پیگیری ۷۸ پرونده قضایی در رابطه با کودتای نافرجام ترکیه

نگام ، بین الملل _ سفیر ترکیه در ایران گفت: ۷۸ پرونده قضایی در رابطه با کودتای نافرجام ترکیه در سراسر این کشور در حال پیگیری است.

به گزارش ایلنا، رضا حاکان تکین در نشست خبری خود با اصحاب رسانه به مناسبت نخستین سالگرد کودتای نافرجام ترکیه گفت: در ترکیه روز شنبه به مناسبات اولین سالگرد کودتای ناکام مراسمی برگزار می‌شود و کشورمان در حال برداشتن آوارهای این مساله است چون این کودتا بسیار متفاوت‌تر از اقدامات دیگر در دنیا بود.

او افزود: همانطور که گفته شد، سال قبل اقداماتی با آتش گشودن بر روی ۲۵۰ نفر موجب فوت آن‌ها شد و بیش از دو هزار نفر مجروم شدند، کسانی که خود را هم‌رزم و دوست می‌دانستند، در برابر آن‌ها هم آتش گشودند و با استفادده از هواپیماهای نیروی هوایی مراکزی را بمباران کردند.

سفیر ترکیه در ایران با بیان اینکه اقدام ۱۵ جولای گامی رو به جلو برای دموکراسی برای ما بود، اظهار داشت: تمامی احزاب و گروه‌های مردمی مخالفت خود را با این کودتا نشان دادند و ملت ما با حضور در خیابان‌ها دموکراسی‌شان را نشان دادند که در منطقه‌ ما کم‌نظیر بود.

حاکان تکین با بیان اینکه سیاست ما شفاف و روشن است، تصریح کرد: گروه تروریستی گولن سال‌های سال در مراکز مختلف نفوذ داشته است و این اقدامی بود که با یک تفکر شخص‌پرستی حول محور فتح‌الله گولن انجام شد. در واقع، دولت ترکیه قبل از این اتفاقات آگاه بود و در حال تمهید اقداماتی بود و بر همین اساس می‌گوییم این اتفاق حول محور گولن بود هرچند که فکر نمی‌کردیم این گروه تا این اندازه نفوذ کنند و کسی هم پیش‌بینی نمی‌کرد که از سلاح‌های ما علیه مردم استفاده کنند.

او با اشاره به کودتاهای پیشین در ترکیه خاطرنشان کرد: هیچ کدام از کودتاهای پیشین در این ابعاد نبود و هیچ کدام از این گروه‌ها هم مانند اختاپوس وارد سیستم‌های دولتی نشده بودند. هم اینک اقدامات قضایی برای تعقیب کودتاچیان در حال پیگیری است. دلایل بسیاری وجود دارد که گولن دستورات و آموزش‌های لازم را به کودتاچیان داده است.

سفیر ترکیه در ایران ادامه داد: ۷۸ پرونده قضایی در سراسر ترکیه در حال پیگیری است. هرچند که مبارزه با این گروه تروریستی آسان نیست. برای تقویت دموکراسی باید اقداماتی انجام شود و در همین چارجوب، در یکسال گذشته حالت فوق العاده در ترکیه اجرا شد ولی به این معنا هم نیست که زندگی روزمره تحت تاثیر قرار بگیرد.