تعویق دادگاه احمدرضا جلالی

نگام، حقوق بشر – ابوالقاسم صلواتی، قاضی شعبه سوم دادگاه انقلاب، همچنان از پذیریش وکلای انتخاب‌شده از سوی خانواده احمدرضا جلالی، پژوهشگر ایرانی-سوئدی زندانی، خودداری می‌کند.

یک منبع مطلع به وضعیت احمدرضا جلالی، استاد و پزشک مقیم سوئد که در حال حاضر در زندان اوین به سر می‌برد، به کمپین حقوق بشر در ایران گفت: «متأسفانه چند ماه است که برگزاری دادگاه احمدرضا فقط برای نپذیرفتن وکلایش از سوی قاضی صلواتی به تعویق افتاده است. هر سه وکیل نیز از وکلای هستند که در ایران شناخته شده هستند.»

این منبع گفت: «خانواده او خسته شدند. دیگر نمی‌دانند چه وکیلی انتخاب کنند. بسیاری از وکلا که اصلاً از پذیرفتن پرونده سیاسی می‌ترسند بعضی‌ها هم می‌گویند که با قاضی صلواتی کار نمی‌کنند. خانواده او در ابتدا علیزاده طباطبایی را معرفی کرد که قاضی صلواتی با ایشان مخالفت کرد. بعدتر خانم زینب طاهری را پیشنهاد دادند که آقای صلواتی پذیرفت و ایشان برای چند ماه وکالت پرونده را عهده‌دار بود اما دوباره آقای صلواتی گفتند ایشان را هم باید عزل کنند و وکیل جدید بگیرند. برای بار سوم وکیلی انتخاب شد که ۱۵ سال سابقه کار در دادگستری تهران دارد اما قاضی صلواتی ایشان را هم نپذیرفتند. واقعاً خانواده او دیگر نمی‌دانند باید چه کنند.»

این منبع گفت: «به دلیل نپذیرفتن وکیل دادگاه احمدرضا چندین ماه به تعویق افتاده است و او بلاتکلیف همچنان در بند چهار زندان اوین به سر می‌برد.»

احمدرضا جلالی، استاد و پژوهشگر مدیریت حوادث مترقبه و دارای اقامت سوئد است. او فوق دکتری خود را در رشته مدیریت بحران در دانشگاه پیه مونتو ایتالیا گرفته و از مدتی پیش به همراه همسر و دو فرزندش ساکن کشور سوئد شدند. آقای جلالی در تاریخ پنجم اردیبهشت ماه ۱۳۹۵ پس از سفر به ایران به قصد شرکت در یک کنفرانس علمی توسط مأموران وزارت اطلاعت دستگیر و روانه زندان اوین شد. او پس از هفت ماه بازجویی در سلولهای انفرادی بند ۲۰۹ زندان اوین به بند عمومی منتقل شد. اتهام آقای جلالی «همکاری با دول متخاصم» عنوان شده است.