گفتگوی نگام با جهانگیر شادانلو، فعال سیاسی «بخش دوم» : برگزاری انتخابات در ایران زیر سایه رهبری و ولایت فقیه، خارج از هرگونه اصول دموکراسی است

نگام، گفتگو –  با آقای جهانگیر شادانلو، فعال سیاسی مقیم فرانسه همکلام شدیم تا کمی در مورد انتخابات در ایران و فضای انتخاباتی بپرسیم. از اینکه آیا انتخابات در فضای آزاد برگزار می شود، آیا رای دادن مهم است یا به چه کسانی رای دادن مهتر است؟ در ادامه بخش دوم این گفتگوی جذاب را بخوانید:

-یکی از نکاتی که فکر می کنیم فقط در ایران رخ می دهد رد صلاحیت رئیس جمهور های قبلی به طور مثال اقای خاتمی ممنوع التصویر می شوند اقای هاشمی و احمدی نژادی که از حمایت رهبری برخوردار بودند رد صلاحیت می شود، دلیل این حرکت نظام رو شما چی ارزیابی می کنید؟

دلیل این رد صلاحیت ها برمی گردد به عملکرد این افراد بعد از پایان دوران ریاست جمهوری به طور مثال آقای احمدی نژاد یکی از دلایلش از بین رفتن هفتصد، هشتصد میلیارد دلار پول بدهی از بابت فروش نفت توسط دوستانشان و دزدی هایی است که انجام می دادند و دیگران از مدارکی که عنوان می شود ایشون از رهبر و بیت رهبری در اختیار دارند از عوامل اصلی رد صلاحیت ایشان است. نفر بعدی آقای رفسنجانی است که مقداری به سمت مردم آمدند و صحبت هایی علیه رهبری انجام دادند و تا حدودی قصد جایگزینی رهبر را داشتند و مواضع ایشان بعد از جریان سال ۸۸ که منجر به برکناری ایشان از خبرگان رهبری و امام جماعت جمعه تهران شد، باعث رد صلاحیت ایشان شد. آقای خاتمی هم که شاید در بعضی از موارد تا جایی که به نظام لطمه ای وارد نشود همراه مردم بود. از دیدگاه شورای نگهبان رفتار آن ها طوری بود که باعث ضربه به بدنه نظام می شد و چون ذوب در ولایت نبودند رد صلاحیت شدند.

 – پس با این تفصیر و تحلیل شما بیشتر این مسائل بر میگردد به علی خامنه ای رهبر جمهوری اسلامی؟ پس اقای شادانلو چرا هر ساله ما شاهد مشارکت مردی هستیم؟ مثل مشارکت ۸۵ در صدی سال ۸۸ و ۷۸درصدی در سال ۹۲؟

بله به نظر بنده تمامی این مسائل به شخص رهبری مربوط می شود. من این میزان درصد مشارکت مردمی قبول ندارم. زیرا آمارهایی که نظام اعلام می کند به هیچ عنوان سندیتی ندارد و قابل قبول نیست. این درصدهایی که عنوان می شود از کل آراء ست نه از کسانیکه حق رای دارند. آقای کروبی در جایی قبلا گفته بود که این آمار دست کاری می شود و بعضا ضبدر دو یا سه هم می شود. بعد از اولین دوره انتخابات ریاست جمهوری که فرد مورد نظر نظام انتخاب نشد و بعد از یک سال و چند ماه علیه آقای بنی صدر کودتا کردند و ایشان را برکنار کردند، از مشارکت مردم در نمایش انتخابات هر دور کم شد و آنها حاضر نیستند این را اعتراف کنندکه اینقدر هوادار ندارند. البته این روند را از ابتدای انقلاب هم شاهد بودیم یعنی جایی که نماینده اقای خمینی(حسن حبیبی) نماینده حزب چماق داران بود زیر ۵درصد رای آوردند که همین آقای جنتی آن موقع گفت: با همین ۵درصد هم ما حکومت می کنیم و تا به امروز کردند.

