انصراف جهانگیری به نفع روحانی / همه چیز درباره آقای معاون اول

نگام ، سیاسی _ انصراف جهانگیری به نفع روحانی آخرین قدم از قدم های انتخاباتی معاون اول برای پیروزی جریان اعتدال و اصلاحات در انتخابات ۹۶ است. او با حضور در مبارزات توانست تصویر خوبی از خود در ذهن مردم ایجاد کند. حالا انصراف جهانگیری به نفع روحانی، آخرین قطعه پازل محبوبیت اوست!

انصراف جهانگیری به نفع روحانی آخرین قدم از قدم های انتخاباتی معاون اول برای پیروزی جریان اعتدال و اصلاحات در انتخابات ۹۶ است. او با حضور در مبارزات توانست تصویر خوبی از خود در ذهن مردم ایجاد کند. حالا انصراف جهانگیری به نفع روحانی، آخرین قطعه پازل محبوبیت اوست!
شرق در این رابطه نوشت: از همان مناظره اول که آمد و قاطعانه به ادعاهای محمدباقر قالیباف و ابراهیم رئیسی پاسخ داد، محبوب شد؛ آن‌قدر که همه از او به‌عنوان برنده مناظره یاد می‌کردند. حالا اما با محبوبیت مردمی که به دست آورده، می‌خواهد به سود حسن روحانی با صحنه رقابت‌های انتخاباتیی خداحافظی کند. خداحافظی‌ای که قطعا محبوبیتش را دوچندان خواهد کرد.
بهانه: پایان مأموریت
مأموریتش برای معرفی‌کردن دستاوردهای دولت یازدهم را به نحو احسن انجام داده و حالا زمانش رسیده همان‌طور که وعده داده بود، به ‌نفع حسن روحانی از عرصه رقابت‌های انتخاباتی کناره‌گیری کند. از همان روزی هم که برای حضور در رقابت‌های دوازدهمین دوره ریاست‌جمهوری ثبت‌نام کرد، قرار بر همین بود که بیاید و دوشادوش روحانی از مسیری که دولت یازدهم طی کرده، بگوید. همراه روحانی باشد تا نقدها و تخریب‌های رقبایش بی‌جواب نماند. آمد تا اهرمی باشد برای مجاب‌کردن مردم به پذیرش دشواری‌‌های بی‌سابقه‌ای که سد راه دولت روحانی بوده‌اند. حالا که دیگر نفس تبلیغات انتخاباتی به شماره افتاده و وقت کناره‌گیری و پایان مأموریتش یعنی انصراف به‌ نفع حسن روحانی فرا رسیده است.
شناسنامه: صادره از سیرجان
اسم کاملش اسحاق جهانگیری‌کوه‌شاهی است و فرزند حسن. او بیستم دی ماه سال ٣۶ در کوه‌شاه در شمال شرق هرمزگان و از توابع سیرجان به دنیا آمد. ١٩ساله بود که در رشته فیزیک دانشگاه کرمان پذیرفته شد و بعد هم برای ادامه تحصیل در کارشناسی ارشد مهندسی صنایع به دانشگاه صنعتی شریف آمد و دکترای مدیریت صنعتی‌اش را از دانشگاه آزاد اسلامی گرفت. سال ۵٨ وقتی ٢٢ساله بود ازدواج کرد، همسرش منیژه جهانگیری است؛ که دختر عمویش هم است، کارشناس ارشد پرستاری. از زندگی خانوادگی آنها خبری در دست نیست؛ جز اینکه چهار فرزند دارد. حسین، حسام،فائزه و هدی. یک نوه دارد به نام پارسا چند عکسی از همراهی او و همسرش در فضای مجازی دست به دست شده‌اند و خبر‌های جسته‌وگریخته‌ای که از حضور برادرش مهدی که در اتاق بازرگانی و بانک گردشگری صاحب صندلی است، به گوش می‌رسد. سال ۵٩ برایش سال تلخی بود، او دو برادرش را در جبهه‌های جنگ با عراق از دست داده است.
