گفتگوی سایت نگام با شاهین دادخواه، تحلیلگر مسائل امنیت بین الملل / تندروهای داخل با حمایت سپاه و بیت رهبری عامل ادامه تنش میان ایران و عربستان هستند

نگام، گفتگو – در خدمت شاهین دادخواه، تحلیلگر مسائل امنیت بین الملل هستیم تا در مورد تنش های اخیر میان عربستان و ایران بیشتر بشنویم و این تنش ها از کجا شروع شده و  بدانیم انتهای این تنش ها به کجا ختم می شود. در ادامه این گفتگو را در سایت خبری تحلیلی نگام دنبال کنید:

– اگر بخواهیم تنش میان ایران و عربستان را بررسی کنیم باید به دوران اول انقلاب برگردیم ، با توجه به سیاست های آرمان گرایانه جمهوری اسلامی و حمایت عربستان از صدام و حمله عراق به ایران این تنش به اوج خود رسید.

– با حضور دولت سازندگی و اصلاحات با توجه به قرارداد امنیتی ایران با عربستان در سال ۷۶ تنش ها فروکش کرد و اما با روی کار امدن دولت احمدی نژاد در سال ۸۴ این تنش ها به اوج خودش رسید.عربستان بر علیه ایران اقداماتی در نظام بین الملل انجام داده است که ایران نسبت به این اقدامات عربستان نگران بوده و خوش بین نیست.

– در دولت روحانی سعی می شود این تعامل بیشتر شود که متاسفانه گروه های تند رو که وابسته به یک نهاد خاص هستند با حمله به سفارت عربستان سیاست های خارجی دولت روحانی را هم به چالش کشیدند.اعتماد عربستان هم از دولت روحانی سلب شده چون فکر می کند دولت ایران توانایی مقابله با این نیروهای تندروی داخلی که سیاست آن ها با وزرات امور خارجه هم سو نیست را ندارد . با توجه به اینکه این دو کشور در منطقه تاثیر گزار هستند تنش میان این دو کشور باعث قوی شدن گروه های تندرو شده است.

– تندرو ها با توجه به یک دست نبودن ساختار سیاسی در ایران وابسته به بیت رهبری و سپاه هستند که سمت آنها تقویت می شوند. متاسفانه اینها هم قدرت سیاسی و نطامی و اقتصادی دارند که برای مهار رییس جمهور یک سری اقدامات بر علیه دولت و وزارت خارجه انجام میدهند بدون اینکه به کسی پاسخگو باشند تا دولت باید پاسخگوی تنش ها در منطقه باشد.

– نیروی تندرو بسیار قوی شدند و کلا منافع آنها در بحرانی کردن وضعیت ایران در منطقه است آنها در این شرایط بحرانی به خواسته های سیاسی اقتصادی و امنیت خود می رسند.

– تنش میان ایران و عربستان تبعات بسیار بدی اول برای خود این دو کشور و بعد منطقه دارد. این دو کشور توانایی تضعیف یکدیگر را ندارند. باید هر دو به سمتی بروند که بتوانند مشکلاتشان را حل کنند با بحرانی کردن منطقه هیچ سودی برای هر دو کشور حاصل نخواهد شد.

– در روابط بین الملل همه چیز ممکن است درست است که ما در منطقه با عربستان مثلا در مساله سوریه و عراق و یمن اختلاف داریم اما این دلیل بر عدم بهبود روابط نیست ما در گذشته روابط خیلی خوبی هم نداشتیم اما حداقل در تعامل بودیم. اگر هر دو کشور پای میز مذاکره بشینند ممکن است این روابط بهبود پیدا کند که این به نفع هر دو کشور و مردم منطقه است.

– فکر نمی کنم این تنش وارد مرحله حمله نظامی بشود ، این توییت های دو طرف بیشتر فرار رو به جلوست ما هم در سوریه و هم در یمن با عربستان در جنگ هستیم و پا از این فراتر نمی رود و این تنش ها فقط به سود کشور های غربی تمام شده که نهایت استفاده را انجام می دهند و ضرر این تنش را فقط مردم منطقه تحمل می کنند

– اقای خامنه ای عرف روابط بین الملل را رعایت نمی کند ما حق نداریم در بحث بین الملل ، کشور های دیگر را مورد اهانت قرار بدهیم ، این خلاف مقرارت دیپلماتیک است ، این گونه صحبت ها هیچ گونه کمکی نمی کند ،  این صحبت ها باعث بحرانی کردن اوضاع منطقه است که برای خودشان و بقای خودشان مورد استفاده قرار میگیرد ، برخی از ابتدای انقلاب سعی کردند هم اوضاع ایران و هم منطقه را بحرانی کنند

– این اماده به جنگ بودن درجمهوری اسلامی قطعا پایدار نمی ماند ما نمی توانیم برای همیشه منطقه را در حالت بحرانی اداره کنیم.

– من در پایان فکر می کنم این تنش ها به نقطه اوج نظامی ختم نشود باید ببینیم جریانات سوریه و عراق و یمن بعد از داعش منجر به این شود که اینها با مذاکرات مستقیم و رو در رو دور یک میز این مشکلات را حل کنند

با تشکر از شما