گفتگوی نگام با داریوش معصومی، استاد دانشگاه و اقتصاددان: خسارات اقتصادی دولت احمدی نژاد باده سال کار مفید هم از بین نمی رود

نگام، گفتگو –  با داریوش معصومی، داریوش معصومی دکترای اقتصاددان و استاد دانشگاه تهران جنوب که از بازداشت شدگان در سال ۸۹  به دلیل نوشتن نامه معروفشان به آقای احمدی نژاد می باشند از تهران همکلام شدیم تا کمی در مورد وضعیت اقتصاد ایران در حال حاضر بحث کنیم. ایا بحران اقتصادی حل شدنی است؟


– آقای معصومی چرا وضعیت معیشت مردم دروضعیت ایده آلی نیست؟ این بحران ها ناشی از چیست؟

با سلام خدمت شما و همه خوانندگان محترمتان، وضعیت اقتصادی که الان ایران دچار آن شده حاصل از تفکرات اشتباهی است که از پایه های انقلاب بنا شد. در دولت آقای خاتمی در جهار سال اول علیرغم تمام خوبی ها ایشان تمام وقت خود را بر موضوع آزادی معطوف کردو در جهار سال دوم بیشتر درگیر اتقادات بی شمار بود. ولی در دولت ایشان به نظر بنده به دلیل مدیران خوب اقتصادی مانند اقای نمازی کمترین رکود اقتصادی را شاهد بودیم.
اما داستان حضور اقای احمدی نژاد در دولت و متاسفانه عدم شناخت ایشان به مملکت داری ایران را دجار بزرگترین بحران کرد.

-یادمونه دلیل بازداشت شما در سال ۸۹ هم نامه معروف شما به ایشان بود که تیتر آن نامه این بود «آقای احمدی نژاد تا در فاجعه اقتصادی غرق نشده ایم کاری بکنید» دلیل آن تحلیل شما در آن وقت چی بود؟

کاملا مشخص بود. رویکرد اشتباه دولت در ضمینه های اقتصادی و استفاده بیش از حد از منابع ذخیره های ارزی و ملی کشور را دجار یک رکود اقتصادی در باطن، اما یک بازار خوب در ظاهر کرده بود. این ظاهر خوب از سال ۸۹ با افزایش تحریم ها یواش یواش از بین رفت و با کم شدن ذخیره ارزی مملکت در یک بخران اقتصادی فرو رفت. من در آن نامه نوشتم که شما به دلیل نداشتن تجربه در بحران های اقتصادی بهتر از اهالی این دانش بیشتر استفاده کنید. بحران در ایران روز به روز در حال افزایش بود. نگرانی اهالی اقتصادی عیر وابسته به دولت هر روز بیشتر می شد اما عدم توجه ایشان به بحث اصلی رکود اقتصادی و دادن شعار های پوپولیستی از بعد از سال ۸۹ بیشتر دوران بحران اقتصادی را در تاریخ ایران شاهد بودیم.

– خوب این بحران اقتصادی درمان شدنی است؟

بله اما چاره کار آن استفاده از اصول اقتصادی و کار دراز مدت است. شما نگاه کنید بعد از پرداخت یارانه ها که یک کار بدون مشورت و غیر اصولی بود دچار چه بحران هایی شدیم. جقدر اقتصاددانان فریاد زدند این کار خودکشی کشور است و دچار بحران می شویم. اما با یک تفکر اشتباه یک نفر کشور را به نابودی کامل سپردیم. درمان آن در ۴ سال دولت اقای روحانی شروع شد. اما این ویرانه اقتصادی که از قبل بود و در ۸ ساله دولت نهم و دهم بیشتر هم شد با ده سال کار مفید هم درست شدنی نیست. این بحث باید در طول طمان حل شود و من فکر میکنم تا پایان دولت جدید اقای روحانی در صورتیکه ایشان با همین روند جلو بروند شاید حدود نیمی از مشکلات اقتصادی ایران مرمت شود و با یک رویکرد صحیح در دولت های سیزهم و جهاردهم ایران به طور کامل از این بحران عبور کند. من معتقدیم در سال ۱۴۰۰ سرنوشت ایران رقم می خورد. یک انتخاب اشتباه اقتصاد ایران را برای همیشه غرق خواهد کرد.