کارنامه: مدیر مقبول
٢١ساله بود که انقلاب شد، چند ماه بعد از پیروزی انقلاب هم در جهاد سازندگی بم سمت گرفت، اولین سمت او برایش خوش‌یمن بود. او چند ماه بعد به‌عنوان مسئول جهاد سازندگی به جیرفت رفت و تا سال ۶١ در این سمت بود تا اینکه عضو شورای مرکزی استان کرمان شد. سال ۶٣ پایان حضور او در سازمان جهاد کشاورزی بود. او با شرکت در دومین دوره انتخابات مجلس شورای اسلامی راهی پارلمان شد.
او دو دوره- ادوار دوم و سوم – نماینده جیرفت در مجلس بود. شاخص‌ترین مواضعش به پنجم آبان سال۶۴ برمی‌گردد که در نطقی صریح از کابینه نخست‌وزیر امام دفاع کرد. او در حمایت از کابینه پیشنهادی نخست‌وزیر آن‌چنان تمام‌قد ایستاد که تا امروز همچنان به‌عنوان مدافع آن کابینه شناخته می‌شود.
او نماینده جیرفت بود و شعار توسعه و اعتدال کلیدواژه همه نقد‌ها و مواضعش بود تا اینکه سال ٧١ زمانی که غلامحسین کرباسچی برای شهرداری تهران در دولت هاشمی‌رفسنجانی به پایتخت فراخوانده شد، دولت سازندگی حکم استانداری اصفهان را به نامش زد، او به اصفهان رفت و به جای کرباسچی بر کرسی استانداری نشست و اولین گام‌های مدیریت اجرائی را با شعاری که سودایش را داشت، برداشت.
سه سال بعد هم – بهار سال ٧۴- با چهره‌های نزدیک به دولت سازندگی همگام شد و همراه با ١۶۶ نفر از اعضای کابینه هاشمی از جمله حسین مرعشی، علی هاشمی، فائزه هاشمی، محسن نوربخش، عطاالله مهاجرانی، مصطفی هاشمی‌طبا و… حزب کارگزاران سازندگی را تأسیس کردند. حزبی که انشعابی از جناح راست آن روزها بود و البته دولت‌ساخته‌اش می‌خواندند.
او بیش از پنج سال استاندار اصفهان بود. دوم خرداد که فرا رسید و دولت اصلاحات مستقر شد، جهانگیری به‌عنوان وزیر معادن و فلزات به مجلس معرفی شد و رأی اعتماد درخورتوجهی هم گرفت. او بعد از ادغام وزارت صنایع و وزارت معادن و فلزات، به‌عنوان وزیر صنایع و معادن انتخاب شد.
نفس‌های دولت هشتم که به شماره افتاد، او رفت‌وآمد‌هایش به ستاد‌های انتخابی کارگزارانی‌ها برای حمایت از کاندیداتوری آیت‌الله هاشمی‌رفسنجانی بیشتر شد.
او که یار نزدیک هاشمی بود، همگام کارگزارانی‌ها در انتخابات ٨۴ حاضر شد. محمود احمدی‌نژاد اما کارگزارانی‌ها را شکست داد و دو دوره بر مسند ریاست‌جمهوری نشست.
خودش می‌گوید در تمام آن هشت سال نه با سیاست قهر کرد و نه خانه‌نشین شد، نشست و اصولی و علمی برای توسعه ایران برنامه نوشت. او آن روزها به عضویت هیئت علمی سازمان مدیریت صنعتی و سپس رئیس هیئت امنای بنیاد صنعت و توسعه (NGO) درآمد و تا سال ٩٢ هم در این سمت ماند. هم‌زمان با این سمت او از سال ٨۴ یعنی پس از پایان دوران وزارتش به عضویت بنیاد باران که آن روزها تازه از سوی جمعی از وزرا و استانداران دولت اصلاحات پا گرفته بود، درآمد. تقویت زمینه‌های رشد فرهنگی، اجتماعی و اقتصادی و بالابردن سطح دانش و فناوری جامعه از جمله شعارها و هدف‌های مشترک تشکیل این بنیاد بود. به‌این‌ترتیب جهانگیری که در دولت کارگزارانی‌ها محبوب بود، در دولت اصلاحات هم صاحب جایگاه شد.
او در انتخابات دهمین دوره ریاست‌جمهوری نیز همراه با دیگر چهره‌های کارگزارانی به حمایت از نخست‌وزیر امام برخاست و عضو فعال ستاد‌ها بود. پس از این انتخابات و حواشی آن و حوادث سال ٨٨ جهانگیری جزء معدود چهره‌های کارگزارانی بود که نه بازداشت شد و نه حبس.
