هیات امنای دانشگاه آزاد با گزینه‌های احمدی‌نژادی پر می‌شود؟ بازگشت «رهبر» به دانشگاه از طریق ولایتی

نگام ، سیاسی _ بعد از رحلت آیت‌ا…‌هاشمی رفسنجانی و روی‌کار آمدن علی اکبرولایتی در دانشگاه آزاد اسلامی، اتفاقات مختلفی در این دانشگاه رخ‌داد که اعتراضاتی نیز در پی داشت.

به گزارش قانون _در ادامه این اقدامات، علی‌اکبرولایتی، رییس هیات موسس و هیات‌امنای دانشگاه آزاد اسلامی پنج فرد را برای عضویت در هیات‌امنای دانشگاه آزاد به شورای عالی انقلاب فرهنگی معرفی کرده است که در میان آن‌ها نام فرهادرهبر، از شخصیت‌های نزدیک به احمدی‌نژاد به چشم می‌خورد. فرهاد رهبر(رییس‌سابق دانشگاه تهران)، فریدون عزیزی(عضو فعلی هیات‌امنای دانشگاه آزاد)، محمدمهدی تهرانچی(رییس سابق دانشگاه شهید بهشتی)، بهمن یزدی‌صمدی(چهره ماندگار کشاورزی و عضو فعلی هیات‌امنای دانشگاه آزاد) و سیدمحمود طباطبایی(چهره ماندگار جراحی مغز و اعصاب و رییس دانشگاه علوم‌پزشکی آزاد اسلامی) پنج عضو پیشنهادی هستند که برای عضویت در هیات‌امنای دانشگاه آزاد به شورای عالی انقلاب فرهنگی معرفی شدند. به گفته رسانه‌ها قرار است در اولین جلسه شورای عالی انقلاب فرهنگی درباره عضویت سه نفر از این استادان در هیات‌امنای دانشگاه آزاد تصمیم‌گیری شود.

نفوذ یک احمدی‌نژادی به دانشگاه آزاد؟

فرهاد رهبر سپس در دوران محمود احمدی‌نژاد، به عنوان رییس سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی منصوب شد و در فرآیند انحلال سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی کنار گذاشته شد. او از بهمن ۱۳۸۶ از سوی محمدمهدی زاهدی وزیر علوم، تحقیقات و فناوری به ریاست دانشگاه تهران منصوب و جایگزین آیت‌ا… عباسعلی عمید زنجانی شد. سپس حکم او به تایید شورای عالی انقلاب فرهنگی رسید و عنوان سی‌ویکمین رییس دانشگاه تهران را به خود اختصاص داد. رهبر تا ۲۹ بهمن ۱۳۹۲ عهده‌دار ریاست دانشگاه تهران بود و پس از ۶ سال ریاست به عنوان رکورددار ثبات مدیریت در دانشگاه تهران شناخته شد و در نهایت با تصمیم رضا فرجی‌دانا وزیر علوم، تحقیقات و فناوری دولت یازدهم، از این سمت برکنار شد. فرهاد رهبر سابقه چندان دلنشینی در ریاست‌دانشگاه تهران نداشت و انتقادهای فراوانی به او بود. استقرار فضای‌ امنیتی در دانشگاه تهران، تسویه استادان، معرفی دانشجویان به کمیته انضباطی و ده‌ها مساله دیگر در زمان ریاست رهبر در دانشگاه‌تهران به گوش می‌رسید.

دل خون دانشجویان از فرهاد رهبر

بعد از رفتن فرهاد رهبر، دانشجویان بسیار خشنود بودند و به نوعی این رخداد را جشن گرفتند. در همان زمان، محمد رهبری، سخنگوی انجمن اسلامی دانشگاه تهران با ابراز خوشحالی از تغییر ریاست دانشگاه تهران، گفته‌بود:« از زمانی که این خبر در دانشگاه پخش شد بسیاری از دانشجویان با شنیدن این خبر، خوشحال شدند. به همین دلیل می‌توان گفت این تغییر از دیدگاه دانشجویان دانشگاه تهران مثبت بوده است».وی اظهار کرد: «عملکرد دکتر رهبر به ویژه محدودیت‌های ایجاد شده برای انجمن‌ها و تشکل‌های دانشجویی و همچنین ایجاد فضایی بسته و خشک، موجب ایجاد ناامیدی در دانشجویان شده است». هر کدام از دانشجویان در آن زمان انتقادهای فراوانی به حضور فرهاد رهبر داشتند و بعد از رفتن وی، از رییس جدید دانشگاه تهران انتظار داشتند تا انتخاب مدیر گروه و روسای دانشکده‌ها فارغ از مسائل سیاسی باشد، استادان اخراجی و بازنشسته را بازگرداند، امید و انگیزه را به دانشگاه بازگرداند، نشاط را به دانشگاه برگرداند، به مسائل کیفی توجه کند، اقتدار علمی و فضای ‌آزاد باید به دانشگاه تهران بازگردد و …! تمام این انتقادها حاکی از آن بود که فرهاد رهبر، صلاحیت اداره این دانشگاه را نداشته است.

اقدامات بودار سیاسی

حال به نظر می‌رسد ولایتی سعی دارد فرهادرهبر را با اهرمی که در دست دارد وارد فضای آموزشی کشور کرده و شاید در ادامه وی را به عنوان رییس‌دانشگاه آزاد به جامعه تحمیل کند. اقدامی که می‌تواند تمام آن ضعف‌هایی را که در دانشگاه تهران وجود داشت به دانشگاه آزاد کوچ دهد. بازی‌های سیاسی در ایران بیشترین ضربه را به جامعه و مردم وارد می‌کند و رفت‌و آمد‌های سیاست‌زده سبب می‌شود تا هزینه‌های فراوانی به کشور وارد شود و این هزینه‌ها از جیب ملت صرف شود