پزشکی قانونی: بیشترین آمار خودکشی مربوط به سنین ٣٠ تا ٣٩ سالگی است

نگام ، اجتماعی _ مدیرکل حوزه ریاست سازمان پزشکی قانونی کشور با بیان اینکه بیشترین آمار خودکشی در سال ٩۵ مربوط به سنین بین ٣٠ تا ٣٩ سال بوده است، گفت: ٣/٢۵ درصد آمار خودکشی‌های سال ٩۵ را سنین ٣٠ تا ٣٩ سال تشکیل دادند.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی دیده بان ایران، قدیرزاده در این رابطه بیان کرد: خودکشی در سنین زیر ١٨ سال ۵/٧ درصد، ١٨ تا ٢۴ سال ٩/٢١ درصد، ٢۵ تا ٢٩ سال ٣/١۵ درصد و بالای ۵٠ سال ١/١۶ درصد بوده است. وی با اشاره به شیوه‌های خودکشی در سال ٩۵ خاطرنشان کرد: ۵٢ درصد به شیوه حلقه‌آویز کردن، ١٧ درصد مصدومیت با سم، ٧ درصد مصدومیت دارویی، ۶/۶ درصد سلاح گرم، ۵/۶ درصد سوختگی و ٢/۴ درصد براثر سقوط از بلندی خودکشی کردند.
مدیرکل حوزه ریاست سازمان پزشکی قانونی کشور با بیان اینکه مصرف تریاک با سرب در سال گذشته جان برخی از افراد مصرف‌کننده را گرفته است، گفت: پارسال ۵۰ مصرف‌‌کننده تریاک به صورت خوراکی، بر اثر مصرف این مواد جان باختند. محمدرضا قدیرزاده درباره علت فوتی‌های مصرف مواد مخدر و روانگردان در سال ٩۵ اظهار کرد: تمام آمار جانباختگان مواد مخدر و روانگردان به ستاد مبارزه با مواد مخدر و دستگاه‌های ذی‌ربط اعلام می‌شود و اکثر افراد فوت شده در این رابطه در منزل جان خود را از دست داده‌اند. اکثر افراد فوت شده مواد مخدر در منزل یا مراکز درمانی جان خود را از دست داده‌اند؛ اینکه تصور می‌کنیم آمار کارتن‌خواب‌ها بالا بوده است اینچنین نبوده و تعداد مصرف‌کنندگانی که براثر افزایش مصرف یا مسمومیت جان خود را از دست داده‌اند بیشتر بوده است. مدیرکل حوزه ریاست پزشکی قانونی کشور درباره مصرف‌کنندگانی که براثر تریاک با سرب جان خود را از دست داده‌اند، خاطرنشان کرد: اکثر کسانی که سال گذشته تریاک را به صورت خوراکی مصرف کردند به این مشکل گرفتار شدند که ۵٠ مورد فوتی براثر تریاک با سرب گزارش شده است.
مدیرکل حوزه ریاست سازمان پزشکی قانونی با بیان اینکه تعداد فوتی‌های بر اثر مواد مخدر و روانگران افزایش یافته توضیح داد: در گذشته نیز فقط تعداد مصرف‌کنندگان مواد مخدر مطرح بوده اما در سال‌های اخیر مصرف‌کنندگان روانگردان‌ها به آن اضافه شدند. وی افزود: در حال حاضر الگوی مصرف مواد مخدر به سمت تریاک‌، گل و مشتقات حشیش تغییر پیدا کرده و یکی از مهم‌ترین دلایل فوت در این حوزه نیز به سوء مصرف بازمی‌گردد. در بحث سوءمصرف مواد مخدر شاهد افزایش جانباختگان هستیم و اکثرا بر اثر افزایش بیش از اندازه مصرف (اوردوز) مطرح بوده و موضوع ناخالصی در مواد نیست.
مدیرکل حوزه ریاست سازمان پزشکی قانونی درباره برخی اجساد کشف شده حادثه پلاسکو که بدون سوختگی فوت کرده بودند، اظهار کرد: برخی اجساد کشف شده در ساختمان پلاسکو سالم بودند و هیچ آثاری مبنی بر تنفس دوده یا آثار سوختگی در مجاری تنفسی آنها وجود نداشت که البته نشان می‌دهد این افراد به دلایل دیگری همچون سقوط از ارتفاع، یا آسیب‌دیدگی مختلف در این حادثه فوت شده‌اند.
وی افزود: تمام پیکرهای کشف شده در حادثه پلاسکو به صورت کاملا علمی شناسایی و کالبدگشایی شده بود و مراحل شناسایی و روند آزمایشات نیز انجام شد. قدیرزاده خاطرنشان کرد: متاسفانه در برخی کارشناسی‌ها و صحبت‌ها مسائل جناحی ورود می‌کنند که این مسائل به هیچ عنوان درست نیست و پزشکی قانونی برنامه‌های علمی و کارشناسی خود را به طور کامل انجام داده است. رییس سازمان پزشکی قانونی کشور درباره ادعای فرزند شهید رکن آبادی (از شهدای فاجعه منا) مبنی بر اینکه قلب و عضو پیکر پدرش بعد از شهادتش در جسم او قرار نداشت، گفت: کالبدشکافی شهید رکن آبادی در همان عربستان انجام شد و از این رو احشای او را از بدن درآوردند. وی اضافه کرد: درخواست اظهارنظر کارشناسی علت فوت از عربستان داشتیم که متاسفانه آنها نظر کارشناسی را به ما ارایه نکردند، از این رو برای این مرحوم علت فوت مشخص نشد؛ عربستان هم روی این قضیه اعلام نظر نکرده است.