باوجود جدایی آن روزهای اصلاح‌طلبان از بزرگان جناح راست، اسحاق جهانگیری حلقه وصل این جریان با آنان ماند و در رکاب آیت‌الله هاشمی‌رفسنجانی برای جدانشدن این نقطه وصل تلاش کرد.
نکته ویژه رزومه کاری و سیاسی جهانگیری این است که او جزء معدود سیاست‌مداران اصلاح‌طلبی است که همواره نظر و نگاه مثبت مقام معظم رهبری را همراه خود دارد و به‌واسطه همین نگاه مثبت هم به خوبی توانسته در این میدان نقش‌آفرینی کند. آنچنان که در بحبوحه جدل‌های سیاسی آن روزها وقتی پدر جهانگیری در تیرماه سال ٨٩ درگذشت‌، مقام معظم رهبری برای او پیام تسلیتی صادر کردند.
در همان سال هم بود که او در حکمی از سوی مقام معظم رهبری به ریاست ستاد مبارزه با مفاسد اقتصادی منصوب شد؛ حکمی که جهانگیری با استناد به آن بر پاک‌بودن کارنامه اقتصادی و سیاسی‌اش صحه می‌گذارد و می‌گوید کوچک‌ترین تخلف اقتصادی‌ای ندارد.
شاید به‌واسطه نزدیکی او به رهبری بود که با فرارسیدن یازدهمین دوره انتخابات ریاست‌جمهوری، اصلاح‌طلبان بر سر او برای رفتن به میدان انتخابات اتفاق‌نظر داشتند و در محافل غیررسمی برای کاندیداتوری او رایزنی می‌کردند.
رایزنی‌ها برای کاندیداتوری او و ورود به عرصه رقابت‌ها هرروز جدی‌تر می‌شد تا اینکه آیت‌الله هاشمی‌رفسنجانی عزم کاندیداتوری کرد. با اعلام ورود هاشمی‌رفسنجانی، جهانگیری بدون تعلل به سمت او شتافت و رئیس ستاد انتخاباتی سردار سازندگی شد.
هرچند با ردصلاحیت هاشمی‌رفسنجانی در آن انتخابات، باز هم نام اسحاق به میان آمد، اما تاکتیک انتخاباتی اصلاح‌طلبان و اعتدال‌گرایان به‌گونه‌ای دیگر رقم خورد و حسن روحانی مورد توافق دو جریان قرار گرفت.
روحانی که رئیس‌جمهور شد، برگزیدن اسحاق جهانگیری به معاونت‌اولی ریاست‌جمهوری که هم محبوب کارگزارانی‌ها بود و هم مورد وثوق اصلاح‌طلبان، خبری بود که هم کام اصلاح‌طلبان را شیرین کرد و هوادارانشان را راضی.
او مرد سیاست‌مدار و اقتصاددان کابینه روحانی است، هوش و حافظه مستند او در قریب‌به‌اتفاق موضوعات سیاسی- اقتصادی همواره مددرسان کابینه یازدهم بوده؛ کابینه‌ای که وارث بداخلاقی‌ها و خرابی‌های هشت سال ریاست‌جمهوری احمدی‌نژاد بود؛ کابینه‌ای که در آن کاسبان تحریم‌ها و دلواپسان برجام هر روز برایش مانع‌تراشی می‌کردند.
فصل رقابت‌های دوازدهمین دوره انتخابات ریاست‌جمهوری که رسید، او تنها گزینه‌ای بود که برای همراه‌شدن با حسن روحانی در کارزار رقابت‌های انتخاباتی مهر تأیید حسن روحانی را گرفت و به‌عنوان کاندیدای پوششی راهی رقابت‌ها شد. او به میدان آمد تا همراه و همگام روحانی از مشکلاتی بگوید که در مسیر دولت یازدهم قرار داشته و از تلاش‌های دولت برای اجرای وعده‌هایش بگوید. او همراه روحانی شد تا دستاوردهای کابینه یازدهم در پی هجمه‌ها و تبلیغات منفی رقبای اصولگرا به حاشیه رانده نشود و مردم در جریان اموری قرار بگیرند که تا پیش از آن دولت در طرحشان دست و زبانش بسته بود.
