ابعاد مختلف استیضاح ترامپ/ راهبردهای تیم رئیس‌جمهور برای تغییر گفتمان کاخ سفید

نگام ، بین الملل _ اگرچه فضای آمریکا رنگ‌ و بوی استیضاح رئیس‌جمهوری را دارد اما در حقیقت فرآیند استیضاح به گونه‌ای است که به این زودی شاهد به چالش کشیدن وی نخواهیم بود.

به گزارش ایلنا ، «علی بیگدلی» کارشناس مسائل آمریکا در تشریح ابعاد مختلف استیضاح «دونالد ترامپ» اظهار کرد: جامعه آمریکا از منظر ساختارشناسی سیاسی یک اجتماع مخوف سیاسی قلمداد می‌شود. چراکه انباشت ثروت و قدرت در ایالات متحده همچنان در دست گروه‌های پنهان و نهان قرار دارد که در این بین لابی‌گری یکی از موضوع‌هایی است که از گذشته موجب تحقق اهداف جناح‌های سیاسی و مذهبی ایالات متحده شده است. به گونه‌ای که در انتخابات ریاست‌جمهوری سال ۲۰۱۶ آمریکا همین جریان‌های چند لایه بودند که موجب شدند ترامپ به روی کار بیاید.

وی ادامه داد: هدف اصلی جریان‌های قدرتمندی مانند «تی‌پارتی» یا «کوکلاس‌کلان‌ها» که به نوعی منتسب به حزب جمهوری‌خواهان ایالات متحده هستند این بود که با روی کار آوردن ترامپ ادبیات جدیدی را در ایالات متحده رقم بزنند و سناریوهای مختلفی را مطرح کنند. دیدگاه‌های شدید و تند مذهبی این جناح باعث شد تا نهایتاً ترامپ روی کار بیاید اما بر خلاف آنچه که برآورد شده بود، ترامپ در قد و قامت ریاست جمهوری قدرت جهانی و ایالات متحده نبود. چراکه تمرکز اغلب این جریان روی افزایش و گسترش فروش تسلیحات بوده است که البته در این موضوع ترامپ توانسته است تا حد زیادی اهداف مربوطه را محقق کند.

عده‌ای از مهره‌های موثر در سیاست آمریکا معتقدند که آمریکا در زمان ترامپ به سمتی می‌رود که برخی از جناح‌های قدرتمند مایل به این روند نیستند. به گونه‌ای که بحث ارتباط با روسیه که نخست در مورد ترامپ مطرح شده بود و در حالت فعلی دامنه آن به خانواده وی اعم از پسر و داماد او کشیده شده، یکی از مواردی است که از دید بسیاری از سیاستمداران ایالات متحده موجب افول پرستیژ ایالات متحده شده است.

این استاد دانشگاه در پاسخ به اینکه آیا در وضعیت فعلی شاهد استیضاح ترامپ خواهیم بود یا خیر، گفت: آنچه که در آمریکا مهم قلمداد می‌شود، موضوع قانون اساسی است. از این جهت عده‌ای ممکن است بر این نظر باشند که استیضاح ترامپ به صورت جدی قلمداد خواهد شد. اما واقعیت این است که روند استیضاح ترامپ از کنگره آغاز می‌شود و به دیوان عالی ختم خواهد شد؛ لذا این روند ممکن است ماه‌ها و سال‌ها به طول بیانجامد اما بدون تردید نمی‌توان به صورت واضح و درست پیش‌بینی کرد که استیضاح رئیس جمهور فعلی ایالات متحده در چه تاریخی اتفاق می‌افتد.

وی در خصوص فرایند استیضاح رئیس‌جمهوری در آمریکا عنوان کرد: فرآیند استیضاح به این صورت است که باید طرح مذکور به رای گذاشته شود و دو سوم آرای لازم کسب شود و نهایتاً این پرونده وارد فرآیند دیوان عالی کشور شود. اما به نظر نمی‌رسد که این موضوع محقق شود. درست است که فضای فعلی ایالات متحده اعم از فضای رسانه‌ای و فضای سیاسی رنگ و بوی استیضاح ترامپ را می‌دهد اما به دلیل سیال بودن جامعه ایالات متحده، در حالت فعلی واقعاً نمی‌توان اعلام کرد که استیضاح به صورت جدی صورت می‌گیرد یا خیر.

مساله دیگری که باید به آن توجه شود، این است که افراد بسیاری در تیم ترامپ سعی دارند تا مواضع ایالات متحده و همچنین شخص ترامپ را که علیه کشورهای اروپایی یا سایر دولت‌ها اتخاذ شده بود را تعدیل کند تا نهایتاً بتوانند از استیضاح جلوگیری کنند. به گونه‌ای که در دیدار چند روز گذشته که میان ترامپ و رییس جمهور فرانسه صورت گرفته بود، رئیس‌جمهوری آمریکا اعلام می‌کند که در مورد پیمان آب و هوای پاریس تجدید نظر خواهد کرد و این نشان می دهد که اطرافیان وی قصد دارند تا او را به صورت دیگر هدایت کنند.

بیگدلی در پایان یادآور شد: موضوع دیگر این است که رئیس مجلس سنای آمریکا، معاون رئیس‌جمهوری محسوب می‌شود و البته رئیس فعلی مجلس نمایندگان هم یک جمهوری‌خواه است. لذا در تقاطع‌گیری عناوین و خط مشی‌های این دو جریان می‌فهمیم که کسب دو سوم آراء علیه ترامپ کار بسیار مشکلی خواهد بود.