پیشگامان دموکراسی جهان، مشارکت مردم ایران را در انتخابات ستودند

نگام ، سیاسی _ برخی رسانه های غربی در بازتاب شور و حضور مردم در دوازدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری و پنجمین دوره شورای شهر آن را نمادی از سطح بالای مشارکت مردمی عنوان کرده اند.
به گزارش ایرنا

**یک گام به جلو
صف رای دهندگان با نظم و ترتیب پیش می رود، حتی بانوانی که بچه در آغوش دارند و آنها که کودکی خردسال به همراه آورده اند با صبر و شکیبایی با صف پیش می روند. مراقبانی که حواسشان به سالمندان است و آنها را مستقیم به پای صندوق رای هدایت می کند، از بانوانی که کودک زیر ۶ سال دارند نیز دعوت می کنند تا بدون صف رای دهند، اما بسیاری ترجیح می دهند انضباط را تمرین کنند.
روحیه همکاری و دلسوزی مردم برای یکدیگر به ویژه برای کودکان، از ویژگی هایی است که در میان مردمی که برای رای دادن به حوزه امامزاده علی اکبر (ع) چیذر مراجعه کرده اند، دیده می شود که این خود یک گام رو به جلو است.
سازمان علمی، تربیتی و فرهنگی سازمان ملل (یونسکو)، همه گیر شدن فرهنگ هایی مانند احترام به قانون و رعایت حقوق دیگران را پیش شرط توسعه اقتصادی و اجتماعی و پیوستن به فرایندهای جهانی شدن می داند.

**حساسیت مردم نسبت به اخبار انتخاباتی
ایستادن در یک مکان با یک هدف مشترک برای بسیاری کافی است که سرصحبت را با یکدیگر باز کنند. گفت و گوها نشان می دهد مردم با جدیت اخبار انتخاباتی را دنبال کرده اند.
خانم میانسالی می گوید، «نتیجه از پیش معلوم است، مردم هیچکاره اند».
دختر جوانی در پاسخ می گوید: «اینها را می گویند تا مردم را ناامید و از رای دادن دلسرد کنند».
دختری که به همراه مادرش برای رای دادن آمده است به او می گوید: ای کاش برای رای دادن به مدرسه می رفتیم، اعلام کرده بودند که طرفداران یکی از نامزدها برای رای دادن به مدارس بروند.
دیگری پاسخ می دهد، دفتر ریاست جمهوری اعلام کرده است چنین الزامی وجود ندارد و مردم آزاد هستند تا در هر شعبه ای که می خواهند رای دهند.

**رییس جمهوری باید رفتار دیپلماتیک بداند
یک بانوی میانسال که در زمینه تجهیزات آزمایشگاهی فعالیت می کند و به خاطر کارش، زیاد به ماموریت های خارجی می رود به خبرنگار ایرنا گفت: برای من مهم این است، کسی جامه ریاست جمهوری بپوشد که بتواند به زبان دیپلماتیک با جهان سخن بگوید، نه اینکه طوری صحبت کند که با ایجاد ایران هراسی در جهان، منافع ملی را به خطر اندازد.
وی که خواست نامش بیان نشود افزود: پس از امضای برنامه جامع اقدام مشترک (برجام)، نگاه کشورهای دیگر به ویژه کشورهای اروپایی، به ایران عوض شد و هراس از ایرانی که گاه زمینه ساز بی حرمتی بود، کمتر شد.
این کارشناس ارشد مهندسی پزشکی ادامه داد: در مقابل پس از حمله به سفارت عربستان سعودی، بار دیگر اوضاع بین المللی به زیان ملت ایران تغییر کرد.
وی تصریح کرد: ببینید، کشوری مثل آمریکا که در حقیقت مسبب بسیاری از اتفاقات ناگواری است که در جهان رخ می دهد، حتی برای حمله به یک کشور می کوشد با رعایت یک سری مقررات و قوانین و اخذ مصوبه برخی مجامع جهانی به گونه ای عمل کند که کارش حقوق بشری جلوه کند.
این بانوی مهندس ادامه داد: در مقابل ما گاه حتی در مواری که ۱۰۰ درصد حق با ما بوده است مانند شرایطی که در عربستان سعودی برای حاجیان پیش آمد با اقدامات ناشیانه مانند بالا رفتن از دیوار سفارت، ورق را به نفع مهاجم برمی گردانده ایم و کشور را در موضع ضعف قرار داده ایم.

**چاره اساسی برای معضلات کشور می خواهیم
انباردار بازنشسته ای که خود را امیر معرفی و شغل فعلی خود را راننده عنوان کرد، گفت: از رییس جمهوری آینده انتظار دارم تا به فکر چاره اساسی برای مشکلات کشور باشد.
وی در توضیح بیشتر گفت: وضع معیشت مردم خوب نیست، فساد بیداد می کند و بیکاری امان مردم را بریده است، اما چاره کار افزایش یارانه نقدی نیست.
امیر افزود: ریشه همه اینها به از حرکت ایستادن چرخ تولید و سرمایه گذاری بر می گردد. اگر دولت امنیت سرمایه گذاری را فراهم کند و سرمایه به کشور بیاید و به عنوان مثال چند کارخانه احداث شود، اشتغال ایجاد می شود، وضع مالی مردم بهتر می شود و فساد کاهش می یابد.
وی، ملاک انتخاب خود را بر اساس جهت گیری نامزدها برای حل ریشه ای معظلات اجتماعی و اقتصادی عنوان کرد.