حالا که او به نفع روحانی کنار می‌رود هم محبوب اصلاح‌طلبان است و اعتدالی‌ها و هم نگاه مثبت بزرگان اصولگرا را بیش از پیش با خود دارد.
مواضع:
 این‌بار انتخابات بین بد و بدتر نیست، بلکه بین راه و بیراهه است./ ایسنا، اردیبهشت ٩۶.
همه اقوام با هم برادر هستند و هیچ قومی بر دیگری ارجحیت ندارد. عده‌ای دنبال برگشتن به گذشته هستند و وعده‌های بیجا می‌دهند. نباید گول وعده آنها را خورد./ ایلنا، اردیبهشت ٩۶.
در مناظره، همه از آزادی می‌گفتند. انگارنه‌انگار اینها بودند که مطبوعات را فله‌ای بستند./ ایسنا، اردیبهشت ٩۶.
طرفدار مدیریت پله‌ای هستم نه آسانسوری./ تسنیم، اردیبهشت ٩۶.
نظام بانکی در دولت قبل تبدیل شده بود به قلک دولت، رئیس‌جمهور در سفر استانی می‌گفت فلان‌میلیارد تومان از پول بانک پرداخت می‌کنم./ فارس، اسفند ٩۵.
پیداست بابک زنجانی هنوز قدرت دارد و ایمیل‌هایی را که مسئول حقوقی وزارت نفت فرستاده، هک کرده است./ روزنامه شرق، اسفند ٩۵.
اقتصاد ایران راهی جز این ندارد که بخش خصوصی میدان‌دار اصلی اقتصاد باشد/ مهر، بهمن ٩۵.
دولت هم بارها گفته باید پشت‌پرده‌های زنجانی افشا شود. تا چه زمانی باید منتظر افشا باشیم./ روزنامه شرق، بهمن ٩۵.
نظرات مقام معظم رهبری، نظرات بسیار روشنی راجع‌به افراد و جریان اصلاح‌طلب است و استقبال خیلی خوبی انجام شد. من به سهم خودم سعی می‌کنم تا آنجا که امکان دارد، در ایجاد و برقراری این کانال ارتباطی تلاش کنم.
با صدور یک بیانیه و اعلام در جمع مردم شیراز؛
«اسحاق جهانگیری» به نفع «حسن روحانی» از انتخابات کنار رفت
«اسحاق جهانگیری» که در جمع هواداران ائتلاف اصلاح طلبان – اعتدالیون در شیراز سخنرانی می کرد، با اعلام این مساله که «همراه شما به روحانی رای می‌دهم» انصراف خود در حمایت از «حسن روحانی» را اعلام کرد و از همه مردم خواست که در روز ۲۹ اردیبهشت ماه سال جاری به روحانی رای بدهند.
به دنبال درخواست شورای عالی سیاستگذاری اصلاح طلبان از «اسحاق جهانگیری» برای کناره گیری او از انتخابات به نفع رئیس دولت یازدهم؛ جهانگیری دقایقی پیش به نفع «حسن روحانی» صحنه انتخابات را ترک کرد.

به گزارش «تابناک»، در نامه شورای عالی سیاستگذاری اصلاح طلبان خطاب به «اسحاق جهانگیری» آمده است:
خدای را سپاسگزاریم که فرصت خدمت به شریف‌ترین انسانهای روی زمین یعنی ملت بزرگوار ایران را فراروی فرزندان مسئولیت شناس این آب و خاک قرار داده وگذرگاههای وصول به مقصد را آنچنان باز نموده است که شیفتگان خدمت میتوانند آنگونه که شایسته است بار امانتی که بر دوش دارندرا  به سرمنزل مقصود برسانند.
شورای عالی سیاست گذاری انتخاباتی اصلاح طلبان لازم میداند با صدایی رسا از جنابعالی که مسئولانه پیشنهاد این شورا مبنی بر ضرورت حضور در عرصه رقابت‌های انتخاباتی را پذیرفته و در تمامی صحنه ها و عرصه ها ، مناظره ها و گفتگوها با قدرت ، صلابت ، خردورزی و اخلاق مداری از گفتمان اصلاحات بعنوان گفتمان امید ، آرامش ، توسعه گرایی و کارآمدی دفاع نمودید قدرشناسیکند و توفیقات بیش از پیش شما را از خدای بزرگ مسئلت نماید.
