هنگامه شهیدی پس از ۹۰ روز همچنان تفهیم اتهام نشده است

نگام، حقوق بشر – هنگامه شهیدی روزنامه نگاری که از تاریخ ۱۹ اسفند ماه ۱۳۹۵ در بازداشت موقت به سر می‌برد، تا کنون اتهامش اعلام نشده و همچنان بازجویی‌ها از او در سلول انفرادی بند ۲۴۱ زندان اوین ادامه دارد.

یک منبع نزدیک به هنگامه شهیدی با اظهار اینکه وضعیت جسمی و روحی این روزنامه نگار پس از سه ماه حضور در انفرادی و اعتصاب غذای تر وخیم است به کمپین بین المللی گفت: «او ۹۸ روز است که در انفرادی و تحت بازجویی‌های طولانی مدت است بدون اینکه آسمان و آفتاب ببیند. او دچار بیماری قلبی، کلیه و کیست تخمدان است و شرایط انفرادی و اعتصاب غذا بیماری‌های او را تشدید کرده، هنگامه بارها به بیمارستان و یا بهداری زندان اوین برای بیماری‌ها و ضعف جسمی ناشی از اعتصابش منتقل شده است.»

این منبع در ادامه گفت دفتر دادستانی از مادر هنگامه شهیدی تعهد کتبی گرفته تا درباره وضعیت فرزندش با رسانه‌های غربی مصاحبه نکند. به گفته این منبع «مادر هنگامه هر روز به دادستانی می‌رود، از این اتاق به آن اتاق، هر روز با مسوولان مختلف صحبت می‌کند تا اجازه دهند فرزندش برای درمان بیماریش با قرار وثیقه آزاد شود. اما هر روز به او می‌گویند برو فردا برگرد و مدتی پیش هم از او تعهد کتبی گرفته‌اند که اگر خواستار آزادی فرزندش است  با رسانه‌های خارج از کشور صحبت نکند.»

این منبع با اشاره به دور جدید بازجویی‌ها گفت: «هنگامه توسط وزارت اطلاعات بازداشت شد و مدتی در بند ۲۰۹ زندان اوین تحت بازجویی بود اما بعد از آن او را به بند ۲۴۱ زندان اوین که متعلق به حفاظت اطلاعات قوه قضاییه است منتقل کردند و اکنون بازجویان قوه قضاییه او را مورد بازجویی قرار می‌دهند. ما نمی‌دانیم چرا مجددا از سوی ارگان دیگری مورد بازجویی قرار می‌گیرد و چرا پس از سه ماه هنوز اتهام او مشخص نشده، تنها می‌دانیم وضعیت هنگامه خوب نیست.»