**حل معضلات شهری در گرو انتخاب هوشمندانه مردم
این بازنشسته ۷۱ ساله افزود: انتخابات شوراها نیز اهمیتی کمتر از انتخابات ریاست جمهوری ندارد و باید تلاش کنیم انتخاب ما هوشمندانه باشد.
وی تاکید کرد: اگر افرادی را انتخاب کردیم که به لحاظ علم صلاحیت لازم را دارند، آنگاه می توانیم امیدوار باشیم که در آینده مشکلات از بین بروند.
امیر اظهار کرد: وقتی من ساعت هشت صبح از میدان انقلاب به مقصد میدان تجریش مسافر سوار می کنم و ساعت ۱۰ صبح کلافه و عصبی به مقصد می رسیم، این یعنی ناتوانی شهردار و شورای شهر در حل معضلی به نام ترافیک، معضلی که روی سلامتی، کار، درآمد و همه ابعاد زندگی شهروندان تاثیر منفی می گذارد و زمینه ساز مشکلات زنجیره وار بعدی است.

**در ذهن مردد ها چه می گذرد؟
یکی از خادمان امامزاده علی اکبر (ع) که گوشه ای نشسته و به جمعیت نگاه می کند، در پاسخ به این سوال که آیا رای داده اید یا نه، گفت: خیر، هنوز به نتیجه نرسیده ام که رای دهم.
وی افزود: در همه انتخابات از ابتدای پیروزی انقلاب تا کنون شرکت کرده ام، اما وضع ما مرتب بدتر شده است، شرکت در انتخابات فایده ای ندارد.
شاید تا چند ساعت دیگر، عقلم بر احساسم چیره شود و رای بدهم.
این شهروند ۵۸ ساله، تاثیر مناظره تلویزیونی نامزدهای ریاست جمهوری در ترغیب وی برای شرکت در انتخابات را منفی ارزیابی کرد و گفت: به نظر می رسد همه نامزدها جدا از میزان موفقیت شان در وظایفی که تا کنون عهده دار بوده اند، تخلف ها و سوء استفاده هایی داشته اند.

**نرخ بالای مشارکت مردم به گواه یک پایگاه خبری امریکایی
بر اساس نتایج یک بررسی که توسط پایگاه خبری کوارتز آمریکا انجام داده، ایران در شمار کشورهایی قرار دارد که از نرخ بالای مشارکت مردمی در انتخابات برخوردار است.
در این گزارش آمده است، در سال ۲۰۰۸ میلادی ۵۷.۵ درصد آمریکایی هایی واجد شرایط رای دادن، در انتخابات ریاست جمهوری شرکت کردند، رقمی که در مقایسه با چهار دهه پیش از آن، رقم خوبی به حساب می آید. این در حالی است که در سال ۲۰۰۹ میلادی نرخ مشارکت مردم ایران در انتخابات ریاست جمهوری، ۷۵.۵ درصد بود.
به نوشته کوارتز، جمعیت رای دهندگان در دوازدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری در تهران هر لحظه بیشتر می شود و صفوف طولانی مردم که در زیر آفتاب ایستاده اند، تحسین برانگیز است.
مردم ایران حتی جدی تر از کشوری مانند آمریکا که از پیشگامان دموکراسی در جهان است، انتخابات را دنبال می کنند.
به گزارش ایرنا، در انتخابات ریاست جمهوری سال ۱۳۹۲، ۷۲.۷ درصد واجدین شرایط در انتخابات شرکت کردند و نرخ مشارکت مردم در انتخابات شوراهای اسلامی شهر و روستای سال ۱۳۹۲ نیز معادل ۶۲.۶۵ درصد بود.
بررسی ها نشان می دهد، در سراسر جهان، میزان مشارکت مردم در انتخابات ریاست جمهوری بهتر از سایر انتخابات است.
به گزارش ایرنا، دوازدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری، پنجمین دوره شوراهای اسلامی شهر روستا و نخستین میاندوره ای دهمین دوره مجلس شورای اسلامی از ساعت هشت صبح امروز(جمعه) در ۶۳ هزار و ۵۰۰ شعبه اخذ رای در سراسر کشور آغاز شد.
همچنین در این دوره از انتخابات، ۵۶ میلیون و ۴۱۰ هزارو ۲۳۴ نفر واجد شرایط رای هستند و تعداد یک میلیون و ۳۵۰ هزار و ۲۹۴ نیز نفر برای نخستین بار می توانند در انتخابات شرکت کنند