‌توان گفت که گزینه اصلاح‌طلبان برای انتخابات ریاست‌جمهوری ١۴٠٠، آقای جهانگیری است؟
این دلیل نه به معنای کاندیداتوری جهانگیری برای دوره بعد ریاست‌جمهوری است. مورد دکتر عارف را مثال می‌زنم. ایشان در انتخابات گذشته حضور یافت و به نفع روحانی کنار رفت اما اکنون می‌بینید که یکی از شخصیت‌های موثر اصلاح‌طلبان در مجلس است. عارف برای ایجاد وحدت کنار کشید اما به یک سرمایه‌ تبدیل شد. او به عنوان یک شخصیت موثر در مجلس حضور دارد. پس قرار نیست همه رییس‌جمهور شوند، مهم این است که ما شخصیت‌ها و چهره‌های خود را به جامعه برای هر انتخاباتی معرفی کنیم.
موسوی لاری : نامزدی جهانگیری ضروری بود ، جهانگیری مکمل روحانی است

 

آقای جهانگیری یکی از مدیران با تجربه کشور است که در سطوح مختلف کار کرده است. از مسوولیت جهاد سازندگی در کرمان تا استانداری در اصفهان و وزارت صنایع و معاون اولی رییس جمهور. او یک نیروی با تجربه ای است که در دولت کنونی هم نقش کلیدی دارد. به تبع وقتی عرصه ای فراهم شود برای عرضه دیدگاه ها و نقطه نظرها و دفاع از دولت، جهانگیری و امثال او باید در صحنه حضور داشته باشند. بله این موضوع درست است که آمدن جهانگیری به صحنه انتخابات تصمیم شورای عالی سیاست گذاری بوده است.

شورا نظرش این بود که جهانگیری و تعداد دیگری از دوستان ثبت نام کنند تا فرصت تبیین دیدگاه ها و دفاع کارکرد از دولتی که الان در مسوولیت هست پیدا شود تا مردم دیدگاه های مختلف را نظاره کنند. شورای عالی و بعضی از چهره های اصلاح طلب از چند نفر از دوستان خواستند که به صحنه بیایند تا در آخر آقای جهانگیری با مشورت با بزرگان به این نتیجه رسید که وارد صحنه انتخابات شود و من معتقدم که این تصمیم ایشان کار بسیار خوب و ضروری بود.

اگر اینطور که شما می گویید اسحاق جهانگیری برای توضیح عملکرد دولت وارد صحنه شده است پس قطعا به نفع روحانی انصراف می دهد و بیشتر برای کمک به رئیس جمهور در مقابل رقبا به میدان آمده است؟

در اینکه جهانگیری مکمل روحانی است شکی نیست. خاستگاه هر دوی آن ها یکی است و هر دو برآمده از یک طیف سیاسیِ اصلاح طلب اعتدال گرا هستند که در جامعه هم اکثریت را دارند. حتما دیدگاه های آن ها به هم نزدیک است و حتما هم از عملکرد دولت دفاع خواهند کرد. اما اینکه جهانگیری تا آخر خط با یک اراده شخصی می ماند یا به عنوان کسی که برآمده از یک طیف است و تصمیم جمع را در نظر می گیرد، دو موضوع پیش رو است که نظر من این است که او راه دوم را ترجیح خواهد داد.

بالاخره او در نهایت حتما تابع جمعی هست که پشت آمدن او به انتخابات ایستاده اند. آقای جهانگیری متناسب تصمیمات جمعی تصمیم خواهد گرفت و ما هیچ تردیدی در این زمینه نداریم که او مکمل حسن روحانی است.

 

قدرت‌الله علیخانی: نامزد پوششی برای روحانی ایده هاشمی بود/ نظر آیت‌الله نامزدی جهانگیری بود

 

 

سران اصلاحات در مورد نامزد پوششی همان نظر آیت‌الله هاشمی را داشته و دارند

به گزارش عصرایران؛ بعد از ثبت نام نامزدهای مختلف از جریان اصول‌گرایی در انتخابات ریاست جمهوری، اصلاح طلبان و اعتدالیون تصمیم گرفتند اسحاق جهانگیری معاون اول دولت یازدهم را به عنوان نامزد پوششی حسن روحانی معرفی کنند.