– اما طبق اعلام بانک مرکزی ما شاهدبیشترین رکود را در حال حاضر هستیم؟

این امار های بانک مرکزی در دولت دهم هم اعلام میشد طوریکه ایران را گلستان جلوه می داد. اما این آمار با واقعیت های جامعه تفاوت های زیادی دارد. زیاد نمی شود به این امار ها توجه کرد. بزگرتین دست آورد دولت جدید ارتباط با کشور های دیگر با سرمایه گذاری طولانی مدت است.من به عنوان یک دکتر تقتثادی به شما قول میدهم این روند در صورت تداوم در پایان سال ۱۳۹۹ ما را تا حدود زیادی از بحران خارج کند. به شرط انکه دولت خودش را بیشتر درگیر حواشی نکند و در این چهار سال تمام نیروی خود را برای حل مشکلات اقتصادی قرار دهد.

– خوب اقای دکتر آیا تضمینی است برای خروج از بحران؟

بله تضمین آن انتخاب مردم در اردیبهشت ماه ۹۶بود. شما نگاه کنید، مردم و قشر درگیر مسائل اقتصادی جامعه از یک کارمند حقوق بگیر تا یک تاجر عالی، با این دیدگاه رای به اقای روحانی دادند که ایشان با ادامه همین روند اقتصادی بحران های ایران را حل کند. در تیم اقتصادی اقای روحانی افرادی به مراتب شایسته تر از دولت قبلی وجود دارد این خود یک رویکرد بزرگ است. من برخلاف بیشتر مردم مخالف این هستم که مردم از ترس فرد دیگری به روحانی رای دادند. اصلا اینطور نیست آنها خواستار ادامه این روند شدند و برای رسیدن به این روند خود رای دادند. اما همانطور که قبلا هم گفتم این روند باید تا پایان دو دوره بعدی انتخابات هم ادامه داشته باشد. دقت کنید ویرانی های اقای احمدی نژاد در سال ۸۹ در فروش نفت بشکه ای ۱۲۰ دلار بود. این که ما تحریم بودیم و مشکل فروش نفت داشتیم درست است اما میانگین در امد نفتی در دولت ایشان از تمام دولت ها  بیشتر بود. همیشه یک انتخاب اشتباه ممکن است شما را برای همیشه نابود کند.

-در پایان اگر حرف ناگفته ای دارید بفرمایید؟

حرف من در پایان این است. تحریم کردن یک رویکرد و موقف کردن آن در هیچ جایی قابل تحسین نیست. من هم قبول دارم وضعیت کنونی جامعه به لحاظ مدنی و اقتصادی در بحران به سر می برد. اما برای پشت سر گذاشتن این بحران یک عزم راسخ و مردمی میخواهد شما برای عبور از هر چالشی قطعا گزینه هایی دارید در زندگی خود. ایا شده تا به حال در زندگی خود در برابر مشکلات آن را تحریم کنید؟ نه نشده شما با تفکر و علم ان مشکل را حل کردید حالا شاید یک شبه شاید ده ساله اما تصمیم به رفع آن گرفتید نه تحریم آن. آن دوستانی که انتخابات را تحریم کردند. راه حل مبارزه با مشکل را بلد نبودند. برای حل هر مشکلی باید تصمیم های درست گرفت و. با تفکر و انتخاب درست به سوی خواسته خود قدم برداشت. زمان بریا رسیدن به آرمان بی معنا ترین کلمه است.

-خیلی ممنون از اینکه وقت خودتان را در اختیار ما قرار دادید.

من هم از شما و بقیه همکارانتان سپاس گذاردم و امیدوارم در کارتان موفق و پیروز باشد.