یکی از خیانت های این اصلاح طلبان همین است که نزدیک انتخابات مردم را به شور و هیجان و مشارکت وادار می دارند و می بینیم در همین دوره آقای جهانگیری را سوپرمن یا قلطک ردشده از روی قالباف صدا می زنند و ایشان را بزرگ می کنند. این حرکت اصلاح طلبان است که شاید بخواهند آقای جهانگیری را جایگزین روحانی کنند. ایشان خودشان گفتند من از دِه و روستا و بخش و بعد استان و نماینده مجلس و تا الان که به عنوان ریاست جمهوری رسیده است. ایشان انسان سالمی نیستند زیرا اگر بودند این مراحل را طی نمی کردند و توسط حاکمیت حذف می شد و متاسفانه این ضربه های اصلاح طلبان یا به تعبیر درست تر استمرار طلبان است است که میخواهند این نظام ادامه داشته باشد. به نظر من به هیمن تعدادی که آمار مشارکت اعلام می کنند مخالف حکومت وجود داشته باشد. همانطوری که در سال ۸۸ آن جمعیت زیاد را نشان دانند که رژیم آن مشارکت را به نام خودش نوشت.

شما ببینید در زمان انتخابات آقای خامنه ای می گوید همگی باید در انتخابات شرکت کنیم حتی مخالفیم نظام هم شرکت کنند زیرا آنها صف صندوق های رای را میخواهند که بعد نشان دهند مردم با عشق و علاقه شرکت کرده اند تا بتوانند این درصد ها را اعلام کنند و بگویند این نظام همچنان پشتوانه مردم را دارد و متاسفانه این امید کاذبی که این اطلاح طلبان به مردم می دهند. وعده های آقای روحانی که ۴ سال پیش گفتند در مورد رفع حصر کاری می کنند و با نشان دادن کلید دو باره با کمال پرویی در مورد خصر صحبت می کنند من نمیدانم مردم چطوری به کسی که ۴ سال به وعده های خود عمل نکرد دوباره اعتماذ کنند. من عرض کردم متاسفانه اصلاح طلبانی هستند که مردم را ه مشارکت دعوت می کنند که اغلب مردم ما نه سیاسی هستند و نه اهل کتاب و مطالعه متاسفانه و آنها به دلیل مشکلات زیاد در گیر نمایش انتخابات می شوند و دوباره با سرخوردگی منتظر رئیس جمهور بعدی تا ۴ سال دیگر می شوند.

– اقای شادانلو به نظر شما راه کار برای ایجاد شکاف در جمهوری اسلامی چیست؟ آیا باید به مانند سال ۵۷ انقلابی دیگر در ایران رخ بدهد یا باید یک سری افراد به سر کار بیاییند که خواستار اطلاحات نه در حرف بلکه در عمل باشند؟  آیا در بدنه کنونی نظام ما چنین افرادی داریم؟

البته سال هاست که در جمهوری اسلامی شکاف افتاده است از همان ابتدای انقلاب و کودتایی که آقای خمینی در سال ۶۰ انجام داد شکاف افتاد و تقسیم بر دو شد. تاجایی که آقای احمدی نژاد که ذوب در ولایت بود را حذف کردند. به نظر من هیچ احتیاجی به انقلاب دوباره نیست این مردم بیش از ۳۵ سال است در انتخابات شرکت کرده اند و نتیجه آن را دارند می بینند. یک بار شرکت نکنند و به این حکومت یک بار بگویند ما ولایت فقیه را قبول نداریم یک روضه خوان که نه سواد کافی دارد نه تفکری بابت اداره کشور دارد و وقتی که اینها ببینند مردم حاضر نیستند پای صندوق رای بیاییند آن وقت حکومت ما مجبور به برگزرای یک انتخابات آزاد می شود.
من در بدنه این نظام کسی را نمیبینم زیرا کسانیکه  هستند دست در دست نظام دارند پس این ها نمی توانند انسان های صالح و سالمی باشند. البته الان آقای خزعلی هستند ولی متاسفانه ایشون مواضع خود را مشخص نمی کنند که کدام طرف هستند اگر ایشان عضوی از نظام نباشند توانایی انجام کار را دارند ولی متاسفانه با صحبت های دو پهلویی که انجام می دهند عده ای هنوز بر این باروهستند که ایشان آمدن تنور انتخابات را گرم کنند و یا عده ای ایشان را منتسب به نظام میدانندو با اینکه ایشان گذشته پاکی دارند و بهرجال ایشان هم آقا زاده بوده اند و به راحتی می توانستند از این امکان استفاده کنند ولی ایشان از این امتیازات و حتی جان خود گذشتند. ایرادی زیادی که به ایشان است که تکلیف خودشان را با نظام و ولایت فقیه روشن نمی کنند مردم بارها نشان داده اند از این رژیم گذشته اند و صغیر و دیوانه نیستند که بخواند ولی داشته باشند ولی واقعا مشخص نیست آقای خزعلی ولایت فقیه را میخواهند یا مخالف هستند. در صورتیکه ایشان در ایران بیرون از جریان نظام باشند توانایی کار کردن را دارند.
البته رژیم خواستار این افراد نیست که بر سرکار بیایند که در عمل بتوانند اصلاحاتی را انجام دهند و نمونه آن را در این سالها دیدم مثل آقایان خاتمی و روحانی، کما اینکه این ها هم پاسدار اصلاحات در عمل نبودند. اینها خودشان ولایت فقیه را قبول دارند و آقای رحانی می گوید ما مطیع هستیم آقای رئیسی می گوید ما نوکرستیمم د واقع نظام همی را میخواه که تابع نظر ولای فقی باشه و تصمیمی جهت حق و حقو مردم نگیرد.

