اردوغان: غرب صرفا در کلام از آزادی بیان دم می زند

نگام ، بین الملل _ اردوغان با انتقاد از محدودیت های اعمال شده از سوی کشورهای غربی در خصوص نصب بنرهای ۱۵ جولای و سفر وزرای ترکیه گفت غرب صرفا در کلام از آزادی بیان دم می زند

به گزارش آناتولی فارسی رجب طیب اردوغان، رئیس جمهور ترکیه طی اظهاراتی در مراسم گرامی داشت یاد و خاطره شهدای ۱۵ جولای در مجتمع ریاست جمهوری در آنکارا ضمن طلب آمرزش برای شهدای ۱۵ جولای و آرزوی سلامتی برای مجروحان آن حادثه، از تمامی کسانی که در آن شب به مقابله با کودتاگران پرداختند، قدردانی کرده و گفت: با شهامت و اعتماد به نفسی که از نبرد چناق قلعه به دست آوردیم، در جنگ استقلال پیروز شدیم. ۱۵ جولای چناق قلعه، سقاریه و دوملوپینار جدیدمان محسوب می شود. این ملت که سال ها با کودتاها، مداخله ها، کانون های قیمومیت دست و پنجه نرم کرده بودند، در ۱۵ جولای به پا خاستند.

ادامه اظهارات اردوغان به شرح زیر است:

– در شب ۱۵ جولای، کودتاچیان فکر می کردند با کشتن من، می توانند ۸۰ میلیون نفر را تسلیم خود کنند.

– ما هر لحظه آماده جانفشانی برای کشورمان هستیم. به همین دلیل است که مرتبا می گوییم، با کفن‌هایمان قدم در این راه گذاشته ایم.

– ملتمان دیگر اجازه نخواهد داد که گروه‌هایی مانند گروه تروریستی فتو دوباره در این کشور قد علم کنند.

– خداوند شهادت را نصیب ما کند. در شب ۱۵ جولای کسانی که فرزند، برادر و همسرشان را به میدان ها فرستادند، تحت تاثیر چنین احساساتی قرار داشتند. بدون در نظر گرفتن این موضوع که چند نظامی با چه سلاح هایی در خیابان ها حضور دارند، آنها را روانه میدان کردند.

– هنگام ورود به سالن، خبر به هلاکت رسیدن ۸ تروریست در منطقه چوکورجا توسط نیروهای امنیتی را دریافت کردم. نظامیان و نیروهای امنیتی کشور برای انجام چنین وظایفی حاضر هستند. در روزها و ماه های اخیر تمامی نیروهای امنیتی و مسلح کشور، تروریست ها را در تمامی مناطق به محاصره درآورده اند.

– در هیچ کجای جهان حتی در جهان اسلام به سربازان خود «محمد» نمی گویند. اجدادمان به جای سرباز از نام «محمت جیک» برای سربازان وطن استفاده کردند.

– آمریکا اجازه نصب بنرهای ۱۵ جولای را نمی دهد. همچنین شاهد اقدامات مشابه از سوی کشورهای اروپایی هستیم. به رئیس جمهور و وزرای کشورمان مجوز ندادند. اما دم از آزادی می زنند.

– کشیک های دموکراسی در سراسر ترکیه تا ساعت ۲۴.۰۰ شانزده جولای ادامه خواهد داشت. در حال حاضر این برنامه، راس ساعت ۰۰.۱۳ بامداد ۱۶ جولای با بانگ اذان آغاز شده و نیمه شب روز یکشنبه ۱۶ جولای به پایان خواهد رسید. هر چند برنامه ها برای ۲۴ ساعت برنامه ریزی شده باشند، این کشیک ها می تواند تداوم داشته باشد.