چرا ترامپ توافق ایران را پاره نخواهد کرد؟

نگام ، بین الملل _ دولت آمریکا ماه گذشته پایبندی ایران به توافق هسته‌ای ۲۰۱۵ را تأیید کرد –مکانیسم ضروری تصویب که حفظ یا لغو برجام به آن بسته است و از سوی ساکن جدید کاخ سفید اعلام شد.
به گزارش رویداد۲۴ به نقل از هافینگتون پست، یک مقام گمنام در نیمه جولای به نشریه هیل گفت: وزیر خارجه می‌داند که ما در شرایطی از تضمین در کنگره حرف می‌زنیم که قانون بازبینی توافق هسته‌ای ایران بر اساس اطلاعات در دسترس آمریکا تنظیم شده است.
وی در ادامه داد: بااین‌حال وزیر خارجه و رئیس‌جمهور همچنان اصرار دارند که ایران یکی از خطرناک‌ترین تهدیدات برای منافع آمریکا و ثبات منطقه‌ای است و زنجیره‌ای از فعالیت‌های ایران را پررنگ می‌کنند که ورای حوزه هسته‌ای است.
دولت ترامپ این‌طور استدلال می‌کند که توافق هسته‌ای باید حمایت ایران از بشار اسد، رئیس‌جمهور سوریه، دشمنی آشکار با اسرائیل و نقض حقوق بشر را متوقف کند. اما توافقی که به‌صراحت برای محدود کردن برنامه هسته‌ای تنظیم شده نمی‌تواند کل دستورکار سیاست خارجی یک کشور را تغییر دهد.
ماه گذشته تد کروز، تام کاتن، دیوید پردو و مارکو روبیو در نامه‌ای به کاخ سفید مدعی شدند که ایران الزامات فنی توافق را زیر پا گذاشته- ادعایی که بر اساس گزارش آژانس بین‌المللی انرژی اتمی اشتباه است.
این توافق که به‌طور رسمی برجام (برنامه جامع اقدام مشترک) خوانده می‌شود، یک دستاورد کلیدی داخلی داشته است. برجام بر تعداد میانه‌روها و لیبرال‌ها در تهران افزوده و این امر بیانگر اشتیاق مردم برای همکاری با جامعه جهانی در مسائل سیاسی برای دسترسی اقتصادی است.
در ماه می حسن روحانی، رئیس‌جمهور ایران توانست رقیب خود ابراهیم رئیسی را با اختلاف ۱۸.۵ درصدی شکست دهد. رئیسی دولت حاکم را به دلیل تعاملات نزدیک با آمریکا محکوم می‌کرد. اما رأی‌دهندگان جوان ایرانی که در سال‌های آینده نیز بخش قابل‌توجهی از جمعیت رأی‌دهنده این کشور را تشکیل خواهند داد، به تداوم سیاست‌های روحانی رأی دادند.
در حال حاضر بر اساس گزارش وزارت خارجه آمریکا، برجام نیز مانند نفتا به‌طور رسمی تحت بازبینی قرار گرفته است. این طبقه‌بندی قطعاً مبهم است و نشان می‌دهد که متفکران سیاسی دولت برنامه‌ای برای جایگزین کردن با توافق فعلی بدون آنکه شرایط را بدتر کنند، طراحی نکرده‌اند. معنی دیگر این تأخیر، این است که ایران اخیراً اولویت آمریکا نبوده است.
از زمان انتخاب ترامپ صف کشی هماهنگ کشورهای حوزه خلیج‌فارس علیه قطر، تنها پیشرفت بزرگ در حوزه اقدامات ضدایرانی آمریکا در خاورمیانه بوده است. اما این مسئله هم مانند دیگر مسائل بین‌المللی به‌درستی در رسانه‌های خبری پوشش داده نشده است.رسوایی انتخاباتی روسیه بخش عمده زمان خبری را به خود اختصاص داده است. آزمایش‌های موشکی اخیر کره شمالی که نشان می‌دهد این کشور می‌تواند آمریکا را هدف قرار دهد، جایگزین ایران و بزرگ‌ترین نگرانی هسته‌ای برای وزارت خارجه شده است.
خلاصه اینکه، برجام ادامه دارد چراکه دولت ترامپ در چشم‌انداز ژئوپلیتیک فعلی خود این توافق را در اولویت قرار نداده است. خروج از این توافق تصویب نشده، مانند خروج ترامپ از توافق تصویب نشده تغییرات جوی هزینه ژئوپلیتیک جدی را متوجه آمریکا خواهد کرد، سرمایه‌ای که ترامپ پس از خروج از پاریس از دست داد. اتحادیه اروپا به برجام پایبند است و آن را خوب می‌داند چراکه شرکت‌های آن‌ها در عرصه نفت ایران سرمایه‌گذاری کرده‌اند. شرکت‌های اصلی نفتی آمریکا هنوز از انجام تجارت با ایران محروم هستند، بنابراین ایران از نبود آمریکا هیچ ضربه اقتصادی نخواهد خورد. در حال حاضر ترامپ برای کسب نتیجه سیاسی که در قبال ایران خواهانش است باید از هویج استفاده کند نه چماق.