این شورا با توجه به مجموعه شرایط پیش آمده و به منظور تداوم راهی که از انتخابات خرداد ۱۳۹۲ فراروی ملت قرار گرفته است پیشنهاد می نماید جنابعالی در یک تصمیم متعهدانه و مسئولیت شناسانه دیگر حمایت از کاندیدای اجماعی اصلاح طلبان جناب حجت الاسلام والمسلمین آقای حسن روحانی را مورد تاکید قرار داده و با انصراف از نامزدی دوازدهمین دوره ریاست جمهوری برگی دیگر بر کارنامه درخشان خود بیفزائید.
تردیدی وجود ندارد که آن برادر عزیز بیش از هر کس دیگر ضرورت اجماع اصلاح طلبانه را احساس می کنید همانگونه که متعهدانه در صحنه حاضر شدید انشاءالله با طیب خاطر این پیشنهاد را خواهید پذیرفت .
همچنین از ملت بزرگوار ایران انتظار داریم با حضور آگاهانه پای صندوقهای رای و انتخاب کاندیدای اجماعی اصلاح طلبان جناب آقای روحانی و همچنین نامزدهای شورای شهر تهران و دیگر مناطق از لیست “امید” شورای عالی سیاست گذاری اصلاح طلبان  برشکوه و عظمت ایران بیافزایند.یاد امام و شهیدان جاویدان  عزت و سربلندی ملت ایران با دوام
گفته می شود، در پی این درخواست، جهانگیری ضمن پذیرش نظر شورای عالی سیاستگذاری اصلاح طلبان، عصر امروز و دقایقی پیش تصمیم به کناره گیری از عرصه انتخابات ریاست جمهوری به نفع «حسن روحانی» گرفته است.
بیانیه انصراف جهانگیری از انتخابات منتشر شد
«اسحاق جهانگیری» با صدور بیانیه ای ضمن اعلام کناره گیری از نامزدی ریاست جمهوری از ملت ایران دعوت کرد تا با مشارکت گسترده در انتخابات ریاست جمهوری از دکتر حسن روحانی حمایت کنند. در این بیانیه تصریح شده است: دولت آینده که انشاءالله با رأی بالای مردم آگاه ما به دکتر روحانی انتخاب شود، قادر خواهد بود با پشتیبانی رهبری معظم انقلاب و استفاده از همه ظرفیت‌های سیاسی ، اجتماعی و اقتصادی کشور راهی روشن‌تر برای ‌گفت‌و گو ،‌ تفاهم و مشارکت ملی و برآوردن همه خواسته‌های ملت بگشاید .
متن کامل این بیانیه به شرح ذیل است:
 بسم الله الرحمن الرحیم
 ملت شریف و بزرگوار ایران
میهن عزیز ما در آستانه ورود به دو انتخابات مهم ریاست جمهوری و شوراهای اسلامی شهر و روستاست . توجه به مسائل ملی و فرصت ها و چالش‌های جهانی، درک اهمیت و حساسیت ویژه این انتخابات و ضرورت حضور و مشارکت فعال در آن را اجتناب ناپذیر می‌سازد . ‌انتخابات پیش‌رو را باید فرازی دیگر برای پیشبرد مردم سالاری و توسعه همه جانبه و پایدار کشور بدانیم . در امتداد راهی که تا به امروز برای اصلاح رویکردها و سیاست‌های نادرست و بازگشت نظام اجرایی به عقلانیت و اعتدال پیموده‌ایم ،‌ ضروری است گامی بلندتر برای حل تنگناهای جامعه و مشکلات مردم برداریم.
این ضرورت مرا واداشت که با صلاحدید بزرگان اصلاحات و رایزنی با جناب آقای دکتر روحانی در آخرین لحظه‌های ثبت نام، نامزد ریاست جمهوری شوم و همانگونه که در آن زمان اعلام کردم برای تبیین وضعیت کشور در آغاز راه و مسیری که طی کردیم و راهی که پیمودیم و ارایه چشم‌انداز پیش‌رو ، وارد عرصه رقابت‌ها شدم.
