گذشتن از هفت خوان دشوار در ایران برای گرفتن مجوز خوانندگی / فرید مصطفوی

وزارت ارشاد بعد از اعطای مجوز به آلبوم یکی از فعالان گروهک کومله که با دستور دادستانی تهران لغو شد و کنسرت موسیقی زنان که با روشنگری و اعتراض رسانه ای لغو گردید و خبر مجوز خواننده های رپ،اینبار وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی مجوز خوانندگی به یک زن را صادر کرد .
خانم نوشین طاقی خواننده ای است که توانسته از وزارت ارشاد مجوز بگیرد . وی پیش از این چندین خوانندگی غیر مجاز و تک خوانی در کارنامه خود داشته است.
وزارت ارشاد در یک سال و نیم از فعالیت دولت تدبیر و امید تا توانسته با پایمال کردن خون و ارزشهای شهدا ، دلسوزان انقلاب اسلامی را نگران کرده است.

آری ، این اخباری بود که حدود سه سال پیش با آغاز فعالیت دولت تدبیر و امید توسط خبرگزاری سراسر کذب فارس منتشر شد و فضای رسانه ای را مملو از تهمت و افترا و فشار نسبت به هنرمندان و خوانندگان و دولت نمود.
سخنانی که توسط به قول معروف دلواپسان نطام ایراد شد و بدون در نظر گرفتن علائق و نیاز های اقشار مختلف جامعه ، تنها با نظر شخصی خود بیان و اجرا می گردید.
حال ما دستمان از همه جا کوتاه است و صدای زنان را با وجودی که نمی دانیم چه خطری برای منافع نظام دارد را فاکتور می گیریم.اما هستند خوانندگان و شاعران و آ هنگسازان برجسته مردی که هیچ وقت اجازه ابراز وجود به آ نها داده نشد.
همه ی جوانان با استعداد را یا در زیرزمین ها محبوس کرده اند یا مجبور به همکاری با هنر مندان آنسوی مرزها ساخته اند ویا در بهترین حالت خوده آنها عطای کشور را به لقایش بخشیده اند و مهاجرت را ترجیح داده اند بر افراطی گری و یک سویه دیدن های موجود.
و در جایی دیگر هم خوانندگان و شناسنامه های هنر ما همانند استاد محمدرضا شجریان را به این شکل منسوخ از ادامه فعالیت خود منع کردند بدون توجه به هواداران و علاقه مندان او.
اگر بخواهیم با نگاهی طنز آمیز و البته تلخ و واقعگرایانه به هفت خوان گرفتن مجوز در ایران اشاره کنیم ، می توان گفت :خوان اول:مجوز شعر ها ، خوان دوم:شش و هشت نخوانید ، خوان سوم: ماهواره یعنی زیر زمین و حذف، خوان چهارم: در کتابخانه ثبت شوید ، خوان پنجم: طرح روی جلد آلبوم ، خوان ششم:استرس بابت گرفتن مجوز ، خوان هفتم : پولدار باشید…..
این است حسن توجه دلواپسان و تندروهای نظام به علائق اقشار مختلف جامعه.
با نگاهی اجمالی به صفحات مجازی متوجه می شویم که چه بسیار خوانندگانی که با عنوان های کذب و واهی و به دور از عقلانیت و اصول ،غیر مجاز و زیر زمینی بودن ، مجال کوچکترین حضور در بین علاقه مندان خود را ندارند ، خوانندگانی با طرفداران میلیونی که جالب است این امر برای مسئولین کاملا مشهود است .
خوانندگانی همچون : امیر حسین مقصودلو، آرمین زارعی ،یاسر بختیاری ، رضا پیشرو و بسیاری دیگر که با انگ و القاب کذب شیطان پرستی و ترویج فساد و فحشا و …. هر گونه فعالیت هنری و حق مدنی آنها سلب شده است.
به امید اینکه روزی تفکر مسئولین به سوی رفع نیاز های جاری مملکت حرکت کند و از جهت گیری های سیاسی و افراطی به سوی هنرمندان دست بردارند و به علائق و احتیاجات اقشار مردم توجه کنند و اجازه آزادی عمل به دولت ها داده شود.