آنها بر این باور هستند که نامزد پوششی می‌تواند به حسن روحانی در جریان مناظره‌های انتخاباتی کمک کند.

در همین رابطه به سراغ قدرت الله علیخانی از چهره‌های نزدیک به مرحوم هاشمی رفسنجانی رفتیم تا نظر او را در مورد نامزدی جهانگیری بدانیم.

حجت الاسلام قدرت الله علیخانی نماینده سابق مجلس در مورد اینکه آیا آیت‌الله هاشمی رفسنجانی با کاندیدای پوششی در کنار روحانی موافق بود اظهار کرد: اصل این قصه که کسی در کنار روحانی و  کمک وی باشد ایده مرحوم آیت‌الله هاشمی بود. منتها عمرشان وفا نکرد و نتوانستند خوشان این طرح را اجرایی کنند .

مشاور پارلمانی رییس فقید مجمع تشخیص مصلحت نظام  ادامه داد: سران اصلاحات نیز همان نظر آیت‌الله هاشمی را داشته و دارند .

علیخانی در مورد اینکه آیا ایت الله هاشمی افرادی را نیز در این زمینه معرفی کرده بودند بیان کرد: آقای هاشمی نیز نظرشان این بود که جهانگیری به عنوان نامزد پوششی در کنار روحانی باشد. بیش از هر فدری ایشان با حضور جهانگیری موافق بودند.

فائزه هاشمی : ثبت نام جهانگیری در کنار روحانی، استراتژی بسیار خوبی است

فائزه هاشمی در پاسخ به این سوال ایران که پرسید : در دقیقه نود ثبت‌نام کاندیداهای ریاست جمهوری شاهد ثبت‌نام اسحاق جهانگیری در کنار روحانی بودیم، شما با توجه به تعدد نامزدهای اصولگرا این تصمیم را چگونه ارزیابی می‌کنید؟

پاسخ داد:
به نظرم استراتژی بسیار خوبی بود، تعدد کاندیداهای اصلاح‌طلب در هنگام مناظره‌ها کمک بزرگی به آقای روحانی خواهد بود که یک صدا در مقابل صداهای طرف مقابل که زیاد هم هستند نباشد، فرصت بیشتری برای بیان نظرات و برنامه‌ها و…ایجاد می‌شود و در صورت نیاز جایگزین نیز می‌تواند باشد، قرار است در نهایت یک کاندیدای اصلاح‌طلب باقی بماند که آرا نیز شکسته نشود و یکجا و برای یک نفر بماند و آن یک نفر از نگاه ما آقای روحانی است که از ایشان قویاً حمایت می کنیم.
شما خصوصیات سه قطب را مورد اشاره قرار دادید. آنچه در جبهه اصولگرایان شاهدیم غیبت چهره‌های شاخصی همچون ناطق نوری، علی لاریجانی و علی اکبر ولایتی در سازوکار انتخاباتی این مجموعه است. بخصوص که آنها از روحانی اعلام حمایت کرده‌اند. غیبت این چهره‌ها در برنامه‌های انتخاباتی اصولگرایان را چگونه ارزیابی می‌کنید.
نه تنها چهره شاخص ندارند، بلکه به نظر می‌رسد اتفاق هم ندارند و نمی‌توانند به آن برسند. مگر دست غیبی کمک کند. یکی از دلایل عدم موفقیت آنها در انتخابات‌های بعد از سال ۸۸ نیز نبودن اتحاد در این جبهه است. از بعدی می‌شود این گونه گفت که آنچنان عملکرد درست و قابل دفاع ندارند که چهره‌های شاخص‌این جبهه که عقلانیت بهتری دارند نیز قادر نیستند در کنار این‌ها باقی بمانند و یا این قدر دایره خود را تنگ و تنگ‌تر کرده‌اند و می‌کنند و انحصار روزافزونی دارند که این افراد در این دایره دیگر نمی‌گنجند.

