روحانی را کمک کنید / میترا باستانی

در روزهای اخیر دکتر روحانی در جمع اقشار مختلف مردم با ذکر شواهد و نمونه‌های فراوانی از برخوردهای غیراخلاقی و غیرانقلابی و غیرقانونی با دولت یازدهم اعلام کرد که دولت او مظلوم‌ترین دولت بعد از انقلاب است.

روحانی زمانی کشور را تحویل گرفت که شرایط اقتصادی کشور اساسا به شکلی بود که سروسامان دادن به آن کار بسیار دشواری بود چون با وجود «رکود تورمی» نمی‌توان راهکار مناسبی هم برای کنترل تورم و هم برای مبارزه با رکود انتخاب کرد و به همین دلیل دولت روحانی با دشواری زیادی در حل معضل اقتصادی به ارث رسیده از قبل مواجه بود.

یکی از مهم‌ترین مشکلات کشور در هنگام روی کار آمدن دولت روحانی، ماجرای هسته‌ای و بحث تحریم‌ها بود. و از آن به بحران هسته ای یاد می شود. تصویب چندین قصعنامه در شورای امنیت که ایران، تهدید علیه امنیت جهانی قلمداد شده بود

روحانی باید مذاکره می‌کرد تا بتواند بدون پرداخت هزینه‌های سنگین، تحریم‌ها را لغو و ضمن حفظ توان هسته‌ای کشور، ایران را از شر قطعنامه‌های شورای امنیت نجات دهد.

یکی از دلایل مظلومیت دولت روحانی شکل و سازماندهی مخالفان دولت است. با قاطعیت می‌توان گفت در هیچ دولتی مخالفان به این میزان سازماندهی و انسجام نداشتند و تقسیم کار نکرده بودند و علیه دولت مساله‌سازی نمی‌کردند.

در انتخاباتی که گذشت مبارز با فساد و فقر ستیزی و توجه به قشر پایین دست جامعه از مهمترین محورهایی بود که هر ۶ کاندیدا حول این مساله ش شعار می ساختند و وعده می دادند که اگر رئیس جمهور شوند در راستای فقر زادیی و مبارزه با فساد برنامه های متنوعی دارند.

هیاهوی کاندیداها و حامیانشان بر سر جذب آرای بیشتر سبب شده بود نداشتن برنامه و شعار زدگی آنها خودنمایی کند تا جایی که مردم بر این عقیده بودند که خروجی مناظره ها صرفا حمله کاندیداها به یکدیگر و رو کردن بعضی مسائل شخصی آنها بوده و تقریبا برنامه ای که بتوان از آن به عنوان راهبرد کاندیداها برای اداره دولت آینده یاد کرد و البته انتقاد کاندیداها به این برنامه ها وجود خارجی نداشت.

«حسن روحانی» در انتخاباتی که گذشت برای به در کردن حریفانش وعده های کوچک و بزرگی داشت که بازهم از گشایش در فضای سیاسی کشور و توجه به اقلیت ها و حقوق شهروندی کلید خورد و به اشتغال زایی و بزرگ کردن سفر مردم وسعت یافت. اما اکنون که رقابت های انتخاباتی پایان یافته است باید به این نکته اذهان را توجه داد که اگر وعده های انتخاباتی و شعارهای رئیس جمهور منتخب مردم برای دولت دوازدهم را مناسب می دانیم، باید به او برای تحقق وعده هایش کمک کرد، آنهم در جهت بهبود وضعیت مردم و پیشرفت کشور.

لذا به نظر می رسد تا ۴ سال دیگر یعنی تا ۱۴۰۰ که «حسن روحانی» رئیس جمهور ایران است باید در راستای پیشرفت کشور به تحقق وعده های رئیس جمهور کمک کنیم. در زیر نگاهی انداختیم به مهمترین وعده های سیاسی دوازدهمین رئیس جمهور کشور که قرار است تا سال ۱۴۰۰ به ثمر بنشینند.