اکنون که دوره تبلیغات رو به پایان است و بحمدالله جناب آقای دکتر روحانی با عبور از میان همه بداخلاقی‌ها و بی‌انصافی‌ها توانسته است در معرض اقبال چشمگیر ملت قرار گیرد.‌ من بار این مسئولیت را از خود برداشته می دانم و با اعلام کناره‌گیری از کاندیداتوری، تمام توان خود را در خدمت حمایت از دکتر روحانی و پیشبرد برنامه‌های آینده ایشان قرار می‌دهم .
با سپاس از حسن ظن و بذل عنایت همه بزرگان، دلسوزان و شخصیت‌های کشور، همه اصلاح‌طلبان و اعتدال‌گرایان و اصول‌گرایان که حضور این بنده کوچک خداوند را در انتخابات متضمن نفعی برای ملت و نظام می‌دانستند و با تقدیر از حمایت و لطف همه جوانان و زنان و مردان عزیز ایرانی که در دور و نزدیک کشور حماسه و شور مشارکت در انتخابات آفریدند ، ‌می‌گویم خود را موظف و مکلف به خدمت در راه اصلاحات و اعتدال و پیشبرد سیاست تدبیر غلبه کشور بر همه مشکلات پیچیده و مزمن می‌دانم.
اعتقاد راسخ دارم که مجموعه ظرفیت‌های فراوان این کشور، آرمان ما برای دستیابی به توسعه همه‌جانبه کشور را دست یافتنی تر از همیشه کرده است و هر جا نیاز به تجربه ، ‌توان و حیثیت من باشد ،‌ بی‌دریغ در خدمت اسلام ، ایران ، ملت و نظام بوده و خواهم بود.
من دراین مقطع، حمایت از دکتر روحانی و رای قاطع به ایشان را حمایت از ملت توانمند ایران می‌دانم که حق دارد امید به فردایی بهتر داشته باشد. من حمایت از دولت را که توانسته است با سنجیدگی و ایستادگی ، ‌زمینه‌ها را برای جبران سوء تدبیرهای گذشته فراهم کند ، ‌حمایت از نظام جمهوری اسلامی می‌دانم.
من یقین دارم که دولت آینده که انشاءالله با رأی بالای مردم آگاه ما به دکتر روحانی انتخاب شود، قادر خواهد بود با پشتیبانی رهبری معظم انقلاب و استفاده از همه ظرفیت‌های سیاسی ، اجتماعی و اقتصادی کشور راهی روشن‌تر برای ‌گفت‌و گو ،‌ تفاهم و مشارکت ملی و برآوردن همه خواسته‌های ملت بگشاید . مردم سالاری ، ‌آزادی ، ‌دغدغه معیشت مردم و پیشرفت کشور ، آموختن از تجارب گذشته و باور به “همه برای ایران ” راه غلبه بر همه مشکلات است .
از شما می‌خواهم که با مشارکت و حضور مؤثر خود در انتخابات به کمک رییس جمهور و دولتی بیائید که می‌خواهد کارهای بزرگی را با قوت و قدرت بیشتر به پیش برد.
 از خداوند بزرگ در این راه برای همه ملت ایران توفیق روز افزون مسئلت دارم.
همچنین «اسحاق جهانگیری» که دقایقی پیش در جمع هواداران ائتلاف اصلاح طلبان – اعتدالیون در شیراز سخنرانی می کرد، با اعلام این مساله که «همراه شما به روحانی رای می‌دهم» انصراف خود در حمایت از «حسن روحانی» را اعلام کرد و از همه مردم خواست که در روز ۲۹ اردیبهشت ماه سال جاری به روحانی رای بدهند.
روز گذشته، در جریان مقابل ائتلاف اصلاح طلبان – اعتدالیون؛ یعنی اصولگرایان تصمیم مشابهی اتخاذ شد و «محمدباقر قالیباف» در جهت یکپارچه گی و شکل گیری ائتلاف حداکثری جریان اصولگرایی، صحنه انتخابات را به نفع «سید ابراهیم رئیسی» ترک کرد؛ مساله ای که مورد تقدیر رئیسی و بسیاری از شخصیت های جریان اصولگرایی قرار گرفت.