 

کرباسچی: برنامه جهانگیری کمک به روحانی است

 

روزنامه اعتماد نوشت: «آخرین دقایق باقیمانده تا موعد قانونی پایان انتخابات اسحاق جهانگیری، معاون اول روحانی نیز نام خود را در میان کاندیداهای انتخابات ثبت کرد. از ماه‌ها قبل موضوع ثبت‌نام کاندیدای اصلاح‌طلبی در کنار حسن روحانی مطرح بود. ده‌ها ساعت بحث در میان اصلاح‌طلبان و جلسه‌های متعدد میان مخالفان و موافقان ایده کاندیدای پوششی در نهایت به این نتیجه رسید که آنها پیشنهاد کاندیدای پوششی را با خود روحانی مطرح کنند و در نهایت هر تصمیمی که او گرفت همان تصمیم را اجرا کنند. رایزنی‌ها با رییس‌جمهور ادامه داشت تا این که صبح روز شنبه جلسه‌ای مهم میان رییس‌جمهور و سه اصلاح‌طلب برگزار شد. حسین مرعشی، عبدالواحد موسوی‌ لاری و حسین کمالی به نمایندگی از شورای عالی سیاستگذاری انتخابات اصلاح‌طلبان به دیدار رییس‌جمهور رفتند.
شنیده‌ها از این دیدار انتخاباتی حاکی از این است که آخرین رایزنی‌ها و مشورت‌ها درباره حضور یک کاندیدا کنار روحانی در انتخابات مهم‌ترین دستور این جلسه بوده است. با ثبت‌نام اسحاق جهانگیری در انتخابات به نظر می‌رسد روحانی در همین دیدار با طرح اصلاح‌طلبان موافقت کرده است. هر چه بود نتیجه مذاکرات اصلاح‌طلبان و روحانی منجر به ثبت‌نام جهانگیری شد. آن طور که محمد نعیمی‌پور، عضو شورای مرکزی حزب اتحاد ملت و نماینده این حزب در شورای عالی سیاستگذاری انتخابات اصلاح‌طلبان به «اعتماد» گفت: آقای جهانگیری با اصلاح‌طلبان و آقای روحانی هماهنگ است. در رابطه با جزییات ثبت‌نام جهانگیری و آن چه بین اصلاح‌طلبان و او رخ داده با غلامحسین کرباسچی، دبیرکل حزب کارگزاران گفت‌وگو کردیم که در ادامه می‌آید:
تحلیل شما از ثبت‌نام آقای جهانگیری چیست؟
به نظر من اتفاق خاصی نیفتاده است.
به هر حال ثبت‌ نام ایشان تا لحظات آخر مشخص نبود. چه شد که آقای جهانگیری ثبت‌نام کرد؟
ایشان نمی‌خواست رفتنش برای ثبت‌نام منجر به این تلقی شود که آقای روحانی برای حضور در انتخابات تردید دارد یا امکان نیامدن ایشان وجود دارد. به همین دلیل صبر کرد تا آقای رییس‌جمهور ثبت‌نام کنند و پس از ایشان نام‌نویسی کند.
هدف آقای جهانگیری برای نام‌نویسی در انتخابات ریاست‌جمهوری چیست؟
طبعا برنامه آقای جهانگیری کمک به روحانی است و هماهنگ با رییس‌جمهور عمل خواهد کرد.
ورود ایشان به انتخابات چه دلیلی دارد؟
همان طور که قبلا هم گفته شده بود نظر اکثریت قریب به اتفاق اصلاح‌طلبان این بود که به لحاظ وقایع طبیعی و سیاسی در هر شرایطی احتمالات مختلف وجود دارد. به هر حال انتخابات مساله‌ای نیست که بشود رهایش کرد یا یک جناح گسترده مثل اصلاح‌طلبان بخواهند کاندیدایی نداشته باشند.
بنابراین ورود ایشان در هماهنگی کامل با آقای روحانی و اصلاح‌طلبان بوده است؟
حتما ثبت‌ نام آقای جهانگیری با هماهنگی آقای روحانی و اصلاح‌طلبان بود. ثبت‌ نام ایشان خواست اکثریت اصلاح‌طلبان بود و آقای روحانی هم موافق بودند این کار انجام شود. لذا آقای جهانگیری ثبت‌نام کرد.

دبیر کل حزب کارگزاران می‌گوید، برنامه‌های جهانگیری در هماهنگی کامل با روحانی است.