-در پایان با وجود این همه مشکلات زیادی اقتصادی و اجتماعی که هر ساله در ایران رو به افزایش است چاره کار در چیست؟ در تغییر حاکمیت و برگزاری یک رفراندوم دوباره در یک فضای آزاد و دموکراتیک؟

تمامی این مشکلات اقتصادی و اجتماعی که پیش آمده دلیل آن حکومت و ولایت فقیه است و نارکارآمدی کسانیکه در ایران در این سال ها روی کار بودند. تغییر حاکمیت و برگزاری یک رفراندوم در یک  فضای آزاد باید باشد و حتی آقای خزعلی پیشنهاد رفراندوم را دادند و این نه به انتخبات را که البته در یک حومت دیکتاتوری از نوع مذهبی  که رفراندوم معنی ندارد. حاکمیت زیر بار این رفراندوم نمی رود ماحتی حاضر به نظارت خارجی هم نیستیم زیرا مردم ما صلاحیت تشخیص خوب و بد را دارند. به نظر من باید تغییر در حاکمیت باشد تا بتوانیم در یک همایش بزرگ بدون شورای نگهبان و فشار های ولایت فقیه رفراندوم بزاریم تا مردم خودشان سرنوشت و حکومت دلخواه شان را انتخاب کنند. امیدواریم بتوانیم ایران را در یک استقلال و آزدی و یک حاکمیت دموکرات پیش ببریم.

-با سپاس فراوان از شما اقای شادانلو از اینکه وقت خودتان را در اختیار سایت خبری تحلیلی نگام قرار دادید در پایان حرف آخر شما رو می شنویم.

من هم از شما و سایت نگام تشکر می کنم در اینکه این وقت را به من دادید. حرف آخر من با مردم است. در این نظام و حاکمیت ولایت فقیه هیچ اصلاحاتی شدنی نیست. دقیقا مثل سال ۶۰ که خواستار اصلاحات بودیم و کودتای آن سال را همراه داشت و تا سال ۹۶ هچنان ادامه داردو تغییر در سیستم ولایت فقیه در همین حد است که اقای خاتمی می آید، می رود آقای احمدی نژاد می اید بعد اقای روحانی و…. یا همین اقای جهانگیری بیاید. این اقایان اگر توانایی انجام کاری را داشتند در این ۳۷ سال انجام می دادند. این افراد با طرز فکری که ولایت فقیه را قبول دارند مطمئنا کاری به نفع  مردم انجام نمی دهند. باید از این سیستم بیرون امد باید این افراد را ترد کنیم باید فضایی آماده باشد برای انتخابات و شرکت واقعی مردم در سرنوشت خودشان باید مردم حق و حقوق خود را بشناسند و حاضر نباشند در نمایش انتخابات شرکت کنند تابتوانند کشوری آزاد و آینده ای روشن داشته باشند.